Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα παιδιά!!!Θα πάω οικογενειακώς στο Πεταλίδι 22-28 Αυγούστου.Προπερσυ είχαμε μείνει Μικρή Μαντίνεια οπότε Στούπα Καρδαμύλη κτλπ έχουμε πάει.Μπορειτε να μου προτείνετε εκδρομές??? Ευχαριστώ
Πολυλίμνιο, αρχαιολογικός χωρος αρχαιας μεσσηνης, κορωνη (και πυλο-μεθωνη)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα παιδιά!!!Θα πάω οικογενειακώς στο Πεταλίδι 22-28 Αυγούστου.Προπερσυ είχαμε μείνει Μικρή Μαντίνεια οπότε Στούπα Καρδαμύλη κτλπ έχουμε πάει.Μπορειτε να μου προτείνετε εκδρομές??? Ευχαριστώ
Εφόσον θα πας στη Μεσσηνία, ρίξε μια ματιά σε αυτόν το θέμα που έχει πάρα πολλές προτάσεις για τον νομό.

Μεσσηνία


Νομίζω ότι είναι πολλές και οι 8 διανυκτερεύσεις στην Καλαμάτα. Εάν δεν έχεις πάει προς Λακωνική Μάνη, θα μπορούσες να βάλεις τις 3 διανυκτερεύσεις στην Αερόπολη ή στο Γύθειο για να είσαι πιο κεντρικά στο νομό Λακωνίας και να δεις υπέροχα τοπία και εκεί.

Με δεδομένο ότι θα πας καλοκαίρι, όπως πήγα και εγώ στη Μεσσηνία (πριν από 11 χρόνια), με ένα 8 χρονο κοριτσάκι και ένα 14χρονο έφηβο αγόρι, θα σου προτείνω 3 ημερήσιες εκδρομές με αφετηρία την Καλαμάτα:
1. Καλαμάτα – Κορώνη (επίσκεψη στον οικισμό εσωτερικά του κάστρου οπωσδήποτε!) - Φοινικούντα (για μπάνιο, εάν βρείτε χώρο) - Μεθώνη (για φαγητό δίπλα στο κύμα και επίσκεψη στο κάστρο, εάν θέλετε).

2. Καλαμάτα -Πολυλίμνιο (πεζοπορία και μπάνιο στη λιμνούλα, εάν είστε θαρραλέοι) - Παραλία Βοϊδοκοιλιάς (προστατευόμενη περιοχή Natura, με θολά αβαθή νερά, η οποία είναι διάσημη για το σχήμα της και το υγροβιότοπό της, αλλά εμένα δεν με εντυπωσίασε…) – Πύλος (για περιήγηση στα γραφικά δρομάκια της, φαγητό και ένα υπέροχο δειλινό!).
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Καλησπέρα!
Τέλη Αυγούστου θα πάμε για 7 διανυκτερεύσεις με μηχανή Νότια Πελλοπόνησο και έπειτα θα πάμε και Κύθηρα.
Σκεφτόμαστε να μείνουμε 2 νύχτες στην Μεθώνη, 3 νύχτες κάπου στο μεσαίο πόδι και δυο νύχτες προς Μονεμβασιά / Νεάπολη ώστε να πάρουμε το πλοίο για Κύθηρα.
Οι διακοπές που κάνουμε είναι πάντα ίδιες:
Μένουμε κάπου στην δράση και ψάχνουμε τις ιδιαίτερες παραλίες κάθε περιοχής.

Θέλω τα φώτα σας:
  1. Που να μείνουμε στο μεσαίο πόδι ώστε να έχει ταβέρνα / βόλτα το βράδυ (όχι κλάμπινγκ) και να μην είναι δυο ώρες μακριά από τις ωραίες παραλίες!
    Λιμένι - Αρεόπολη - Πόρτο Κάγιο είναι κάποιες επιλογές
  2. Που να μείνουμε προς Μονεμβασιά ώστε να έχουμε πρόσβαση Ελαφόνησο. Αξίζει να μείνεις προς Ελαφόνησο ή στη Μονεμβασιά.
Ευχαριστώ!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα!
Τέλη Αυγούστου θα πάμε για 7 διανυκτερεύσεις με μηχανή Νότια Πελλοπόνησο και έπειτα θα πάμε και Κύθηρα.
Σκεφτόμαστε να μείνουμε 2 νύχτες στην Μεθώνη, 3 νύχτες κάπου στο μεσαίο πόδι και δυο νύχτες προς Μονεμβασιά / Νεάπολη ώστε να πάρουμε το πλοίο για Κύθηρα.
Οι διακοπές που κάνουμε είναι πάντα ίδιες:
Μένουμε κάπου στην δράση και ψάχνουμε τις ιδιαίτερες παραλίες κάθε περιοχής.

Θέλω τα φώτα σας:
  1. Που να μείνουμε στο μεσαίο πόδι ώστε να έχει ταβέρνα / βόλτα το βράδυ (όχι κλάμπινγκ) και να μην είναι δυο ώρες μακριά από τις ωραίες παραλίες!
    Λιμένι - Αρεόπολη - Πόρτο Κάγιο είναι κάποιες επιλογές
  2. Που να μείνουμε προς Μονεμβασιά ώστε να έχουμε πρόσβαση Ελαφόνησο. Αξίζει να μείνεις προς Ελαφόνησο ή στη Μονεμβασιά.
Ευχαριστώ!
α) 2 νυχτες Μεθωνη γιατι; Ουτε μια δε θα βαζα. Περασμα για το καστρο μονο. Θα προτιμουσα Πυλο, Γιαλοβα ή Φοινικουντα.
β)Δεν εχεις βαλει Μεσσηνιακη Μανη. Γιατι;
γ) Ειτε Λιμενι ειτε Αρεοπολη ειτε καπου αναμεσα ειναι τελεια για διανυκτερευση. Ειναι πολυ κοντα αυτα με πολλες επιλογες για ποτο κ φαγητο.
δ) Δεν ειναι συγκρισιμα η Μονεμβασια με την Ελαφονησο. Αξιζουν κ τα 2. Βαλε τουλαχιστον 1 διανυκτερευση στο καστρο για να το δεις κ φωτισμενο. Τα μπαρακια στις βεραντες το βραδυ ειναι μαγεια.
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
α) 2 νυχτες Μεθωνη γιατι; Ουτε μια δε θα βαζα. Περασμα για το καστρο μονο. Θα προτιμουσα Πυλο, Γιαλοβα ή Φοινικουντα.
β)Δεν εχεις βαλει Μεσσηνιακη Μανη. Γιατι;
γ) Ειτε Λιμενι ειτε Αρεοπολη ειτε καπου αναμεσα ειναι τελεια για διανυκτερευση. Ειναι πολυ κοντα αυτα με πολλες επιλογες για ποτο κ φαγητο.
δ) Δεν ειναι συγκρισιμα η Μονεμβασια με την Ελαφονησο. Αξιζουν κ τα 2. Βαλε τουλαχιστον 1 διανυκτερευση στο καστρο για να το δεις κ φωτισμενο. Τα μπαρακια στις βεραντες το βραδυ ειναι μαγεια.
Δεν ξέρω γιατί Μεθώνη! Η αλήθεια είναι ότι έβλεπα και Φοινικούντα.

Θα μπορούσα να μείνω μια μέρα Πύλο που να πάμε στη Βοιδοκοιλιά για παράδειγμα και μετά 2 ημέρες καρδαμύλη και γύρω περιοχή?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν ξέρω γιατί Μεθώνη! Η αλήθεια είναι ότι έβλεπα και Φοινικούντα.

Θα μπορούσα να μείνω μια μέρα Πύλο που να πάμε στη Βοιδοκοιλιά για παράδειγμα και μετά 2 ημέρες καρδαμύλη και γύρω περιοχή?
Στις 7 νυχτες που εχεις υπολογιζεις κ Ελαφονησο μεσα; Αν ναι, πρεπει να κοψεις κατι. π.χ το πρωτο ποδι εντελως. Δεν γινονται ολα.
Εμενα η βοιδοκοιλια δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου. Μου αρεσει η διπλανη παραλια γλωσσα (γυμνιστων ομως) και η Ντιβαρι που μπορεις να πας κολυμπωντας και στο νησακι σφακτηρια που ειναι ακριβως απεναντι. Διανυκτερευση Γιαλοβα ή Πυλο.
Απο Φοινικουντα ωραια κ η παραλια του χωριου αλλα ακομα πιο ωραια η διπλανη με το beach bar lemon drops.
Απο Μεσσηνιακη Μανη η Καρδαμυλη πολυ γραφικη αλλα δεν εχει παραλια. Στουπα, Καλογρια αμμουδερες ρηχες παραλιες αλλα πολυς κοσμος. Οι παραλιες που προτιμω απο κεινη την πλευρα ειναι ο Φονεας, το Καλαμιτσι και τα Δελφινια. Φανταστικο το Ακουαρελα καφε στην Καρδαμυλη.
Απο Μανη το Λιμενι, η Αρεοπολη και ο Γερολιμενας. Πολυ ωραιες παραλιες προς τα εκει ειναι η Χαλικια Βαττα και το Μαυροβουνι.
Προς μονεμβασια, πολυ ωραιες παραλιες ειναι το καραβοστασι,η πλυτρα και τα αμπελακια.
Γενικα δεν ξερω τι να σου πρωτοπω. Εχει απειρα πραγματα...
 
Last edited:

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Με τόσες ωραίες παραλίες που μου έχετε πει σκέφτομαι να διαμορφώσω το πρόγραμμα κάπως έτσι:

Σε περίπτωση που ξεκινήσουμε από Γύθειο
  • 2 νύχτες Καρδαμύλη ή κάπου εκεί
  • 1 νύχτα Πύλο για να δούμε τη Βοϊδοκοιλιά
  • 3 νύχτες Αερόπολη και πέριξ
  • 1 νύχτα στο κάστρο της Μονεμβασιάς για να φύγουμε από Νεάπολη προς Κύθυρα
Άρα η Μάνη θα έχει την τιμητική της!

Ελαφόνησο έχουμε και στη Κρήτη οπότε θα το αφήσω απ'έξω!

Πως σας φαίνεται?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Με τόσες ωραίες παραλίες που μου έχετε πει σκέφτομαι να διαμορφώσω το πρόγραμμα κάπως έτσι:

Σε περίπτωση που ξεκινήσουμε από Γύθειο
  • 2 νύχτες Καρδαμύλη ή κάπου εκεί
  • 1 νύχτα Πύλο για να δούμε τη Βοϊδοκοιλιά
  • 3 νύχτες Αερόπολη και πέριξ
  • 1 νύχτα στο κάστρο της Μονεμβασιάς για να φύγουμε από Νεάπολη προς Κύθυρα
Άρα η Μάνη θα έχει την τιμητική της!

Ελαφόνησο έχουμε και στη Κρήτη οπότε θα το αφήσω απ'έξω!

Πως σας φαίνεται?
Εγω δεν θα έβγαζα πάντως την Ελαφόνησο. Και όχι δεν είναι το ίδιο με το ελαφονήσι. Θα εκανα το εξης:
2 Καρδαμύλη - Στουπα - Καλογρια
2 Αρεόπολη
1 Μονεμβασιά
2 Ελαφόνησο (θα μπορούσε και 1 βέβαια αλλά έχω αδυναμία. Αν ήταν 1, θα πρόσθετα μερα στην Αρεόπολη ή κάπου εκεί). Είναι κρίμα να πας μέχρι Νεάπολη και να μην πας Ελαφόνησο.

Η βοιδοκοιλιά δεν αξίζει και αν αυτός είναι ο λόγος που θες μας πας στην Πύλο, βγάλτο εντελώς απο το πρόγραμμα. Οι αεροφωτογραφίες είναι ωραίες. Απο κοντα δεν είναι κάτι φοβερό.

Επίσης αν μείνεις 2-3 βράδια στην Αρεόπολη επιβάλλεται να επισκεφθείς το σπήλαιο του Διρού, καθώς και το ακρωτήρι Ταίναρο με το φάρο. Στην περιοχή υπάρχουν ερείπια νεκρομαντείου και κάποια ψηφιδωτά απο ρωμαικά λουτρά. Σύμφωνα με τη μυθολογία στο Ταιναρο είναι η πύλες του Άδη απ οπου ο Ηρακλής κατέβηκε στον κάτω κόσμο για να αντιμετωπίσει τον Κέρβερο. Εκεί υπάρχει και το σπήλαιο του Άδη. Κοντα στην περιοχή υπάρχει και η Βάθεια με τα πυργοσπιτα. Ενα πέρασμα είναι must.

Ερώτηση : Γιατί να ξεκινήσετε απο Γύθειο; Απο που θα ερθετε Πελοπόννησο; Ο δρόμος απο Αθήνα π.χ μέχρι Καλαμάτα είναι πολύ πιο εύκολος απο το Γύθειο. Επίσης 40' εξω απο την Καλαμάτα είναι το φοβερο Πολυλίμνιο που είναι καταπληκτικό αν μπορούσατε να το εντάξετε και αυτό.
 
Last edited:

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απλα προς επισήμανση...Να ξεκινήσεις απο Γυθειο και να φτασεις Πύλο και μετά να ξαναγυρίσεις προς Μονεμβασία-Νεάπολη το λες και λίγο μπρος-πισω-μπρος χωρίς λόγο, θα σας φανε οι δρόμοι και δεν ειν και λεωφόροι.... Εκτος κι αν μένετε μόνιμα ή τζάμπα Γυθειο ή καπου πολύ κοντά οπότε πάσο.....
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Μάλλον πάει προς κατάργηση η Πύλος για φέτος (είδα και τις αποστάσεις στο Google Maps)! Εκτός και αν βρούμε 2 έξτρα ημέρες!
Οπότε η εκδρομή διαμορφώνεται προς το παρόν:
  1. 2 ημέρες - Καρδαμύλη και πέριξ
  2. 3 ημέρες - Αρεόπολη και Λιμένι και νότιες παραλίες
  3. 2 ημέρες - Μονεμβασιά και Ελαφόνησο.
Αν γνωρίζεται και άλλες παραλίες παρακαλώ πείτε μου!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μάλλον πάει προς κατάργηση η Πύλος για φέτος (είδα και τις αποστάσεις στο Google Maps)! Εκτός και αν βρούμε 2 έξτρα ημέρες!
Οπότε η εκδρομή διαμορφώνεται προς το παρόν:
  1. 2 ημέρες - Καρδαμύλη και πέριξ
  2. 3 ημέρες - Αρεόπολη και Λιμένι και νότιες παραλίες
  3. 2 ημέρες - Μονεμβασιά και Ελαφόνησο.
Αν γνωρίζεται και άλλες παραλίες παρακαλώ πείτε μου!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Στο Γερολιμενα εκτος απο την κεντρικη παραλια λιγο πιο περα ειναι η παραλια Γυαλια.
Ο Κοτρωνας επισης εχει ωραια παραλια και μετα προς Μονεμβασια ειναι τα τηγανια και η παραλια του Αρχαγγελου.
Μεσα στο καστρο ρωτα πως πανε την παλια προβλητα που δεναν τα πλοια. Βουτας απο κει και βλεπεις αμφιθεατρικα ολη την καστροπολιτεια.
Τελος στην Ελαφονησο εκτος απο το Σιμο να πας και στην παραλια κατω νησι. Ειναι ακριβως σα το Σιμο μονο που δεν την ξερουν οι τουριστες. Ολοι πανε στο Σιμο κ δεν μαζευει πολυ κοσμο. Κυριως ντοπιους.
Θα ελεγα ομως να μη φορτωσεις αλλο το προγραμμα. Ηδη αναφερθηκαν αρκετα. Και οι παραλιες που προτεινε ο @Yorgos ειναι ομορφες. Ολα θελουν το χρονο τους.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom