Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Οι Κιτριές, ήταν για μας η αγαπημένη μας παραλία σε όλη τη Μεσσηνιακή Μάνη και εξηγούμαι: η παραλία είναι πολύ μικρή κάτι που προτιμώ από τις μεγάλες αχανείς παραλίες και προτείνεται να έρθετε όσο πιο πρωί γίνεται και εκτός Κυριακής που πλακώνει όλη Καλαμάτα. Εμείς πήγαμε εκεί 6-7 φορές πρωί και η μόνη φορά που δεν το ευχαριστηθήκαμε τόσο ήταν Κυριακή. Το μέρος είναι απίστευτης ομορφιάς (για μένα η Μεσσηνιακή Μάνη κλάσεις ανώτερη της Λακωνικής με το ξερό τοπίο - αλλά είναι και θέμα γούστου), το χωριό πανέμορφο και τα νερά το κάτι άλλο με χοντρό βότσαλο που επίσης μου αρέσει και δεν βολεύει για παιδιά και για αυτό δεν έχει εκεί παιδομάνι! Ενδεικτικά:
Εμείς η αλήθεια είναι πήγαμε Κυριακή. :( Επίσης όταν είχατε πάει εσείς υπήρχε το μπιτσόμπαρο ή είναι νέα προσθήκη; Επειδή καταλαμβάνει όλη τη λιλιπούτεια παραλία και η αλήθεια είναι ότι η καγκουριά πήγαινε σύννεφο (αστειευόμενοι λέγαμε ότι αν δεν έχεις ένα έστω τατουάζ σου απαγορεύουν την είσοδο :p ). Θεωρώ ότι αν έλειπαν οι κάγκουρες θα ήταν σίγουρα πολύ πολύ καλύτερα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εμείς η αλήθεια είναι πήγαμε Κυριακή. :( Επίσης όταν είχατε πάει εσείς υπήρχε το μπιτσόμπαρο ή είναι νέα προσθήκη; Επειδή καταλαμβάνει όλη τη λιλιπούτεια παραλία και η αλήθεια είναι ότι η καγκουριά πήγαινε σύννεφο (αστειευόμενοι λέγαμε ότι αν δεν έχεις ένα έστω τατουάζ σου απαγορεύουν την είσοδο :p ). Θεωρώ ότι αν έλειπαν οι κάγκουρες θα ήταν σίγουρα πολύ πολύ καλύτερα.
Όχι δεν υπήρχε! Υπήρχαν μόνο οι δύο ταβέρνες εκατέρωθεν! Πλην Κυριακής που ερχόταν η γκλαμουράτη Καλαμάτα (χαχαχα) και είχε λίγο νεοελληνική βαβούρα, τις άλλες μέρες ήταν ήσυχος παράδεισος το μέρος. Καλά, δε τους έφταναν τόσα μπαρ μέχρι τις Κιτριές (Σάντοβα κτλ);;;
Μάστιγα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Υπέροχο το οδοιπορικό της φίλης underwater και την ευχαριστούμε πολύ, αλλά θα πάρω το θάρρος να πω δυο τρία πράγματα για τον τόπο που αγαπώ τόσο.

Οι Κιτριές, ήταν για μας η αγαπημένη μας παραλία σε όλη τη Μεσσηνιακή Μάνη και εξηγούμαι: η παραλία είναι πολύ μικρή κάτι που προτιμώ από τις μεγάλες αχανείς παραλίες και προτείνεται να έρθετε όσο πιο πρωί γίνεται και εκτός Κυριακής που πλακώνει όλη Καλαμάτα. Εμείς πήγαμε εκεί 6-7 φορές πρωί και η μόνη φορά που δεν το ευχαριστηθήκαμε τόσο ήταν Κυριακή. Το μέρος είναι απίστευτης ομορφιάς (για μένα η Μεσσηνιακή Μάνη κλάσεις ανώτερη της Λακωνικής με το ξερό τοπίο - αλλά είναι και θέμα γούστου), το χωριό πανέμορφο και τα νερά το κάτι άλλο με χοντρό βότσαλο που επίσης μου αρέσει και δεν βολεύει για παιδιά και για αυτό δεν έχει εκεί παιδομάνι! Ενδεικτικά:

View attachment 319773

Παραδίπλα δε View attachment 319774

Πιο δίπλα δε, υπάρχει αυτή η μικρή παραλία με την οργιώδη βλάστηση και τα καταπράσινα νερά της
View attachment 319775

Επίσης, θεωρώ τη Καρδαμύλη από τα ωραιότερα χωριά της Ελλάδας και ίσως παραθαλασσίως ΤΟ ωραιότερο. Δεν είναι τυχαίο που γυρίστηκε εκεί πασίγνωστη ταινία (Το μετά τα μεσάνυχτα Νο3) και είχε και σπίτι (εκπληκτικής ομορφιάς - τώρα μουσείο) ο περίφημος Πάτρικ Λη Φέρμορ. Ο συνδυασμός του επιβλητικού Ταϋγέτου, του καταπράσινου τοπίου, της υπέροχης θάλσσας και των πέτριων παραδοσιακών κτιρίων, είναι σπάνιος συνδυασμός και γι αυτό το μέρος έχει φανατικούς οπαδούς (εγώ πήγαινα 17 χρόνια συνεχώς). Τα δε χωριά στα βουνά πάνω από τη Καρδαμύλη - Στούπα, σε αφήνουν άφωνο με την ομορφιά τους (π.χ. Τσέρια, Καστανιά). Όποιος πάει θα το διαπιστώσει, το μέρος θέλει βέβαια μέρες, δεν είναι για ΣΚ.

Κι επειδή φεύγω για δυτική Μεσσηνία σε 2 μέρες, θέλω να δηλώσω ότι θεωρώ τη Μεσσηνία τον ωραιότερο Νομό της ηπειρωτικής Ελλάδας για καλοκαιρινές διακοπές και δη την Μεσσηνιακή Μάνη το ωραιότερο - παραδοσιακότερο κομμάτι της.
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα !
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Με έχετε ξεσηκώσει για Μεσσηνία!! Πάνε 6 χρόνια που την επισκέφτηκα και την αγάπησα πολύ!!
Μια φίλη μου θα κατέβει νότια Πελλοπόνησο και είπα να ψάξω φρέσκιες πληροφορίες για αυτήν...
Στην Καρδαμύλη που προτείνετε για καλό φαγητό;
Υπήρχαν 2 μαγαζιά με θέα θάλασσα και το ένα είχε υπέροχα σπιτικά φαγητά! Δε θυμάμαι όμως το όνομα...
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Την βοήθεια σας παρακαλώ!Σε 2 ημέρες φεύγουμε για ένα ξαφνικό roadtrip σε νότια Πελοπόννησο συνολικά 7 διανυκτερεύσεις...Μπορείτε να μου πείτε τα sos μέρη για διανυκτέρευση που δν πρέπει να χάσω με τπτ..Έχει τόσα ωραία μέρη που δεν ξέρω ποια να διαλεξω.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
φέτος λόγω της κατάστασης μείναμε Ελλάδα και εκδράμαμε και μακριά από τον τόπο μας....Βόρειος γαρ και μη έχοντας την παραμικρή σχέση με την Πελοπόννησο δεν ήξερα και πολλά από αυτά που θα συναντούσα πέρα από τα must see...το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι η Λακωνική Μάνη είναι από τα ωραιότερα μέρη στην Ελλάδα, συγκλονιστική.
Η Μεσσηνιακή είναι και αυτή μια χαρά αλλά η Λακωνία είναι μεγαλείο....αααα και η κάτω Καρδαμύλη από τις μεγαλύτερες τουριστοπαγίδες που πήγα ποτέ...μαγκιά τους βέβαια...κατάφεραν το τίποτα να το κάνουν προορισμό (μιλάω αυστηρά και μόνο για τον κάτω οικισμό)...
 
Last edited:

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Σκεφτόμαστε για μια εκδρομή, προς τα μέσα Οκτώβρη, να ξεκινήσουμε από Καλαμάτα και να καταλήξουμε Μονεμβασιά.
Θα ήθελα δύο πραγματακια να μου πείτε οι γνώστες της περιοχής (@KIKI ακούς ε;;))...
1) Ποια χωριά μικρά και μεγαλύτερα θα είναι ωραία να δούμε σε αυτή την διαδρομή (παραδοσιακή αρχιτεκτονική, ωραίες πλατείες κλπ) Η διαδρομή είναι στον χάρτη κάτω)
2) για να πάμε μέχρι Βάθεια από την Αρεόπολη παίρνουμε τον δρόμο που φαίνεται στον χάρτη και γυρνάμε από τον ίδιο; Είναι ασφαλής;
Δεν θα ήθελα κάποιον δρόμο με δυσκολία, χωρίς μπάρες, χωρίς καλή ορατότητα κλπ .
Προτιμώ να μην πάω αν έχει ρίσκο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σκεφτόμαστε για μια εκδρομή, προς τα μέσα Οκτώβρη, να ξεκινήσουμε από Καλαμάτα και να καταλήξουμε Μονεμβασιά.
Θα ήθελα δύο πραγματακια να μου πείτε οι γνώστες της περιοχής (@KIKI ακούς ε;;))...
1) Ποια χωριά μικρά και μεγαλύτερα θα είναι ωραία να δούμε σε αυτή την διαδρομή (παραδοσιακή αρχιτεκτονική, ωραίες πλατείες κλπ) Η διαδρομή είναι στον χάρτη κάτω)
2) για να πάμε μέχρι Βάθεια από την Αρεόπολη παίρνουμε τον δρόμο που φαίνεται στον χάρτη και γυρνάμε από τον ίδιο; Είναι ασφαλής;
Δεν θα ήθελα κάποιον δρόμο με δυσκολία, χωρίς μπάρες, χωρίς καλή ορατότητα κλπ .
Προτιμώ να μην πάω αν έχει ρίσκο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Για το 2) Αυτή η διαδρομή που έχεις σημειώσει είναι η πιο άνετη και μπορείς να συνεχίσεις μέχρι Μαρμάρι, Ταίνερο. Γενικά ο δρόμος δεν έχει μπαριέρες, αλλά είναι οκ.
Λίγο πιο ενδιαφέρουσα για εμένα είναι η άλλη πορεία από ανατολική Μάνη, αλλά ο δρόμος είναι πιο κουραστικός και λίγο πριν φτάσεις στη διασταύρωση για Πόρτο Κάγιο, έχει κάτι πολύ ωραίες γκρεμίλες σε συνδυασμό με φουρκέτες, χωρίς μπάρες εννοείται. Επειδή βλέπω ότι έχεις σημειώσει και το Πόρτο Κάγιο, ο δρόμος για εκεί, μετά τη διασταύρωση είναι όμοιος. Είχα τόσο πολύ απηυδήσει που δεν πήγαμε καν.
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Για το 2) Αυτή η διαδρομή που έχεις σημειώσει είναι η πιο άνετη και μπορείς να συνεχίσεις μέχρι Μαρμάρι, Ταίνερο. Γενικά ο δρόμος δεν έχει μπαριέρες, αλλά είναι οκ.
Λίγο ενδιαφέρουσα για εμένα είναι άλλη πορεία από ανατολική Μάνη, αλλά ο δρόμος είναι πιο κουραστικός και λίγο πριν φτάσεις στη διασταύρωση για Πόρτο Κάγιο, έχει κάτι πολύ ωραίες γκρεμίλες σε συνδυασμό με φουρκέτες, χωρίς μπάρες εννοείται. Επειδή βλέπω ότι έχεις σημειώσει και το Πόρτο Κάγιο, ο δρόμος για εκεί, μετά τη διασταύρωση είναι ακριβώς όμοιος. Είχα τόσο πολύ απηυδήσει που δεν πήγαμε καν.
Άρα σίγουρα μέχρι Βάθεια και μετά επιστροφή από τον ίδιο δρόμο.Δεν θα το ρισκάρω. Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom