Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Ερώτηση : Γιατί να ξεκινήσετε απο Γύθειο; Απο που θα ερθετε Πελοπόννησο; Ο δρόμος απο Αθήνα π.χ μέχρι Καλαμάτα είναι πολύ πιο εύκολος απο το Γύθειο. Επίσης 40' εξω απο την Καλαμάτα είναι το φοβερο Πολυλίμνιο που είναι καταπληκτικό αν μπορούσατε να το εντάξετε και αυτό.
Είμαι από Κρήτη οπότε με βολεύει από Κισσάμου να πάρω το πλοίο προς Γύθειο!
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Άλλη μια ερώτηση! Η μετακίνηση στη Ελαφόνησο πως γίνεται? Περνάει απέναντι η μηχανή?
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! :heart::heart::heart:
Κλείσαμε:
  • 2 ημέρες Καρδαμύλη
  • 3 ημέρες Λιμένι και πέριξ
  • 2 ημέρες Κάστρο Μονεμβασιάς!
Ερώτημα όσο είμαστε Αρεόπολη αξίζει η εκδρομή προς Πόρτο Κάγιο? Στο Google βρήκα φοβερές παραλίες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ερώτημα όσο είμαστε Αρεόπολη αξίζει η εκδρομή προς Πόρτο Κάγιο? Στο Google βρήκα φοβερές παραλίες.
Ε ναι, εννοείται! Τι θα κάνετε τόσες μέρες στην Αρεόπολη? :lol:
Αφού θα αφιερώσετε 3 μέρες στην Λακωνική Μάνη έχετε χρόνο να οργώσετε το πόδι. Δες κι αυτό το θέμα, για να πάρεις ιδέες Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια
 

elenoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Καλησπερα στην παρεα!
Σχεδιαζουμε να κατεβουμε απο Θεσσαλονικη προς Πελοποννησο 7 μερες! Θα θελαμε να επικεντρωθουμε στη Μανη καθως οι μερες ειναι λιγες για εξερευνηση περαιτερω περιοχων.
Τι προτεινετε; Τι αξιζει να δουμε; Σκεφτομασταν το πρωτο βραδυ (λογω πολλων χμ) να ξεκουραστουμε στο Ναυπλιο, την επομενη μερα να την αφιερωσουμε στη Μονεμβασια και τα 5 βραδια που μενουν να επικεντρωθουμε Μανη. Η επιστροφη μας ωστοσο δεν ξερω απο που θα ειναι. Προτασεις;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
απο Θεσσαλονικη προς Πελοποννησο 7 μερες
Υπολογίστε όμως και το χρόνο του ταξιδιού που είναι σημαντικός. Τις χρειάζεστε ακαίρεες τις 7 μέρες, οι αποστάσεις είναι μεγάλες και πρέπει να έχετε στοχευμένο πρόγραμμα.
Σκεφτομασταν το πρωτο βραδυ (λογω πολλων χμ) να ξεκουραστουμε στο Ναυπλιο
Σωστή επιλογή νομίζω.
την επομενη μερα να την αφιερωσουμε στη Μονεμβασια
Επίσης συμφωνώ
τα 5 βραδια που μενουν να επικεντρωθουμε Μανη
Θα έψαχνα κάτι σε διαμονή κοντά στην Αρεόπολη ή το Λιμένι και θα έδινα 3 βράδια στη Λακωνική Μάνη και 2 στη Μεσσηνιακή.
Η επιστροφη μας ωστοσο δεν ξερω απο που θα ειναι
Αν καταλήξετε Μεσσηνιακή Μάνη καλό θα ήταν να φύγετε από Καλαμάτα με αρκετά καλύτερο δρόμο μπροστά σας για επιστροφή σε σχέση με τη Λακωνία.
 

elenoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Σε ευχαριστω πολυ @psilos3 . Θεωρεις δηλαδη οτι οι 2 τελευταιες μερες θα ηταν καλυτερα Μεσσηνιακή Μανη από οτι Φοινικουντα/Κορωνη, Μεθωνη;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θεωρεις δηλαδη οτι οι 2 τελευταιες μερες θα ηταν καλυτερα Μεσσηνιακή Μανη από οτι Φοινικουντα/Κορωνη, Μεθωνη;
Το είπα μόνο και μόνο σκεπτόμενος ότι αν είχα αμάξι θα προτιμούσα να ξεκινήσω από Καλαμάτα για την επιστροφή μου, παρά να έχω να περάσω και δύσκολο δρόμο.
Τώρα αν θα μείνετε Κορώνη/Μεθώνη/Πύλο ή θα έχετε έδρα την Καλαμάτα για να δείτε όλα αυτά τα μέρη με ημερήσιες είναι κάτι που σηκώνει συζήτηση. Νομίζω πάντως ότι με δύο διαθέσιμες ημέρες γίνονται αρκετά πραγματάκια.
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
Καλημέρα ταξιδιώτες!! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θέλω να κάνω δώρο στο σύντροφό μου ένα 4ήμερο σε κάποιο παραθαλάσσιο και ήσυχο μέρος καπου στη νότια Πελοπόννησο (εκτός Μανης). Δε μας ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή, μόνο η θάλασσα, το φαΐ και η ξεκούραση!!!! Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό παραθαλάσσιο, και κυρίως ήσυχο, μέρος/ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα ταξιδιώτες!! Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θέλω να κάνω δώρο στο σύντροφό μου ένα 4ήμερο σε κάποιο παραθαλάσσιο και ήσυχο μέρος καπου στη νότια Πελοπόννησο (εκτός Μανης). Δε μας ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή, μόνο η θάλασσα, το φαΐ και η ξεκούραση!!!! Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό παραθαλάσσιο, και κυρίως ήσυχο, μέρος/ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Νότια Πελοπόννησο και εκτος Μανης μενει το πρώτο "πόδι"...Πύλο-Μεθώνη-Κορώνη-Γιάλοβα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Έχω κλέισει 2 διανυκτερεύσεις Μεθώνη και 3 Λακωνική Μάνη.

Λακωνική Μάνη τρίτη χρονιά σερί ξέρω ακριβώς πού να πάω.
Οι μέρες Μεθώνη μπήκαν γιατί δεν έβρισκα διανυκτέρευση της προκοπής στη Μάνη.

Προσπαθώ τελευταία στιγμή να ψαχτώ πού να πάω, τι να δω, τι να φάω αλλά από burn out νιώθω λες και οργανώνω ταξίδι στην Παπούα.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κανένα φρέσκο τιπ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom