Ιδέες για έξτρα εισόδημα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Με αφορμή αυτό που έγραψε η @fenia42 για το Depop (όπου συμφωνώ με τα χίλια με την όλη τοποθέτηση) να αναφέρω και το metabook, την ελληνική πλατφόρμα που μπορείς να πουλήσεις/αγοράσεις βιβλία δεύτερο χέρι. Προσωπικά είμαι σε μια διαδικασία που προσπαθώ να οργανώσω την βιβλιοθήκη μου και να κρατήσω μόνο βιβλία που θέλω πραγματικά να βρίσκονται σε αυτή, καθώς με τα χρόνια είχα μαζέψει και κάμποση "σαβούρα".

Σε γενικές γραμμές το νόημα είναι να βάζεις τα βιβλία μισή τιμή κάτω από αυτή που μπορεί να τα βρει κανείς σε ένα βιβλιοπωλείο, ούτως ώστε να έχει και νόημα το να μπει στην όλη μανούρα. Παρ' όλα αυτά αν έχεις κάποιο βιβλίο εξαντλημένο στα βιβλιοπωλεία αλλάζει το πράγμα. Για παράδειγμα εγώ έβαλα ένα παλιό βιβλίο πολύ δημοφιλή τα τελευταία χρόνια Έλληνα συγγραφέα σε πολύ υψηλή τιμή και έφυγε σχεδόν αμέσως. Πραγματικά δεν το πίστευα, καθώς δεν πρόκειται και για κάνα αριστούργημα.

Όπως και να 'χει προσωπικά έχω βγάλει κάποια χρήματα εδώ και μερικούς μήνες που το χρησιμοποιώ, την ίδια στιγμή όμως έχω αγοράσει και η ίδια βιβλία από εκεί, οπότε δεν ξέρω αν θα το χαρακτήριζα αξιόπιστη πηγή εισοδήματος. :p Επίσης-σε αντίθεση με άλλο κόσμο-αν ένα βιβλίο πιάνει πραγματικά ελάχιστα χρήματα δεν το ανεβάζω προς πώληση, επειδή θεωρώ βλακεία να μπαίνω στη μανούρα. Σκοπεύω να μαζέψω σε κάποια φάση κάποια που είναι σε καλή κατάσταση και να τα δωρίσω στο Βιβλιοπωλείο των Αστέγων.

Πάντως αν έχετε βιβλία για ξεφόρτωμα τσεκάρετέ το!
Αφαιρώντας και τα βιβλία που αγόρασα, έβγαλα τα έξοδα για ένα κανονικό ταξίδι (με πτήσεις σε τιμή κόστους βέβαια, αλλά έβγαλα και τη διαμονή) . Όχι λογοτεχνικά, όλα τεχνικά βιβλία που του χρόνου όσα αγόρασα θα ξαναπουληθούν για να μη γεμίζουν τα ράφια.
Τι ιδεάρα ήταν αυτή!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αφαιρώντας και τα βιβλία που αγόρασα, έβγαλα τα έξοδα για ένα κανονικό ταξίδι (με πτήσεις σε τιμή κόστους βέβαια, αλλά έβγαλα και τη διαμονή) . Όχι λογοτεχνικά, όλα τεχνικά βιβλία που του χρόνου όσα αγόρασα θα ξαναπουληθούν για να μη γεμίζουν τα ράφια.
Τι ιδεάρα ήταν αυτή!
Πόσο πολύ χαίρομαι! :D Αγαπάμε metabook!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.077
Αφαιρώντας και τα βιβλία που αγόρασα, έβγαλα τα έξοδα για ένα κανονικό ταξίδι (με πτήσεις σε τιμή κόστους βέβαια, αλλά έβγαλα και τη διαμονή) . Όχι λογοτεχνικά, όλα τεχνικά βιβλία που του χρόνου όσα αγόρασα θα ξαναπουληθούν για να μη γεμίζουν τα ράφια.
Τι ιδεάρα ήταν αυτή!
ρε γαμώτο, ντάξει δεν λέω, εὶμαι (τεχνολογικὼς και ουχὶ μόνον) ανθρωπας με ειδικας ανὰγκας, (θείτσος ων) δυσκολεύομαι πλὲον μὲχρι και το ΝΑΙ να πατησω στο «θὲλουτε να σας αναβαθμίσουμε το κουνητο σας με την εσχατη βερσιὸν λειτουργικου;» αλλὰ νὸμισα ὸτι η χρὴσις του μεταμποὺκ θα ὴταν παλέψιμη- μπὴκα μὲσα νὰ πουλήσω τὶποτις (εξηντληθὲντα μὲ μπὰνικο ποτένσιαλ) και νομὶζω ότι εὶναι πιὸ εὺκολος ενας μουσακὰς. Σου βγὴκε εὐκολα η χρὴσις;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
ρε γαμώτο, ντάξει δεν λέω, εὶμαι (τεχνολογικὼς και ουχὶ μόνον) ανθρωπας με ειδικας ανὰγκας, (θείτσος ων) δυσκολεύομαι πλὲον μὲχρι και το ΝΑΙ να πατησω στο «θὲλουτε να σας αναβαθμίσουμε το κουνητο σας με την εσχατη βερσιὸν λειτουργικου;» αλλὰ νὸμισα ὸτι η χρὴσις του μεταμποὺκ θα ὴταν παλέψιμη- μπὴκα μὲσα νὰ πουλήσω τὶποτις (εξηντληθὲντα μὲ μπὰνικο ποτένσιαλ) και νομὶζω ότι εὶναι πιὸ εὺκολος ενας μουσακὰς. Σου βγὴκε εὐκολα η χρὴσις;
Εμπιστευτηκα τις ανταλλαγες χερι με χερι. Τρελη ειμαι να μπλεξω με ντελιβεραδες?
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Και εγώ φαν του μετα-book. Οι συναλλαγές με box πανευκολες,ειδικά για εμάς από επαρχία!
Έχουμε αναρτήσει και πουλήσει οι 4 της φαμίλιας βιβλία λογοτεχνικά, τεχνικά, πανεπιστημιακά αλλά και παιδικά παραμύθια!
Ο γιος μου, 10, έχει καταενθουσιαστει με το έξτρα χαρτζιλίκι από τα μπεμπεδιστικα (όπως τα λέει) παραμύθια που δεν επρόκειτο να ξαναδιαβάσει!
Υ.γ. ερώτηση υιού: "Μαμα, δεν υπάρχει μετα-toy??:lol:"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom