Ιδέες για έξτρα εισόδημα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εσύ φαίνεται το έχεις πάρει με στραβό μάτι και δεν ξέρω αν καν έχεις μπει.
Προφανώς για να λέω τόσες λεπτομέρειες δε το βλέπω μόνο φιλολογικά.
Και το γράφημα τι λέει δλδ? Ότι θα ήθελες να είναι όλο πάνω και πότε κάτω;
Τίποτε παραπάνω απ' αυτό που λέω από την αρχή, ότι είναι τζόγος και μπορεί με την ιδια ευκολία που θα βγάλεις να χάσεις κιόλας, πρέπει να το δεις μακροπρόθεσμα, ιδιαίτερα μιλώντας για το bitcoin.
Τα υπόλοιπα ίσως έχουν περισσότερες ευκαιρίες άμεσου κέρδους.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν μου αρέσει να κάνω αναφορά μηνύματα αλλά μήπως αυτά που αναφέρονται σε κρυπτονομίσματα πρέπει να σβηστούν;

Είναι ξεκάθαρη απάτη με ένα συστημα καταδικασμένο να καταρρεύσει. Για να μη μιλήσω για την απίστευτη κατασπατάληση πόρων. Μόνο το ρεύμα που καταναλώνεται για τους υπολογιστές κοστίζει 1 δις το μήνα. Μαντέψτε ποιοι "επενδυτές" το πληρώνουν.

Η Κίνα τα έχει μπανάρει ήδη και Ινδία και Πακιστάν φαίνεται ότι ακολουθούν. Το γιατί οι δυτικές χώρες πετάνε χαρταετό καλύτερα να μην το σχολιάσω.

Υπάρχουν άπειρα άρθρα που εξηγούν την απάτη. Ενδεικτικά ένα πολύ καλό:
Cryptocurrency Is a Giant Ponzi Scheme

Καλή επιτυχία @Earth Citizen!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν μου αρέσει να κάνω αναφορά μηνύματα αλλά μήπως αυτά που αναφέρονται σε κρυπτονομίσματα πρέπει να σβηστούν;

Είναι ξεκάθαρη απάτη με ένα συστημα καταδικασμένο να καταρρεύσει. Για να μη μιλήσω για την απίστευτη κατασπατάληση πόρων. Μόνο το ρεύμα που καταναλώνεται για τους υπολογιστές κοστίζει 1 δις το μήνα. Μαντέψτε ποιοι "επενδυτές" το πληρώνουν.

Η Κίνα τα έχει μπανάρει ήδη και Ινδία και Πακιστάν φαίνεται ότι ακολουθούν. Το γιατί οι δυτικές χώρες πετάνε χαρταετό καλύτερα να μην το σχολιάσω.

Υπάρχουν άπειρα άρθρα που εξηγούν την απάτη. Ενδεικτικά ένα πολύ καλό:
Cryptocurrency Is a Giant Ponzi Scheme

Καλή επιτυχία @Earth Citizen!
Πού πάνε να με μπλέξουν καλέ;:haha:

Παιδιά δεν έχω ιδέα, δεν καταλαβαίνω καν πού κολλάει ότι καταναλώνεις πολύ ρεύμα, τόσο άσχετη είμαι με το θέμα:bleh:
Οι mods ας κινηθούν όπως νομίζουν.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν μου αρέσει να κάνω αναφορά μηνύματα αλλά μήπως αυτά που αναφέρονται σε κρυπτονομίσματα πρέπει να σβηστούν;

Είναι ξεκάθαρη απάτη με ένα συστημα καταδικασμένο να καταρρεύσει. Για να μη μιλήσω για την απίστευτη κατασπατάληση πόρων. Μόνο το ρεύμα που καταναλώνεται για τους υπολογιστές κοστίζει 1 δις το μήνα. Μαντέψτε ποιοι "επενδυτές" το πληρώνουν.

Η Κίνα τα έχει μπανάρει ήδη και Ινδία και Πακιστάν φαίνεται ότι ακολουθούν. Το γιατί οι δυτικές χώρες πετάνε χαρταετό καλύτερα να μην το σχολιάσω.

Υπάρχουν άπειρα άρθρα που εξηγούν την απάτη. Ενδεικτικά ένα πολύ καλό:
Cryptocurrency Is a Giant Ponzi Scheme

Καλή επιτυχία @Earth Citizen!
Απάτη λένε πολλοί και το χρηματιστήριο και το στοίχημα που έχει αναφερθεί αρκετές σελίδες πίσω. Δεν σε ειδα όμως να κάνεις πανικό.

Αν θεωρείς κάτι απάτη τότε απλά μείνε μακριά του. Δεν μπορείς όμως να ισοπεδώνεις τα πάντα με βάση και μόνο την δική σου γνώμη η του καθένα που γράφει ένα άρθρο στο διαδίκτυο.

Με την ίδια λογική ζητάω και εγώ να σβηστούν τα μηνύματα που αναφέρουν το στοίχημα μιας και μιλάμε για ξεκάθαρο τζόγο και εκατομμύρια οικογένειες έχουν χάσει τα πάντα.

Ας σοβαρευτούμε. Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε να κάνουμε ότι θέλουμε. Μην φέρνουμε την καταστροφή. Έλεος.

Ξέρω πολλούς ανθρώπους που δεν τους αρέσει το Sushi ενώ ποτέ δεν έχουν δοκιμάσει Sushi.

Αν έχεις crypto δεν μπορείς να λες ότι λες. Οπότε αν δεν έχεις δεν μπορείς να εκφέρεις τόσο αρνητική άποψη.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Απάτη λένε πολλοί και το χρηματιστήριο και το στοίχημα που έχει αναφερθεί αρκετές σελίδες πίσω. Δεν σε ειδα όμως να κάνεις πανικό.

Αν θεωρείς κάτι απάτη τότε απλά μείνε μακριά του. Δεν μπορείς όμως να ισοπεδώνεις τα πάντα με βάση και μόνο την δική σου γνώμη η του καθένα που γράφει ένα άρθρο στο διαδίκτυο.

Με την ίδια λογική ζητάω και εγώ να σβηστούν τα μηνύματα που αναφέρουν το στοίχημα μιας και μιλάμε για ξεκάθαρο τζόγο και εκατομμύρια οικογένειες έχουν χάσει τα πάντα.

Ας σοβαρευτούμε. Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε να κάνουμε ότι θέλουμε. Μην φέρνουμε την καταστροφή. Έλεος.

Ξέρω πολλούς ανθρώπους που δεν τους αρέσει το Sushi ενώ ποτέ δεν έχουν δοκιμάσει Sushi.

Αν έχεις crypto δεν μπορείς να λες ότι λες. Οπότε αν δεν έχεις δεν μπορείς να εκφέρεις τόσο αρνητική άποψη.

Όταν προτείνεις κάτι τέτοιο δημόσια να περιμένεις και αντίλογο. Δεν έχει καμία σχέση με χρηματιστήριο και τζόγο. Ponzi scheme είναι. Ο μόνος τρόπος να συνεχίζει να υπάρχει είναι να μπαίνουν νέοι επενδυτές και θα φτάσει σε κάποιο σημείο που δεν θα φτάνει ούτε όλος ο πληθυσμός του πλανήτη για να το κρατήσει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ο μόνος τρόπος να συνεχίζει να υπάρχει είναι να μπαίνουν νέοι επενδυτές και θα φτάσει σε κάποιο σημείο που δεν θα φτάνει ούτε όλος ο πληθυσμός του πλανήτη για να το κρατήσει.
Εγώ συμφωνώ ότι ίσως πρόκειται για φούσκα, με τη διαφορά ότι αυτό το λέμε τα τελευταία 10 χρόνια και έως τώρα δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο. Η γενική θεωρία πάντως λέει ότι κάποια στιγμή είτε θα σβήσει, είτε θα σταθεροποιηθεί, χωρίς να διαγράφει αυτές τις αξιοπερίεργες πορείες. Θα το δούμε στο μέλλον και προσωπικά πιστεύω όχι στο πολύ μακρινό.
Σε ότι αφορά το Ponzi scheme, είναι η φύση του ιδίου του κρυπτονομίσματος έτσι, δε θα το έλεγα ότι συμβαίνει αυτό τόσο απλά.
Σε μεγαλύτερη ανάλυση και το χρηματοπιστωτικό σύστημα έχει μεγάλες ατέλειες χωρίς να υπάρχει αντίκρυσμα, με αποτέλεσμα να έχουμε ανάλογες φούσκες.

Ωραία συζήτηση αλλά έχουμε βγει ήδη offtopic, μιας και μιλάμε για κάτι διαφορετικό εδώ. :)
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε κανένα τηλεπαιχνίδι πήγατε;
Στον Τροχό της Τύχης το 2017. Ειχα προσπαθήσει και τη προηγούμενη σεζόν χωρίς επιτυχία και ξαναδήλωσα συμμετοχή την επόμενη χρονιά και εν τέλει με πήραν. Αποτέλεσμα; 6740 ευρώ εκ των οποίων 4700 μετρητά καθαρά (γιατί παίζουν και κρατήσεις), επιπλάκια τηνιακός 300 ευρώ, ένα κινητό MLS και ένα ρολόι που δεν εχω φορέσει ακόμα ούτε έχω καταφέρει να το σκοτώσω στο ebay :p . Τα δώρα τα είχα στα χέρια μου λίγες μέρες πριν παίξει το επεισόδιο (!) ενώ τα μετρητά ακριβώς 6 μήνες μετά την προβολή του επεισοδίου (και 7 από το γύρισμα).
Τότε που πήγα εγώ είχε κοινό και όταν δήλωνες συμμετοχή σε έπαιρναν σίγουρα τηλέφωνο για να πας. Εσυ χαιρόσουν ότι θα παίξεις και τελικά σε ήθελαν για κοινό (χωρίς να στο λενε). Το να παίξεις μόνο βέβαιο δεν ήταν. Γινόταν κλήρωση στο στούντιο σε κάθε επεισόδιο και καθόσουν τουλάχιστον σε 3 περιμένοντας και ελπίζοντας να κληρωθείς.
Την επόμενη χρονιά ήταν λίγο αλλιώς, ξαναδήλωσα συμμετοχή, πέρασα από "κάστινγκ" (σε τραβάνε με βιντεο με το τάμπλετ για να δουν πως γράφεις τηλεοπτικά, και σε βάζουν να λύσεις στο χαρτί 3 γρίφους που προσωπικά τους βρήκα αστείους). Και μιας και ξαναπας στο πλατό για να τα κάνεις αυτά σε ξαναβάζανε να κάνεις και το κοινό για 1-2 επεισοδια. Όταν εν τέλει με πήραν τηλέφωνο για να παίξω ήθελαν πάλι να φέρω 3-4 άτομα στο στούντιο για κοινό, πολύ πρήξιμο γιατί εγώ ήθελα να παω μονος.

Τώρα με τον κοβιντ έχουν σταματήσει να έχουν κοινό και δεν ξερω πως ακριβώς έχει η κατάσταση πάντως θα έχετε παρατηρήσει ότι σπανίως θα δειτε να παίζουν παίκτες μεγαλύτερης ηλικίας ή λιγότερο "εμφανήσιμοι" (για τα δικά τους γούστα), ενώ προφανώς δήλωναν συμμετοχή και εκείνοι, είχα συναντήσει πολλούς στα παρασκήνια. Επίσης επειδή συγχωνεύτηκαν STAR & ALPHA έχει αλλάξει και η εταιρεία παραγωγής (τότε που πήγα εγώ ήταν στα στούντιο Καπα στα Σπάτα ενώ τώρα είναι παραγωγή της Green Pixel λίγο πιο πριν (στην Παλλήνη αν δεν κανω λαθος) οπότε η όλη κατάσταση μπορεί να έχει αλλάξει από τότε.

Για κανα-δυο χρόνια μετά τον Τροχό με έπαιρναν τηλέφωνο για να πάω να παίξω και σε άλλα τηλεπαιχνίδια που έκανε η ίδια εταιρεία παραγωγής (και κάτι αποτυχημένα project που θύμιζαν το κατι ψηνεται στο OPEN) αλλά δεν πηγα γιατί αφενώς με έπαιρναν καλοκαίρι που εγώ δουλεύω σεζον σε νησί και αφετέρου στον τροχό πήγα στοχευμένα γιατί "το είχα", δεν ήθελα απλά να πάω και ό,τι γίνει με αποτέλεσμα να γίνω viral στο Luben και αλλού :p
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στον Τροχό της Τύχης το 2017. Ειχα προσπαθήσει και τη προηγούμενη σεζόν χωρίς επιτυχία και ξαναδήλωσα συμμετοχή την επόμενη χρονιά και εν τέλει με πήραν. Αποτέλεσμα; 6740 ευρώ εκ των οποίων 4700 μετρητά καθαρά (γιατί παίζουν και κρατήσεις), επιπλάκια τηνιακός 300 ευρώ, ένα κινητό MLS και ένα ρολόι που δεν εχω φορέσει ακόμα ούτε έχω καταφέρει να το σκοτώσω στο ebay :p . Τα δώρα τα είχα στα χέρια μου λίγες μέρες πριν παίξει το επεισόδιο (!) ενώ τα μετρητά ακριβώς 6 μήνες μετά την προβολή του επεισοδίου (και 7 από το γύρισμα).
Τότε που πήγα εγώ είχε κοινό και όταν δήλωνες συμμετοχή σε έπαιρναν σίγουρα τηλέφωνο για να πας. Εσυ χαιρόσουν ότι θα παίξεις και τελικά σε ήθελαν για κοινό (χωρίς να στο λενε). Το να παίξεις μόνο βέβαιο δεν ήταν. Γινόταν κλήρωση στο στούντιο σε κάθε επεισόδιο και καθόσουν τουλάχιστον σε 3 περιμένοντας και ελπίζοντας να κληρωθείς.
Την επόμενη χρονιά ήταν λίγο αλλιώς, ξαναδήλωσα συμμετοχή, πέρασα από "κάστινγκ" (σε τραβάνε με βιντεο με το τάμπλετ για να δουν πως γράφεις τηλεοπτικά, και σε βάζουν να λύσεις στο χαρτί 3 γρίφους που προσωπικά τους βρήκα αστείους). Και μιας και ξαναπας στο πλατό για να τα κάνεις αυτά σε ξαναβάζανε να κάνεις και το κοινό για 1-2 επεισοδια. Όταν εν τέλει με πήραν τηλέφωνο για να παίξω ήθελαν πάλι να φέρω 3-4 άτομα στο στούντιο για κοινό, πολύ πρήξιμο γιατί εγώ ήθελα να παω μονος.

Τώρα με τον κοβιντ έχουν σταματήσει να έχουν κοινό και δεν ξερω πως ακριβώς έχει η κατάσταση πάντως θα έχετε παρατηρήσει ότι σπανίως θα δειτε να παίζουν παίκτες μεγαλύτερης ηλικίας ή λιγότερο "εμφανήσιμοι" (για τα δικά τους γούστα), ενώ προφανώς δήλωναν συμμετοχή και εκείνοι, είχα συναντήσει πολλούς στα παρασκήνια. Επίσης επειδή συγχωνεύτηκαν STAR & ALPHA έχει αλλάξει και η εταιρεία παραγωγής (τότε που πήγα εγώ ήταν στα στούντιο Καπα στα Σπάτα ενώ τώρα είναι παραγωγή της Green Pixel λίγο πιο πριν (στην Παλλήνη αν δεν κανω λαθος) οπότε η όλη κατάσταση μπορεί να έχει αλλάξει από τότε.

Για κανα-δυο χρόνια μετά τον Τροχό με έπαιρναν τηλέφωνο για να πάω να παίξω και σε άλλα τηλεπαιχνίδια που έκανε η ίδια εταιρεία παραγωγής (και κάτι αποτυχημένα project που θύμιζαν το κατι ψηνεται στο OPEN) αλλά δεν πηγα γιατί αφενώς με έπαιρναν καλοκαίρι που εγώ δουλεύω σεζον σε νησί και αφετέρου στον τροχό πήγα στοχευμένα γιατί "το είχα", δεν ήθελα απλά να πάω και ό,τι γίνει με αποτέλεσμα να γίνω viral στο Luben και αλλού :p
Με τέτοιο username, θα γίνεις ο αγαπημένος του @Yorgos.:D
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Όταν προτείνεις κάτι τέτοιο δημόσια να περιμένεις και αντίλογο. Δεν έχει καμία σχέση με χρηματιστήριο και τζόγο. Ponzi scheme είναι. Ο μόνος τρόπος να συνεχίζει να υπάρχει είναι να μπαίνουν νέοι επενδυτές και θα φτάσει σε κάποιο σημείο που δεν θα φτάνει ούτε όλος ο πληθυσμός του πλανήτη για να το κρατήσει.

Αυτή την στιγμή υπάρχουν 17000+ διαφορετικά κρυπτονομίσματα, συνολικής αξίας 2 τρις δολλαρίων, μεγαλύτερης αξίας από την οικονομία της Ιταλίας.

1644242933156.png


Προφανώς και κάποια από αυτά μπορεί να είναι scams, όπως αντίστοιχα και στον κόσμο των μετοχών υπάρχουν φούσκες μετοχές, όπως και στο κόσμο του στοιχήματος υπάρχουν στημένοι αγώνες κλπ.

Γνωρίζεις αρκετά πράγματα για τον κόσμο του metaverse; Εγώ τίποτα. Το facebook επένδυσε 10 δισ. δολλάρια μέσα στο 2021 για το metaverse, κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς.

Υπάρχουν δισεκατομμύρια δισεκατομμυρίων που ανταλλάσσονται καθημερινά μέσα από αυτά, οικονομίες χωρών θέλουν να εντάξουν κρυπτονομίσματα σαν νόμιμο νόμισμα (βλ. Ελ Σαλβαδόρ), μπορείς να αγοράσεις καινούριο Tesla άμα θέλεις με bitcoin, πώς να αγνοηθεί αυτό ή να θεωρηθεί απάτη;

Είναι το πιο πλέον εύκολο να ονομάζεται "απάτη" κάτι το οποίο δεν γνωρίζουμε αρκετά, έως και τίποτα για αυτό. Είναι το μέλλον (που έχει ήδη έρθει απλά δε το αντιλαμβανόμαστε ακόμα).

Επειδή μιλάμε για έξτρα εισόδημα, προφανώς και δε προτείνω "ρίξε 1000 ευρώ στο ETH και ξέχνα ότι τα έχεις και ξαναβγάλτα σε 10 χρόνια" . Προτείνω όμως σε κάποιον εάν θέλει να ασχοληθεί με αυτό, να κάτσει να διαβάσει για την φιλοσοφία τους, να δει πως κινείται η αγορά και αναλόγως να πράξει όπως θα έκανε αντίστοιχα στη αγορά των μετοχών και των ETFs.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Όταν προτείνεις κάτι τέτοιο δημόσια να περιμένεις και αντίλογο. Δεν έχει καμία σχέση με χρηματιστήριο και τζόγο. Ponzi scheme είναι. Ο μόνος τρόπος να συνεχίζει να υπάρχει είναι να μπαίνουν νέοι επενδυτές και θα φτάσει σε κάποιο σημείο που δεν θα φτάνει ούτε όλος ο πληθυσμός του πλανήτη για να το κρατήσει.
Φυσικά και δέχομαι τον αντίλογο...Τον αντίλογο όμως που να έχει βάση και όχι αερολογίες. Τον αντίλογο που δεν τσουβαλιαζει τα πάντα.

Προφανώς και δεν έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα και καλό θα ήταν όταν δεν έχουμε γνώσεις πάνω σε κάτι ή όταν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι να μην είμαστε τόσο απόλυτοι.

Φιλικά πάντα.

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω για τεράστια ποδοσφαιρικά clubs που έχουν χορηγούς cryptos, ξέχασα να αναφέρω ότι ο Mesi πληρώθηκε ένα μέρος από το τεράστιο συμβόλαιο του σε cryptos κ.α

Θέλετε δεν θέλετε μερικοί αυτό είναι το μέλλον... Γιαυτό και πονάνε οι τράπεζες γιατί ήδη χάνουν τεράστιο μερίδιο από την αγορά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εγώ συμφωνώ ότι ίσως πρόκειται για φούσκα, με τη διαφορά ότι αυτό το λέμε τα τελευταία 10 χρόνια και έως τώρα δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν εταιρείες πυραμίδες που διατηρήθηκαν για δεκαετίες.

Υπάρχουν δισεκατομμύρια δισεκατομμυρίων που ανταλλάσσονται καθημερινά μέσα από αυτά, οικονομίες χωρών θέλουν να εντάξουν κρυπτονομίσματα σαν νόμιμο νόμισμα (βλ. Ελ Σαλβαδόρ), μπορείς να αγοράσεις καινούριο Tesla άμα θέλεις με bitcoin, πώς να αγνοηθεί αυτό ή να θεωρηθεί απάτη;
Χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα ότι το Ελ Σαλβαδόρ θέλει να τα νομιμοποιήσει και δεν σε προβληματίζει που η υπερδύναμη Κίνα τα έχει μπανάρει (και καμιά 50αρια ακόμα χώρες για ένα περίεργο λόγο χώρες της ΕΕ και ΗΠΑ όχι ακόμα); Πόσες τράπεζες τα δέχονται;

Φυσικά και δέχομαι τον αντίλογο...Τον αντίλογο όμως που να έχει βάση και όχι αερολογίες.
Έγραψα συγκεκριμένο πράγμα: για το data mining χρειάζονται δισεκατομμύρια σε μηνιαία βάση. Τα οποία πρέπει να πληρωθούν με πραγματικά λεφτά κι όχι με τα φανταστικά κρυπτονομίσματα. Πως θα πληρωθούν λοιπόν αυτά χωρίς νέους "επενδυτές";
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom