Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπερα,
τελη Μαιου σκεφτομαστε με παρεα να παμε ενα ταξιδακι τελευταιας στιγμης .Επειδη το ταξιδι ειναι για τον επομενο μηνα γιατι ανοιγει ο καιρος και θελουμε τοτε να παμε καπου,σκεφτομαστε κατι κοντινο με συγκεκριμενο budget ,αλλα και οσο και η πτηση για μια ευρωπαικη πολη.
Οποτε Ασια και ποσων μαλλον για Λατινικη Αμερικη πεφτει ολιγον μακρυα για ταξιδι τελευταιας στιγμης οποτε για μενα προς το παρων το απορριπτω για να το οργανωσω και να το ευχαριστηθω του χρονου καλυτερα.
Η πρωτη επιλογη ηταν το Βερολινο που επεσε σαν ιδεα ,αλλα μεσα μου κατι εβραζε να ξεφυγω λιγο απο Ευρωπη ,οποτε μαλλον το πιο κοντινο σε Ευρωπη και σε πτηση κανουν τις γειτονικες χωρες της Ανατολης να με βαζουν σε σκεψη.
Οποτε αμεσως μου ερχεται κατι μεταξυ σε Αιγυπτο-Καιρο ,πυραμιδες,Μαρακες, αλλα και η ιδεα της Ιορδανιας που ολα και αυτα και εντος 2 ωρου ειναι περιπου και στο budget μας βγαινει και ειναι οτι πρεπει για την πρωτη μας επαφη με Ανατολη.
Η πιο ακριβη απο τις επιλογες μας ειναι η Ιορδανια μαλλον καθως και οργανωση καλυτερη θελει για να πας Πετρα,Wadi Rum ,ενοικιαση αυτοκινητου αλλα και τσουχτερες εκδρομες αν κινηθεις με αυτο τον τροπο ,αλλα και βιζες κλπ.

Οσον αφορα αυτους τους προορισμους ειναι καλη εποχη τελη Μαη με αρχες Ιουνη ή θα λιωσουμε απο την ζεστη?
Επισης για πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης για ολους στην παρεα μας (Ευρωπη εχουμε ταξιδεψει αρκετα )ειναι καλη εισαγωγη αυτοι οι προορισμοι αυτοι ειδικα ή Αιγυπτος ?
Να τονισω οτι ενας παραγοντας που με φοβιζει ειναι οτι εχω πολυ ευαισθητο στομαχι με μονιμα maalox στην τσεπη μου ακομα και σε ελληνικη ταβερνα να παω στην Αθηνα.Οποτε δεν θα ναι και το καλυτερο σεναριο να παθω εκει καμμια τροφικη δηλητηριαση.

Επισης εχω βρει και πτηση για Abu Dhabi οπου ειναι μεν τεχνικο και δεν εχω ακουσει διολου καλα σχολια στο φορουμ αλλα εχοντας την περιεργεια απο την αλλη,μιας και δεν εχω εμπειρια αλλη με ουρανοξυχτες και ερημο μπορει εστω και στιγμιαια να με εξιταρει.Σιγουρα ειναι η πιο safe και ομαλη για πρωτο ταξιδι σε κατι διαφορετικο.

Ακουω γνωμες .Η να ο αφησουμε απο Σεπτεμβρη -Οκτωβρη με καλυτερη οργανωση και να παμε Βερολινο που το ξερουμε?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Eγώ λέω να τολμήσεις να δοκιμάσεις και κάτι άλλο εκτός Ευρώπης για να δεις και κάτι διαφορετικό.
'Οσον αφορά τις στομαχικές ανησυχίες απλά θα είσαι προσεχτικός και όλα θα πάνε καλά.. Πάρε και μερικά προβιοτικά πριν το ταξίδι και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.012
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Kαλησπερα,
τελη Μαιου σκεφτομαστε με παρεα να παμε ενα ταξιδακι τελευταιας στιγμης .Επειδη το ταξιδι ειναι για τον επομενο μηνα γιατι ανοιγει ο καιρος και θελουμε τοτε να παμε καπου,σκεφτομαστε κατι κοντινο με συγκεκριμενο budget ,αλλα και οσο και η πτηση για μια ευρωπαικη πολη.
Οποτε Ασια και ποσων μαλλον για Λατινικη Αμερικη πεφτει ολιγον μακρυα για ταξιδι τελευταιας στιγμης οποτε για μενα προς το παρων το απορριπτω για να το οργανωσω και να το ευχαριστηθω του χρονου καλυτερα.
Η πρωτη επιλογη ηταν το Βερολινο που επεσε σαν ιδεα ,αλλα μεσα μου κατι εβραζε να ξεφυγω λιγο απο Ευρωπη ,οποτε μαλλον το πιο κοντινο σε Ευρωπη και σε πτηση κανουν τις γειτονικες χωρες της Ανατολης να με βαζουν σε σκεψη.
Οποτε αμεσως μου ερχεται κατι μεταξυ σε Αιγυπτο-Καιρο ,πυραμιδες,Μαρακες, αλλα και η ιδεα της Ιορδανιας που ολα και αυτα και εντος 2 ωρου ειναι περιπου και στο budget μας βγαινει και ειναι οτι πρεπει για την πρωτη μας επαφη με Ανατολη.
Η πιο ακριβη απο τις επιλογες μας ειναι η Ιορδανια μαλλον καθως και οργανωση καλυτερη θελει για να πας Πετρα,Wadi Rum ,ενοικιαση αυτοκινητου αλλα και τσουχτερες εκδρομες αν κινηθεις με αυτο τον τροπο ,αλλα και βιζες κλπ.

Οσον αφορα αυτους τους προορισμους ειναι καλη εποχη τελη Μαη με αρχες Ιουνη ή θα λιωσουμε απο την ζεστη?
Επισης για πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης για ολους στην παρεα μας (Ευρωπη εχουμε ταξιδεψει αρκετα )ειναι καλη εισαγωγη αυτοι οι προορισμοι αυτοι ειδικα ή Αιγυπτος ?
Να τονισω οτι ενας παραγοντας που με φοβιζει ειναι οτι εχω πολυ ευαισθητο στομαχι με μονιμα maalox στην τσεπη μου ακομα και σε ελληνικη ταβερνα να παω στην Αθηνα.Οποτε δεν θα ναι και το καλυτερο σεναριο να παθω εκει καμμια τροφικη δηλητηριαση.

Επισης εχω βρει και πτηση για Abu Dhabi οπου ειναι μεν τεχνικο και δεν εχω ακουσει διολου καλα σχολια στο φορουμ αλλα εχοντας την περιεργεια απο την αλλη,μιας και δεν εχω εμπειρια αλλη με ουρανοξυχτες και ερημο μπορει εστω και στιγμιαια να με εξιταρει.Σιγουρα ειναι η πιο safe και ομαλη για πρωτο ταξιδι σε κατι διαφορετικο.

Ακουω γνωμες .Η να ο αφησουμε απο Σεπτεμβρη -Οκτωβρη με καλυτερη οργανωση και να παμε Βερολινο που το ξερουμε?
Να το τολμήσεις. Την Ιορδανία γιατί την έχεις ακριβή στο μυαλό σου; Το μόνο ακριβό που θυμάμαι είναι η εισοδος στην Πέτρα (αν θυμαμαι καλά κανά 60αρι) και η διαμονή στην έρημο με τουρ αλλά τόσα το άτομο. Κατά τ' άλλα το φαγητό φθηνό, η διαμονή φθηνή, το αμάξι φθηνό και γενικά ήταν ένα ταξίδι με σχετικά μικρό budget και μεγάλες εμπειρίες. Ειχα πάει μέσα Μαίου και είχε 30-32. Είχε ζεστη αλλά υποφερτά. Δε σημαίνει βεβαια και τιποτα αυτό. Μπορεί να πας εσύ και να έχει 40+.
Θεωρώ οτι στην Αίγυπτο θα είναι χειρότερα τα πράγματα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ωραίες οι σκέψεις σου. Η Ιορδανία εκτός του αλκοολ δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή. Ακόμα και για την είσοδο στη Πέτρα, άμα βρεις κάποιον Άραβα να σου κόψει τα εισιτήρια τότε μπορείς να πάρεις εισιτήριο στα 10 JOD το άτομο (περίπου 13 ευρώ) αντί για τα 50 JOD είσοδο (περίπου 60 ευρώ) που έχουν για τους "αλλόθρησκους".

Και το Μαρόκο είναι πολύ ωραία επιλογή, η @evaT πήγε πρόσφατα και μπορεί να σε διαφωτίσει σχετικά με τα κόστη.

Νομίζω ότι από τις 3 επιλογές, αυτή που έχει το πιο πολύ πήξιμο από θέμα ζέστης, πολυκοσμίας κλπ είναι η Αίγυπτος, οπότε ίσως ήταν προτιμότερο να την αφήσετε για κάτι τύπου Νοέμβριο/Δεκέμβριο.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και το Μαρόκο είναι πολύ ωραία επιλογή, η @evaT πήγε πρόσφατα και μπορεί να σε διαφωτίσει σχετικά με τα κόστη.
Θα τα καταγράψω όλα, συμμαζεύω τις φωτογραφίες μου κ ξεκινάω!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από τους τρεις προορισμούς που αναφέρεις (Ιορδανία, Μαρόκο, Αίγυπτος) θα πρότεινα σίγουρα την Ιορδανία για πρώτο εκτός Ευρώπης.
Όλες είναι υπέροχες χώρες με πολλά πράγματα να δεις, απλά η Ιορδανία είναι η πιο "μαζεμένη" σαν αποστάσεις, αλλά και η πιο φιλική προς τους "Δυτικούς" τουρίστες. Οι Αιγύπτιοι και οι Μαροκινοί είναι πολύ πιο "πρήχτες". Επιπλέον η Ιορδανία είναι και πιο φιλική προς τις γυναίκες ταξιδιώτισσες σε σχέση με (κυρίως) Αίγυπτο και λιγότερο Μαρόκο, όπου παίζει πολλή σεξουαλική παρενόχληση. Στην Ιορδανία οι άνθρωποι ήταν πολύ πιο σεβαστικοί.
Ζέστη θα έχει παντού, από εκεί και πέρα το πόση είναι και θέμα τύχης.
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Ιορδανία ασυζητητί.Εύκολα νοικιάζεις αυτοκίνητο αν θες, οι αποστάσεις κοντινές, οι Ιορδανοι είναι σούπερ φιλικοί, βλέπεις αρχαία που δεν υπάρχουν αλλού(Πέτρα, Γέρασα), κάνεις μια διανυκτέρευση στην έρημο κάτω από τα αστέρια, περνάς και ενα βράδυ στην Νεκρά θάλασσα. Πολλές διαφορετικές εμπειρίες 2 ώρες μακριά από την Ελλάδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ ψηφίζω Μαροκο πάντως, μου αρέσει πολύ περισσότερο από Ιορδανια και είναι κ οικονομικό.
Κι εμένα. Απλά η Ιορδανία είναι πιο μικρή και "μαζεμένη". Το Μαρόκο θέλει περισσότερες μέρες. Και να πω και τη μαύρη μου αλήθεια οι αραβικές χώρες (τουλάχιστον όσες έχω δει) αν και έχουν πολλά σημαντικά/ιστορικά μέρη και κοινωνικοανθρωπολογικό ενδιαφέρον δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα αξιόλογο σαν συνολική εικόνα. Και σίγουρα δεν θα τις διάλεγα για Μάιο που πιάνουν θερμοκρασίες 30+. Να κυκλοφορώ στις άθλιες ως επί το πλείστον πόλεις τους και να στάζει ο ιδρώτας και να κολλούν οι ρίποι πάνω μου; Χειρότερο από να βολτάρω στα πέριξ της Ομόνοιας τον Ιούλιο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Έχω πάει και Πάσχα Μαροκο (Μεκνες, Φεζ μέχρι Ταγγερη) και οι θερμοκρασίες ήταν ιδανικές. Εμένα το Μαροκο είναι μακράν η αγαπημένη μου «αραβική» χωρα, ας μην απαριθμήσω τι έχει να προσφέρει, γιατί αυτά είναι γούστα (πχ Μαρακές δε μου άρεσε καθόλου).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
πολλή ζέστη στην κατά τα άλλα εξαιρετική Ιορδανία. θα λιώσετε αλλά αξίζει τον κόπο. Αίγυπτος για άνθρωπο με ευαίσθητο στομάχι είναι πιο ύποπτη και θα λιώσετε ακόμη περισσότερο, είναι όμως φτηνότερη. Μαρόκο μου αρέσει αλλά ναι,θέλει μέρες και πολλά χιλιόμετρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom