Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κι εμένα. Απλά η Ιορδανία είναι πιο μικρή και "μαζεμένη". Το Μαρόκο θέλει περισσότερες μέρες. Και να πω και τη μαύρη μου αλήθεια οι αραβικές χώρες (τουλάχιστον όσες έχω δει) αν και έχουν πολλά σημαντικά/ιστορικά μέρη και κοινωνικοανθρωπολογικό ενδιαφέρον δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα αξιόλογο σαν συνολική εικόνα. Και σίγουρα δεν θα τις διάλεγα για Μάιο που πιάνουν θερμοκρασίες 30+. Να κυκλοφορώ στις άθλιες ως επί το πλείστον πόλεις τους και να στάζει ο ιδρώτας και να κολλούν οι ρίποι πάνω μου; Χειρότερο από να βολτάρω στα πέριξ της Ομόνοιας τον Ιούλιο.
Στην Ιορδανία το καλό είναι ότι τα σημαντικά μνημεία και αξιοθέατα είναι εκτός αστικού ιστού, σε αντίθεση με τις άλλες 2 επιλογές. Στην Πέτρα σίγουρα κι εγώ δε θα ήθελα να περπατάω 10χλμ και να έχει 35 βαθμούς, αλλά νομίζω το 30-35αρι δε θα το γλιτώσει σε καμία από τις 3 επιλογές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στην Ιορδανία το καλό είναι ότι τα σημαντικά μνημεία και αξιοθέατα είναι εκτός αστικού ιστού, σε αντίθεση με τις άλλες 2 επιλογές. Στην Πέτρα σίγουρα κι εγώ δε θα ήθελα να περπατάω 10χλμ και να έχει 35 βαθμούς, αλλά νομίζω το 30-35αρι δε θα το γλιτώσει σε καμία από τις 3 επιλογές.
Ούτε Πέτρα, ούτε Wadi Rum να ψήνομαι και να μην ξέρω που να σταθώ, ούτε Νεκρά θάλασσα να μην μπορώ να βουτήξω και να κάνω μισή ώρα ντους μόλις βγω για να μην προλάβει το αλάτι να κάνει κρούστα, ούτε Αμμάν φυσικά ακόμη κι αν με πλήρωναν. Μόνο στις οριακά ανεκτές παραλίες τις Ερυθράς θα μπορούσα να είμαι με 30+ κελσίου. Αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ έναν λόγο που θα μπορούσα να διαλέξω την Άκαμπα για διακοπές στη θάλασσα.

Αν τα παιδιά αντέχουν την ζέστη η Ιορδανία είναι μια καλή επιλογή για εισαγωγή στον αραβικό κόσμο. Εύκολα προσβάσιμη, οικονομική και ενδιαφέρουσα. Εγώ απ' όλες τις επιλογές θα προτιμούσα Βερολίνο.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μήπως να βλέπατε και προς Ισραήλ? Μια ιδέα λέω, δε ξέρω... Αν και προσωπικά θα δίσταζα να πάω λόγω της κατάστασης εκεί με Παλαιστίνη κλπ. (αν και το θέλω πάρα πολύ), είναι ένας προορισμός που και διαφορετικός από Ευρώπη είναι, αλλά και "δυτικοφέρνει".
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Eυχαριστω παρα πολυ για ολες τις γνωμες μεχρι τωρα του καθενας.

Απο οτι καταλαβα η πλειοψηφια μου προτεινει Ιορδανια δαγκωτο ,δευτερο εχει τους φανατικους του το Μαροκο σαν πιο ευκολο προορισμο ειδικα αν μεινεις Μαρακες μονο και Αιγυπτο που απο οτι καταλαβα ειναι για πιο μετα οχι τοσο για πρωτο εκτος Ευρωπης,αν εισαι λιγο μαγκωμενος για το επομεν βημα οπως εγω.Παντως σε ολα θα φαω ζεστη :p

Το Αμπου Νταμπι -Ντουμπαι που το σκεφτομουν σαν επιλογη δεν ειδα ουτε ενα σχολιο και λιγο τρομαζω :rolleyes: μαλλον δεν ειναι πολυ ψηλα στις προτιμησεις

Εντυπωση παντως μου κανει που δεν ειδα πουθενα την Κωνσταντινουπολη ή ακομα και την Καππαδοκια .Βεβαια καλως θα μου πουν πολλοι οτι δεν το θεωρουν καν ταξιδι εκτος Ευρωπης λογω της γειτνιασης με την χωρας μας ,αλλα και επειδη οντως το ενα της ποδι ειναι στην Ευρωπη,αλλα σιγουρα ειναι μια χωρα που εχει εντονα το ανατολιτικο στοιχειο και αν και εχει δυτικα στοιχεια σιγουρο ειναι διαφορετικο ταξιδι που σου κανει μια πολυ καλη εισαγωγη σε μια αλλη κουλτουρα τοσο ιδια με την Ελλαδα και την Ευρωπη αλλα και εντελως διαφορετικη σε αλλα. Ο λογος βεβαια που δεν την εβαλα την Τουρκια στην λιστα οτι κανονιζω να παω σε αλλη περιοδο στα γενεθλια μ της κοπελας μου,οποτε δεν ηθελα να ναι σε αυτο το ταξιδι και να την επισκεφτω μαζι της .Σιγουρα παντως υπο αλλες συνθηκες θα ταν επιλογη μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Eυχαριστω παρα πολυ για ολες τις γνωμες μεχρι τωρα του καθενας.

Απο οτι καταλαβα η πλειοψηφια μου προτεινει Ιορδανια δαγκωτο ,δευτερο εχει τους φανατικους του το Μαροκο σαν πιο ευκολο προορισμο ειδικα αν μεινεις Μαρακες μονο και Αιγυπτο που απο οτι καταλαβα ειναι για πιο μετα οχι τοσο για πρωτο εκτος Ευρωπης,αν εισαι λιγο μαγκωμενος για το επομεν βημα οπως εγω.Παντως σε ολα θα φαω ζεστη :p

Το Αμπου Νταμπι -Ντουμπαι που το σκεφτομουν σαν επιλογη δεν ειδα ουτε ενα σχολιο και λιγο τρομαζω :rolleyes: μαλλον δεν ειναι πολυ ψηλα στις προτιμησεις

Εντυπωση παντως μου κανει που δεν ειδα πουθενα την Κωνσταντινουπολη ή ακομα και την Καππαδοκια .Βεβαια καλως θα μου πουν πολλοι οτι δεν το θεωρουν καν ταξιδι εκτος Ευρωπης λογω της γειτνιασης με την χωρας μας ,αλλα και επειδη οντως το ενα της ποδι ειναι στην Ευρωπη,αλλα σιγουρα ειναι μια χωρα που εχει εντονα το ανατολιτικο στοιχειο και αν και εχει δυτικα στοιχεια σιγουρο ειναι διαφορετικο ταξιδι που σου κανει μια πολυ καλη εισαγωγη σε μια αλλη κουλτουρα τοσο ιδια με την Ελλαδα και την Ευρωπη αλλα και εντελως διαφορετικη σε αλλα. Ο λογος βεβαια που δεν την εβαλα την Τουρκια στην λιστα οτι κανονιζω να παω σε αλλη περιοδο στα γενεθλια μ της κοπελας μου,οποτε δεν ηθελα να ναι σε αυτο το ταξιδι και να την επισκεφτω μαζι της .Σιγουρα παντως υπο αλλες συνθηκες θα ταν επιλογη μου.
1. ΗΑΕ το Μάιο μπορεί να πετύχεις και 40άρια και λίγο δύσκολο να αντέξεις στην έρημο. Στο Ντουμπάι τι να κάνεις μόνο εμπορικά, ξενοδοχεία και ουρανοξύστες είναι κατά βάση.

2. Η Κωνσταντινούπολη (τουλάχιστον το τουριστικό της κομμάτι) είναι σε ευρωπαϊκό έδαφος. Είναι πολύ καλή επιλογή ειδικά αν το ταξίδι είναι πριν τις εκλογές. Αν είναι αμέσως μετά τις εκλογές έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με το πόσο ειρηνικά θα παραδώσει την εξουσία ο Ερντογάν.

3. Ανέφερες αραβικό κόσμο και συγκεκριμένες χώρες αλλιώς υπάρχουν κι άλλα μέρη. Π.χ. αν βρίσκατε οικονομικά εισιτήρια και πτήσεις που βολεύουν οι Σεϋχέλλες, o Μαυρίκιος και το Πράσινο Ακρωτήρι για μένα είναι τοπ προορισμοί για Μάιο εκτός Ευρώπης. Επίσης τα Κανάρια και δευτερευόντως οι Αζόρες αν αγαπάτε τη φύση.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.012
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα καναρια ειναι πανω απο τις Αζορες σε οτι αφορα τη φυση; Γιατι;
Σαν συνολική εικόνα είναι πάνω καθώς διαθέτουν ασύγκριτα καλύτερες παραλίες και νυχτερινή ζωή. Μόνο από άποψη φύσης οι Αζόρες ίσως υπερέχουν λίγο. Πάντα φυσικά εξαρτάται και από το νησί.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Eυχαριστω παρα πολυ για ολες τις γνωμες μεχρι τωρα του καθενας.

Απο οτι καταλαβα η πλειοψηφια μου προτεινει Ιορδανια δαγκωτο ,δευτερο εχει τους φανατικους του το Μαροκο σαν πιο ευκολο προορισμο ειδικα αν μεινεις Μαρακες μονο και Αιγυπτο που απο οτι καταλαβα ειναι για πιο μετα οχι τοσο για πρωτο εκτος Ευρωπης,αν εισαι λιγο μαγκωμενος για το επομεν βημα οπως εγω.Παντως σε ολα θα φαω ζεστη :p

Το Αμπου Νταμπι -Ντουμπαι που το σκεφτομουν σαν επιλογη δεν ειδα ουτε ενα σχολιο και λιγο τρομαζω :rolleyes: μαλλον δεν ειναι πολυ ψηλα στις προτιμησεις

Εντυπωση παντως μου κανει που δεν ειδα πουθενα την Κωνσταντινουπολη ή ακομα και την Καππαδοκια .Βεβαια καλως θα μου πουν πολλοι οτι δεν το θεωρουν καν ταξιδι εκτος Ευρωπης λογω της γειτνιασης με την χωρας μας ,αλλα και επειδη οντως το ενα της ποδι ειναι στην Ευρωπη,αλλα σιγουρα ειναι μια χωρα που εχει εντονα το ανατολιτικο στοιχειο και αν και εχει δυτικα στοιχεια σιγουρο ειναι διαφορετικο ταξιδι που σου κανει μια πολυ καλη εισαγωγη σε μια αλλη κουλτουρα τοσο ιδια με την Ελλαδα και την Ευρωπη αλλα και εντελως διαφορετικη σε αλλα. Ο λογος βεβαια που δεν την εβαλα την Τουρκια στην λιστα οτι κανονιζω να παω σε αλλη περιοδο στα γενεθλια μ της κοπελας μου,οποτε δεν ηθελα να ναι σε αυτο το ταξιδι και να την επισκεφτω μαζι της .Σιγουρα παντως υπο αλλες συνθηκες θα ταν επιλογη μου.
Η Τουρκία είναι σίγουρα υπέροχη και αστείρευτη. Εγώ ετοιμάζομαι να ταξιδέψω σε λίγες μέρες για 7η φορά εκεί. 🙂 Νομίζω ότι δεν στην αναφέραμε επειδή απλά δεν την έβαλες στο πλάνο. Συν ότι ναι, η Κων/πόλη που επιλεγεται συχνά για πρώτο ταξίδι εκεί (και την οποία προσωπικά θεωρώ την ομορφότερη πόλη που έχω επισκεφτεί) έχει πολύ μεγάλο κομμάτι της στην Ευρώπη. Εγώ πχ στο επόμενο ταξίδι μου στην Τουρκία θα πάω "βαθιά" Ανατολία, όμως δεν είναι περιοχή που θα πρότεινα για πρώτο εκτός Ευρώπης.

Όσον αφορά τα Εμιράτα νομίζω ότι δεν στα πρότεινε κανείς μας επειδή πέρα από ουρανοξύστες, χλιδές, άντε και το Λούβρο, δεν έχουν και πολλά να δεις. Άσε που είναι πανάκριβα και οι θερμοκρασίες πολύ πιο υψηλές από τις άλλες χώρες που συζητάμε.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Τα καναρια ειναι πανω απο τις Αζορες σε οτι αφορα τη φυση; Γιατι;
Γιατί έχει πολλά καναρίνια εκεί εξού και το όνομα.
Οι Αζόρες δεν έχουν τέτοια πουλιά. Έχουν παπαγαλάκια μπλε βέβαια εξού και το όνομα Αζόρες από το αζούρ, καμία σχέση με τον Αζόρ το κουτάβι ενδογενή ράτσα. Αυτόν τον βάψανε μπλε.
Όπου καθίσεις τσουπ και ένα σμήνος από καναρίνια σε διάφορα χρώματα, όχι απαραίτητα κίτρινα.
Έτσι τα κανάρια είναι πάνω από όλα γενικώς.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.012
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γιατί έχει πολλά καναρίνια εκεί εξού και το όνομα.
Οι Αζόρες δεν έχουν τέτοια πουλιά. Έχουν παπαγαλάκια μπλε βέβαια εξού και το όνομα Αζόρες από το αζούρ, καμία σχέση με τον Αζόρ το κουτάβι ενδογενή ράτσα. Αυτόν τον βάψανε μπλε.
Όπου καθίσεις τσουπ και ένα σμήνος από καναρίνια σε διάφορα χρώματα, όχι απαραίτητα κίτρινα.
Έτσι τα κανάρια είναι πάνω από όλα γενικώς.
:haha:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.012
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σαν συνολική εικόνα είναι πάνω καθώς διαθέτουν ασύγκριτα καλύτερες παραλίες και νυχτερινή ζωή. Μόνο από άποψη φύσης οι Αζόρες ίσως υπερέχουν λίγο. Πάντα φυσικά εξαρτάται και από το νησί.
Διαβασα λιγο διαφορετικα την προταση σου και καταλαβα οτι αν αγαπαει καποιος φυση, προτεινεις Καναρια και σα δευτερη επιλογη Αζορες. Εμενα παντως το Sao Miguel μου φανηκε φανταστικο, οχι απλα ωραιο. Καναρια δεν εχω παει αλλα δεν εχω δει κ κατι να με παρακινησει να παω. Οι παραλιες σιγουρα δεν ειναι κινητρο για μενα. Στην Ελλαδα ζουμε. Δεν θεωρω οτι υπερεχουν σε κατι οι παραλιες των Καναριων.
Αν το case ηταν καλοκαιρινες διακοπες για μπανια ντε κ καλα εκτος ελλαδας κ οχι να πας στην αλλη ακρη του κοσμου, θα ηταν μια επιλογη βεβαια αλλα ως εκει.
Δεν εχω παει βεβαια και μπορει να μου διαφευγει κατι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Διαβασα λιγο διαφορετικα την προταση σου και καταλαβα οτι αν αγαπαει καποιος φυση, προτεινεις Καναρια και σα δευτερη επιλογη Αζορες. Εμενα παντως το Sao Miguel μου φανηκε φανταστικο, οχι απλα ωραιο. Καναρια δεν εχω παει αλλα δεν εχω δει κ κατι να με παρακινησει να παω. Οι παραλιες σιγουρα δεν ειναι κινητρο για μενα. Στην Ελλαδα ζουμε. Δεν θεωρω οτι υπερεχουν σε κατι οι παραλιες των Καναριων.
Αν το case ηταν καλοκαιρινες διακοπες για μπανια ντε κ καλα εκτος ελλαδας κ οχι να πας στην αλλη ακρη του κοσμου, θα ηταν μια επιλογη βεβαια αλλα ως εκει.
Δεν εχω παει βεβαια και μπορει να μου διαφευγει κατι...
Έχουν πολύ ωραία φύση τα νησιά. Ηφαίστεια, αρχαία δάση, εθνικά πάρκα, λίμνες, αμμόλοφους, απέραντες παραλίες, θαλάσσια καταφύγια και λόγω του πεντακάθαρου ουρανού δύο από τα σημαντικότερα αστεροσκοπεία του κόσμου. Και φυσικά ένα πολύ φθηνό, αξιοπρεπές, ευρωπαϊκό, πολιτισμένο μέρος που μπορείς να κάνεις μπάνια όλο το χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom