Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους,

Ονομάζομαι Έλλα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σχεδιάζουμε με το αγόρι μου (αγόρι λέμε τώρα, γύρω στα 30 είμαστε και οι δύο) ένα ταξίδι αρκετά μακρινό για περίπου ένα μήνα, το Μάρτιο του 2018. Ιδανικά θα θέλαμε να συνδυάσουμε ένα προορισμό με κουλτούρα και ιστορία, με κάτι πιο εξωτικό. Παραδείγματος χάρη εγώ θα ήθελα πολύ να πάω στην Ιαπωνία, δεν ξέρω όμως πως θα βόλευε να το συνδυάσω με κάτι για χαλάρωση. Επίσης να πω οτι είμαι και λίγο φοβητσιάρα, για παράδειγμα είχα ταξιδέψει στο Εκουαδόρ και το ταξίδι για μία εβδομάδα σε πάρκο του Αμαζονίου (αν και αρκετα τουριστικό) ήταν οριακά έξω από τα νερά μου.
Να πω τέλος ότι δεν έχουμε πρόβλημα με αποστάσεις και το budget είναι ανοιχτό προς το παρόν, σε λογικά πλαίσια (τα οποία για να πω την αμαρτία μου δε γνωρίζω ποια είναι για κάθε προορισμό).
Θα είχατε την καλοσύνη να μου δώσετε κάποιες ιδέες?

Ευχαριστώ πολύ!
Περού με τα χέρια κάτω...
 

vbatsigr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σας.
Ζητω τα φωτα των πιο έμπειρων - πολυταξιδεμενων σας παρακαλώ.
Θελω γνωμες για ταξιδι εκτος Ευρώπης - εξωτικο, μη εξωτικο, ερημος, παραλια δεν υπάρχει θεμα οποιαδήποτε γνώμη ειναι καλοδεχουμενη - για την εβδομάδα του 15αυγουστου (μονο τότε παιρνουμε αδεια με την σύζυγο) με καποιο οριο τιμης γύρω στα 700 ευρω ευρω το ατομο (πτηση/ξενοδοχείο). Κοιταζα για Αυγυπτο, Κάιρο ή/και Σαρμ ελ Σειχ αλλα με φοβίζει λίγο λογω τρομοκρατιας και άρχισα να αλλαζω γνώμη, οποτε οποιαδηποτε αλλη γνωμη ή αν ξερετε οτι δεν υπαρχει τετοιο προβλημα feel free to change my mind..
Δεν εχουμε θεμα να παμε με γραφειο αν ειναι στα ορια της τιμης που θέλουμε ή να κλείσουμε μόνοι μας αεροπορικά /ξενοδοχείο αν ειναι να παμε καπου καλυτερα.
Ευχαριστώ παρα πολυ εκ των προτέρων!
Βαγγελης.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Κοιταζα για Αυγυπτο, Κάιρο ή/και Σαρμ ελ Σειχ αλλα με φοβίζει λίγο λογω τρομοκρατιας και άρχισα να αλλαζω γνώμη
προσωπικα δεν θα φοβομουν μια επισκεψη στην Αιγυπτο. Δεν ελοχευει περισσοτερος κινδυνος απο αλλα μερη, αρκει να παιρνεις λογικες προφυλαξεις.

Και συμφωνα με το Foreign and Commonwealth Office (FCO) παρακατω ειναι ο χαρτης επικινδυνοτητας για το 2018 για την Αιγυπτο. Προφανως για Σαρμ ελ Σειχ θα πας και θα γυρισεις αεροπορικως

150812_Egypt_jpeg.jpg
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ξέρω έχει κολλήσει η βελόνα αλλά εγώ θα πρότεινα(χωρίς να έχω πάει αλλά καλοβλέποντάς το ) και το Καζακσταν για εκείνη την εποχή. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν είναι Ευρώπη, Ασία,Ευρασία ή ανήκει σε κάποια άλλη φανταστική ήπειρο, αλλά η Γεωργία είναι διαμαντάκι και είναι και εξαιρετική εποχή για Καύκασο.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Καλησπερα σας.
Ζητω τα φωτα των πιο έμπειρων - πολυταξιδεμενων σας παρακαλώ.
Θελω γνωμες για ταξιδι εκτος Ευρώπης - εξωτικο, μη εξωτικο, ερημος, παραλια δεν υπάρχει θεμα οποιαδήποτε γνώμη ειναι καλοδεχουμενη - για την εβδομάδα του 15αυγουστου (μονο τότε παιρνουμε αδεια με την σύζυγο) με καποιο οριο τιμης γύρω στα 700 ευρω ευρω το ατομο (πτηση/ξενοδοχείο). Κοιταζα για Αυγυπτο, Κάιρο ή/και Σαρμ ελ Σειχ αλλα με φοβίζει λίγο λογω τρομοκρατιας και άρχισα να αλλαζω γνώμη, οποτε οποιαδηποτε αλλη γνωμη ή αν ξερετε οτι δεν υπαρχει τετοιο προβλημα feel free to change my mind..
Δεν εχουμε θεμα να παμε με γραφειο αν ειναι στα ορια της τιμης που θέλουμε ή να κλείσουμε μόνοι μας αεροπορικά /ξενοδοχείο αν ειναι να παμε καπου καλυτερα.
Ευχαριστώ παρα πολυ εκ των προτέρων!
Βαγγελης.
Εμένα πάντως θα με φόβιζε πιο πολύ η ζέστη εκείνη την εποχή ! Εχω πάει τέλη Ιουλίου (βλακεία μου-δεν περίμενα ότι θα ήταν έτσι) και το μεγαλύτερο πρόβλημά μας ήταν η ζέστη. Αφου να φανταστείς στο Σαρμ ελ Σειχ βγαίνοντας από την θάλασσα γιατί ήταν και πολύ ρηχά εκεί που κάναμε μπάνιο περπατούσες αρκετα για να βγεις στη στεριά ..ε στέγνωνες σε δευτερόλεπτα στο πάνω μέρος του σώματος. Δεν το συζητώ ότι οι ξεναγήσεις γενικά ήταν θέμα στις ώρες που ο ήλιος έκαιγε.. ευτυχώς είχαμε πριβέ λεωφορειάκι με φουλ αιρ κοντίσιον και κατεβαίναμε ελάχιστα. Στις πυραμίδες στις 11 το πρωί αφού μας έκανε την ξενάγηση η ξεναγός μέσα στο βανάκι κατεβήκαμε μόνο για ελάχιστες φωτογραφίες και ξανά μέσα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.981
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
προσωπικα δεν θα φοβομουν μια επισκεψη στην Αιγυπτο. Δεν ελοχευει περισσοτερος κινδυνος απο αλλα μερη, αρκει να παιρνεις λογικες προφυλαξεις.

Και συμφωνα με το Foreign and Commonwealth Office (FCO) παρακατω ειναι ο χαρτης επικινδυνοτητας για το 2018 για την Αιγυπτο. Προφανως για Σαρμ ελ Σειχ θα πας και θα γυρισεις αεροπορικως

View attachment 228106
Τουσέ, αγαπητό FCO. Ασφαλέστατο δηλαδή το Bir Tawil, αλλά είναι Αίγυπτος;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Τουσέ, αγαπητό FCO. Ασφαλέστατο δηλαδή το Bir Tawil, αλλά είναι Αίγυπτος;
νομιζω οτι ακομα καμια απο τις 2 χωρες δεν το εχει διεκδικησει οποτε ακομα εχουμε την ευκαιρια να ανακηρυχθουμε βασιλιαδες :bleh::twisted:

προφανως και δεν θα πρεπε να το εχουν συμπεριλαβει στην Αιγυπτο :icon_evil:
τι πηγε και επιασε το ματι σου ρε φιλε? o_O :lol::lol:
 

vbatsigr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας σχετικά με Αίγυπτο/Σαρμ. Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε, διαβασα καποια αρθρα οτι μετα την κατάρριψη του Ρωσικού αεροπλάνου στο Σινα το 2015, το Σαρμ εχει χασει πολυ τουρισμο και εχουν κ καποιες φωτο απο ερημα ξενοδοχεια και υποδομες. Ξέρετε κατι περι αυτου? Επισης εχω διαβασει οτι απο εκει υπάρχουν ημερησιες εκδρομες στις πυραμιδες (μακρυ ταξιδι μεν-αλλα), θα το προτιμούσε κάνεις αυτό ή είναι εντελως άκυρη ιδεα? Οσον για τη ζεστη, δυστηχως με φοβιζει και αυτό (ειμαστε και άσπροι άσπροι με τη σύζυγο) αλλα μονο βδομάδα 15αυγουστου μπορούμε να πάρουμε άδεια δυστυχώς..

Οσον αφορα αλλες επιλογες, μαροκο με ιντριγκαρε αλλα το βρισκω λιγο κουραστικο για 7 μερες τοσες διαδρομες μεσα στη χωρα που βλεπω στα διαφορα προγραμματα. Ισως θα μπορουσατε να με διαφωτίσετε?
Προς Ασια μερια που θα προτιμούσα η αληθεια ειναι μου φαίνονται ακριβά εκτός αν κανω βλακεια και κοιταζω ταξιδιωτικα γραφεια και καλύτερα να κοιταξω να κλείσω μονος μου?
 
Last edited:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Στο Sharm πηγα Ιανουαριο με 25 βαθμους και καναμε φυσικα μπανιο. Το Αυγουστο εχει συνεχεια πανω απο 40, δεν το συνιστω με τιποτα. Ειναι ο χειμερινος προορισμος των βορειο Ευρωπαιων για το χειμωνα , καλοκαιρι μονο αν αντεχεις τετοιες θερμοκρασιες.

Προτεινω Μαροκο, και κατι Ευρωπαικο αλλα μακρια απο τη χερσαια Ευρωπη, Κανάρια Νησιά που πιστευω εχουν πολλες ομορφιες και ειναι σχετικα στο budget σας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας σχετικά με Αίγυπτο/Σαρμ. Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε, διαβασα καποια αρθρα οτι μετα την κατάρριψη του Ρωσικού αεροπλάνου στο Σινα το 2015, το Σαρμ εχει χασει πολυ τουρισμο και εχουν κ καποιες φωτο απο ερημα ξενοδοχεια και υποδομες. Ξέρετε κατι περι αυτου? Επισης εχω διαβασει οτι απο εκει υπάρχουν ημερησιες εκδρομες στις πυραμιδες (μακρυ ταξιδι μεν-αλλα), θα το προτιμούσε κάνεις αυτό ή είναι εντελως άκυρη ιδεα? Οσον για τη ζεστη, δυστηχως με φοβιζει και αυτό (ειμαστε και άσπροι άσπροι με τη σύζυγο) αλλα μονο βδομάδα 15αυγουστου μπορούμε να πάρουμε άδεια δυστυχώς..

Οσον αφορα αλλες επιλογες, μαροκο με ιντριγκαρε αλλα το βρισκω λιγο κουραστικο για 7 μερες τοσες διαδρομες μεσα στη χωρα που βλεπω στα διαφορα προγραμματα. Ισως θα μπορουσατε να με διαφωτίσετε?
Προς Ασια μερια που θα προτιμούσα η αληθεια ειναι μου φαίνονται ακριβά εκτός αν κανω βλακεια και κοιταζω ταξιδιωτικα γραφεια και καλύτερα να κοιταξω να κλείσω μονος μου?
Αύγουστο Αίγυπτο ξεχάστε τη, δε θα μπορείτε να βγείτε από το δωμάτιο, έγκλημα κατά της ανθρωπότητας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμφωνώ ότι ο Αύγουστος είναι απαγορευτική εποχή για Αίγυπτο (αλλά και για όλες τις γύρω χώρες). Είχα πάει Ιούλιο παλιότερα (όταν ήμουν μικρή και αθώα) Αίγυπτο και Τυνησία (σε ξεχωριστά ταξίδια) και η ζέστη ήταν απλά ανυπόφορη. Είχα επίσης ταξιδέψει Σεπτέμβρη Λίβανο και μου είχε φανεί οριακά εντάξει.

Θα συμφωνήσω με @vickokka για Κανάρια ή λοιπές επιλογές στα "πέριξ". Είχα πάει Μαδέρα τέλος Αυγούστου και ήταν άψογα! Βέβαια τυπικά αυτά τα νησιά θεωρούνται Ευρώπη, αλλά ουσιαστικά βρίσκονται στην Αφρική, οπότε έχουν ιδιαίτερο χαρακτήρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.714
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom