Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα παιδιά. Σκοπεύω να ταξιδέψω για πρώτη φορά εκτός Ευρώπης και ψάχνω πιθανούς προορισμούς. Το διάστημα του ταξιδιού θα είναι τρεις βδομάδες με κόστος 1500 ανά άτομο (μαζί με αεροπορικά). Ενδιαφέρομαι να γνωρίσω κυρίως διαφορετικούς πολιτισμούς. Ελπίζω να βοήθησα για πιθανές προτάσεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.720
Likes
14.810
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Νομίζω ότι αν πεις και για ποιά εποχή ενδιαφέρεσαι θα βοηθούσε ακόμη περισσότερο.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω ότι αν πεις και για ποιά εποχή ενδιαφέρεσαι θα βοηθούσε ακόμη περισσότερο.
Επειδή είμαι φοιτητής δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος περιορισμός για τήν εποχή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ιράν.
Σρι Λάνκα.
Τρείς εβδομάδες όμως για το καθένα από αυτά ίσως είναι πολλές και μπορεί να μην φτάσουν τα 1500.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ θα αρχίσω να κοιτάω πληροφορίες. Επίσης το Βιετνάμ σαν επιλογή πως σας φαίνεται? Δεν λέω Ταϊλάνδη γιατί έχω διαβάσει στο φόρουμ (χωρίς να το γνωρίζω βέβαια) ότι έχει γίνει υπέρ-τουριστικη.
 

menios

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Πεκίνο προσωπικά μαρέσει, ιδιαίτερα μέρη διαφορετικά, έχεις πολλά να δεις στην πόλη αλλά και έξω απαυτη μέχρι και Shanghai πας με τρενο, καλή περίπτωση νομίζω για να δεις έναν άλλο πολιτισμό,
μετά άλλη φάση ίσως προς καραιβική μεριά άγιος δομίνικος πχ? δεν είναι και φτηνή η καραϊβική βέβαια, η Ταιλάνδη είναι τέλεια, ναι υπάρχει πολύ τουρισμός, αλλά όπου και αν διαλέξεις να προσεξεις την εποχη και τον καιρο,
ειλικρινά δεν ξέρω αν θα σε βγάλουν τα 1500, είναι λίγο περιοριστικά, αν είσαι της περιπέτειας βέβαια και δεν πολυαγχωνεσαι με πολυτελειες και ταξι ξενοδοχεια μεγαλα κλπ, κάπου θα βρεις πιστεύω να περάσεις καλά :)
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ιράν.
Σρι Λάνκα.
Τρείς εβδομάδες όμως για το καθένα από αυτά ίσως είναι πολλές και μπορεί να μην φτάσουν τα 1500.
Το Ιράν νομίζω μου αρέσει πολύ. Αλλά θα είναι εύκολο να οργανωθεί??γιατί διαβάζω ότι ξενοδοχεία μπορείς να κλείσεις μόνο με ενδιάμεσο κάποιο πρακτορείο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Το Ιράν νομίζω μου αρέσει πολύ. Αλλά θα είναι εύκολο να οργανωθεί??γιατί διαβάζω ότι ξενοδοχεία μπορείς να κλείσεις μόνο με ενδιάμεσο κάποιο πρακτορείο.
Ισως είναι δυσκολότερο να οργανωθεί λόγω των περιορισμών που αφορούν τις κυρώσεις αλλά γίνεται.Υπάρχουν πρόσφατες ιστορίες στο φόρουμ που δίνουν πληροφορίες.
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους με πολλά ταξίδια!!!
Το όνομά μου είναι Σπύρος. Νέος και εγώ στην παρέα, την οποία όμως παρακολουθώ και διαβάζω καιρό τώρα. Ψάχνομαι για ταξίδι 2 εβδομάδων από 21 Φεβρουαρίου έως 4 Μαρτίου, ζευγάρι, εκτός Ευρώπης. Έχω ψαχτεί λίγο για Κούβα, αλλά δεν έχω καταλάβει αν είναι καλή περίοδος από θέμα καιρού. Κάθε πρόταση δεκτή!!!
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Ιορδανία, Ινδία, Ομάν, Λίβανος (ωραία αρχαία), Ιράν (ασφαλεστατο) και Ουζμπεκιστάν. Διαφορετικοί προορισμοί και μεταξύ τους και από αυτά που έχετε δει μέχρι τώρα.
Προσυπογραφω και εγω με τον @Yorgos , για Ιορδανια, Λιβανο, Ιραν που εχω παει και εγω, προκειται για ασφελαστατους προορισμους (αν εξαιρεσεις λιγο την οδηγηση στην Τεχερανι και την Βηρυττο, που αν μη τι αλλο αποτελει μια εμπειρια).

Οπως λεει και o @Yorgos ο Λιβανος εχει αρχαια το οποια ειναι σε αρκετα κοντινη αποσταση για ημερησιες εκδρομες λογω των αποστασεων και ειναι και διπλα ουτε 2 ωρες πτηση και ανετη διαδικασια visa free για κατοχους Ελληνικων διαβατηριων
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους με πολλά ταξίδια!!!
Το όνομά μου είναι Σπύρος. Νέος και εγώ στην παρέα, την οποία όμως παρακολουθώ και διαβάζω καιρό τώρα. Ψάχνομαι για ταξίδι 2 εβδομάδων από 21 Φεβρουαρίου έως 4 Μαρτίου, ζευγάρι, εκτός Ευρώπης. Έχω ψαχτεί λίγο για Κούβα, αλλά δεν έχω καταλάβει αν είναι καλή περίοδος από θέμα καιρού. Κάθε πρόταση δεκτή!!!
Καλύτερη εποχή δεν υπάρχει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom