Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Το Μαρόκο επίσης είναι ένας πολύ οικονομικός προορισμός και τώρα με τις απ'ευθείας οικονομικές πτήσεις για Μαρακές ακόμη περισσότερο. Κάσμπες, μεδίνες, πλινθόκτιστα χωριά, έρημος, μυθικές πόλεις, μια χώρα σαν τις χίλιες και μία νύχτες.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλησπέρα!
Γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ...

Είχαμε δηλώσει συμμετοχή με την κοπέλα μου σε ένα διαγωνισμό της Scoot, δεν περιμέναμε προφανώς να κερδίσουμε, οπότε τελικά αποφασίσαμε να κλείσουμε εισιτήρια για Βιετνάμ για να μη χάσουμε την προσφορά (και να μην βασανίζομαι άλλο με τη σκέψη. :D)

Περιττό να πω ότι κέρδισα (για ένα άτομο όμως), οπότε τώρα πρέπει να βρω φθηνό προορισμό της scoot (και για τα έξοδα εκεί, και για τα εισιτήρια του δεύτερου ατόμου), και χρειάζομαι βοήθεια γιατί πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους πολύ σύντομα, κι εγώ αυτές τις μέρες δίνω μαθήματα.

Γενικά για να σας βοηθήσω, τα υπόλοιπα ταξίδια που σκέφτομαι ότι θέλω να κάνουμε στην Ασία είναι Ιαπωνία (αλλά δεν νομίζω ότι μας παίρνει το μπάτζετ), Ινδία, και Βιρμανία (που την έχετε προτείνει σαν χώρα που αξίζει να πας τώρα γιατί αλλάζει), αλλά δε νομίζω ότι πηγαίνει η scoot σ'αυτές τις δύο χώρες.

Δεν έχω βρει μέχρι πότε μπορούμε να κάνουμε το ταξίδι από άποψη διαθεσιμότητας Scoot, πάντως με βάση τη δική μας διαθεσιμότητα δεν μπορούμε σίγουρα Γενάρη λόγω εξεταστικής, Μάρτιο λόγω Βιετνάμ, και λογικά ούτε και καλοκαίρι. :icon_redface:
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Διότι έδωσαν budget €1000 το άτομο μαζί με τα αεροπορικά.
ειμαστε φαν των hostel και couchsurf
Αν μιλαμε για hostel&couchsurfing σε συνδυασμό με πτήση scoot, θεωρώ ότι ακόμα και με αυτό το budget μπορεί κάποιος να πάει Ιαπωνία αν θέλει, για ένα ταξίδι διάρκειας 7-10 ημερών...Δεν ειναι απλησίαστος προορισμος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν μιλαμε για hostel&couchsurfing σε συνδυασμό με πτήση scoot, θεωρώ ότι ακόμα και με αυτό το budget μπορεί κάποιος να πάει Ιαπωνία αν θέλει, για ένα ταξίδι διάρκειας 7-10 ημερών...Δεν ειναι απλησίαστος προορισμος.
Μόνο σε αεροπορικά και rail pass θα δώσει >=€600 υπολογίζοντας τελείως σκοτωμένες προσφορές (που δε νομίζω να βρεί για την περίοδο που ψάχνει).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν μιλαμε για hostel&couchsurfing σε συνδυασμό με πτήση scoot, θεωρώ ότι ακόμα και με αυτό το budget μπορεί κάποιος να πάει Ιαπωνία αν θέλει, για ένα ταξίδι διάρκειας 7-10 ημερών...Δεν ειναι απλησίαστος προορισμος.
Απλησίαστος όχι, πανάκριβος ναι. Με hostel δε φτάνει ούτε για βδομάδα το μπάτζετ, με couchsurfing με πολλά ζόρια και πολλές οικονομίες ίσως. 10ημερο σε καμία περίπτωση. Αλλά στη βδομάδα τι να πρωτοδείς και ν' απολαύσεις με ηρεμία; Γι' αυτό έχουμε προτείνει άλλους προορισμούς που δίνουν τη δυνατότητα να περάσει κάποιος τις μέρες του πιο άνετα, χρονικά και οικονομικά.
 

Monfilsaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Υπέροχος προορισμός για δύο βδομάδες, με υπέροχες παραλίες και πολλά αξιοθέατα...Όντως το προτείνεις ή κάνεις πλάκα;

Ρίχνω στο τραπέζι την Ταϊλάνδη. Ο καιρός είναι καλός τότε, ακόμα δεν έχει πάρα πολύ κόσμο και ο χρόνος που έχετε είναι αρκετός να δείτε διάφορα μέρη. Πέρα από Μπανγκόκ έχει ενδιαφέρον ο βορράς (Chiang Mai και πέριξ) και προς τον Νότο για χαλάρωση Κράμπι κι αμέτρητα νησιά να διαλέξεις. Από δραστηριότητες έχει και πεζοπορίες σε δάση κι εθνικά πάρκα και κανό και scuba και snorkelling κ μινι κρουαζιέρες κλπ. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα σας περισσέψει αρκετό από το μπάτζετ:bleh:

Το Μαϊάμι συνδυάζεται γενικά εύκολα με Καραϊβική αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τον καιρό εκεί.

Α επίσης μπορείτε να δείτε Κεντρική Αμερική (Μπελίζ, Παναμά και Κόστα Ρίκα). Τέλος Νοέμβρη είναι αρκετά καλά, ίσως πετύχετε λίγη βροχή πού κ πού. Με το μπάτζετ σας νομίζω κάπου εκεί θα κατέληγα τελικά.

Μετά απο πολύ καιρό αδράνειας λόγω υποχρεώσεων πήραμε τις αποφάσεις μας και η αληθεια είναι οτι η ιδέα σου ήταν εξαιρετική! Θα πάμε Ταιλάνδη 19 Νοεμβρη και θα γυρίσουμε απο Σιγκαπούρη στις 27!Μένει τώρα να βγάλω ένα ωραίο πργραμματάκι για το που θα παμε στη Ταυλάνδη και πόσες μέρες θα μεινουμε στο καθενα καθώς δεν έχουμε και πολλές!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά απο πολύ καιρό αδράνειας λόγω υποχρεώσεων πήραμε τις αποφάσεις μας και η αληθεια είναι οτι η ιδέα σου ήταν εξαιρετική! Θα πάμε Ταιλάνδη 19 Νοεμβρη και θα γυρίσουμε απο Σιγκαπούρη στις 27!Μένει τώρα να βγάλω ένα ωραίο πργραμματάκι για το που θα παμε στη Ταυλάνδη και πόσες μέρες θα μεινουμε στο καθενα καθώς δεν έχουμε και πολλές!
Λίγες μέρες, όντως. Δε θα αφιερωνα πάνω από 24 ώρες στη Σιγκαπούρη.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα.. για ταξίδι σχετικά οικονομικο 1500€ π για δύο εβδομάδες Ασία ποιον θεωρείτε τοπ προορισμό? Με ενδιαφέρει κυρίως η φύση και τα αρχαία.. έχω πάει σε Ινδονησία, Ιορδανία , Ιράν. Υπάρχει επίσης κάποια αντίστοιχη χώρα με αυτά τα χρήματα στην κεντρική η νότια Αμερική?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα.. για ταξίδι σχετικά οικονομικο 1500€ π για δύο εβδομάδες Ασία ποιον θεωρείτε τοπ προορισμό? Με ενδιαφέρει κυρίως η φύση και τα αρχαία.. έχω πάει σε Ινδονησία, Ιορδανία , Ιράν. Υπάρχει επίσης κάποια αντίστοιχη χώρα με αυτά τα χρήματα στην κεντρική η νότια Αμερική?
Ινδία, Κεντρική Ασία τα σταν εύκολα με αυτό το μπάτζετ. Νεπαλ επίσης.

Νότια Αμερική δύσκολα, αλλά η κεντρική πλην Κόστα Ρίκα γίνεται. Μεξικό-Γουατεμάλα ας πούμε βγαίνει. Αν γουστάρεις τις κάπως πιο επικίνδυνες Σαλβαδόρ κι Ονδούρα, άντε και Νικαράγουα, επίσης, αν και δυσκολεύει το αεροπορικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom