Ικαρία Ικαρία

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Καλησπέρα. Σε λίγες μέρες φεύγω για Ικαρία, είναι η πρώτη φορά που πάω και έτσι ψάχνω πληροφορίες. Στο site http://www.nikaria.gr/ βρήκα ήδη αρκετές πληροφορίες αλλά θέλω και συμβουλές από κόσμο που έχει επισκεφτεί το νησί.
Από αυτά που έχω διαβάσει ή μου έχουν πει έχω συγκρατήσει τα εξής:

  • Η περιοχή που αξίζει να κίνησε είναι μεταξύ Να και Εύδηλου και έως το Χριστός Ράχες.
  • H παραλία Σεϋχέλλες αν και ξακουστή δεν αξίζει την ταλαιπωρία να πας μέχρι εκεί.
  • Τα ξακουστά πανηγύρια φυσικά.
  • Η (νυχτερινή) ζωή στο χωριό Χριστού Ράχες.
  • Το μαγειρείο της Πόπης
  • Το rock bar Kasmir βγαλμένο από τα 80’s.
  • Άγιος Κύρηκος προς αποφυγή.
Σχόλια για τα παραπάνω, συμβουλές κτλ, όλα ευπρόσδεκτα, κυρίως για «μικρά» που δεν θα πρέπει να χάσω!
Για την Νικαριώτικη τρέλα και χαλαρότητα πήρα μια γεύση από τις ιστορίες στο site αυτό.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Εγω αυτο που ξερω για την Ικαρια ειναι οτι ειναι διασημη για τα λουτρα της. (Η θεια μου παει εκει καθε χρονο) Θερμα νερα στην θαλασσα και ιαματικες πηγες , θαυματουργες. Α!!!! και οτι εχει κακους και μικρους δρομους. Γενικα ειναι ενα πολυ ωραιο και ησυχο μερος.
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος λατινικης αμερικης
Ελευθερο camping στον Να. Μην το χασεις!!!! Εγω πηγα πριν 6 χρονια βεβαιως αλλα ελπιζω να μην εχει αλλαξει και πολυ. Αν δεν εχετε μεταφορικο μην διστασεις για οτοστοπ.
Να περασεις τελεια!!!!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Δυστυχώς η παρέα μου μου το ξέκοψε για ελεύθερο, οργανωμένο δεν υπάρχει και έτσι θα πάμε σε δωμάτια. Ευτυχώς είναι φτηνά αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με την ατμόσφαιρα του camping. Οτοστοπ θα παίξει σίγουρα, αφού μιας και 5 άτομα με ένα αυτοκίνητο, όλο και κάπου θα χωριστούμε, κάποιοι θα θέλουν να γυρίσουν πιο νωρίς κτλ αφήνοντας τους υπολοίπους με το χέρι απλωμένο στο δρόμο!
Ευχαριστώ και για τις ευχές! :)
 

Mariza

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ-ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Λατινική Αμερική
Λοιπόν, έπεσες σε fan του νησιού!
1ον) Θα ψάξεις στο site του νησιού πότε είναι τα πανηγύρια κ θα πάτε σε ΟΛΑ! Θα ζήσεις απίστευτες στιγμές (ειδικά αν είναι σε απομακρυσμένο χωριό κ πάνω στο βουνό με θέα τη θάλασσα) με 100άδες διονυσιασμένους νέους κ υπέροχους Ικαριώτες να χορεύουν στους ρυθμούς του αργού Ικαριώτικου κ του «Πώς το τρίβουν το πιπέρι»)!ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Συνήθως μετά από πανηγύρι κ Σαββατόβραδα κάνουν μπλόκο έξω απ τον Αρμενιστή, γι αυτό με ρέγουλα οι κρασοκανάτες ;) !
2ον)Στο Casmir θα γελάσετε πολύ!Ειδικά αν παίζει ο dj που μοιάζει στον Καζούλη...θα θυμηθείτε τα νιάτα σας κ θα σας παίξει ό,τι θέλετε!Μην ξεχάσετε με το που βγείτε να φάτε στην καντίνα απέναντι βρώμικο!
3ον)Η παραλία του Να είναι απλά υπέροχη!Κάντε μια βόλτα κ πάνω στο ποτάμι που κάνουν ελεύθερο camping!Αν πήγαινα πάντως σε δωμάτιο, θα επέλεγα αυτά πάνω από τον Να...απίστευτη θέα!Επίσης θα φάτε πολύ καλά στην πρώτη ταβέρνα στα δεξιά σας με το που μπαίνετε στον Να.
4ον)Μετά τον Να, ωραία παραλία είναι η Μεσσαχτή. Είναι λίγο πιο trendy, αλλά αν είναι όπως πέρυσι, στο beach bar έπαιζε πολύ ψαγμένη μουσική κ έχει υπέροχα νερά!
5ον)Εκεί από πίσω, στην περιοχή Γυαλισκάρι να πάτε το βράδυ κ σ ένα ταβερνο-ουζερο-ρεμπετάδικο που άνοιξε πέρυσι. Αν είστε τυχεροί θα ακούσετε κ live από φοβερούς ρεμπετομουσικούς!
6ον)Οπλιστείτε με υπομονή γιατί εκεί οι ρυθμοί είναι πολλλύ χαλαροί!Σκέψου ότι κόντεψα να χάσω το πλοίο μου περιμένοντας ένα γλυκό του κουταλιού!Το μυστικό είναι να παραγγέλνεις από πριν το φαί σου, να πας να κάνεις τη βουτιά σου, και μετά από καμιά ώρα μπορεί κ να φας!Βέβαια αυτό ήταν πιο έντονο παλιότερα, σιγά σιγά οι Ικαριώτες μπλέχτηκαν κ αυτοί στα δίχτυα του τουρισμού κ έχει χαθεί η ραστώνη του νησιού.
7ον)Επισκεφτείτε τα απέναντι νησάκια που λέγονται «Φούρνοι» κ φάτε στο λιμάνι ολόφρεσκη αστακομακαρονάδα!
8ον)Μη βγάλετε εισητήρια μετ’ επιστροφής γιατί θα θέλετε να μείνετε εκεί ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ J!
Καλά να περάσετε κ περιμένω εντυπώσεις και φωτογραφίες!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Mariza ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!!
Καλά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανυπομωνώ μετά από όλα αυτά! Βέβαια οόο περισσότερα ακούω για την Ικαρία τόσο πιο πολύ μου έρχετε στο μυαλό το.... Laos! :p
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Και να πάτε και σευχέλες , ειναι υπέροχα μην ακούς τι σου λένε. Αξίζει το κόπο.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Και να πάτε και σευχέλες , ειναι υπέροχα μην ακούς τι σου λένε. Αξίζει το κόπο.
Πήγαμε και ήταν όντως πολύ ωραία. Φέτος έφτιαξαν και τον δρόμο και το να φτάσεις δεν είναι πλέον μαρτύριο όπως (μας είπαν πως) ήταν παλιά. Αλλά για το λόγω αυτό μαζεύει και πολύ κόσμο.. για τόσο μικρή παραλία. Φανταστικά νερά όμως!!
 

Attachments

xtriantaf

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Μολις γυρισα και εγω απο Ικαρια.
1. Σευχελλες οντως αξιζει, καλος δρομος αλλα χαλια το μονοπατι για να κατεβεις κατω.
2. Επικινδυνες οι παραλιες Αρμενιστης & Μεση Ακτη (Γιαλισκαρι) λογω ρευματων. Οποτε πολυ προσοχη...
3. Οι παραγγελιες ουδεμια σχεση με οτι ειχα ακουσει. Σε 5' ειχαν ερθει τα παντα ή τουλαχιστον μεχρι να ψηθουν. (Τον Αυγουστο ισως να αργουν περισσοτερο γιατι περισσοτερος κοσμος και ισως να μην προσλαμβανουν αλλα ατομα)
4. Το μαγειριο της Ποπης (καπου μετα τον Ευδυλο προς Γιαλισκαρι) ΑΠΑΙΧΤΟ!
5. Το rock club Kasmir επισης ΑΠΑΙΧΤΟ!
6. Στον Αγιο Πολυκαρπο σταματηστε για φαγητο στον Αορατο. Απαιχτη πιτσα και πανεμορφη διακοσμηση μεσα και εξω.
7. Προσοχη στους δρομους που ειναι στενοι και περιεργες-αποτομες στροφες.
8. Για την Μονη Μουντε να πατε μονο απο τις Ραχες. Εχει πολυ χωματοδρομο απο αλλου. Το εμαθα και το λεω.
9. Φατε στην Ψαροταβερνα που ειναι μολις κατεβαινεις για το λιμανακι που ειναι και το εκκλησακι της Αναληψεως στο Γιαλισκαρι.
10. Freddo δυστυχως πουθενα δεν ηταν καλος. Οποτε μονο ελληνικο μετα την Τριτη.
11. Το νησι θελει οπωσδηποτε αμαξι λογω αποστασεων.
12. Παρτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ cd μαζι σας, γιατι οι περισσοτεροι σταθμοι ειναι τουρκικοι.
13. Αν ειστε rockαδες φατε στην ταβερνα στον Αρμενιστη (νομιζω λεγετε ΦΥΣΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ). Απαιχτο κοτοπουλο με συνοδεια rock & metal μουσικης.
14. Στις Ραχες οντως ισχυει οτι τα μαγαζια (σουπερ μαρκετ, ρουχα, διαφορα ειδη) μενουν μεχρι αργα. Αλλα για φαι φατε νωρις γιατι μετα δε θα βρισκετε τιποτα...

Ελπιζω να μην σας κουρασα, αλλα ηταν φανταστικα. Οχι τουριστικο νησι αλλα με πολυ αγρια ομορφια...:lol:
 

Labros

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ικαρία = Χαλάρωση

Νομίζω πως ότι και να πω για την Ικαρία λίγο θα είναι... Για τα αξιοθέατα και την απίστευτη εναλλαγή τοπίων, την αυθεντικότητα των "Χωριών" η για την απίστευτη φιλοξενία-ζεστασιά-εξυπηρέτηση των κατοίκων της???

Ένα πολύ καλό portal για το νησί είναι το

http://www.myikaria.gr/

εκεί θα βρείτε πληροφορίες για τα πάντα. Ξενοδοχεία, εστιατόρια, παραλίες, φωτογραφίες....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Και εκεί που καθόμασταν στον καναπέ, Κυριακή βράδυ και κάναμε zapping στα κανάλια που είχαν ειδήσεις (αποφεύγοντας τα νέα του αμερικάνικου football και άλλα τέτοια αδιάφορα), το γυρνάω στο NBC και βλέπω.... Ικαρία!! Ε φυσικά κουφάθηκα. "Εκεί ήμουν το καλοκαίρι" άρχισα να φωνάζω!!
Το NBC στις βραδυνές ειδήσεις που μεταδίδονται σε όλη τη χώρα, είχε 6,5 λεπτά ρεπορτάζ από την Ικαρία με θέμα την μακροζωία!

Το βίντεο και όλο το ρεπορτάζ υπάρχουν εδώ:
Lessons for a longer life from the Blue Zones - Dateline ventures to Ikaria, Greece, where it seems youth springs eternal

Μερικές βδομάδες πριν, ίδια ρεπορτάζ είχε δείξει και το CNN (Commentary: How to outlive your doctor).
 

tyxerula

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Υπέροχο μέρος! Πήγα πρόπερσι και πέρασα τέλεια! Πρέπει όμως να είσαι τυχερός με την θάλασσα! Εάν πιάσουν οι άνεμοι δεν σε σώζουν ούτε χίλιοι ναυαγοσώστες! Προσοχή λοιπόν στην θάλασσα! Υπέροχοι άνθρωποι, υπέροχες διαδρομές και καταπηκτικό φαγητό. Να πάτε οπωσδήποτε για φαγητό στον Ανεμόμυλο του Κεραμέ λίγο έξω απο την Εύδηλο, για βράδυ μόνο! Εάν δεν έχετε κλείσει και ξενοδοχείο έχει καταπληκτικά δωμάτια! Αγ. Κύρυκο Αρμενιστή Μεσακτή φυσικά στον Να με το καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα! Ράχες Χριστού όπου τα μαγαζιά ανοίγουν μετά τις 10 το βράδυ! Πευκόφυρο χωριό με πολύ ωραία μαγαζιά! Έχω ξεχάσει πολλά πολύ απλά γιατί όλα ήταν τέλεια! Αν μπορέσετε να πάτε και στους Φούρνους είναι πολύ κοντά απο τον Αγ.Κύρυκο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom