Ικαρία Ικαρία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.287
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Στου Να δε θα έκανα ελεύθερο, ακόμα κ να μη με κυνηγούσαν ακόμα κ αν έβρισκα χώρο. Εχει αέρα, η παραλία αυτή με αέρα δεν κολυμπιεται, έχει σκαλιά και γενικώς η ζωή είναι δύσκολη εκεί.
Γενικώς πλέον απο όσο θυμάμαι είναι δύσκολο το ελεύθερο και στην ικαρία. Αρχίσανε κ το κυνηγάνε.
Συμφωνώ σε όλα
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Καλησπέρα σας παιδιά!
Κανονίσαμε το αγόρι μου να πάμε Ικαρία φέτος τον Αύγουστο για 7 βραδιές. Είναι πρώτη φορά και για τους δύο σε αυτό το νησί και θα θέλαμε τα φώτα σας για παραλίες κυρίως, και γενικότερα για όλα όσα θα πρεπει να γνωρίζει κάποιος που δεν έχει ξαναπάει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας παιδιά!
Κανονίσαμε το αγόρι μου να πάμε Ικαρία φέτος τον Αύγουστο για 7 βραδιές. Είναι πρώτη φορά και για τους δύο σε αυτό το νησί και θα θέλαμε τα φώτα σας για παραλίες κυρίως, και γενικότερα για όλα όσα θα πρεπει να γνωρίζει κάποιος που δεν έχει ξαναπάει.
Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο θέμα που αναφέρει η @coco_ . Να την ακούσεις και να αρχίσεις το διάβασμα ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας παιδιά!
Κανονίσαμε το αγόρι μου να πάμε Ικαρία φέτος τον Αύγουστο για 7 βραδιές. Είναι πρώτη φορά και για τους δύο σε αυτό το νησί και θα θέλαμε τα φώτα σας για παραλίες κυρίως, και γενικότερα για όλα όσα θα πρεπει να γνωρίζει κάποιος που δεν έχει ξαναπάει.
Καλησπέρα και σε σένα.
Το μεγάλο κρίμα είναι ότι -και φέτος- η Ικαρία θα ναι κατά τα φαινόμενα δίχως πανηγύρια, οπότε με λίγα λόγια θα ναι άλλο νησί.
Να ξεκινήσεις προσεχτικά το διάβασμα, να φροντίσεις για την ενοικίαση αυτοκινήτου οπωσδήποτε, να κοιτάξεις για διαμονή στον Αρμενιστή και να ελπίζεις στη θεά τύχη ώστε να μην έχει ανέμους τον Αύγουστο μήπως και ευχαριστηθείτε μπάνιο, γιατί αν συμβαίνει το αντίθετο (ως συνήθως), θα σας φανε οι δρόμοι και το ψάξιμο.
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Καλησπέρα και σε σένα.
Το μεγάλο κρίμα είναι ότι -και φέτος- η Ικαρία θα ναι κατά τα φαινόμενα δίχως πανηγύρια, οπότε με λίγα λόγια θα ναι άλλο νησί.
Να ξεκινήσεις προσεχτικά το διάβασμα, να φροντίσεις για την ενοικίαση αυτοκινήτου οπωσδήποτε, να κοιτάξεις για διαμονή στον Αρμενιστή και να ελπίζεις στη θεά τύχη ώστε να μην έχει ανέμους τον Αύγουστο μήπως και ευχαριστηθείτε μπάνιο, γιατί αν συμβαίνει το αντίθετο (ως συνήθως), θα σας φανε οι δρόμοι και το ψάξιμο.
Κλείσαμε στον Εύδηλο δε ξέρω αν είναι καλό η κακό αυτό. Αύγουστο σίγουρα θα έχει αέρα οπότε γι'αυτό είμαστε προετοιμασμένοι. Θα θέλαμε να διαθέσουμε και μια μέρα για μονοήμερη στους Φούρνους, υπάρχει η δυνατότητα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κλείσαμε στον Εύδηλο δε ξέρω αν είναι καλό η κακό αυτό.
Μμμ, δε ξέρω, έτσι & έτσι. Σίγουρα δεν είναι Αγιος Κήρυκος αλλά από την άλλη είναι και σχετικά μακριά για βράδυ από τον Αρμενιστή και το Χριστό Ραχών που είναι όλη η ζωή.
Αύγουστο σίγουρα θα έχει αέρα οπότε γι'αυτό είμαστε προετοιμασμένοι.
Προετοιμασμένοι για το ενδεχόμενο να μη μπορείτε να κάνετε μπάνιο, όπως και να χρειαστεί να διανύσετε χιλιόμετρα για να βρείτε απάνεμη παραλία.
Θα θέλαμε να διαθέσουμε και μια μέρα για μονοήμερη στους Φούρνους, υπάρχει η δυνατότητα?
Πρέπει να δεις τα δρομολόγια από Κήρυκο προς Φούρνους και την επιστροφή. Αρχικά του τοπικού πλοίο ''Μεγαλόχαρη'' και έπειτα μήπως βολεύει κάποιο από τα μεγαλύτερα.
Προσωπικά δε το συνιστώ για δύο λόγους:
Αρχικά είναι ταλαιπωρία και πρέπει να σηκωθείτε ξημέρωμα να τρέχετε μέχρι το Κήρυκο.
Δεύτερον οι Φούρνοι είναι ένα υπέροχο νησάκι που αξίζουν τη διανυκτέρευση και όχι μόνο λίγες «σκοτωμένες» ώρες.
Προτιμότερο είναι να κόψετε ένα βράδυ από την Ικαρία (ίσως το πρώτο ή το τελευταίο για να 'στε κοντά στη πρωτεύουσσα) και να το βάλετε στους Φούρνους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κλείσαμε στον Εύδηλο δε ξέρω αν είναι καλό η κακό αυτό. Αύγουστο σίγουρα θα έχει αέρα οπότε γι'αυτό είμαστε προετοιμασμένοι. Θα θέλαμε να διαθέσουμε και μια μέρα για μονοήμερη στους Φούρνους, υπάρχει η δυνατότητα?
Στις βόρειες παραλίες της Ικαρίας (από τη μεριά που είναι ο Ευδηλος) το πρόβλημα ειναι το κυμα, το οποίο υπάρχει και χωρίς αέρα. Όταν έχει αέρα μάλιστα μπορεί να μην έχει καν κύμα 🤪 Πιστεύω ότι κοντά στον Ευδηλος θα βρείτε παραλίες που θα είναι πιο βατές, αλλά όχι υπερπαραγωγές όπως η Μεσακτη και το Λιβάδι ή ο Νας που κάποιες φορές έχουν πρόβλημα. Ο Καμπος πχ μου φαίνεται ότι σε γενικές γραμμές είναι οκ.
Πολύ ωραίος ο Ευδηλος, πάντα τον γλυκοκοιτάζω.
 

Sotiria Travellin

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Καλησπέρα!!!!!!!!!! Ετοιμάζουμε ταξιδάκι για Ικαρία, ζευγάρι με ένα ταρζανάκι 3 ετών. Θα έχουμε και μεταφορικό μέσο. Όσα κι αν διάβασα με προβληματίζει ιδιαίτερα το που θα επιλέξω να μείνουμε. Με φοβίζουν τα κύματα στη βόρεια πλευρά, το να πάμε Μεσακτή και να μη μπορεί ο μικρός να μπει θάλασσα θα είναι πραγματικά πρόβλημα για μας. Δεδομένου ότι πανηγύρια φέτος δεν αναμένονται (δυστυχώς) και ότι κακά τα ψέματα με ένα παιδί οι προτεραιότητες και οι επιθυμίες αλλάζουν, που προτείνεται διαμονή; ποιο μέρος φαίνεται πιο ιδανικό για μικρά παιδιά;
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα!!!!!!!!!! Ετοιμάζουμε ταξιδάκι για Ικαρία, ζευγάρι με ένα ταρζανάκι 3 ετών. Θα έχουμε και μεταφορικό μέσο. Όσα κι αν διάβασα με προβληματίζει ιδιαίτερα το που θα επιλέξω να μείνουμε. Με φοβίζουν τα κύματα στη βόρεια πλευρά, το να πάμε Μεσακτή και να μη μπορεί ο μικρός να μπει θάλασσα θα είναι πραγματικά πρόβλημα για μας. Δεδομένου ότι πανηγύρια φέτος δεν αναμένονται (δυστυχώς) και ότι κακά τα ψέματα με ένα παιδί οι προτεραιότητες και οι επιθυμίες αλλάζουν, που προτείνεται διαμονή; ποιο μέρος φαίνεται πιο ιδανικό για μικρά παιδιά;
Καλημέρα,

Λόγω του μικρού θα ήταν καλύτερη η ανατολική και νότια πλευρά του νησιού.
Εφόσον έχετε μεταφορικό και μέρες στη διάθεσή σας θα πρότεινα να μοιράσετε τη διαμονή.
Έτσι θα δείτε τη βόρεια πλευρά του νησιού που είναι πανέμορφη αλλά θα κάνετε και τα μπάνια σας σε περίπτωση που πιάσουν οι βοριάδες. Επίσης στα ανατολικά δεν θα πρότεινα Άγιο Κήρυκο αλλά το Φανάρι (είναι κοντά στο αεροδρόμιο) έχει μια τεράστια παραλία με ωραία μαγαζιά. Μείναμε εκεί όλη μέρα(από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ) και περάσαμε τέλεια. Η απόλυτη χαλάρωση! Και η μόνη μέρα που δεν ξοδέψαμε ώρες στις μεταφορές
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα!!!!!!!!!! Ετοιμάζουμε ταξιδάκι για Ικαρία, ζευγάρι με ένα ταρζανάκι 3 ετών. Θα έχουμε και μεταφορικό μέσο. Όσα κι αν διάβασα με προβληματίζει ιδιαίτερα το που θα επιλέξω να μείνουμε. Με φοβίζουν τα κύματα στη βόρεια πλευρά, το να πάμε Μεσακτή και να μη μπορεί ο μικρός να μπει θάλασσα θα είναι πραγματικά πρόβλημα για μας. Δεδομένου ότι πανηγύρια φέτος δεν αναμένονται (δυστυχώς) και ότι κακά τα ψέματα με ένα παιδί οι προτεραιότητες και οι επιθυμίες αλλάζουν, που προτείνεται διαμονή; ποιο μέρος φαίνεται πιο ιδανικό για μικρά παιδιά;
Πάντως αν δεν έχετε κάποιο συγκεκριμένο λόγο να πάτε Ικαρία φέτος, δεν θα την πολυσύστηνα για διακοπές με παιδί σε αυτή την ηλικία. Είναι λίγο άγριο νησί, με δύσκολες διαδρομές, άγρια θάλασσα και λόγω της ηλικίας του παιδιού θα αναγκαστείτε να αφήσετε αρκετά πράγματα εκτός.
Στο λέω με κάθε καλή διάθεση, αν αναλογιστείς ότι την κόρη μας την τρέχουμε στην άγονη γραμμή από 1,5 έτους...απλά η Ικαρία για μένα έχει ένα level δυσκολίας παραπάνω ;)
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πιστεύω ότι κοντά στον Ευδηλος θα βρείτε παραλίες που θα είναι πιο βατές, αλλά όχι υπερπαραγωγές όπως η Μεσακτη και το Λιβάδι ή ο Νας που κάποιες φορές έχουν πρόβλημα. Ο Καμπος πχ μου φαίνεται ότι σε γενικές γραμμές είναι οκ.
Πολύ ωραίος ο Ευδηλος, πάντα τον γλυκοκοιτάζω.
Στο Εύδηλο έχω περάσει πολλά απο τα ομορφότερα καλοκαίρια μου αφού είχα την τύχη η κολλητή μου απο το σχολείο να είναι Ικαριώτισσα και να με φιλοξενεί συχνά.
Στο βόρειο τμήμα του νησιού υπάρχουν και οι ομορφότερες παραλίες που δυστυχώς όμως σηκώνουν αέρα με τα μελτέμια και όχι μόνο,
Η Μεσακτή και ο Νας γίνονται απαγορευτικοί και επικίνδυνοι προορισμοί ακόμα και για δεινούς κολυμβητές.
Στον Αρμενιστή είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα και πιο φιλικά για παιδιά.
Ο Κάμπος σηκώνει πολύ αέρα στα επίπεδα της Μεσακτής όμως και συχνά τοποθετούνται ειδικές σημάνσεις στην θάλασσα,οι οποίες οριοθετούν την περιοχή κολύμβησης.
Κοντά στον Εύδηλο προτείνω την παραλία Φύτεμα αλλά και το Κυπαρίσσι δίπλα στη Κεραμέ που είναι πιο φυλαγμένο από τους ανέμους ακόμα και αν δεν είναι παραλίες υπερπαραγωγή αλλά παραμένουν όμορφες. Μία ακόμα όχι τόσο γνωστή παραλία που αξίζει να επισκεφθείτε αν έχετε αυτοκίνητο είναι η παραλία Νεάλια ανατολικά με πεντακάθαρα νερά φυσικά προφυλαγμένος όρμος από τους ανέμους, ήσυχη και ανοργάνωτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom