Ινδία Νεπάλ Ινδία - Νεπάλ

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θελω φωτο των Κινεζων με τις μασκουλες στο Βαρανασι :haha::haha::haha:
Φοβερη αφηγηση απο Ινδια!!Σε ακολουθουμε στο Νεπαλ :clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
go2dbeach,επειδη ειμαι κι εγω φανατικη των παραλιων,ομολογω οτι ειναι το μοναδικο ταξιδι αποσα εχω κανει που με συγκινησε τοσο χωρις να εχει κοκοφοινικα!!! Μοναδικη Ινδια!!!
Παμε Νεπαλ,λοιπον....
Οσο για φωτογραφιες,εχω απιστευτες,αλλα δεν ξερω να τις βαζω...:roll:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Η πτηση ηταν πολυ συντομη και το τοπιο εδειχνε να αλλαζει...Ειχε αρκετα συννεφα και βουνα δεν ειδαμε ,αλλα το πρασινο λιγο πριν φτασουμε,ε,αυτο ηταν πολυ πρασινο!!!!
Mε το που φτασαμε στο Κατμαντου,το σκηνικο αλλαξε...
Το καταλαβαμε πρωτα-πρωτα από την προσεκτικη θερμομετρηση μου μας εκαναν ενας-ενας παρακαλω...:rolleyes:
Μετα ο κοσμος...
Εξω βλεποντας από το ταξι,πιο καθαρα,τα βλεπαμε...
Σχεδον Ευρωπη μου φανηκε!!!!:haha:
Και 2 συμβουλες,επιτρεψτε μου...
1. Πατε Ινδια και μετα Νεπαλ,για οποιον θελει να τα συνδιασει σε 1 ταξιδι,με τιποτα το αναποδο!!!
2. Μην εμπιστευεστε,οποιονδηποτε σας αποκαλει "sister"....:haha:
Το τελευταιο ,θα το αιτιολογησω...Στην Ινδια,οσοι μας πλησιασαν ,το χρησιμοποιουσαν για να αισθανθεις πιο ανετα,με τελικο σκοπο καπως να προσπαθησουν να σε ξεγελασουν..Τιποτα τραγικο δεν μας ετυχε,οποτε το ειχα παρει γραμμη το συστημα..
Με το που μπηκαμε στο ταξι λοιπον και αρχισε ο Νεπαλεζος ταριφας τα sister και sister,αρχισα να στραβωνω...Δεν θα τα παμε καλα σκεφτηκα.. Ειχαμε συμφωνησει απο την αρχη μια τιμη,για να μας παει σε ενα ξενοδοχειο που ηθελα... Αφου φτασαμε στο Κατμαντου,τι πρωτοτυπο, δεν το εβρισκε το ξενοδοχειο και ηθελε να μας παει σε άλλο δικο του...Αφου δεν ενδωσαμε.τελικα το βρηκε και απαιτησε διπλη τιμη,λεγοντας οτι εννουσε για το ατομο!!!:shock: Εννοειται δεν τα πηρε...
Το ιδιο ακριβως σκηνικο επαθα και στο Βαρανασι,σε πιο αγρια μορφη,αφου παρολιγο να πιαστουν στα χερια με τον mr...:roll:
Ηθικο συμπερασμα: οπου ακουτε sister,αλλαξτε ταξι...:haha:
Αφου τελικα βρηκαμε ξενοδοχειο,και συμφωνησαμε τιμη, μετα τα απαραιτητα παζαρια,βγηκαμε να εξερευνησουμε την περιοχη thamel..
Μια πολυ τουριστικη περιοχη,με απειρα μαγαζακια,ρουχα στυλ χιπικο,ορειβατικα και ειδη πεζοποριας,τουριστομαγαζα,εστιατορια με διαφορες κουζινες...Τιποτα το παραδοσιακο,αλλα αρκετα βολικο σαν βαση,γιατι βρισκεις οτι θελεις..
Σαν 1η μερα,δεν ηθελα πολλες μετακινησεις κι ετσι αρκεστηκαμε να φτασουμε με τα ποδια στην durban square,που ηταν πραγματικα υπεροχη... Υπεροχα κτιρια,ναοι,ενα αρωμα μια άλλης εποχης,πολλα χρονια πισω..
Επιστρεφοντας διαπιστωσαμε στενα και γειτονιες με μαγαζακια που αγοραζαν οι ντοπιοι ψιλοπραγματα...Ψαρια απλωμενα σε παγκους...Χασαπικα,σε δημοσια θεα κοτοπουλα,κρεατα,με τις απαραιτητες μυγες πανω τους,να κοβονται σε ξυλινους παγκους εξω στον δρομο...Λιγα στενα πιο κατω,τα τοπικα οδοντιατρεια!! Δοντια μεσα σε γυαλες,διαλεγεις και παιρνεις...Μασελιτσες ομορφα τακτοποιημενες...και διπλα το δεντρο,οπου καρφωνεις ενα κερμα και σου περναει ο πονοδοντος...απλα πραγματα!!:cool:
Το τοπικο μεσο??? Ποδηλατες με αυτοσχεδιες κορνες,να περνανε σε αποσταση αναπνοης απο διπλα σου...Ενα κυκλοφοριακο χαος!! Πολυς κοσμος και ιδιαιτερα οσοι οδηγουσαν μηχανες, φορουσαν μασκες!! Οχι,για την γριπη ομως! Για το καυσαεριο και την σκονη οπου επικρατουσε παντου!
Κουρασμενοι γυρισαμε βραδυ πια στην περιοχη,οπου τα μπαρακια παιζανε μουσικη,τουριστες πηγαινοερχοτανε και διαφοροι υποπτοι τυποι σου προσφερανε οτι θελεις...:roll:
Οι τουριστες σαφως πιο πολυ απο οσους συναντησα ολες τις μερες μου σε ολες τις πολεις που πηγα στην Ινδια...Συμπερασμα: Πολυ τουριστικο το Κατμαντου,αλλα ταυτοχρονα αυτη η πολη μου εβγαζε ενα μυστηριο συναισθημα και κατι το παραξενο,που δεν μπορω να σς το αιτιολογησω το γιατι...Μεχρι που εφυγα δεν το καταλαβα,και εφυγα με ενα συναισθημα οτι θα ξαναγυρισω... Τρανη αποδειξη οτι μερα με την μερα τα σχεδια μου και οι αναβολες για τις επισκεψεις μου στην Ποκαρα και στο παρκο Τσιτουαν,αποδειχθηκαν ακαρπες...Καθε μερα ελεγα αυριο και το αυριο γινοτανε μεθαυριο,μεχρι την ημερα που επρεπε να φυγω...:(
Στο δε ξενοδοχειο που τελικα μειναμε Katmandu Guest House-θεσμος για το Κατμαντου και για ολους τους backapers- ενιωσα σαν να ηταν σπιτι μου,κι οτι θα μπορουσα για μερες,μηνες, να γυρναω με την μηχανη (ναι,νοικιασα μηχανη!!) και να επιστρεφω το βραδυ να βλεπω την αλληλογραφια μου να χαλαρωνω στον κηπο και η ζωη να συνεχιζεται ετσι σε αυτους τους αργους ρυθμους....
Το βραδυ μας βρηκε σε μια υπαιθρια ταρατσα με ζωντανη μουσικη να ακουμε εναν Νεπαλεζο να εκτελει στην κυριολεξια τον Bob Marley!!!:bleh:
Διπλα μας οι Βραζιλιανοι,οπου καταφεραν να φτασουν μετα απο 2 μερες και αποιρες ταλαιπωριες....με χειροτερο το κλεψιμο των αποσκευων τους απο την σχαρα του λεοφωρειου,απο Νεπαλεζους οπου ταξιδευαν κι αυτοι με τον ιδιο τροπο...δηλαδη...ταρατσα λεοφορειο!!!:shock:
Η ωρα περασε κι εγω ανυπομονουσα να ερθει η άλλη μερα,οπου θα επιχειρουσα να νοικιασω μηχανη....
Θα τα καταφερνα ποτε να οδηγησω σε αυτο το χαος,χωρις να φαω τα μουτρα μου???:haha:
Μεινετε μαζι μας....
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
σημερα ξυπνησα με μια τρομερη νοσταλγια για Νεπαλ και Ινδια....περιμενω τη συνεχεια με ανυπομονησια, νιωθω σαν να ταξιδευω εκει ξανα...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
...Συμπερασμα: Πολυ τουριστικο το Κατμαντου...
:shock::shock::shock: Tο ίδιο έγραφε κι ο gmavro75 και δυσκολευόμουν να το πιστέψω.....ευτυχώς, εμένα δε με πρόλαβαν όλα αυτά.....Αλλά τι θα γίνει το 2013, που έχω πάρει όρκο να επιστρέψω?...:roll:

Τουλάχιστον τα βουνά θα έχουν μείνει ίδια.................

Συνέχισε, meli, και σε ευχαριστούμε. Μας ταξιδεύεις...
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
με πηγαινεις δεκα τρια χρονια πισω.....εμεις απλως ξεκινησαμε απο νεπαλ και μετα ινδια...ποκαρα θελω .....................βολτα στην λιμνη ............περιμενουμε
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Το πρωι της επομενης μερας με βρήκε να περιμενω ανυπομονα μοροστα απο ενα μαγαζί που νοικιαζαν μηχανες.... :roll:
Η συμφωνια μας για μια Honda παλια μοντελο διακοσαρα μας βρηκε συμφωνους...
Κι ετσι βρεθηκαμε να προσπαθουμε με την μηχανη να βρουμε τον δρομο που θα μας οδηγουσε εξω απο τα στενα δρομακια του Κατμαντου στην ευρυτερη περιοχη της κοιλαδας...
Τα πρωτα μετρα μας φανηκαν ευκολα...Ηταν νωρις και η κινηση στην Thamel δεν ειχε αρχισει...Στην επιστροφη αναρωτιομαστε τι θα γινει... Χαρτη δεν ειχαμε της προκοπης,οποτε αποφασισαμε να σταματαμε να ρωταμε συνεχεια...
Μια μικρη παρενθεση πανω σαυτο και αναφορα για τον κοσμο στο Νεπαλ. Παρα πολυ ευγενικοι,συνεχεια με το χαμογελο και το "namaste" ,παντα προθυμοι να σε εξυπηρετησουν και να σε βοηθησουν...Η πιο χαρακτηριστικη περιπτωση ενος νεαρου με μηχανη κι αυτος που οταν ρωτησαμε προς τα που να παμε,πηγε μπροστα και μας οδηγησε μεχρι τον προορισμο μας για 20 λεπτα!!! Εμεινα αφωνη!!!:shock:
Μετα απο λιγο,πριν ακομα προλαβουμε να βρουμε τον δρομο ,χαμενοι μεσα στα στενα μια αγνωστης για μας γειτονιας,ξεκινησε να βρεχει καταρρακτωδως!!! Βρεθηκαμε κατω απο ενα υποστεγο να παρακαλαμε να σταματησει,αλλα προκοπη δεν βλεπαμε... Εντωμεταξυ,στο Νεπαλ κυκλοφορουν παρα πολλες μηχανες...Ολοι περνουσανε αταραχοι με κατι τεραστια αδιαβροχα που σε καλυπταν μεχρι κατω και εμπαινε εκει μέσα κι ο συνοδηγος... Με το που το ειδα αναφωνησα την λυση!! Αφου λοιπον το βρηκαμε,βρεγμενοι πια,αλλα χαρουμενοι,μπηκαμε απο κατω και σαν 2 μπλε σιαμαια στρουφακια ξεκινησαμε...
Προορισμος μας ενας Ινδουιστικος ναος που τετοια μερα ειχε μεγαλη γιορτη και σφαζανε ζωα που παιρνανε εκει οι πιστοι για θυσιες... Αυτο ειχα διαβασει..Αυτο που ειδα δεν το περιμενα...Εκατονταδες κοσμος με λεοφωρεια,μηχανακια,αυτοκινητα να συρρεουν κουβαλωντας,ως επι το πλειστον κοτες,αλλα και αλλα κακομοιρα ζωα που περιμεναν την σειρα τους να σφαγιαστουν... Ο ναος ηταν χαμηλα οπου η τεραστια ουρα του κοσμου,κατεβαινε τα σκαλια σαν φιδακι με τα ζωα απο κοντα...
Μη Ινδουιστες απαγορευοταν να μπουν στο ναο κι ετσι προχωρησαμε απο το πλαι...Αλλοι τουριστες δεν υπηρχαν,πανε σε εναν μικροτερο ναο που ειναι πιο κοντα στο Κατμαντου και εχει συχνα θυσιες ζωων.. Το θεαμα αποκρουστικο...Αιμματα παντου,θυμιατα,καπνοι,λιβανια,ενας χαμος...Τα ζωα μετα να τα γδερνουν,να τα καινε,ψαλμωδιες απο παντου,πολυ αποκοσμη ατμοσφαιρα,σαν να ειμαι χρονια πισω...
Ζαλιστηκα,ακομα και τωρα που τα ξαναφερνω στο νου μου,την ιδια ζαλαδα νιωθω....:roll:
Φυγαμε για πιο ωραιες εικονες... Η βροχη ειχε σταματησει πια για τα καλα και ειχε βγει κι ο ηλιος..:)
Κι ετσι βρεθηκαμε να εχουμε χαθει σε ενα μερος καθισμενοι σε εναν κορμο και μια κυριουλα να μας κερναει τηγανιτες απο αλευρι και κατι αλλα-δεν ξερω τι-που ειχε φτιαξει..Τις δωσαμε χρηματα για να την ευχαριστησουμε και προχωρησαμε προς αγνωστη κατευθυνση...
Ετσι βρεθηκαμε να ειμαστε σε ενα υψωμα καταπρασινο με μια απεραντη θεα...
Φ Υ Σ Η !!!!!
Καταπληκτικη ηρεμια!!!!
Η ομορφια ηταν μοναδικη!!!
Τοσο πρασινο δεν εχω δει πουθενα…Ολες οι αποχρωσεις και μια απεραντη ηρεμια…Πως μπορει τοσα λιγα χιλιομετρα από μια τετοια πολυβουη πολη να υπαρχει τετοια απεραντη φυση και γαληνη??? Κι όμως….
Αφου απολαυσαμε το τοπιο,αποφασισαμε να γυρισουμε πισω να δουμε και κανενα αηιοθεατο...Ετσι πηγαμε στις 2 γνωστες στουπες SwayambhunathStupa και Bodnath. Hπρωτη είναι σε υψωμα με πολλα πιθηκακια παντου,ωραια θεα και πολλους τουριστες. Η δευτερη είναι η πιο μεγαλη,με πολλους θιβετιανους μοναχους. Δεν ξερω γιατι,αλλα πολύ μου αρεσαν οι στουπες! Και οι δυο…Αυτές οι ψαλμωδιες δυο ενεπνεαν μια ηρεμια…Γυριζαμε και τους τροχους ,γραψαμε και τα ονοματα μας σε ένα σημαιακι που μας εδειξε ενας μοναχος..Πολυ ωραια πραγματικα ηταν!!
Καθισαμε να πιουμε ένα νεπαλεζικο τσαι και πηγαινοντας στην τουαλετα,ειδα στον καθρεφτη γιατι φορανε μασκα όταν οδηγανε οι Νεπαλεζοι…Το προσωπο μου ηταν ολο καταμαυρο!!! Φυσαω την μυτη μου και γεμισε το χαρτομαντιλο μαυριλα,λες και ημουν καρβουνιαρης!! :DΠραγματικα το Κατμαντου πολη με πολύ καυσαεριο….Η επιστροφη μας ηταν πιο δυσκολη,αφου κινηση παντου,μηχανακια σφηνα, ποδηλατες,πεζοι,ολοι ανακατεμενοι….
Αφου τα καταφεραμε επαξια ,αποφασισαμε ότι μας αξιζε ένα νεπαλεζικο γευμα… Κατευθυνθηκαμε στο Thamelhouseοπου το μενου περιλαμβανε μια ποικιλια νεπαλεζικων πιατων με πρωταγωνιστη τα οσπρια,θιβετιανα μομος,κοτοπουλο,σαλατα και αφθονη ροη νεπαλεζικου ρακι,το οποιο δυνατο σαν το δικο μας ,πολύ τιμησα κανοντας την νεπαλεζικη γκαρσονα β΄ να με κοιταει με απορια…Βλεπετε εβαζαν συνεχεια χωρις σταματημο από ένα ιδιορυθμο ψιλολιγνο τσαγιερο οπου με στυλ σου γεμιζαν ένα μικρο πηλινο ποτηρι. Τα διπλανα τραπεζια τουριστες ,οπου η δυνατη γευση του τοπικου ποτου τους ξενιζε και μετα το δευτερο το πολύ γεμισμα εντρομοι φωναζαν “ nomore” ..Ελα όμως που εμεις ειμαστε Ελληνες κι εχουμε μαθει στο ρακι…:bleh:
Ετσι ζαλισμενοι φυγαμε για το δωματιο μας αποφασισμενοι να κρατησουμε κι άλλη μερα την μηχανη…
Εξαλλου αυριο ηταν η δικη μου σειρα να οδηγησω....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραιο και αυτο το κεφαλαιο! Οποτε μπορεσεις συνεχιζεις...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σευχαριστω Ερση!:D
Γιατι μαυρισαν καποια γραμματα???:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom