Ινδία Νεπάλ Ινδία - Νεπάλ

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μηπως ο Yorgos συμπαρισταται στον Αλογοσκουφη;
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Nagarkot....
Πρωι-πρωι ξεκινησαμε για να δουμε τις θρυλικες βουνοκορφες...
Ο καιρος καλος,αλλα την νυχτα εβρεξε παλι με αποτελεσμα οι δρομοι να ειναι απο αθλιοι μεχρι πολυ αθλιοι!!!
Κι ηταν η σειρα μου να οδηγησω...:D
Το πως βρεθηκαμε σε μια τεραστια ουρα με αυτοκινητα,μηχανακια και μπροστα σε μια τεραστια λακουβα με λασπη δεν ξερω... Η κινηση αργη και ο κινδυνος να σταματησει η μηχανη και να κυλιστουμε στις λασπες ηταν πολυ πιθανος!!:shock:
Μετα απο ενα μισαωρο τρομακτικης οδηγησης επιτελος ξεκολησε η κινηση και βρεθηκαμε ξαφνικα σε ενα αλλο τοπιο...
Βγαλαμε τις μασκες-πλεον απαραιτητο αξεσουαρ στην οδηγηση-και αναπνευσαμε ελευθερα οξυγονο...
Πλησιαζοντας φοβερο τοπιο με ορυζωνες,γυναικες να δουλευουνε με πολυχρωμες φορεσιες,αλλς να κουβαλανε χορτα με κατι μεγαλα καλαθια τα οποια τα στηριζαν με ιμαντες στο κεφαλι τους!!!
Αλλος κοσμος απο το τουριστικο κατμαντου-χωρις να θελω να μειωσω την γοητεια του καθολου!!
Σταματησαμε ,βγαλαμε φωτογραφιες και θαυμασαμε τις αμετρητες βδελλες που μεσα σε δευτερολεπτα ανεβηκαν στα παπουτσια μου κι ουτε ηθελα να φανταστω πως ειναι να σε ρουφανε!!:shock:
Φτανοντας ανεβηκαμε στο ξενοδοχειο με την καλυτερη θεα-οπως λενε-αλλα τα συννεφακια δεν μας εκαναν την χαρη....
Εστω και με περιορισμενη ορατοτητα παντως η θεα ηταν καταπληκτικη....
Προχωρησαμε κι άλλο προς το παρατηρητηριο οπου πιασαμε κουβεντα με έναν Νεπαλεζο ξεναγο,που ειχε ερθει Αθηνα και ενθουσιασμενος για την καταγωγη μας και τις αναμνησεις του απο μια Πειραιωτισσα που ηταν ερωτευμενος,μας σημειωσε στο χαρτη καποια χωρια που αξιζαν να παμε,οπως ειπε,αγνωστα για μας απο τους ταξιδιωτικους οδηγους...
Φευγοντας διαπιστωσαμε οτι μειναμε απο βενζινη....:rolleyes:
Ευτυχως ειχε κατηφορα κι ετσι πηγαμε να βρουμε το βενζιναδικο που μας ειπαν οτι υπηρχε στο χωριο. Στο χωριο φτασαμε και στο σημειο που μας ειπαν,αλλα βενζιναδικο δεν βλεπαμε...Κι εκει που ανησυχουσαμε ειδαμε το βενζιναδικο να ερχεται προς το μερος μας με την μορφη ενος γερακου που κρατουσε στο χερι του ενα πλαστικο δοχειο απο νερο,γεματο με την πολυτιμη βενζινη μας!!:lol:
Επόμενη σταση ...
Bhaktapur
Δεν εχω να πολλα,οχι πιο πολλα απο οσα λενε ολοι οι οδηγοι...Αξιζει οπωσδηποτε μια επισκεψη. Πολη οπου ο χρονος εχει σταματησει...Ανθρωποι που ζουνε οπως χρονια πριν.Κτιρια υπεροχα,μια ηρεμια και ησυχια μοναδικη!! Κια ξαφνικα πιανει βροχη. Καθομαστε σε ενα υποστεγο να σταματησει και χαζευουμε ολους να βγαζουν τις λεκανες για να μαζεψουν νερο...Στην παρεα μας προστιθονται και ενα τσουρμο πιτσιρικαδες που θελουν κερασμα απο αυτα που τρωμε..Τους δινουμε και βλεπεις ποσο λαιμαργα τρωγανε τα παντα...Φτωχεια κι ενα μελλον.... Ο ενας πιτσιρικας πανεξυπνος,μας προτεπει να μην δωσουμε λεφτα σε καποιον που μας ζηταει-ενα άλλο μικρο πιτσιρικι-γιατι λεει καπνιζει...:shock:
Τι να πω??? Τα παιδια ολου του κοσμου ειναι ενα δυσκολο κομματι...Ας μην σας μελαγχολησω...Προχωραω..
Rashupatinath..
Ο χωρος καυσης των νεκρων,εκει που οι holly men με τα πορτοκαλια τους και τα ασπρα τους προσωπα, τους βλεπεται να ποζαρουν σαν γνησιοι σταρ...
Εδω τελειως διαφορετικο σκηνικο απο την Ινδια...Ολα πιο απροκαλυπτα,καθεσαι πρωτη θεση και βλεπεις ολο το τελετουργικο απο την αρχη μεχρι το τελος!! Πολυ ωμη κατασταση και ταυτοχρονα πολυ φυσικη!!
Η ωρα περασε και επιστροφη για το ξενοδοχειο...
Τα βασικα αξιοθεατα τα ειχαμε καλυψει...Επομενως μηπως να καναμε και καμια εκδρομη στην ποκαρα η στο παρκο Τσιτουαν??
Μπα,τιποτα απο ολα αυτα...Κατι μου ελειπε,ηθελα να δω πιο γνησια χωρια και συγκεκριμενα τα αγνωστα χωρια που μου ειχε σημειωσει ο φιλελληνας νεπαλεζος στον χαρτη...Κια η ελευθερια της μηχανης μου επετρεπε να το κανω αυτο..
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Μιση ωρα τα διαβαζω και βρεθηκα για λιγο εκει...ΑΧΧΧΧ!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Οι επόμενες 2 μέρες μας βρήκαν να γυρνάμε σε χωριά που δεν υπαρχουν στον χάρτη...
Xωριά που κάνουν το Bhaktapur να μοιαζει τουριστικό,αφου σε αυτα τα χωρια ο χρόνος εχει μεινει σταματημενος χωρις να χρειαζεται να πληρωσεις εισητηριο για να το δεις...
Προσωπα απο μονα τους καρτες,κοσμος φιλικος που μας φωναζε μεσα να δουμε τα σπιτια τους,χαμογελαστος,μικρα παιδια να μας χαιρετανε και να μας ακολουθουνε παντου...Φυση,πράσινο,κοιλαδες,βουνα,ορυζωνες... Οι καλυτερες μερες σαυτη την χωρα για μενα ηταν οι τελευταιες...Χαθηκα σε μερη που δεν ξερω ουτε το ονομα τους να σας πω...Οπου πηγαινε ο δρομος και οσο ειχαμε βενζίνη...:)
Το τελευταιο βραδυ εφτασε και μας βρηκε αρχοντικα καθισμενους σε πολυθρονες-θρονους στο πολυτελεστατο εστιατοριο Dwarica ,οπου γευτηκαμε ενα πραγματικο γευμα τελετουργια!! Το γεγονος οτι ειχαμε επετειο και το ανεφερα εκανε την βραδυα πιο μαγευτικη,αφου μας βάλανε τα δικα τους φουλαρια στον λαιμο,την κοκκινη βουλα στο μετωπο και φευγοντας μας εδωσαν κατι ιδαιτερες μασκες δωρο!!! Σιγουρα απο τις πιο ξεχωριστες μας επετειους..
Το επομενο πρωι η πτηση για Δελχι ηταν μια εκπληξη,αφου ειχε πολυ καλη ορατοτητα και ειδαμε το εβερεστ!! Μαγευτικο!! Να βλεπεις να ξεπροβαλει μια κορυφη πιο πανω απο τα συννεφα!!! Δεν το πιστευα αυτο που εβλεπα!!!:shock:
Τελευταια μερα στο Δελχι!! Βολτα στα τελευταια αξιοθεατα που ειχαν μεινει...Το Δελχι μου φαινοτανε τωρα τελειως διαφορετικο απο οτι στην αρχη του ταξιδιου... Μαλλον εγκλιματιστηκα σκεφτηκα!! :DΤελευταιο ινδικο φαηγητο στο υπεροχο silk route και πτηση για το Ελλαντα!!:bleh:
Μαγευτηκα απο αυτες τις δύο χωρες και σιγουρα θα ξαναγυρισω...Ονειρο μου μαζι με την κορη μου,οταν μεγαλωσει λιγο και μπορει να καταλαβει..Να καταλαβει πως ολα αυτα που εμεις θεωρουμε δεδομενα, για άλλους ειναι πολυτιμα και σπάνια αγαθα!!! Οτι το νερο ειναι κατι το πολυτιμο κι οχι το παιχνιδι που διαφημιζει η τηλεοραση....Οχι το επωνυμο ρουχο!! Οτι η ευτυχια χρειαζεται απλα πραγματα για να ανθισει,κι οτι ενα απλο χαμογελο ειναι το καλυτερο δωρο!! Ενα ταξιδι ζωης που ειναι πολυτιμο για τα παιδια μας και κατα την γνωμη μου πιο ουσιωδες απο ενα ταξίδι στην Ντισνευλαντ...:roll:
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Διαβάζοντας την εξαιρετική διήγηση σου, ένιωσα θαυμασμό για δύο πράγματα:

1) την χαλαρή αντιμετώπιση που είχατε σε θέματα τόσο διαφορετικά από πολιτιστικής πλευράς, σε σχέση με τις δικές μας συνήθειες.
2) την αναγνώριση κάποιων αξιών που ο δικός μας ’’ανώτερος’’ πολιτισμός δεν προάγει!

Σου εύχομαι να έχεις την ευκαιρία να ξαναζήσεις αυτές τις στιγμές, μαζί την κορούλα σου! Θα είναι σπουδαίο μάθημα!:)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχ αχ, θελω κι εγω Ινδια και Νεπαλ
Θελω να σου πω οτι με συγκινησε πολυ η ιστορια σου
μου ρχεται να κλαψω τωρα... αλλα δε θα το κανω γιατι ειμαι στη δουλεια
θα ονειροπωλησω ομως με την υπεροχη αυτη ιστορια
ο επιλογος σου υπεροχος
αντε και με την κορη σου να πας!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τωρα διαβασα το οδοιπορικο σου μελι και μου αρεσε παρα πολυ.
Περιγραφεις τα πραγματα με τις αληθινες τους διαστασεις ...και τα θετικα και τα αρνητικα των 2 χωρων.
Η ιστορια σου ειναι ενας ειλικρινης και ρεαλιστικος οδηγος για τον επομενο ταξιδιωτη,ο οποιος ξερει ακριβως τι να περιμενει -θετικο ή αρνητικο-απο το ταξιδι του.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!! Η αληθεια ειναι οτι δεν "πλουτίζω" τις ιστοριες μου με φαντασιες ,παρα μονο την αληθεια! Ειναι μοναδικο ταξιδι και αθελω σιγουρα να ξαναπαω...Ευχομαι οποιος παει να τα δει ολα με τα ματια της ψυχης.....:)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Αχ βρε Meli, αχ βρε Μeli τι μου κάνεις;; Δυο προορισμοί που θα’θελα να πάω και όλο κάτι γίνεται και το ακυρώνω.. Πολύ όμορφη η ιστορία σου, απίστευτα αφηγημένη, οδηγός πραγματικός για μένα, έχω σημειώσει ήδη τα ξενοδοχεία και κάποια άλλα πράγματα.. Σου εύχομαι πάντα τέτοια και ακόμα καλύτερα για σας και το παιδάκι σας..
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Αχ....,τι ωραία ......... λες και είμαι εκεί...:clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Σευχαριστω! Αληθεια ,πως φορτωθηκες ενα χρονο???:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom