Ινδία Ινδία-αεροπορικά κι ότι άλλο προκύψει.

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Λέτε να είρθε η ώρα να πραγματοποιήσω έναν από τους προορισμούς ονειρό μου?Κάνω μια σκέψη απλά μια σκέψη προς το παρόν,μιας και οι καλοκαιρινές διακοπές δρομολογήθηκαν πια,να κοιτάξω και για τις χειμερινές.Νωρίς ίσως το ξέρω αλλά δε χάνω τίποτα να ρίξω καμιά ματιά.
Από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα τα καλύτερα δρομολόγια για Δελχί τα έχει η Qatar και η Aeroflot.Το κόστος με την πρώτη για 13 Δεκεμβρη είναι 740ε με τη δεύτερη ανεβαίνει πολύ στα 960ε.Είδα όμως ότι η Qatar έχει βγάλει τώρα προσφορά το Δελχί 578 μέχρι 30 Νοέμβρη άρα υποθέτω ότι οι τιμες που βρίσκω είναι ακριβές.Για γράψτε μου οι γνώστες πότε να κοιτάξω για μέσα Δεκέμβρη που με ενδιαφέρει?Υπάρχει κάποιος συνδυασμός πτήσεων που προτείνετε ως πιο οικονομικός ή άλλη εταιρία?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καμιά βοήθεια κανείς???Τόσοι έχετε πάει Ινδία καλέ!Μέσα Δεκέμβρη κι επιστροφή πριν την Πρωτοχρονιά από ότι είδα θεωρείτε hot season οπότε να απελπιστώ για προσφορές?689 με Qatar είναι καλή τιμή για τότε?Άντε και ψήνομαι!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πιο φθηνα ισως βρεις με την http://www.egyptair.com/English/Pages/Default.aspx

και μην δωσεις σημασια σ`αυτους που θα σου γραψουν περι επικινδυνοτητα αυτης της εταιριας και αλλες τετοιες σαχλαμαρες.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τελικά η φθηνότερη που βρήκα και με πολύ καλές 3ωρες ανταποκρίσεις είναι η Royal Jordanian μέσω Αμμάν φυσικά.Έκανα προκράτηση εισιτηρίου και μου δίνει το περιθώριο να το πληρώσω ως τον Νοέμβρη.Πολλές πληροφορίες γι'αυτή δεν βρήκα στο σάιτ,σε ξένα που είδα δεν ήταν και οι καλύτερες.Ελπίζω να μην έχω θέμα.
Τώρα θέλω τη βοήθειά σας για να φτιάξω πρόγραμμα.15 διανυκτερεύσεις στο σύνολο και θέλω να δω τα βασικά από Χρυσό τρίγωνο-Βαρανάσι-Κατζουράχο κι ότι χωράει από Ρατζαστάν.Τι χωράει λοιπόν?
Για νυκτερινα τραίνα δεν το συζητώ,σκεφτομαι να πάρω μόνο ένα 3ωρο από Ορτσα ή Τζανσί για Άγκρα έτσι για την εμπειρία.Οπότε μιλάμε για οδικές διαδρομές και πτησεις μόνο.
Να τα κλείσω μονη ή να προτιμήσω τοπικό πρακτορείο?Αν κλείσω μόνο αυτοκίνητο χωρίς ξεναγό βγάζεις άκρη?
Αυτά για αρχή,για δώστε τα φώτα σας!
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Καλημερα.να πας να πας να πας....να παω και εγω μετα....Με την καταρ μην σκαλωνεις ειναι απο τις καλυτερες που μπορεις να επιλεξεις .Προσφατα πηγα Νεπαλ και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.Καλο ταξιδι ;)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλημερα.να πας να πας να πας....να παω και εγω μετα....Με την καταρ μην σκαλωνεις ειναι απο τις καλυτερες που μπορεις να επιλεξεις .Προσφατα πηγα Νεπαλ και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.Καλο ταξιδι ;)
Ευχαριστώ Strani!Το πρόβλημά μου δεν ήταν η αεροπορική αλλά η τιμή.Με την Qatar έχω ταξιδέψει κι εγώ στο Νεπάλ,πράγματι πολύ καλή αεροπορική αλλά οι τιμούλες τις τσιμπάνε πια για μας τους φτωχούς Έλληνες.
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Ευχαριστώ Strani!Το πρόβλημά μου δεν ήταν η αεροπορική αλλά η τιμή.Με την Qatar έχω ταξιδέψει κι εγώ στο Νεπάλ,πράγματι πολύ καλή αεροπορική αλλά οι τιμούλες τις τσιμπάνε πια για μας τους φτωχούς Έλληνες.
Εχεις δικιο...ΠΟΥ σκοπευεις να πας στην ΙΝΔΙΑ?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αγαπητη villi
εχεις αρκετες μέρες για την επαρχία ρατζαστάν.αφιέρωσε τρεις μερες στο δελχι οπωσδήποτε και λίγες ειναι! στην αγκρα θα πας μονο για το taz mahal φευγεις αμέσως δεν έχει κατι άλλο η ασημαντη αυτη πολη.βαρανάσι δεν το συζητώ θέλει τον γαγγη του και δυο τρεις μέρες να το χωνέψεις!
δεν βλέπω τζονπουρ "το κοσμημα της ερήμου" ουτε ουνταιπουρ και τζαιπουρ.κοιτα να συμπεριλάβεις αλλιως θα χάσεις!
ενημερώσου αν τύχεις την περιοδο του μεγαλυτερου φεστιβάλ της ινδίας τις γιορτές πουσκάρ που ειναι κατι ανεπανάληπτο!
ετσι και αλιως μια γευση θα πάρεις γιατι η ινδία ειναι η μοναδικη χώρα στον κοσμο που το φαρμάκι της σε καλει διαρκώς κοντά της!!
καλο ταξιδι σου ευχομαι...
οσο για τα αεροπορικα ειναι το λιγότερο..το θεμα ειναι να φτάσεις εκει και το κοστος θα αποσβέσουν ολα αυτα που θα νιώσεις και θα δεις!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Pενάτα σ'ευχαριστώ πολύ και ειλικρινά ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να γίνει πραγματικότητα ένας από τους προορισμούς ονειρό μου!
Το πρόγραμμα έχει ήδη βγει και αναλυτικά περιλαμβάνει 3 μέρες Δελχί,1 Άγκρα καθώς από όλους σας διάβασα ότι δεν αξίζει παραπάνω,2 Τζαιπούρ,2 Ουνταιπούρ,1 Τζοντπουρ,1 Πουσκάρ,1 Μπικανέρ αναγκαστικά για να σπάσουμε τα πολλά χιλιόμετρα,2 Τζαισαλμέρ,1 Κατζουράχο,2μιση περίπου Βαρανάσι.Πολύ τρέξιμο το ξέρω αλλά πως αλλιώς να έβγαινε?
Δυστυχώς το φεστιβάλ του Πουσκάρ είναι Νοέμβρη κι εγώ θα πάω Δεκέμβρη.Ξέρεις κανείς αν έχει κανένα έστω μικρότερο φεστιβάλ τότε και που?Μεταξύ 13 και 30 Δεκέμβρη.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Στην Αγκρα αξιζει κ το Agra Fort. Αν πας στην Αγκρα απο Δελχι οκ ισως μια διανυκτερευση εισαι αρκετη. Αλλα αν κανεις την "αναποδη" διαδρομη κ φτανεις Αγκρα απο Τζαιπουρ μαλλον δεν ειναι αρκετη η μια διανυκτερευση γιατι θα φτασεις σχετικα αργα κ ισως θελησεις αρκετο χρονο στο Taj. Επισης στην διαδρομη Τζαιπουρ Αγκρα μπορεις να επισκεφτεις το Fatehpur Sikri που προσωπικα μου αρεσε αλλα δεν ειχα αρκετο χρονο να το απολαυσω (καθοτι κ εγω ειχα επηρεαστει απο τις αποψεις πολλων σχετικα με το μια μονο διανυκτερευση στην Αγκρα ειναι αρκετη). Επισης ηθελα περισσοτερο χρονο στο Taj (κ ηλιοβασιλεμα, κ ανατολη κ γενικα χαζι)...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom