Ινδία Ινδία-αεροπορικά κι ότι άλλο προκύψει.

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Από Τζαιπούρ θα πάμε κι έχουμε βάλει στο πρόγραμμα το Φατεχπούρ Σικρί.
Τζαιπούρ-Άγκρα μας έγραψαν ότι είναι 4ώρες ισχύει ή να υπολογίζω περισσότερο?
Άλλες 2(?) ώρες στο Φετεχπούρ 6 οπότε αν ξεκινήσουμε στις 8 το πρωί πιστεύω να είμαστε 2 με 3 το μεσημέρι στην Άγκρα.Ούτε λόγος για ξεκούραση,απλά τσεκ-ιν και βουρ για Άγκρα φορτ.Ιδανικά υπολογίζω 5με 6μμ να είμαστε στο Ταζ μαχάλ για τη δύση του ηλιου αν δούμε ότι δε βγαίνει θα παραλείψουμε το φορτ τι να γίνει.Το πρωί τι ώρα ανοίγει το Ταζ για να δουμε την ανατολή?
Οι ουρές είναι συνήθως τεράστιες αυτές τις ώρες?Κάπου διάβασα ότι για τους τουρίστες υπάρχει άλλη σειρά ισχύει?
 
Last edited:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Η διαδρομη jaipur-agra ειναι 4-5 ωρες. Στο fatehpur sikri μμμ 2-3 ωρες εξαρταται αν θα εχεις ξεναγηση (αρα παραπανω χρονος) ή αν θα το δεις μονη σου κ βιαστικα.. Το να ξεκινησετε 8 απο τζαιπουρ εχοντας φαει πρωινο κ εχοντας κανει check out αν το καταφερετε μπραβο. Εμεις εχοντας το πλανο που περιγραφεις δεν καταφεραμε να ειμαστε στο αυτοκινητο πριν τις 9. Επισης οταν πηγα εγω (αυγουστος) το taj εκλεινε (και σε εβγαζαν κυριολεκτικα εξω) στις 18:30-18:45... Ομως εγω με τουτα κ με τουτα μπηκα στο ταζ κατα τις 17:00... Και δεν το χαρηκα, ηθελα πιο πολλες φωτο κ περισσοτερο χρονο. Ηθελα να κατσω ηρεμα κ να το χαζευω. Φρικαρα με την ιδεα οτι ειχα 20 μερες Ινδια κ μονο 1,5 ωρα στο ταζ.. Η ουρα δεν ηταν προβλημα ουτε χρονοβορα κ δεν ηταν διαφορετικη για τουριστες αλλα προχωρουσε γρηγορα.. Αγκρα φορτ φυσικα δεν προλαβα. Θεωρω εν τελει οτι το προγραμμα εκεινης της ημερας δεν μας πετυχε. Αρα αν εχεις μονο μια διανυκτερευση στην Αγκρα θα σου προτεινα να αφαιρεσεις το fatehpur sikri... (Ή αν πας να κατσεις αυστηρα 1 ωρα μονο, που ομως ειναι κριμα, δεν αρκει)
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Εχω την εντυπωση οτι την εποχη που θα παει η φιλη μας η villi θα ειναι μεγαλυτερες οι ουρες γιατι ειναι πιο τουριστικη περιοδος. Ισως καλο θα ηταν να φυγετε ακομα πιο νωρις, κι ας χασετε και μια μερα το πρωινο, για να ειστε νωρις στο Φατεχπουρ Σικρι και κατα συνεπεια πιο νωρις και στην Αγκρα. Το ιδιος απογευμα να επισκεφθειτε το Αγκρα Φορτ και την επομενη μερα, παλι να ξυπνησετε πολυ πρωι και να πατε με την ανατολη στο Ταζ, πραγματικα αξιζει.
Τι διαδρομη εχετε να κανετε εκεινη την ημερα??
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ισως καλο θα ηταν να φυγετε ακομα πιο νωρις, κι ας χασετε και μια μερα το πρωινο, για να ειστε νωρις στο Φατεχπουρ Σικρι και κατα συνεπεια πιο νωρις και στην Αγκρα.
Μάλλον έτσι πρέπει να γίνει γιατί η Piccolo mondo έχει δίκιο,να'σαι τόσες μέρες Ινδία και το Ταζ που μόνο γι'αυτό έβαλα την Άγκρα μέσα να μην έχεις το χρόνο να το χαρείς δε λέει!Το ξύπνημα δε με ενδιαφέρει καθόλου,10 χρόνια τώρα ξυπνάω καθημερινά 5μιση με 6 οπότε για μένα 8 είναι μεσημέρι!Στο Νεπάλ ο οδηγός είχε πάθει την πλάκα του μαζί μας,κάθε μέρα 7μιση είμασταν έτοιμοι για δράση.Δεν του είχε ξανατύχει μας είχε πει.Ε το πρωινό θα το χαλαλίσουμε,Ταζ είναι αυτό δε το βλέπεις κάθε μέρα.Μεταξύ Φατεχπούρ σικρί και Αγκρα φορτ αν δε βγει τι να αφήσω?
Το Φορτ κλείνει 5μιση και το Ταζ 7 οπότε για να το προλάβω πρέπει να είμαστε στο Φόρτ στις 2 άντε 3 βαριά,μάλλον χλωμό ε?
Τις προηγούμενες δυο μέρες θα είμαστε Τζαιπούρ οπότε εκείνο το πρωί θα φύγουμε απευθείας για Άγκρα αλλά το ακόμη χειρότερο εκτός της μία διανυκτέρευσης είναι ότι την άλλη μέρα 8μιση το πρωί φεύγουμε με τρένο για Τζανσί οπότε πρέπει πάση θυσία να δούμε το Ταζ την προηγούμενη.Το πρωί ανοίγει στις 6 αλλά προλαβαίνουμε να ξαναπάμε για την ανατολή και στις 7μιση να είμαστε στο σταθμό???
Όντως αυτη τη μέρα θα είναι τρελό το τρέξιμο!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Μάλλον έτσι πρέπει να γίνει γιατί η Piccolo mondo έχει δίκιο,να'σαι τόσες μέρες Ινδία και το Ταζ που μόνο γι'αυτό έβαλα την Άγκρα μέσα να μην έχεις το χρόνο να το χαρείς δε λέει!Το ξύπνημα δε με ενδιαφέρει καθόλου,10 χρόνια τώρα ξυπνάω καθημερινά 5μιση με 6 οπότε για μένα 8 είναι μεσημέρι!Στο Νεπάλ ο οδηγός είχε πάθει την πλάκα του μαζί μας,κάθε μέρα 7μιση είμασταν έτοιμοι για δράση.Δεν του είχε ξανατύχει μας είχε πει.Ε το πρωινό θα το χαλαλίσουμε,Ταζ είναι αυτό δε το βλέπεις κάθε μέρα.Μεταξύ Φατεχπούρ σικρί και Αγκρα φορτ αν δε βγει τι να αφήσω?
Το Φορτ κλείνει 5μιση και το Ταζ 7 οπότε για να το προλάβω πρέπει να είμαστε στο Φόρτ στις 2 άντε 3 βαριά,μάλλον χλωμό ε?
Τις προηγούμενες δυο μέρες θα είμαστε Τζαιπούρ οπότε εκείνο το πρωί θα φύγουμε απευθείας για Άγκρα αλλά το ακόμη χειρότερο εκτός της μία διανυκτέρευσης είναι ότι την άλλη μέρα 8μιση το πρωί φεύγουμε με τρένο για Τζανσί οπότε πρέπει πάση θυσία να δούμε το Ταζ την προηγούμενη.Το πρωί ανοίγει στις 6 αλλά προλαβαίνουμε να ξαναπάμε για την ανατολή και στις 7μιση να είμαστε στο σταθμό???
Όντως αυτη τη μέρα θα είναι τρελό το τρέξιμο!!!
Αυτα ειναι προσωπικα γουστα... Κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να βγει τιποτα... Ωστοσο αν πας στο Red Fort στο Δελχι υπαρχουν πολλες ομοιοτητες με το Agra Fort.
Αυτο δεν το ξερω και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου... να παρετε τραινο λιγο αργοτερα δεν παιζει?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το τραίνο είναι το μόνο που βολέυει γιατί και η επόμενη μέρα είναι αρκετά φορτωμένη.
Θα βάλω ώς απόλυτη προτεραιότητα το Ταζ και θα προσπαθήσω για τα υπόλοιπα.Το μόνο που έυχομαι είναι να είναι τοσο συνεργάσιμος και καλός ο οδηγός όσο στο Νεπάλ για να αντέξει το φόρτο εργασίας που του ετοιμάζουμε!Είπαμε έχω τον ακάθιστο στα ταξίδια!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τελικά η φθηνότερη που βρήκα και με πολύ καλές 3ωρες ανταποκρίσεις είναι η Royal Jordanian μέσω Αμμάν φυσικά.Έκανα προκράτηση εισιτηρίου και μου δίνει το περιθώριο να το πληρώσω ως τον Νοέμβρη.Πολλές πληροφορίες γι'αυτή δεν βρήκα στο σάιτ,σε ξένα που είδα δεν ήταν και οι καλύτερες.Ελπίζω να μην έχω θέμα.
Με την Royal Jordanian να προσέξεις το θέμα του υπέρβαρου των αποσκευών. Είναι (ήταν) πολύ αυστηροί σ' αυτό. Κι αν σου προκύψει κάτι τέτοιο (έστω κι αν έχεις 30 (!) κιλά παραπάνω), να ξέρεις ότι σηκώνουν παζάρι ... ΠΟΛΥ παζάρι (μέχρι τελικής πτώσεως! = στο τσαφ να προλαβαίνεις το αεροπλάνο! χαχα ).

Α, και έχε υπόψη σου ότι τον Δεκέμβρη μπορεί να πετύχεις και αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες (και την ημέρα), μονοψήφια νούμερα, σε ορισμένα μέρη (π.χ. Δελχί) οπότε και κανένα μαλλινάκι στην καβάτζα δεν βλάπτει...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τα εισιτήρια με την Ιορδανική τα ακύρωσα καιρό τωρα όταν είχε βγάλει προσφορά η Lufthansa με την οποία και θα ταξιδέψω τελικά αν όλα πάνε καλά.
Τόσο κρύο???:eek:
Τι μαλλινάκια,μπουφάν πρέπει να πάρω με μονοψήφια!
Μ'αρέσει που έλεγα ότι μετά τη Βαλτική δε θέλω προορισμό με κρύο :mad:
Δηλαδή κοντομάνικα ούτε λόγος?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα εισιτήρια με την Ιορδανική τα ακύρωσα καιρό τωρα όταν είχε βγάλει προσφορά η Lufthansa με την οποία και θα ταξιδέψω τελικά αν όλα πάνε καλά.
Τόσο κρύο???:eek:
Τι μαλλινάκια,μπουφάν πρέπει να πάρω με μονοψήφια!
Μ'αρέσει που έλεγα ότι μετά τη Βαλτική δε θέλω προορισμό με κρύο :mad:
Δηλαδή κοντομάνικα ούτε λόγος?
Είπα: μπορεί. Εμάς μας έτυχε αρχές Δεκεμβρίου να πέσει στους 7 βαθμούς - το πρωί. Οι εφημερίδες εκείνες τις μέρες έγραφαν για 12 νεκρούς από το κρύο (εντάξει, με τόσους άστεγους, δεν είναι παράξενο) αλλά και για τον πιο κρύο Δεκέμβρη για τα τελευταία 30 χρόνια. Εσύ, πριν φύγεις, δες την πρόβλεψη για το επόμενο δεκαήμερο στα μέρη που θα πας και κανόνισε την πορεία σου. Εξάλλου, αν πας στη Τζεϊζαλμέρ (δεν έχω πάει), νομίζω ότι το μπουφανάκι το βράδυ θα το χρειαστείς έτσι κι αλλιώς. Νομίζω ότι με μια μπλούζα κι ένα φθινοπωρινό (; ) μπουφάν (που θα τα φοράς φεύγοντας από 'δώ) καλύπτεσαι.
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Εγώ όταν πήγα στο Ταζ Μαχαλ villi μου η ουρά ήταν ξεχωριστή για τους τουρίστες και φυσικά πιο γρήγορη,καθώς πάαααρα πολλοί Ινδοί περιμένουν να το δούν.Εγώ έκανα το ταξίδι μου περίπου στα μέρη που θα πάς κι εσύ,Νέο Δελχί,'Αγκρα,Φατεχπούρ Σικρί,Τζαιπουρ και στο ανεπανάληπτο Βαρανάσι!Πήγα επίσης Δεκέμβριο,Χριστούγεννα,κι ο καιρός ήταν κρύος,φορούσα μπουφανάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom