Ινδία Ινδία με Gap adventures

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Δυστυχώς Renata ξεκουράστηκα και θέλω να πάω πάλι πίσω. Τι να κάνω πως να το ξεπεράσω; Πως θα περάσει ο καιρός μέχρι τον Αύγουστο που ίσως πάω Νεπάλ;

Γνώρισα μια κοπέλα από τον Καναδά που ταξιδεύει με το Gap τους τελευταίους έξι μήνες συνεχόμενα. Όταν γυρίσει πάλι στο σπίτι της πόσο βαρετά θα νοιώθει.

Είχα πάει με Ελληνικό group και δυστυχώς τα μέλη αν και καλοί άνθρωποι ήταν στο μεγαλύτερο ποσοστό συνταξιούχοι που κουραζόταν με το παραμικρό.
Περιμένουμε ιστορία από Ινδία!Τι εννοείς όταν λες οτι ταξιδεύει τους τελευταίους 6 μήνες συνεχόμενα;Δεν πάει σπίτι της καθόλου;Πολύ μεγάλο είναι αυτό το ταξίδι...
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ναι δεν έχει πάει ακόμη σπίτι της. Μου είπε ότι πλήρωσε συνολικά 20.000$.

Φυσικά και άλλα άτομα έκαναν μικρότερης έκτασης συνεχόμενα ταξίδια όμως. Για παράδειγμα μια Αμερικανίδα μετά την Ινδία πήγαινε Αίγυπτο και μετά σχεδιάζει να πάει σε όλη την Ευρώπη.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ δεν είμαι τόσο άρρωστη ακόμη...μετά από απουσία 10-15 ημερών από το σπίτι μου, θέλω να ξαναγυρίσω στη θαλπωρή του!Σε κανά 2 βδομάδες όμως...αρχίζω και σκέφτομαι το επόμενο ταξίδι...Δε ξέρω αν θα μπορούσα να λείψω 6 μήνες και να γυρνώ από χώρα σε χώρα!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
αν μπορεις δωσε περισσοτερες πληροφοριες για gap
ειχα μπει στο site πριν καιρο αλλα δεν εδωσα βαση ,να σου πω την αληθεια
μετα τα πακετα της ινδιας ομως εχω αναθεωρησει... ....θα παραδoθω ανευ ορων :bleh:
παρτε με και καντε με ο,τι θελετε :haha: οργανωστε τα μου ολα ....(μην δινεις σημασια μια παρακρουση ειναι)




πες μας λιγα πραγματα για ινδια ...τι περιπου κανατε που πηγατε ..
και κυριως ...τα ατομα που ταξιδευαν με gap...τι εντυπωσεις ειχαν ...απο αλλες ηπειρους πχ αφρικη ...

αυτο το μπενιν μου το χει 2 βδομαδες 2 χιλιαρικα το σεπτεμβριο ...γκρρρρρρ δεν ξερω αν το προλαβαινω ρε γμτ μου αλλα απο τα 2000 αεροπορικα που το εβρισκα εγω ...ειναι πολυ καλυτερα ...και το κυριοτερο ...δεν μπορουσα να παω μονη μου .
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Καλησπερα... κοιταξα στο site της gap για καλοκαιρινες διακοπες προς Ασια και οι τιμες μου φανηκαν εξωφρενικες!! Απο Ασια εχω παει μονο ταιλανδη για 2 μηνες παλιοτερα και περα απο το κοστος των αεροπορικων τα υπολοιπα ηταν παρα μα παρα πολυ φθηνα!!
Τωρα π.χ. για ινδια η βιετναμ που ηθελα για περιπου 20 μερες 900 ευρω χωρις αεροπορικα και για να σε γυρνανε με τοπικα μεσα τα οποια ειναι πολυ φτηνα ? και για adventures discovery 1600 ευρω??λιγο κοροιδια δεν ειναι? αυτες οι χωρες ειναι πολυ φτηνες...
Μηπως περιλαμβανει κατι ακομη ? υπαρχει κατι που δεν εχω καταλαβει εγω σωστα?
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ναι και εγώ πιστεύω ότι τα συνεχόμενα ταξίδια σε εμποδίζουν να αφομοιώσεις τις εμπειρίες και από ένα σημείο και έπειτα χάνεις το νόημα.

Το Gap δεν είναι καθόλου φθηνό για αυτό που προσφέρει. Αν προσέξατε ήδη είπα ότι στον τομέα value for money έχει χαμηλό βαθμό από μένα. Έχει καλή οργάνωση, αλλά για τα λεφτά που δίνεις, τα ξενοδοχεία πχ που επιλέγουν είναι πολύ κατώτερης ποιότητας. Το δυνατό του σημείο είναι τα άτομα που το επιλέγουν. Είναι μικρής γενικά ηλικίας με διάθεση να ταξιδέψουν και να γνωρίσουν τον κόσμο και τον πολιτισμό ενός διαφορετικού λαού.

Για μένα οι συνταξιδιώτες είναι μεγάλο κεφάλαιο και σημαντικό μέρος ενός καλού ταξιδιού και όσες φορές δοκίμασα να πάω με φίλους ή γνωστούς τελικά το μετάνιωνα.

Ετοιμάζω μια μικρή ιστοριούλα για το ταξίδι μου στην Ινδία και θα τη διαβάσετε σύντομα. Στόχος κυρίως το Gap και το τι διαφορετικό είδα σε σχέση με αυτά που διάβαζα.
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Ναι και εγώ πιστεύω ότι τα συνεχόμενα ταξίδια σε εμποδίζουν να αφομοιώσεις τις εμπειρίες και από ένα σημείο και έπειτα χάνεις το νόημα.

Το Gap δεν είναι καθόλου φθηνό για αυτό που προσφέρει. Αν προσέξατε ήδη είπα ότι στον τομέα value for money έχει χαμηλό βαθμό από μένα. Έχει καλή οργάνωση, αλλά για τα λεφτά που δίνεις, τα ξενοδοχεία πχ που επιλέγουν είναι πολύ κατώτερης ποιότητας. Το δυνατό του σημείο είναι τα άτομα που το επιλέγουν. Είναι μικρής γενικά ηλικίας με διάθεση να ταξιδέψουν και να γνωρίσουν τον κόσμο και τον πολιτισμό ενός διαφορετικού λαού.

Για μένα οι συνταξιδιώτες είναι μεγάλο κεφάλαιο και σημαντικό μέρος ενός καλού ταξιδιού και όσος φορές δοκίμασα να πάω με φίλους ή γνωστούς τελικά το μετάνιωνα.

Ετοιμάζω μια μικρή ιστοριούλα για το ταξίδι μου στην Ινδία και θα τη διαβάσετε σύντομα. Στόχος κυρίως το Gap και το τι διαφορετικό είδα σε σχέση με αυτά που διάβαζα.
οποτε σωστα εχω καταλαβει ..αυτο με τους φιλους ξαναπεστο ...
εχω προσπαθησει κι εγω μερικα ταξιδια με φιλους αλλα τελικα καμμια σχεση....
γραψε μας την ιστορια σου να παρω κι εγω μια ιδεα!!
:)
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
...τι χωρις αεροπορικα?
μας κοροιδευουν?
φτουυ ξανα στα ιδια

οσο για την παρεα φιλε γιαννη ειναι μεγαλο το κεφαλαιο οντως ...
η δε ινδια ειναι ψιλοπακετο ...γνωριζεις κοσμο αλλα ειναι δυσκολη χωρα και αν ειναι να δωσεις 300 ευρω παραπανω και να στα χουν ολα ετοιμα ....παω πασο και δεν μπορω να κατηγορησω οποιον το κανει
ειναι ωραια να σε πηγενουν και να σε φερνουν και να μην χρειαζεται ....να καταλαβεις τι λεει η ινδη με το ενα χερι ξεβαμμενο και με σπασμενα νυχια που χαζογελαει με την υπαλληλο του απεναντι μαγαζιου την ωρα που προσπαθεις να σταθεις στα ποδια σου
τι να λεμε δεν ξερω πως δεν εκανα φονο ...αυτη η χωρα θα με κανει εγκληματια
περιμενω πως και πως το στορυ ...
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ναι Lalibela είναι χωρίς αεροπορικά. Βέβαια σε αυτές τις τιμές θα ήταν λίγο δύσκολο να περιλαμβάνονται και τα εισιτήρια. Σκέψου ότι πλήρωσα 530ευρώ για το tour και 580 στην Emirates. Η airarabia ήταν αρκετά φθηνότερη και σκεφτόμουν να την επιλέξω όμως προέκυψε δουλειά και δεν με βόλευαν οι ημερομηνίες αναχώρησης. Απλά θεωρώ ότι οι τιμές τους είναι κατά 40% αυξημένες από την ποιότητα που προσφέρουν.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Lalibela εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη για την Ινδία. Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου γνωρίζει πολύ καλά αγγλικά. Ο κόσμος είναι φιλικός και ξέρει πότε γίνετε ενοχλητικός για να σταματήσει να σε πιέζει. Σε δυο τρεις περιπτώσεις χρειάστηκε να πάμε κάπου ξεχωριστά από το υπόλοιπο group και ούτε μια στιγμή δεν ένιωσα κίνδυνο ή κάποιο άσχημο συναίσθημα. Μια Αμερικάνα είχε χάσει το σημείο της εκκίνησης του group και μας βρήκε με το τρένο στην Agra λες και ταξίδευε στην Ευρώπη.

Νομίζω ότι έχουν ειπωθεί πολλές υπερβολές για αυτή τη χώρα που πολλές φορές είχαν βάση αλλά αποτελούν ακραίες καταστάσεις που δεν συμβαίνουν πάντα.

Εγώ έχοντας διαβάσει διάφορα πχ δεν ήπια καθόλου χυμούς και δεν έφαγα καθόλου φρούτα, τα υπόλοιπα μέλη έτρωγαν τα κυριολεκτικά τα πάντα και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Lalibela εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη για την Ινδία. Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου γνωρίζει πολύ καλά αγγλικά. Ο κόσμος είναι φιλικός και ξέρει πότε γίνετε ενοχλητικός για να σταματήσει να σε πιέζει. .
μονο σε 2 σημεια θα διαφωνησω.
πρωτο στο οτι μιλανε καλα αγγλικα. στα ξενοδοχεια ισως μιλανε καλα αλλα πολλες φορες αλλα πολλες φορες δεν βγαζεις ακρη ισως φταει η προφορα δεν ξερω!
δευτερον ο κοσμος ειναι πραγματι φιλικος και δεν αισθανεσαι ανασφαλεια αλλα πολλες φορες οι πωλητες οταν περπατας γινονται ιδιαιτερα φορτικοι!
κατα τ αλλα συμφωνω ειναι ενας παραξηγημενος προορισμος (ισως αυτο ειναι καλο αν το καλοσκεφτουμαι γιατι σημαινει λιγοτερους τουριστες!:)) αλλωστε οι περισσοτεροι που πηγαν μια φορα θελουν να ξαναπανε (κι εγω ειμαι μεσα σε αυτους!)!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom