Ινδία Ινδία 2011

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου κορίτσι.
Άντε να περάσουν 2 μηνακια να πάμε επιτέλους ..... ΙΝΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ναι πραγματικά γράφουνε αναλυτικα χιλιομετρα και ωρες για καθε διαδρομη. Και αν εξαιρεσεις το Δελχι - Jaisalmer και Αγκρα - Βαρανασι με τραινο όλα τα άλλα βγαινουν 4-6 ωρες / ημέρα...και όχι κάθε ημέρα.
Σχετικά με τις 2 διαδρομες που ανέφερα με τραινα, έχουμε καμια ιδεα απο τα τραινα???όσο το εχω ψάξει με οδηγεί μονο σε A class και τιποτα λιγοτερο.σωστα?
το 2009 ταξιδεψα το αντιστροφο Τζαισαλμερ Δελχι και καναμε 17-18 ωρες εριπου...συμφωνα με το σαιτ κανει18 ωρες, και εισαι τυχερος εχει πρωτη θεση, τα περισσοτερα τρενα δεν εχουν...
Cleartrip | Trains from Delhi to Jaisalmer

σΤο αγκρα βαρανασι δε βλεπω να υπαρχεικαποιο με πρωτη θεση..αλλα ειναι και αναλογα μερα και εποχη
Cleartrip | Trains from Agra to Varanasi

Αν σε ενδιαφερει η κοινωνικοτητα δευτερηκαι τριτη, ειναι πολυ πιο κοινωνικες θεσεις...Και φυσικα παντα κλειδαρια ποδηλατου για τις βαλιτσες!!!! εγω στη διαδρομη αυτη(τζαισαλμερ-δελχι) ειχα τη χειροτερη εμπειρια και ειχα και καλη θεση , δευτερη ...Απο τα 11 τρενα που πηραμε ηταν το μονο που παρελασε το ζωικο βασιλειο....:bleh::bleh: Και δυστυχως επρεπε να συγκατοικησουμε ολοι μαζι για 18 ωρες...κατσριδες , ποντικια και εμεις....Ολα τα αλλα που ηταν τριτη και τεταρτη δεν ειχαμε προβλημα, ουτε με ζωυφια ουτε βρωμα... Σε γενικες γραμμες αν δεν εισαι ιδαιτερα απαιτητικος με καθαριοτητα δεν θα εχεις προβλημα..Εμεις κουβαλουσαμε και σλιπινγκ μπαγκ, αλλα το βρισκω περιττο για 2 διαδρομες, αλλωστε σου δινουν καθαρα σεντονια....Το χειροτερο για μενα ηταν το κρυο απο το αιρ κοντισιον στις τρεις πρωτες θεσεις....Απο αυτο αρρωστησμε ολοι...

Train travel in India - a beginner's guide
παρε μια γευση τρενων
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
πάρα πολλές και χρήσιμες πληροφοριές στο σιτε για τα τραίνα.
Ευχαριστω mfish
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Kαλό θα ήταν να δεις και το ενδεχόμενο εσωτερικών πτήσεων. Δεν είναι πολύ ακριβές και αν ζητήσεις από το πρακτορείο να σου τις κλείσει, πιθανώς να σου πετύχουν και ακόμα καλύτερες τιμές.
Ένα βολικό πρόγραμμα θα ήταν Αgra-Jaipur-Jodphur-Udaipur-Jaisalmer (οδικώς), να ξαναγυρίσεις στην Jodphur και από εκεί με εσωτερική πτήση Varanasi, και άλλη μία εσωτερική πτήση Varanasi-Delhi.
To ιδανικό θα ήταν αεροπορικώς Jaisalmer-Δελχί, αλλά δυστυχώς αν και στην Jaisalmer υπάρχει αεροδρόμιο δεν λειτουργεί λόγω του ότι η πόλη βρίσκεται στα σύνορα με Πακιστάν.
Ζηλεύω αφάνταστα που θα πας Jaisalmer, εμάς δεν μας έβγαινε με την καμία!!! :(
Όσο για πρακτορείο κάνε σύγκριση και με άλλα. Εμείς πήγαμε με το Castle & King, ενώ παλιότερα είχε προτείνει ο Traveller και το Gajraj Travel στο οποίο μου φάνηκαν πολύ επαγγελματίες από τα mails που ανταλλάξαμε (άλλο που για άσχετους λόγους δεν κλείσαμε με αυτό τελικά).
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Όλα πλέον έτοιμα...όλα έχουν δρομολογηθέι...Λιγοτερο απο ένας μήνας για να πατήσουμε το πόδι μας στην ΙΝΔΙΑ.
Κλείσαμε με το πρακτορείο Icon India Tours, αεροπορικα με την Qatar Airways.Βίζες έτοιμες, εμβόλια γύρω στα Χριστούγεννα.
Το πρόγραμμα οπως ειχα αναφερει:
Delhi - Jaisalmer - Jodhpur - Udaipur - Puskhar - Jaipur - Agra - Varanasi - Delhi.
Σύνολο 14 ημέρες,
2 τραίνα ( Delhi - Jaisalmer && Agra - Varanasi 2A class)
1 εσωτερική πτήση ( Varanasi - Delhi )

Έπειτα απο αρκετές ώρες διαβάσματος και ψαξίματος βγάλαμε το πρόγραμμα και αποφασίσαμε να πάμε με Ινδικο πρακτορείο. Σίγουρα το διάβασμα τώρα αρχίζει για να δούμε τι θα δούμε σε κάθε πόλη που θα πάμε.
Ότι έχετε να προτείνετε απο ταξιδιωτικούς οδηγούς, και διάφορα άλλα όπως χρήματα ( κάρτες ) , συναλλάγματα, κάρτες κινητής τηλεφωνίας και άλλες χρήσιμες οδηγίες θα σας είμαι ευγνώμων.
Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε όλο αυτο το διάστημα του ψαξίματος.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Όλα πλέον έτοιμα...όλα έχουν δρομολογηθέι...Λιγοτερο απο ένας μήνας για να πατήσουμε το πόδι μας στην ΙΝΔΙΑ.
Κλείσαμε με το πρακτορείο Icon India Tours, αεροπορικα με την Qatar Airways.Βίζες έτοιμες, εμβόλια γύρω στα Χριστούγεννα.
Το πρόγραμμα οπως ειχα αναφερει:
Delhi - Jaisalmer - Jodhpur - Udaipur - Puskhar - Jaipur - Agra - Varanasi - Delhi.
Σύνολο 14 ημέρες,
2 τραίνα ( Delhi - Jaisalmer && Agra - Varanasi 2A class)
1 εσωτερική πτήση ( Varanasi - Delhi )

Έπειτα απο αρκετές ώρες διαβάσματος και ψαξίματος βγάλαμε το πρόγραμμα και αποφασίσαμε να πάμε με Ινδικο πρακτορείο. Σίγουρα το διάβασμα τώρα αρχίζει για να δούμε τι θα δούμε σε κάθε πόλη που θα πάμε.
Ότι έχετε να προτείνετε απο ταξιδιωτικούς οδηγούς, και διάφορα άλλα όπως χρήματα ( κάρτες ) , συναλλάγματα, κάρτες κινητής τηλεφωνίας και άλλες χρήσιμες οδηγίες θα σας είμαι ευγνώμων.
Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε όλο αυτο το διάστημα του ψαξίματος.
Σούπερ!!! Άντε με το καλό!!!
Για ινδικό καρτοκινητό, με το που θα φτάσεις Δελχί, μέσα στο αεροδρόμιο υπάρχει κατάστημα της Airtel. Μιλάμε για απίστευτη οικονομία. Χρειάζονται αντίγραφα διαβατηρίου και βίζας. Μην αγχωθείς να έχεις εσύ αντίγραφα, στα βγάζουν επιτόπου.
Κατά τ' άλλα, τι να πώ? Διάβασμα! Διάβασε για τη θρησκεία τους όσο περισσότερα μπορείς γιατί μόνο έτσι θα κατανοήσεις λίγο τα "παράδοξα" που θα βλέπεις να εκτυλίσσονται μπροστά σου!
Και επίσης, δοκίμασε όλα τα τυπικά ινδικά πιάτα. Η κουζίνα τους είναι άπαιχτη!
Καλό ταξίδι!!! :xmas_wink:
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Thanks VarioAthens....οποιοσδήποτε έχει καμιά άλλη συμβουλη ακούω.
Πχ χρηματα να τα κουβαλαω μαζί μου η με την καρτα μου?Συνάλλαγμα που προτείνετε να κάνουμε στην Ινδια?
Εστιατορια που προτείνετε σε κάποιες απο τις πόλεις που ανέφερα.
Πράγματα που πρεπει να κάνουμε και πράγματα που δεν πρεπει.
Επίσης ο cschizas που έχει ταξιδέψει με το συγκεκριμένο πρακτορείο θα εκτιμουσα αν μου εστελνε το email του για να του στείλω κάποιες ερωτησεις.
Ευχαριστω προκαταβολικα
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Όλοι για Ινδία ... :)
ΕΡΣΗ πότε ταξιδεύεις και ποιο ειναι το προγραμμά σου?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Όλοι για Ινδία ... :)
ΕΡΣΗ πότε ταξιδεύεις και ποιο ειναι το προγραμμά σου?
Παραπλησιο προγραμμα εχω και εγω: Για 14 διανυκτερευσεις. Αλλα δεν πηγαινω καθολου Βαρανασι. Μονο Ρατζασταν, Αγρα και Δελχι. Πηγαινω οδικα απο το αεροδρομιο κατευθειαν στην Αγκρα, χωρις να μεινω καθολου στο Δελχι το οποιο το αφηνω για το τελος. Οι διανυκτερευσεις μου ειναι ως εξης: Agra, Jaipur (2) Pushkar, Mandawa, Bikaner, Jaisalmer, Khuri, Jodhpur (2) Udaipur (2) και αεροπορικως Delhi (2). Φευγω στις 2/1 και επιστρεφω στις 17/1 με Qatar. Ειναι πολυ σφιχτο το προγραμμα, αλλα δεν ειχα παραπανω χρονικα περιθωρια. Και παλι αφηνω εξω και μερικα πραγματα που θα ηθελα να κανω οπως το Ranthambore National Park, αλλα δεν γινεται να τα καλυψει κανεις ολα. Χρησιμοποιησα το πρακτορειο που χρησιμοποιησε και η Vario Athens στο προσφατο ταξιδι της στην Ινδια. Το προγραμμα μου ειναι εξ ολοκληρου οδικο εντος απο το αεροπορικο Udaipur -Delhi. Ουτως η αλλως αντιπαθω βαθεια τα τρενα και οσο μπορω τα αποφευγω. (Εκτος βεβαια και αν προκειται για ευρωπαικα τρενα υψηλης ταχυτητας και παλι μονο για ημερισια ταξιδια. Στο τρενο δε μπορω ποτε να κοιμηθω-σε αντιθεση με το καραβι που κοιμαμαι σαν πουλακι!). Ως φοιτητρια εφαγα πολυ ανεβα κατεβα Θεσσαλονικη με τρενο και μου εχει φτασει για μια ζωη.
Εσυ ποτε φευγεις και ποτε επιστρεφεις;
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Εμεις φεύγουμε στις 5 και γυρναμε στις 20 Ιανουαρίου.Το πρόγραμμά μας όπως το έγραψα παραπάνω. Πολυ οδικό, 2 τραίνα, 1 πτήση . Με Qatar και εμείς.
Με τις προετοιμασίες πως τα πας?Εννοώ εμβόλια κλπ κλπ. Οτιδήποτε πληροφορία αλλάξουμε υποθέτω θα μας φανεί χρήσιμη :)
Επίσης έτσι για να μου φύγει η περιέργια στο γραφείο αυτο τι τιμή σου ζητήσαν? Βέβαια εχει σημασια αν πας πολλά άτομα η 1,2.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom