Βιετνάμ Καμπότζη Ταϊλάνδη Ινδοκίνα (Ταϊλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ)

George World

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Θα πάω 18 μέρες Ινδοκίνα τον Φεβρουάριο και θα ήθελα σχετικές πληροφορίες για την δομή του προγράμματος μου. Ουσιαστικά με βάση 17 μέρες / 16 διανυκτερεύσεις , σχεδιάζω 8 δ/ν Ταϊλάνδη (Μπανκογκ και Πουκέτ 4 + 4) , 4 δ/ν Καμπότζη και 4 δ/ν Βιετνάμ (νότιο). Το πρόγραμμα που λέω να ακολουθήσω είναι το εξής. Ξεκινάω Μπανκογκ με 3 δ/ν, πάω με λεωφορείο Καμπότζη στο Siem Reap (Angor Wat) 2 δ/ν , μετά κατεβαίνω Phnom Penh 2 δ/ν, μπαίνω Βιετνάμ με λεωφορείο ή μέσω Mekong river και κάθομαι 2 δ/ν στο δέλτα του ποταμού Mekong, μάλλον στο Can Tho και μετά άλλες 2 δ/ν στην Ho Chi Minh city, πρώην Σαϊγκόν. Από εκεί παίρνω αεροπλάνο για Πουκέτ 4 δ/ν (με ημερήσιες, Phi Phi islands, Maya bay, James Bond beach) και απο Πουκέτ, αεροπλάνο για Μπανκογκ, 1 δ/ν τελευταία και επιστροφή. Συνοπτικά και με σειρά τα δ/ν είναι, BANGKOK 3, SIEM REAP 2, PHNOM PENH 2, MEKONG DELTA 2, HO CHI MINH 2, PHUCKET 4, BANGKOK 1. Δεν έχω φιξάρει ακόμα τις ημερομηνίες οποτε οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το ταξίδι, θα είναι ευπρόσδεκτη και μεγάλη βοήθεια, ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: V_C

Aris xtx

Member
Μηνύματα
87
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
ΙΓΚΟΥΑΣΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΜΟΓΓΟΛΙΚΟΣ
Θα πάω 18 μέρες Ινδοκίνα τον Φεβρουάριο και θα ήθελα σχετικές πληροφορίες για την δομή του προγράμματος μου. Ουσιαστικά με βάση 17 μέρες / 16 διανυκτερεύσεις , σχεδιάζω 8 δ/ν Ταϊλάνδη (Μπανκογκ και Πουκέτ 4 + 4) , 4 δ/ν Καμπότζη και 4 δ/ν Βιετνάμ (νότιο). Το πρόγραμμα που λέω να ακολουθήσω είναι το εξής. Ξεκινάω Μπανκογκ με 3 δ/ν, πάω με λεωφορείο Καμπότζη στο Siem Reap (Angor Wat) 2 δ/ν , μετά κατεβαίνω Phnom Penh 2 δ/ν, μπαίνω Βιετνάμ με λεωφορείο ή μέσω Mekong river και κάθομαι 2 δ/ν στο δέλτα του ποταμού Mekong, μάλλον στο Can Tho και μετά άλλες 2 δ/ν στην Ho Chi Minh city, πρώην Σαϊγκόν. Από εκεί παίρνω αεροπλάνο για Πουκέτ 4 δ/ν (με ημερήσιες, Phi Phi islands, Maya bay, James Bond beach) και απο Πουκέτ, αεροπλάνο για Μπανκογκ, 1 δ/ν τελευταία και επιστροφή. Συνοπτικά και με σειρά τα δ/ν είναι, BANGKOK 3, SIEM REAP 2, PHNOM PENH 2, MEKONG DELTA 2, HO CHI MINH 2, PHUCKET 4, BANGKOK 1. Δεν έχω φιξάρει ακόμα τις ημερομηνίες οποτε οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το ταξίδι, θα είναι ευπρόσδεκτη και μεγάλη βοήθεια, ευχαριστώ.
Καλησπερα φιλε μου και καλο ταξιδι!
Το πως θα οργανωσεις το ταξιδι σου και τι θα δεις ειναι βεβαιως προσωπικη σου υποθεση.Αν ομως ημουν στη θεση σου και με τον συγκεκριμενο χρονο θα σκεφτομουν πολυ να κατσω πανω απο μια διανυκτερευση στην BKK.Μια νομιζω ειναι αρκετη,οπως και στην PHNOM PENH.Kανονισε στην επιστροφη οπου κι αν εισαι να πας κατευθειαν στο Σουβαρναπουμ αυθημερον..Επισης θα ξανακοιταγα τις ημερησιες στο πουκετ,εκτος αν θες να εισαι με ενα σμηνος τουριστων στο ιδιο μερος,και φυσικα δεν το λεω ειρωνικα,καποιους τους πειραζει,καποιους οχι.Το Πουκετ αξιζει,εξω ομως απο το τουριστικο κομματι.Γιατι δεν ψαχνεις λιγο το Σαμουι η την AO NANG?Kαι αν σκοπευεις να κατσεις δυο ημερες SIEM REAP φροντισε να πας και τις 2 στους ναους,που σημαινει οτι πρεπει να βγαλεις εισητηριο τριων ημερων και οχι μιας.ΗΟ CHI MINH σιγουρα αξιζει,οι πολεις του Βιετναμ ειναι σιγουρα πιο αξιολογες απο αυτες της Ταυλανδης και της Καμποτζης.
Και κατι τελευταιο,η διαδρομη με τρενο προς SIEM REAP ειναι πανεμορφη!
 

George World

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα φιλε μου και καλο ταξιδι!
Το πως θα οργανωσεις το ταξιδι σου και τι θα δεις ειναι βεβαιως προσωπικη σου υποθεση.Αν ομως ημουν στη θεση σου και με τον συγκεκριμενο χρονο θα σκεφτομουν πολυ να κατσω πανω απο μια διανυκτερευση στην BKK.Μια νομιζω ειναι αρκετη,οπως και στην PHNOM PENH.Kανονισε στην επιστροφη οπου κι αν εισαι να πας κατευθειαν στο Σουβαρναπουμ αυθημερον..Επισης θα ξανακοιταγα τις ημερησιες στο πουκετ,εκτος αν θες να εισαι με ενα σμηνος τουριστων στο ιδιο μερος,και φυσικα δεν το λεω ειρωνικα,καποιους τους πειραζει,καποιους οχι.Το Πουκετ αξιζει,εξω ομως απο το τουριστικο κομματι.Γιατι δεν ψαχνεις λιγο το Σαμουι η την AO NANG?Kαι αν σκοπευεις να κατσεις δυο ημερες SIEM REAP φροντισε να πας και τις 2 στους ναους,που σημαινει οτι πρεπει να βγαλεις εισητηριο τριων ημερων και οχι μιας.ΗΟ CHI MINH σιγουρα αξιζει,οι πολεις του Βιετναμ ειναι σιγουρα πιο αξιολογες απο αυτες της Ταυλανδης και της Καμποτζης.
Και κατι τελευταιο,η διαδρομη με τρενο προς SIEM REAP ειναι πανεμορφη!
Καλησπέρα Άρη και σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Με τη σειρα που τα είπες, ουσιαστικα ΒΚΚ σαν πυλη εισοδου στην Ινδοκινα εχω 3 δ/ν + 1 στο φευγα και υπαρχουν πραγματακια, αγορες, ναοι να γεμισω τη μερα, αλλα μπορει να κοψω 1 δ/ν στην αρχη. Στο Siem Reap οι 2 ναοι ειναι κοντα και νομιζω οτι με ενα ημερησιο εισητηριο βγαινουν. Για Phnom Penh ήταν γνωστη ως το μαργαριταρι της Ανατολης και εχει μια ατμοσφαιρα περασμενων μεγαλειων και επειδη τις μετακινησεις θα τις κανω πρωι και θα φτανω μεσημερι, δεν μπορω να φευγω την αλλη μερα το πρωι, ετσι θελω 2 δ/ν. Για Σουβαρναπουμ, λες στην επιστροφη απο Πουκετ να γυρισω απευθειας πισω, χωρις δ/ν στην ΒΚΚ ετσι?? Το ξερω οτι το Πουκετ ειναι υπερβολικα χαζοτουριστικο και δεν μου αρεσουν αυτα, αλλα θα παω με μονό αεροπορικο εισητηριο απο HO CHI MINH εχει τρομερη οικονομικη διαφορα με Ko Samui που ηθελα περισσοτερο. Θα προσπαθησω παντως να ξεπεταξω τα Maya, James Bond, Monkey beach κτλ γρηγορα και μετα να κινηθω ελευθερα εξω απο τα τουριστικα. Απο Βιετναμ που περιμενω ενα βομβαρδισμο χρωματων και εικονων, θα παω Can Tho στο δελτα και αλλες 2 στην HCMC. Για το τρενο που λες, θα παω Siem απο ΒΚΚ με λεωφοριο γιατι υπαρχουν καθυστερησεις στα συνορα στη μεση και κανει πιο γρηρορα. Απο Siem στην Phnom Penh ή με minibus (5ωρες) ή με καραβακια που διασχιζουν τον Tonle Sap που τις συνδέει.
 
Last edited:

Aris xtx

Member
Μηνύματα
87
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
ΙΓΚΟΥΑΣΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΜΟΓΓΟΛΙΚΟΣ
Καλησπερα φιλε μου,ευχαριστω για την απαντηση.Απλα να ξερεις οτι οι ναοι στο ΑΝΓΚΟΡ ΒΑΤ εχουν αποστασεις μεταξυ τους που μπορεις να κανεις μονο με tuk tuk η με ποδηλατο.Για να δεις τους πεντε πιο γνωστους θα χρειαστεις μια ημερα,με σχετικα γρηγορο ρυθμο και καλη φυσικη κατασταση.Kαποιος μπορει να παθει overdose,ομως πιστευω οτι μια δευτερη ημερα μας δινει την ευκαιρια να γνωρισουμε τους λιγοτερο γνωστους,οχι ομως λιγοτερο αξιολογους.οπως και να εχει καλα να περασεις!
FOTO THAILAND CABODIA LAOS FEBRUAR MARS 2011 PART 2 075.jpg
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του αγαπημένου travel_stories από ένα νέο μέλος..
Σκέφτομαι να ταξιδέψω τέλη Απρίλη για 2 εβδομάδες στην Ασία για πρώτη φορά και συγκεκριμένα στις χώρες: Ταϊλάνδη - Καμπότζη - Βιετνάμ.

Καταρχήν έχει ξανακάνει κάποιος τέτοιο συνδυασμό ταξιδιού; Πιστεύεται ότι οι χώρες που επέλεξα είναι καλές;

Στην Ταϊλάνδη σκέφτομαι να επισκεφτώ την Μπανγκόκ για 3 ημέρες και άλλες 3 μέρες τα νησιά της (ακόμα δεν έχω κατασταλλάξει ποια συγκεκριμένα, είμαι σε διαδικασία συνεχόμενου ψαξίματος στον λίγο χρόνο που έχω λόγο δουλειάς)
Στην Καμπότζη σκέφτομαι να μείνω άλλες 3 ημέρες για να επισκεφθώ τα (ότι προλάβω φυσικά)
Angkor Wat
Bayon Temple
Ta Prohm
Angkor Thom
Preah Khan
Angkor Archaeological Park
Banteay Srei
Banteay Samre
Baphuon Temple
Banteay Kdei
The Victory Gate
Bakong
Ta Som
Στο Βιετνάμ άλλες 3 ημέρες χωρίς ακόμα να έχω ξεκινήσει το ψάξιμο για τα μέρη και αξιοθέατα που έχει.

Πιστεύεται οι επιλογές μου αλλά και οι μέρες είναι καλές για τις χώρες;
Τι έχει να προσφέρει το καθένα;
Μου προτείνεται να δω κάτι άλλο;
Είμαι γενικά τύπος της εξερεύνησης, της φωτογραφίας και του συνεχόμενου περπατήματος (μπορώ να περπατάω non-stop μια μέρα με στάση για φωτογραφίες και φαγητό μόνο).

Θα περιμένω με πολύ ανυπομονησία διαβάζοντας εδώ σχετικά από άλλους, τις γνώμες και εμπειρίες σας, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πιστεύεται οι επιλογές μου αλλά και οι μέρες είναι καλές για τις χώρες;Μου προτείνεται να δω κάτι άλλο;
Τρεις μέρες σε κάθε χώρα...τέλειο ακούγεται! Δε βάζεις και τρεις μέρες στο Λάος μια και θασαι στην περιοχή μη βαρεθείς?
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Τρεις μέρες σε κάθε χώρα...τέλειο ακούγεται! Δε βάζεις και τρεις μέρες στο Λάος μια και θασαι στην περιοχή μη βαρεθείς?
Από που να τις αφαιρέσω για να προσθέσω το Λάος;
Τι προτείνεις;
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του αγαπημένου travel_stories από ένα νέο μέλος..
Σκέφτομαι να ταξιδέψω τέλη Απρίλη για 2 εβδομάδες στην Ασία για πρώτη φορά και συγκεκριμένα στις χώρες: Ταϊλάνδη - Καμπότζη - Βιετνάμ.
Μήπως να τις κάνεις 2 τις χώρες να τις δεις λίγο καλύτερα αντί για 3? Να γλυτώσεις και ένα εισιτηριο.

Στο πρόγραμμα σου 1 εβδομάδα Ταϋλάνδη οκ. Μετα πες θες να δεις μόνο το Ανγκορ Βατ από Καμπότζη οκ. Αλλά 3 μέρες στο Βιετνάμ μου φαίνεται ότι δεν θα δεις τίποτα από Βιετνάμ που έχει πολλά και είναι και μεγάλη/ μακροστενη σχετικά χώρα. Απλά η ταπεινή μου άποψη :) στην τελική κανεις ότι αρεσει σε σένα.

Πες μου αν μενεις σε χοστελ να σου στείλω ένα από τα καλύτερα χοστελ που έμεινα ποτέ Στη Siem Reap.
 

nina

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
παραλια!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
είναι πολύ σκότωμα να επισκεφτείς 3 χώρες σε 14 ημέρες
διάβασε τις ταξιδιωτικές ιστορίες κ δες ποια μέρη είναι αυτά που θες να βάλεις σε προτεραιότητα...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Από που να τις αφαιρέσω για να προσθέσω το Λάος;
Τι προτείνεις;
Έλα.... Πες οτι μας τρολλάρεις να τελειώνουμε! Δε μπορώ να διανοηθώ οτι ρωτάς ειλικρινά. Ακόμα και εμπειρία να μην έχεις από ταξίδια, φαντάσου απλά να σε ρώταγε ένας τουρίστας που να πάω και τι να δω στην Ελλάδα σε 3 μέρες!
Τι προλαβαίνεις να δεις; Μόνο την Αθήνα!
Αν στόχος του ταξιδιού σου είναι να δεις απλά τις πρωτεύουσες των χωρών που αναφέρεις, τότε πάω πάσο. Αλλά τότε δε μιλάμε για χώρες, μιλάμε για συγκεκριμένες πόλεις. Έχει όμως νόημα; Εσύ ξέρεις...
Πληροφοριακά, ετοιμάζω και εγω ταξίδι στο Βιετνάμ την ίδια πέριοδο με σένα. Έχω διαθέσιμες 14 μέρες μόνο για το Βιετνάμ και δυσκολεύομαι πάρα πολύ στο σχεδιασμό του προγράμματος. Μένουν πολλά εκτός που θα ήθελα να δω και δεν φτάνει ο χρόνος! Και δε μιλάμε για ταξίδι χαλαρώματος σε παραλίες και τα σχετικά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom