Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα και απο εμένα! Επέστρεψα απο την Ιορδανία για 2η φορά! Πραγματικά η χώρα έχει τόσα όμορφα μέρη να δείς και πολλά πράγματα να κάνεις! Αυτή την φορά ήμασταν 5 άτομα και νοικιάσαμε αμάξι. Κάναμε στάση στη νεκρά θάλασσα σε δημόσια παραλία δωρεάν.Πλυθήκαμε δίπλα σε κάτι θερμές πηγές.
Για 2η φορά στη Πέτρα μετα απο 3 χρόνια , η αλλαγή ήτανε εμφανέστατη , πολύ πιο καθαρά , λιγότεροι ντόπιοι να σε ενοχλούν και λιγότερο πιεστικοί. Ανεβήκαμε απο την αριστερή μεριά για να δούμε το θησαυροφυλάκιο απο ψηλα(10 λεπτά ανάβαση) αφού την προηγούμενη φορά που είχα πάει η διαδρομη ήτανε κλειστή. Μετα συνεχίσαμε την πεζοπορία μας κατα μήκος της Πέτρας μέχρι το view point. Κατεβήκαμε στο αμφιθέατρο και ξανα ανεβήκαμε μέχρι το μοναστήρι (850 σκαλιά μετρημένα ) .
Wadi Rum η απόλυτη μαγεία. Είχαμε κλείσει για 5 άτομα διανυκτέρευση στο Bedouin lifestyle camp μαζί με βραδινό πρωινό και μεσημεριανό στην έρημο , τουρ με jeep και βόλτα με καμήλες. 75 Δηνάρια το άτομο. Μοναδική εμπειρία! Μετα το βραδινό καθήσαμε όλοι γύρω απο την φωτιά με ναργιλέ και παραδοσιακή μουσική. Είχανε κλείσει όλα τα φώτα και μόνο μερικά κεριά ήτανε αναμένα. Ο ουρανός ήτανε πεντακάθαρος και πραγματικά δεν χόρταινες να τον κοιτάς! Δυστυχώς κανένας μας δεν ξύπνησε για να δει την ανατολή αφού ήμασταν πολύ κουρασμένοι. Την τελευταία μέρα την περάσαμε στο Αμμάν παρέα με Ιορδανούς φίλους.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημερα παιδια! Θελω την βοηθεια οσων ενοικιασαν αμαξι στην ιορδανια. Απο το γραφειο που εκλεισα το αμαξι μου ειπαν οτι το ευρωπαικο διπλωμα που εχω αρκει (οτι δεν χρειαζεται διεθνες). Υπαρχει περιπτωση σε ελεγχο τροχαιας να εχω θεμα;
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Μολις αφησαμε το αυτοκινητο. Σε μια εβδομαδα μας σταματουσαν για ελεγχους ασφαλείας και κανενας δεν ζητησε αδεια οδηγησης. Συνιστω ανεπιφύλακτα το Monte Carlo.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μολις αφησαμε αυτοκινητο. Σε μια εβδομαδα μας σταματουσαν για ελεγχους ασφαλείας και κανενας δεν ζητησε αδεια οδηγησης. Συνιστω ανεπιφύλακτα φυλακτά το Monte Carlo.
Σ' ευχαριστω πολυ. Με αυτη εκλεισα. Ειχε και την καλυτερη τιμη αλλωστε!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Wadi Rum η απόλυτη μαγεία. .....
Δυστυχώς κανένας μας δεν ξύπνησε για να δει την ανατολή αφού ήμασταν πολύ κουρασμένοι.
Κανείς δεν ξυπνάει κανέναν... Μόνο το ξυπνητήρι του κινητού σας θα αναλάμβανε αυτό το έργο :haha:
Κρίμα πάντως!
 

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Καλησπέρα και από μένα...εάν σας μένει χρόνος επιχειρήστε και snorkelling ή diving νοτια της Aqaba. Ο βυθος απλά μαγεία!!
 

kavem

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
misha 19 οι πληροφορίες που δίνεις είναι εξαιρετικά πολύτιμες.Θέλω την συμβουλή σου.θα φθάσουμε ακαμπα μεσημέρι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο ,θέλω να επισκεφτώ το καμπ βεδουίνων ,πέτρα, νεκρά θάλασσα,κατόπιν πάω αμμαν παραδίδω αυτοκίνητο μένω 2 διανυκτερεύσεις εκεί και φεύγω.Που μου προτείνεις να μείνω μεταξύ διαδρομής ακαμπα -αμμαν (3 βράδυα) το ένα βράδυ σίγουρα θα είναι στο καμπ βεδουινων ,Συμφέρει να νοικιάσω 4χ4 και να μπω μόνος μου στην έρημο ,η να παρκαρω στο visitor center και να πάρω tour σε ευχαριστώ
 
Last edited:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
misha 19 οι πληροφορίες που δίνεις είναι εξαιρετικά πολύτιμες.Θέλω την συμβουλή σου.θα φθάσουμε ακαμπα μεσημέρι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο ,θέλω να επισκεφτώ το καμπ βεδουίνων ,πέτρα, νεκρά θάλασσα,κατόπιν πάω αμμαν παραδίδω αυτοκίνητο μένω 2 διανυκτερεύσεις εκεί και φεύγω.Που μου προτείνεις να μείνω μεταξύ διαδρομής ακαμπα -αμμαν (3 βράδυα) το ένα βράδυ σίγουρα θα είναι στο καμπ βεδουινων ,Συμφέρει να νοικιάσω 4χ4 και να μπω μόνος μου στην έρημο ,η να παρκαρω στο visitor center και να πάρω tour σε ευχαριστώ
Να μπείς μόνος σου στην έρημο λίγο δύσκολο... προτείνω να κλείσεις ενα πακέτο με διαμονή -διατροφή και full day jeep σε κάποιο κάμπ(εαν θές σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα αυτο που έμεινα εγώ) . 1 βράδυ έρημο 1 βράδυ σίγουρα Πέτρα και εάν το αντέχεις οικονομικά ένα βράδυ σε κάποιο ξενοδοχείο στη νεκρά θαλασσα. 2 βράδυα στο Αμμαν ίσως δεν αξίζουν σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχει να προσφέρει η χώρα . Εαν τελικά μείνετε 2 βράδυα Αμμάν να πάτε μια βόλτα και απο Γέρασα για να δείτε τον αρχαιολογικό χώρο εκεί.
 

kavem

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Να μπείς μόνος σου στην έρημο λίγο δύσκολο... προτείνω να κλείσεις ενα πακέτο με διαμονή -διατροφή και full day jeep σε κάποιο κάμπ(εαν θές σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα αυτο που έμεινα εγώ) . 1 βράδυ έρημο 1 βράδυ σίγουρα Πέτρα και εάν το αντέχεις οικονομικά ένα βράδυ σε κάποιο ξενοδοχείο στη νεκρά θαλασσα. 2 βράδυα στο Αμμαν ίσως δεν αξίζουν σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχει να προσφέρει η χώρα . Εαν τελικά μείνετε 2 βράδυα Αμμάν να πάτε μια βόλτα και απο Γέρασα για να δείτε τον αρχαιολογικό χώρο εκεί.
ευχαριστώ πολύ. πράγματι οι τιμές στην νεκρά θάλασσα είναι τσιμπημένες ,μάλλον λόγω spa, δεν νομίζω ότι αξίζει ,θα περάσω μόνο για κανένα μπάνιο
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ετοιμάζομαι και εγω για την Ιορδανία. Βρήκα το Holiday inn στην Νεκρά θάλασσα 98ευρώ το δίκλινο. Δεν είναι πολλά παραπάνω αν υπολογίσεις την διανυκτέρευση σου αλλού και την είσοδο για την παραλία. Θα δεις και το ηλιοβασίλεμα.
Έχω επιλέξει το Mariam στην Mataba, το Petra Palace στην Πέτρα , το Beyond camp στην έρημο , το Sea view στην Aqaba, το Sydney στο Amman.
Αν κάποιος έχει πάει σε κάποιο από αυτά θα ήθελα την γνώμη του.
Ευχαριστώ
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Εσείς που γυρίζεται δώστε μας τα φώτα σας.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ετοιμάζομαι και εγω για την Ιορδανία. Βρήκα το Holiday inn στην Νεκρά θάλασσα 98ευρώ το δίκλινο. Δεν είναι πολλά παραπάνω αν υπολογίσεις την διανυκτέρευση σου αλλού και την είσοδο για την παραλία. Θα δεις και το ηλιοβασίλεμα.
Έχω επιλέξει το Mariam στην Mataba, το Petra Palace στην Πέτρα , το Beyond camp στην έρημο , το Sea view στην Aqaba, το Sydney στο Amman.
Αν κάποιος έχει πάει σε κάποιο από αυτά θα ήθελα την γνώμη του.Ευχαριστώ
Επειδη κ εγω εψαχνα, το petra palace εχει κακες κριτικες. Εχει πολλες επιλογες σε αυτα τα χρηματα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.712
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom