Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Όσον αφορά το πρόγραμμα έχω τις εξής παρατηρήσεις:
1. όταν λες βόλτα στην Πέτρα την πρώτη μέρα, εννοείς το Petra by night? Ή θα βγάλετε διήμερο πάσο?
2. Εμείς την μέρα που πήγαμε Πέτρα μπήκαμε πριν τις 9 και φύγαμε την ώρα που έκλεινε (κατά τις 6), σχεδόν νεκρές από το περπάτημα, το μόνο που είχαμε κουράγιο να κάνουμε ήταν να πάρουμε φαγητό και να πέσουμε για ύπνο. Θεωρώ λίγο σκότωμα την οδήγηση για Wadi Rum μετά την ολοήμερη επίσκεψη στην Πέτρα. Στη θέση σας θα έμενα ένα ακόμα βράδυ Πέτρα και θα πήγαινα κατευθείαν την επόμενη μέρα Wadi Rum.
3. Τσέκαρε λίγο τις εκδρομές για σνόρκελινγκ γιατί νομίζω κρατάνε μέχρι αργά το μεσημέρι, οπότε δεν νομίζω ότι θα προλάβεις το Καράκ. Επίσης στη Νεκρά δεν μπορείς να μπεις όταν πέσει ο ήλιος, εμείς μείναμε στο Holiday Inn και μετά τις 5.30 η ιδιωτική παραλία έκλεισε.

όσον αφορά φαγητά, έχω να προτείνω τα εξής:
Άκαμπα: Al Shami restaurant
Wadi Musa: Red Cave restaurant, Al Shabi για κάτι πιο πρόχειρο
Αμμάν: οπωσδήποτε φαλάφελ στο Hushem, κιουνεφέ στο Habiba και για εστιατόριο το Al Qods (παραδοσιακό και φτηνό).
1. για βόλτα εννοουμε να κανουμε κάποιο κομματι απο το trail. Μαλλον το The High Place of Sacrifice Trail και επιστροφη . και την αλλη μερα ολο το trail μεχρι το μοναστηρι και το πρασινο κομματι που σε παει ψηλα πάνω από το treasury
3. ισως τελικα και να βουτηξουμε μόνοι μας στην Aqaba.... οσο αφορα το Holiday inn, πως σασ φανηκε μηπως κλεισουμε εκει? το Μαιο νυχτωνει κατα τις 20.30, οποτε κατι παραπανω θα προλαβουμε

για φαγητο μπηκαν στη λιστα τα παραπανω.... Thnx
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
1. για βόλτα εννοουμε να κανουμε κάποιο κομματι απο το trail. Μαλλον το The High Place of Sacrifice Trail και επιστροφη . και την αλλη μερα ολο το trail μεχρι το μοναστηρι και το πρασινο κομματι που σε παει ψηλα πάνω από το treasury
3. ισως τελικα και να βουτηξουμε μόνοι μας στην Aqaba.... οσο αφορα το Holiday inn, πως σασ φανηκε μηπως κλεισουμε εκει? το Μαιο νυχτωνει κατα τις 20.30, οποτε κατι παραπανω θα προλαβουμε

για φαγητο μπηκαν στη λιστα τα παραπανω.... Thnx
Να επιβεβαιώσω κ γω για τα εστιατόρια που σας πρότειναν για το αμμαν κ να σας προτείνω κ το tawaheen al-hawa που εμείς ξετρελαθήκαμε κ με το φαγητό κ με το χώρο αλλά είχαν κ το καλύτερο σέρβις που έχουμε δεχθεί σε εστιατόριο εγω έχω πάει τρεις φορές σαν επίσκεψη στο movenpick στη νεκρά και μου άρεσε πολυ δεν έχω μείνει βέβαια στο Marriott είναι πιο μέτρια ,στο holiday inn δεν έχω πάει καλά να περάσετε!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
1. για βόλτα εννοουμε να κανουμε κάποιο κομματι απο το trail. Μαλλον το The High Place of Sacrifice Trail και επιστροφη . και την αλλη μερα ολο το trail μεχρι το μοναστηρι και το πρασινο κομματι που σε παει ψηλα πάνω από το treasury
3. ισως τελικα και να βουτηξουμε μόνοι μας στην Aqaba.... οσο αφορα το Holiday inn, πως σασ φανηκε μηπως κλεισουμε εκει? το Μαιο νυχτωνει κατα τις 20.30, οποτε κατι παραπανω θα προλαβουμε

για φαγητο μπηκαν στη λιστα τα παραπανω.... Thnx
Τίποτα! :) Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν Ιορδανία οπότε τα έχω ακόμα πολύ φρέσκα όλα.
Έχεις δίκιο ότι θα νυχτώνει αργότερα τον Μάιο..Εμείς το Holiday Inn το επιλέξαμε γιατί ήταν πιο οικονομικό σε σχέση με τα άλλα ξενοδοχεία της περιοχής, μείναμε πολύ ικανοποιημένες. Είχαμε κλείσει δύο δίκλινα,το ένα ήταν πολύ μεγάλο, το άλλο πιο μικρό αλλά είχε θέα στη θάλασσα. Έχει ιδιωτική παραλία, επίσης στην τιμή ήταν και η σάουνα και οι πισίνες, σε εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά. Βέβαια στην τιμή δεν είχαμε καθόλου γεύματα αλλά οκ, το βράδυ πήγαμε στη μόνη εναλλακτική που εντοπίσαμε στην περιοχή (ένα mall..) και το πρωι φύγαμε νωρίς. Επίσης, ό,τι είχε στο δωμάτιο (mini bar, καφές κλπ) ήταν δωρεάν οπότε προτιμήσαμε να μη δώσουμε 15 ευρώ επιπλέον για πρωινό.
Να το κάνετε το High Place of Sacrifice, πολύ ωραία διαδρομή.
Εμείς στην Aqaba επειδή δεν είχαμε χρόνο για να βουτήξουμε, και κάποιες από την παρέα δεν ήθελαν κιόλας, κλείσαμε με ένα σαν υποβρύχιο που σε πάει εκδρομή 1μιση ώρα, neptune submarine boat λεγόταν. Εντάξει προφανώς άλλη η αίσθηση της κατάδυσης, αλλά τουλ. είδαμε όλα τα αξιοθέατα του βυθού (γιαπωνέζικοι κήποι, βυθισμένα καράβια/αεροπλάνα/τανκ)
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Ετοιμάζομαι να κλείσω για Ιορδανία τις διανυκτερεύσεις μας για Οκτώβριο και θέλω την πολύτιμη συμβουλή σας για να καταλήξω στο πρόγραμμα δεδομένου ότι θα μείνουμε για αρκετές μέρες. Το πρόγραμμα μάλλον διαμορφώνεται ως ακολούθως:
  • Άκαμπα / διανυκτέρευση Άκαμπα
  • Wadi Rum/ διανυκτέρευση Wadi Rum
  • Wadi Rum / διανυκτέρευση Πέτρα
  • Πέτρα / διανυκτέρευση Πέτρα
  • Πέτρα / διανυκτέρευση Αμάν
  • Αμάν Citadel και Γέρασα / διανυκτέρευση Αμάν
  • Νεκρά Θάλασσα / διανυκτέρευση Νεκρά Θάλασσα ή Άκαμπα
  • Άκαμπα (επιστροφή βράδυ)
Θα προτείνατε κάτι διαφορετικό (πχ περισσότερο Wadi Rum, λιγότερες νύκτες στην Πέτρα, εκδρομή στα Ιεροσόλυμα κλπ) δεδομένου ότι θα έχουμε μαζί μας και παιδάκια 9 ετών?
Κάθε επιπλέον οδηγία για διαμονή κλπ είναι καλοδεχούμενη.
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλησπέρα!πολυ ωραια εποχή πάτε θα έχει ζέστη ειδικά στην ακαμπα και στη νεκρά θάλασσα.για μενα η έρημος χρειάζεται δυο μέρες εμεις έχουμε μείνει στο Hasan Zawaideh camp και ήταν πολυ ωραια,αν στην πέτρα έχετε σκοπό να την γυρίσετε όλη τότε καλά θα κανετε να μείνετε εκεί αλλιώς μπορείτε να την δείτε κ να πάτε αμμαν μετά ,τέτοια εποχή που πάτε θα ήταν ωραια να μείνετε στην νεκρά θάλασσα αλλιώς μπορείτε να έχετε σαν βάση το αμμαν και να πάτε μονοήμερη εκεί είναι περίπου 40-50 λεπτά απόσταση ,πολλα ξενοδοχεία δέχονται επισκέπτες.ολα εξαρτώνται από το πόσες φορές αντέχετε να αλλάζετε ξενοδοχεία στο αμμαν εμάς μας αρέσει πολυ το sufra restaurant το tawaheen al hawa για φαγητό και για γλυκα σίγουρα το habibah !καλυτερα ολες τις μετακινησεις σας να γίνονται μέρα εχει πολλα σαμαράκια στο δρόμο που δεν φαίνονται και όσο θυμάμαι γιατί έχω να κάνω καιρο την διαδρομή ακαμπα-αμμαν δεν έχει καλά φώτα,καλα να περάσετε !
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Ετοιμάζομαι να κλείσω για Ιορδανία τις διανυκτερεύσεις μας για Οκτώβριο και θέλω την πολύτιμη συμβουλή σας για να καταλήξω στο πρόγραμμα δεδομένου ότι θα μείνουμε για αρκετές μέρες. Το πρόγραμμα μάλλον διαμορφώνεται ως ακολούθως:
  • Άκαμπα / διανυκτέρευση Άκαμπα
  • Wadi Rum/ διανυκτέρευση Wadi Rum
  • Wadi Rum / διανυκτέρευση Πέτρα
  • Πέτρα / διανυκτέρευση Πέτρα
  • Πέτρα / διανυκτέρευση Αμάν
  • Αμάν Citadel και Γέρασα / διανυκτέρευση Αμάν
  • Νεκρά Θάλασσα / διανυκτέρευση Νεκρά Θάλασσα ή Άκαμπα
  • Άκαμπα (επιστροφή βράδυ)
Θα προτείνατε κάτι διαφορετικό (πχ περισσότερο Wadi Rum, λιγότερες νύκτες στην Πέτρα, εκδρομή στα Ιεροσόλυμα κλπ) δεδομένου ότι θα έχουμε μαζί μας και παιδάκια 9 ετών?
Κάθε επιπλέον οδηγία για διαμονή κλπ είναι καλοδεχούμενη.
Επισης και η Ιερουσαλήμ γιατί το έχω κάνει γίνεται μονοήμερη από αμμαν απλά νομίζω ότι επειδή θα έχετε είσοδο στην ιορδανια από ακαμπα δεν υποχρεούστε βίζα όμως μετά για να εισέλθετε κ να εξελθετε από την King Hussein bridge που είναι τα σύνορα τα πιο κοντινά χρειάζεστε αν θέλετε να το κανετε καλύτερα στείλτε ένα email στο travel pass να δείτε αν σας καλύπτει γιατί σας συμφέρει αφού περιλαμβάνει κόστος βίζας και εισόδους σε πέτρα κ αλλά μουσεία
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
για μενα η έρημος χρειάζεται δυο μέρες εμεις έχουμε μείνει στο Hasan Zawaideh camp και ήταν πολυ ωραια,!
Χρειάζεται δύο μέρες λες στην έρημο? Τι δραστηριότητες να κάνουμε με την λογική ότι θα έχουμε μαζί μας 9 χρονών παιδάκια? Το Hasan Zawaideh camp το προτείνεις για παιδιά? Είχα υπολογίσει την έρημο μία μέρα καθώς έχω μια μικρή ανησυχία μήπως ταλαιπωρηθούν τα μικρά αν είναι δύσκολο το κατάλυμα.

Η εποχή ελπίζω να είναι ωραία γιατί θα είμαστε εκεί τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοεμβρίου.
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Χρειάζεται δύο μέρες λες στην έρημο? Τι δραστηριότητες να κάνουμε με την λογική ότι θα έχουμε μαζί μας 9 χρονών παιδάκια? Το Hasan Zawaideh camp το προτείνεις για παιδιά? Είχα υπολογίσει την έρημο μία μέρα καθώς έχω μια μικρή ανησυχία μήπως ταλαιπωρηθούν τα μικρά αν είναι δύσκολο το κατάλυμα.

Η εποχή ελπίζω να είναι ωραία γιατί θα είμαστε εκεί τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοεμβρίου.
Μπορείτε να πάτε βόλτα με τζιπ στην έρημο που σας κάνουν ξενάγηση στα διαφορετικά σκηνικά της ερήμου τοιχογραφιεσ Από προ Χριστού που έχουν ανακαλυφθεί ,για τη ζωή τους επισκέπτεστε μικρές σκηνές που μένουν εκεί βεδουίνοι κ σας κερνάνε τσάι κ καφε έχει να επιλέξετε πόσες ώρες θέλετε νομίζω από 2 ώρες έως 4 ,μετά έχει φαγητό στο camp βόλτες με τις καμήλες στη Δύση η Ανατολή του ηλίου βόλτα με άλογα ,με atv τώρα εγω παιδιά δεν έχω όποτε εσεις ξέρετε αν θα τους αρέσει εμείς σαν ενήλικες περάσαμε τελεια 2 βραδιά κάναμε από μια δραστηριότητα την ημέρα κ μετά καθόμασταν στο camp και απολαμβάναμε την έρημο.ναι είχε κ πολλα παιδιά όταν είχαμε πάει κ είναι στην αρχή του wadi rum και πιάνει το Ίντερνετ ηταν value for money εκεί

Να υπολογίζετε ότι ακαμπα κ νεκρά έχει 8-10 βαθμούς πάνω σε σχέση με την υπόλοιπη ιορδανια όποτε κ για μπάνιο θα είναι άνετα εκείνες τις μέρες
 
Last edited by a moderator:

chrisof

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεία σας, ήθελα να ρωτήσω ταξιδεύω τέλοσ του μήνα για Ιορδανια θα μείνω μια μέρα Αμμαν-Πέτρα-έρημο--νεκρή θάλασσα-Αμμαν και επιστροφή. είμαστε δύο άτομα αλλα δεν θα ενικειάσουμε αυτοκίνητο έχετε να μου προτείνετε κάτι για μετάφορα? θα π'αω απο Αμμάν στην Πέτρα με λεωφορείο αλλα μετά πως θα παω απο εκεί έρημο και νεκρά θάλασσα??
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Γεία σας, ήθελα να ρωτήσω ταξιδεύω τέλοσ του μήνα για Ιορδανια θα μείνω μια μέρα Αμμαν-Πέτρα-έρημο--νεκρή θάλασσα-Αμμαν και επιστροφή. είμαστε δύο άτομα αλλα δεν θα ενικειάσουμε αυτοκίνητο έχετε να μου προτείνετε κάτι για μετάφορα? θα π'αω απο Αμμάν στην Πέτρα με λεωφορείο αλλα μετά πως θα παω απο εκεί έρημο και νεκρά θάλασσα??
Με ταξί δεν είναι πολύ ακριβά. Έχει και ένα λεωφορείο από Πέτρα σε Wadi Musa.

Χρειάζεται δύο μέρες λες στην έρημο? Τι δραστηριότητες να κάνουμε με την λογική ότι θα έχουμε μαζί μας 9 χρονών παιδάκια? Το Hasan Zawaideh camp το προτείνεις για παιδιά? Είχα υπολογίσει την έρημο μία μέρα καθώς έχω μια μικρή ανησυχία μήπως ταλαιπωρηθούν τα μικρά αν είναι δύσκολο το κατάλυμα.

Η εποχή ελπίζω να είναι ωραία γιατί θα είμαστε εκεί τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοεμβρίου.
Νομίζω ότι είναι πολλές 2 ημέρες στην έρημο Καλό ταξίδι.
 
Last edited by a moderator:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Χρειάζεται δύο μέρες λες στην έρημο? Τι δραστηριότητες να κάνουμε με την λογική ότι θα έχουμε μαζί μας 9 χρονών παιδάκια? Το Hasan Zawaideh camp το προτείνεις για παιδιά? Είχα υπολογίσει την έρημο μία μέρα καθώς έχω μια μικρή ανησυχία μήπως ταλαιπωρηθούν τα μικρά αν είναι δύσκολο το κατάλυμα.

Η εποχή ελπίζω να είναι ωραία γιατί θα είμαστε εκεί τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοεμβρίου.
2 μερες στην ερημο ειναι ιδανικες για τζιπ κ καμελ τουρ.εμεις ειχαμε μεινει στο http://www.wadirumdesertjo.com/ κ το συστηνω με 1000.ο Ali ειναι ο πιο εξυπηρετικος ανθρωπος που εχω σθναντησει σε ταξιδι.Αν σε ενδιαφερει μπορω να σου στειλω το τηλ του whats app
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom