Ιράν Ιράν και κόστος ζωής...

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Δηλαδη εσυ κουμπωνεσαι;

Όχι ρε τριπάκια, αλλά κι εγώ μέσα σε αυτό το "κίνημα"(?) μεγάλωσα και μπορώ να έχω άποψη τι παίζει... ακόμα κι αν δεν κουμπώνεσαι ο ίδιος, τα ωραία σου λεφτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να κουμπωθούν οι άλλοι φίλοι σου του "κινήματος"!
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Όχι ρε τριπάκια, αλλά κι εγώ μέσα σε αυτό το "κίνημα"(?) μεγάλωσα και μπορώ να έχω άποψη τι παίζει... ακόμα κι αν δεν κουμπώνεσαι ο ίδιος, τα ωραία σου λεφτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να κουμπωθούν οι άλλοι φίλοι σου του "κινήματος"!
Καμία σχέση vario ;) ...
Μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας όμως :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Επειδή κι εγώ σκιάζομαι λίγο με την επιμονή των διαδικτυακών φίλων σου να κουβαλάς πολλά χρήματα, γιατί δεν κάνεις ένα μικρό τεστ για να δεις αντίδραση; Να τους πεις ότι τελικά θα ρθεις με παρέα και λέτε να μείνετε σε ξενοδοχείο ή ότι μπόρεσες να μαζέψεις μόνο 500 ευρώ;
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Επειδή κι εγώ σκιάζομαι λίγο με την επιμονή των διαδικτυακών φίλων σου να κουβαλάς πολλά χρήματα, γιατί δεν κάνεις ένα μικρό τεστ για να δεις αντίδραση; Να τους πεις ότι τελικά θα ρθεις με παρέα και λέτε να μείνετε σε ξενοδοχείο ή ότι μπόρεσες να μαζέψεις μόνο 500 ευρώ;
Κοίτα ένα μεγάλο συμπέρασμα που βγαίνει διαβάζοντας παλιότερες ανακοινώσεις εδώ για το Ιράν είναι ότι οι άνθρωποι είναι πολύ φιλόξενοι.
Όντως υπάρχει περίπτωση να έρθει και ένας φίλος μου μαζί αλλά μου παν ότι δεν μπορούν να μας φιλοξενήσουν και τους δύο εκεί διότι δε χωράμε και όντως μένουν ήδη στο σπίτι 5 άτομα, γονείς και 3 παιδιά.
Όταν δε τους είπα ότι καλύτερα να μείνω σε ξενοδοχείο μου απάντησαν αρκετά λογικά δηλαδή μου παν εσύ θεωρείς λογικό να έρθουμε εμείς ή καλύτερα με την κοπελιά που μιλάω , να έρθω εγώ στο μέρος σου και να πάω να μείνω σε ξενοδοχείο??? και εδώ που τα λέμε δεν έχει και άδικο...στην ουσία δεν είχα καμιά έγκαψη να δω το Ιράν , απλά κολήσαμε μέσω μουσικής, μιλάμε σχεδόν καθημερινά και ψήθηκα με αυτά και μ'αυτά να πάω προς τα εκεί για λίγες μέρες γυρνώντας από Ταϊλάνδη.
Από την άλλη έτσι και αλλιώς τους έχω πει ότι εκεί θα πάω στο τέλος του ταξιδιού μου και με τπτ δεν θα χω πάνω από 500-700$ για να περάσω...
Και δεν ξέρω βλέποντας τις πολλές φώτο τους στο fb φαίνονται μία πολύ νορμάλ και οκ οικογένεια και αρκετά ευκατάστατη δε νομίζω ότι θα σωθούν από τα 500$ μου...
Τί να πώ, καταλαβαίνω τι λες πάντως... :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τότε σου εύχομαι να περάσεις πολύ ωραία, και να μας γράψεις και μια ιστορία μόλις γυρίσεις!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κρίμα να αναλωθείς μόνο Τεχεράνη και μια τέτοια εποχή (εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει να πας παραπέρα)
Αν και πάνε κάποια χρόνια που είχα παέι η ζωή ήταν φθηνότερη από Ελλάδα, δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει. Το κόστος χρημάτων πουσου λένε μου φαίνεται υπερβολικό εκτός αν αγοράζεις αλκοόλ στη μαύρη (δεν ξέρω το κασέ, την έβγαλα με τσάι 2 βδομάδες) Όσο για τα διαβοήτα πάρτυ, αν σε κάνουν τσακωτό το πολύ πολύ να σε μπουζουριάσουν στο πρώτο αεροπλάνο για Ελλάδα. Δεν ξέρω δε με πόσες βουρδουλιές τιμωρείται το θανάσιμο αυτό αμάρτημα πριν μπεις στο αεροπλάνο ...:D
Εννοείται να μας μεταφέρεις το κλίμα από τα πάρτυ αυτά. Είναι το μόνο που μου έλειψε από το Ιράν.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι πως οι πουτανες ειναι πολυ ακριβες εκει...
Εάν ΑΥΤΟ είναι το ΜΟΝΟ που μπορείς να σκεφτείς, τότε να το κοιτάξεις...και σύντομα...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Κοίτα ένα μεγάλο συμπέρασμα που βγαίνει διαβάζοντας παλιότερες ανακοινώσεις εδώ για το Ιράν είναι ότι οι άνθρωποι είναι πολύ φιλόξενοι.
Όντως υπάρχει περίπτωση να έρθει και ένας φίλος μου μαζί αλλά μου παν ότι δεν μπορούν να μας φιλοξενήσουν και τους δύο εκεί διότι δε χωράμε και όντως μένουν ήδη στο σπίτι 5 άτομα, γονείς και 3 παιδιά.
Όταν δε τους είπα ότι καλύτερα να μείνω σε ξενοδοχείο μου απάντησαν αρκετά λογικά δηλαδή μου παν εσύ θεωρείς λογικό να έρθουμε εμείς ή καλύτερα με την κοπελιά που μιλάω , να έρθω εγώ στο μέρος σου και να πάω να μείνω σε ξενοδοχείο??? :)
Εγώ θα την κάνω την ερώτηση μου κι ας μου την πέσετε!
Τόσο άνετοι είναι οι γονείς στο Ιράν με τη φιλοξενεία???:shock:
Γιατί αν εγώ κοπέλα ούσα έμενα στο σπίτι με τα αδέρφια μου και τους γονείς μου και τους ζητούσα να φιλοξενήσω ένα αγόρι που γνώρισα στο διαδίκτυο μάλλον θα με κούρευαν με την ψιλή αν και προέρχομαι από σχετικά άνετη οικογένεια αλλά είπαμε έχουμε και όρια!Εκτός αν δε κατάλαβα καλά οπότε συγχωρέστε με!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εάν ΑΥΤΟ είναι το ΜΟΝΟ που μπορείς να σκεφτείς, τότε να το κοιτάξεις...και σύντομα...
Δηλαδη σαν τι αλλο θα μπορουσα να σκεφτω;

μάλλον θα με κούρευαν με την ψιλή αν και προέρχομαι από σχετικά άνετη οικογένεια
Σχετικα ανετη και να σε κουρευαν με την ψιλη δεν παιζει... ενα απο τα δυο δεν ειναι σωστο...
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Τότε σου εύχομαι να περάσεις πολύ ωραία, και να μας γράψεις και μια ιστορία μόλις γυρίσεις!
Σ'ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να σας γράψω και όμορφη ιστοριούλα :)

Κρίμα να αναλωθείς μόνο Τεχεράνη και μια τέτοια εποχή (εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει να πας παραπέρα)
Αν και πάνε κάποια χρόνια που είχα παέι η ζωή ήταν φθηνότερη από Ελλάδα, δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει. Το κόστος χρημάτων πουσου λένε μου φαίνεται υπερβολικό εκτός αν αγοράζεις αλκοόλ στη μαύρη (δεν ξέρω το κασέ, την έβγαλα με τσάι 2 βδομάδες) Όσο για τα διαβοήτα πάρτυ, αν σε κάνουν τσακωτό το πολύ πολύ να σε μπουζουριάσουν στο πρώτο αεροπλάνο για Ελλάδα. Δεν ξέρω δε με πόσες βουρδουλιές τιμωρείται το θανάσιμο αυτό αμάρτημα πριν μπεις στο αεροπλάνο ...:D
Εννοείται να μας μεταφέρεις το κλίμα από τα πάρτυ αυτά. Είναι το μόνο που μου έλειψε από το Ιράν.
'Οταν λές παραπέρα εννοείς άλλες πόλεις του Ιράν? Σίγουρα θα πάω με τα παιδιά έτσι κ αλλιώς μου παν ότι θα πάμε και στα βουνά για πάρτις και θάλασσα και γενικά μου είπαν ότι θα γυρίσουμε.
Δεν έχω πρόβλημα να τη βγάλω και γω με τσαγάκι , ίσα ίσα θα αποτοξινωθούμε κιόλας χεχε...
Ελπίζω όλα καλά να πάνε με τα παρτάκια και να μην έχουμε καμιά άσχημη εμπειρία...Δε νομίζω να με τόσο γκαντέμης χαχα...

Εγώ θα την κάνω την ερώτηση μου κι ας μου την πέσετε!
Τόσο άνετοι είναι οι γονείς στο Ιράν με τη φιλοξενεία???:shock:
Γιατί αν εγώ κοπέλα ούσα έμενα στο σπίτι με τα αδέρφια μου και τους γονείς μου και τους ζητούσα να φιλοξενήσω ένα αγόρι που γνώρισα στο διαδίκτυο μάλλον θα με κούρευαν με την ψιλή αν και προέρχομαι από σχετικά άνετη οικογένεια αλλά είπαμε έχουμε και όρια!Εκτός αν δε κατάλαβα καλά οπότε συγχωρέστε με!
Λογικό το ερώτημα σου και μένα μου κανε εντύπωση αυτό αλλά και πολλά άλλα όπως πχ το ότι έχουν όλοι fb, τα σκουλαρίκια στη μύτη, οι άνετες φώτο χωρίς τις μαντίλες τους, τα πάρτις και πολλά πολλά άλλα που δε γίνεται να αναφερθώ τώρα. Γενικά φαίνονται μία πολύ άνετη οικογένεια που πιο πολύ παραπέμπει σε δυτικά πρότυπα παρά σε αυτό που φανταζόμαστε εμείς...πχ έκαναν και τα 3 παιδιά ένα χρόνο διακοπές στη Γκόα! Πάντως η κοπέλα μου ξεκαθάρισε ότι για λόγους σεβασμού στην οικογένεια της θα μένω μαζί με τον αδερφό της και όχι με αυτήν...
Τί να πω και γω ψάχνομαι και γω είμαι κάπως , αλλά κάτι με τσιγκλάει να το δοκιμάσω... :roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δηλαδη σαν τι αλλο θα μπορουσα να σκεφτω;
Οτι έχουν σκοπό να τον πάνε να αγοράσει τα περίφημα πέρσικα χαλιά από κάποιον θείο τους έμπορο, ίσως ;:haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οτι έχουν σκοπό να τον πάνε να αγοράσει τα περίφημα πέρσικα χαλιά από κάποιον θείο τους έμπορο, ίσως ;:haha:
:haha: Λες να ψαρευουν υποψηφιους πελατες μεσω fb;

ΥΓ Ασχετο αλλα ο αλλος λεει θα παρουν τα βουνα για να κανουν παρτυ με τσαι... :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom