Ιράν Ιράν και κόστος ζωής...

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Σχετικα ανετη και να σε κουρευαν με την ψιλη δεν παιζει... ενα απο τα δυο δεν ειναι σωστο...
Φιλοξενούσα συμμαθητές μου και άλλα παιδιά από ανταλλαγές μαθητών χωρίς κανένα πρόβλημα.Φίλες,φίλους αλλά κι εγώ κοιμόμουν σε σπίτια συμμαθητριών μου κλπ.Τώρα δηλαδή εσυ το βρίσκεις φυσιολογικότατο μια Ιρανή να λέει στους γονείς της ότι θα φιλοξενήσει έναν άγνωστο κι εκείνοι πετάνε από χαρα???
Βρε κάτι βρωμάει εδώ μην τρελαθούμε!
Και το κόστος ζωής που του περιέγραψαν δεν ισχύει πουθενά στη γη εκτός αν μιλάμε για τη ζωή βαθύπλουτων ή βασιλιάδων!
Κράτα μια πισινή βρε φίλε μη βρεθείς πουθενα μπλεγμένος!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
.Τώρα δηλαδή εσυ το βρίσκεις φυσιολογικότατο μια Ιρανή να λέει στους γονείς της ότι θα φιλοξενήσει έναν άγνωστο κι εκείνοι πετάνε από χαρα???
Βρε κάτι βρωμάει εδώ μην τρελαθούμε!
!
villi είσαι λίγο υπερβολική ...Έχουν εξελιχθεί οι Ιρανοί .........Δεν λιθοβολούν πλέον τις γυναίκες ......μόνο τις μαστιγώνουν...εε μην τα θέλουν και αυτές όλα δικά τους......:D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Κοντός ψαλμός αλληλούια. Θα πάει και θα μας πει το παλληκάρι
Πάντως όντως σκουλαρίκια και τα συναφή δεν συνάδουν με την παραδοσιακή νοοτροπία των Ιρανών. Οι φωτό με απουσία μαντήλας δεν με εκπλήσσει, δεν τις φοράνε εντός σπιτιού ή κι έξω μερικές λίγο ακόμα θέλουν να τις πετάξουν κιόλας. Η δημόσια προβολή όμως τέτοιων φωτογραφιών στο διαδίκτυο σε ένα καθεστώς που ελέγχει την προσήλωση στις αρχές του Ισλάμ με εντυπωσιάζει. Εντούτοις παντού υπάρχουν εξαιρέσεις γιατί όχι και στο Ιράν. Μη γινόμαστε τόσο καχύποπτοι.
Πάντως αν δε δεν τους είχαν κατσικωθεί οι μουλάδες νομίζω ότι λίγο θα απήχαν από μια κοινωνία τύπου Τουρκίας. Αυτό βέβαια αφορά τις αστικές περιοχές διότι η επαρχία είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο
Πάντως αν δεις τα σκούρα μάζεψέ τα και κάνε την με ελαφρά πηδηματάκια
Υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα να δεις στο Ιράν, με απόλυτη ασφάλεια και χωρίς ιδιαίτερο κόστος
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Το facebook είναι μπαναρισμένο στο Ιράν.
Ο μόνος (ή μάλλον ο πιο διαδεδομένος) τρόπος πρόσβασης είναι μέσω VPN (Virtual Private Network). Όλα τα internet καφέ έχουν.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Το facebook είναι μπαναρισμένο στο Ιράν.
Ο μόνος (ή μάλλον ο πιο διαδεδομένος) τρόπος πρόσβασης είναι μέσω VPN (Virtual Private Network). Όλα τα internet καφέ έχουν.
Aπορώ όμως δεν ελέγχονται από το καθεστώς οι σελίδες του facebook;
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
:haha: Λες να ψαρευουν υποψηφιους πελατες μεσω fb;

Λες??? Άφραγκος θα με οπότε θα πάρουν τ' @@@ μου...

ΥΓ Ασχετο αλλα ο αλλος λεει θα παρουν τα βουνα για να κανουν παρτυ με τσαι... :haha::haha::haha:
Τσακάλι είσαι...

Φιλοξενούσα συμμαθητές μου και άλλα παιδιά από ανταλλαγές μαθητών χωρίς κανένα πρόβλημα.Φίλες,φίλους αλλά κι εγώ κοιμόμουν σε σπίτια συμμαθητριών μου κλπ.Τώρα δηλαδή εσυ το βρίσκεις φυσιολογικότατο μια Ιρανή να λέει στους γονείς της ότι θα φιλοξενήσει έναν άγνωστο κι εκείνοι πετάνε από χαρα???
Βρε κάτι βρωμάει εδώ μην τρελαθούμε!
Και το κόστος ζωής που του περιέγραψαν δεν ισχύει πουθενά στη γη εκτός αν μιλάμε για τη ζωή βαθύπλουτων ή βασιλιάδων!
Κράτα μια πισινή βρε φίλε μη βρεθείς πουθενα μπλεγμένος!
Σαφώς και δεν το βρίσκω φυσιολογικό , όμως δεν το βρίσκω και παράλογο. Σίγουρα αν ήμουν 100% εκτός κάτι τέτοιο θα λεγα και γω αλλά βλέποντας την όλη οικογένεια κ το πως λειτουργούν τα παιδιά (ή τουλάχιστον αφήνουν να βγει αυτή η εικόνα προς τα έξω) δε μου φαίνεται και εξωπραγματικό.
Σαφώς και κρατάω πισινή αλλιώς δε θα μπενα στον κόπο να το ψάξω και να το συζητήσω...
Όσον αφορά το κόστος ζωής νομίζω ότι κάπου στη μέση βρίσκεται η αλήθεια.Σίγουρα φαίνεται μια αρκετά ευκατάστατη οικογένεια και στην τελική και δω στην ελλάδα άν θες κ έχεις δε μπορείς να χαλάς 300ε τη μέρα για μικροέξοδα??

Κοντός ψαλμός αλληλούια. Θα πάει και θα μας πει το παλληκάρι
Πάντως όντως σκουλαρίκια και τα συναφή δεν συνάδουν με την παραδοσιακή νοοτροπία των Ιρανών. Οι φωτό με απουσία μαντήλας δεν με εκπλήσσει, δεν τις φοράνε εντός σπιτιού ή κι έξω μερικές λίγο ακόμα θέλουν να τις πετάξουν κιόλας. Η δημόσια προβολή όμως τέτοιων φωτογραφιών στο διαδίκτυο σε ένα καθεστώς που ελέγχει την προσήλωση στις αρχές του Ισλάμ με εντυπωσιάζει. Εντούτοις παντού υπάρχουν εξαιρέσεις γιατί όχι και στο Ιράν. Μη γινόμαστε τόσο καχύποπτοι.
Πάντως αν δε δεν τους είχαν κατσικωθεί οι μουλάδες νομίζω ότι λίγο θα απήχαν από μια κοινωνία τύπου Τουρκίας. Αυτό βέβαια αφορά τις αστικές περιοχές διότι η επαρχία είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο
Πάντως αν δεις τα σκούρα μάζεψέ τα και κάνε την με ελαφρά πηδηματάκια
Υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα να δεις στο Ιράν, με απόλυτη ασφάλεια και χωρίς ιδιαίτερο κόστος
Συμφωνώ!

Το facebook είναι μπαναρισμένο στο Ιράν.
Ο μόνος (ή μάλλον ο πιο διαδεδομένος) τρόπος πρόσβασης είναι μέσω VPN (Virtual Private Network). Όλα τα internet καφέ έχουν.
Όπως και στην Κίνα που πήγα πέρσι έτσι ήταν τα πράγματα. Fb, you tube ktl είναι μπλοκαρισμένα και χρειάζεσαι vpn για να μπένεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι πρόβλημα αυτό, θα χω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο? π.χ υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν κάποια κράτηση ξενοδοχείου? Θα χρειαστώ κάτι σαν πρόσκληση από την οικογένεια?

Όταν πήγαμε εμείς, πριν από 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά, μας ζητούσαν επιτακτικά όνομα Ιρανού που μας κάλεσε. Δεν είχαμε, βγάλαμε έναν τσελεμεντέ, γράψαμε το όνομα ενός...σεφ που βρήκαμε μέσα, δώσαμε ένα ανύπαρκτο τηλέφωνο κι αυτό ήταν όλο. Εσύ που έχεις και υπαρκτά πρόσωπα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Πες τους ότι θα δώσεις το ονομά τους στο immigration να το ξέρουν.

Αν διάβασα καλά μπορώ να βγάλω βίζα στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη μου ή κάνω κάποιο λάθος? Επειδή τα ποστς είναι σχετικά παλιά ρωτάω μήπως έχει αλλάξει κάτι στο καθεστώς της βίζας.


Μπορείς, και ισχύει για 15 μέρες. Τη 13η μέρα πρέπει να πας στην Υπηρεσία Μετανάστευσης να την ανανεώσεις, αν θέλεις να μείνεις περισσότερο και μπορεί να στην ανανεώσουν (όπως έγινε με μας), μπορεί και όχι. Μάλλον είναι προτιμότερο να τη βγάλεις από την Ελλάδα.

Οι διάφορες πληροφορίες που έχω από δύο άτομα που έχω ρωτήσει και είναι από Ιράν μου παν ότι ετοιμάσου να χαλάσεις πολλά πολλά χρήματα!!!
Είχα την εντύπωση ότι η ζωή εκεί είναι σχετικά φτηνή , όχι σαν Ινδία αλλά τουλάχιστον να παλεύεται από έναν 'Ελληνα...

Εμείς τη βρήκαμε εξευτελιστικά φτηνή τη χώρα, ειδικά για την ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών. Οι μεταφορές ειδικά έχουν αστείο κόστος, η πολλαπλάσια χρέωση ξένων σε μουσεία και αρχαιολογικούς χόρους μόλις είχε καταργηθεί, εξαιρετικά καταλύματα ήταν πάμφθηνα και γενικώς αν η Ελλάδα έχει κόστος 10 και η Ινδία 1, το Ιράν θα το έβαζα γύρω στο 2,5-3.

άρχισα να ρωτώ ενδεικτικές τιμές με τα πολλά πολλά αφού διαμονή δε θα πληρώσω, φαγητό θα τρώω μέσα, μέχρι και καφέ κανόνισα να πίνω μέσα μου πε ότι για μια βδομάδα στην ξεφτίλα θα χρειαστώ 700$!!! Και πάλι πάρα πολλά...

Η μόνη περίπτωση είναι να έχεις να κάνεις με ζάμπλουτοπ που δεν ξέρει τι έχει και τι ξοδεύει, αλλά ακόμη κι έτσι το βρίσκω αδύνατον. Ή είναι τόσο πλούσιοι που τους τα πληρώνει όλα η μαμά τους και δεν ξέρουν το κόστος ζωής απλώς πετώντας αριθμούς στα κουτουρού, ή κάτι άλλο τρέχει.

Για τα πάρτι που ρωτάς, είναι καθημερινότητα, αλλά ποικίλλει με την περιοχή. Π.χ στο νότιο κομμάτι που είναι οι Άραβες, είναι πολύ πιο σπάνια, δυτικά στους Αρμένιους είναι τόσα που δεν ξέρεις σε ποιο να πρωτοπάς, στην Τεχεράνη μπόλικα, κάπως πιο "κρυμμένα". Πήγαμε σε δύο (καμία σχέση πάντως με ηλεκτρονική μουσική, πιο πολύ σε ξεκωλο-ποπ με τούρκικο MTV και αμερικανιές ήταν), ειδικά εκείνο στο Ταμπρίζ ήταν αποκάλυψη. Η μάλλον αποκώλυψη. Μπούργκα έμπαινε από την πόρτα, ξεκωλο-σορτς είχε γίνει στο σαλόνι και πριν πάει στο μπάνιο ήταν με στρινγκ, απίστευτη μεταμφίεση όσων ερχόντουσαν. Όλοι ξέρουν ότι γίνονται πάρτι, όλοι ξέρουν τι γίνεται σε αυτά, όλοι κάνουν τα στραβά μάτια και τα πάντα γίνονται πίσω από τους τοίχους των επαύλεων. Πολύ καλή εμπειρία τη βρήκαμε γενικώς και δεν είμαστε και τίποτε party animals, εσύ που είσαι, καλά θα περάσεις. Πολύ gay scene, ειδικά στην Τεχεράνη. Επίσης, γενικώς στη χώρα, όπου κι αν κυκλοφορούσαμε, εμφανίζονταν κοπέλες με μπούργκες που -διακριτικά- χωρίς να μας μιλήσουν καν, μας άφηναν τα τηλέφωνά τους σε μικροσκοπικά χαρτάκια (σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις ήταν γραμμένα στους αραβικούς αριθμούς) χαμογελώντας πονηρά. Ακόμη και με Ιρανούς όταν βγαίναμε να πιούμε καφέ, τους πλησίαζαν κοπέλες και τους ζητούσαν να μας δώσουν τα τηλέφωνά τους. Τέτοιο σουξέ ούτε στη Βολιβία δεν έχω...

Facebook είχαν όλοι, χρησιμοποιώντας διάφορους κωδικούς για να παρακάμπτουν την απαγόρευση (τεχνικούς όρους δεν κατέχω). Με 1-2 έχει ο συνταξιδιώτης μου ακόμη επαφή, σε καθημερινή βάση. Μάλιστα τα crack (έτσι τα λένε οι ίδιοι) τα γράφουν με σπρέι στους τοίχους,
τα σβήνουν οι αρχές μέσα σε λίγες μέρες και μετά ξανά το ίδιο.

Τώρα το αν είναι ασφαλές να πας να σε φιλοξενήσουν άνθρωποι που γνώρισες στο ίντερνετ, είναι κάτι που εσύ το ξέρεις. Φαντάζομαι πως είσαι ενήλικας.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Για τα πάρτι που ρωτάς, είναι καθημερινότητα, αλλά ποικίλλει με την περιοχή. Π.χ στο νότιο κομμάτι που είναι οι Άραβες, είναι πολύ πιο σπάνια, δυτικά στους Αρμένιους είναι τόσα που δεν ξέρεις σε ποιο να πρωτοπάς, στην Τεχεράνη μπόλικα, κάπως πιο "κρυμμένα". Πήγαμε σε δύο (καμία σχέση πάντως με ηλεκτρονική μουσική, πιο πολύ σε ξεκωλο-ποπ με τούρκικο MTV και αμερικανιές ήταν), ειδικά εκείνο στο Ταμπρίζ ήταν αποκάλυψη. Η μάλλον αποκώλυψη. Μπούργκα έμπαινε από την πόρτα, ξεκωλο-σορτς είχε γίνει στο σαλόνι και πριν πάει στο μπάνιο ήταν με στρινγκ, απίστευτη μεταμφίεση όσων ερχόντουσαν. Όλοι ξέρουν ότι γίνονται πάρτι, όλοι ξέρουν τι γίνεται σε αυτά, όλοι κάνουν τα στραβά μάτια και τα πάντα γίνονται πίσω από τους τοίχους των επαύλεων. Πολύ καλή εμπειρία τη βρήκαμε γενικώς και δεν είμαστε και τίποτε party animals, εσύ που είσαι, καλά θα περάσεις. Πολύ gay scene, ειδικά στην Τεχεράνη. Επίσης, γενικώς στη χώρα, όπου κι αν κυκλοφορούσαμε, εμφανίζονταν κοπέλες με μπούργκες που -διακριτικά- χωρίς να μας μιλήσουν καν, μας άφηναν τα τηλέφωνά τους σε μικροσκοπικά χαρτάκια (σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις ήταν γραμμένα στους αραβικούς αριθμούς) χαμογελώντας πονηρά. Ακόμη και με Ιρανούς όταν βγαίναμε να πιούμε καφέ, τους πλησίαζαν κοπέλες και τους ζητούσαν να μας δώσουν τα τηλέφωνά τους. Τέτοιο σουξέ ούτε στη Βολιβία δεν έχω...
:shock:Αμάν,Αμάν!!!Τι γίνεται στο Ιράν???Τι κρύβει η μπούργκα???
Βρε και δεν τους το'χα!
Άντε τυχεράκια,μια χαρά θα περάσεις!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Καλά κι εγώ δεν είχα ιδέα...τι είναι ποια αυτά τα περίφημα πάρτυ που όλοι φανταζόμαστε τι γίνεται; Πείτε ρε παιδιά καμιά λεπτομέρεια!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Επαθα πλακα τωρα ..κανενας δεν τα ειχε αναφερει αυτα στις ιστοριες του.
Εμενα μου αρεσει η trance ...αλλα τα κοβω για παρτυ τυπου στο παλαι ποτε Αλσος ..η στη Μαλακασα ..για οσους τα θυμουνται.
Τα Σοδομααα και τα Γομορααααα!!!!!!!:D:D
Φιλε μη μας ξεχασεις ..θα εχει πολυ ενδιαφερον να μας γραψεις την ιστορια και την οπτικη σου after για τα After.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.784
Επαθα πλακα τωρα ..κανενας δεν τα ειχε αναφερει αυτα στις ιστοριες του.
Εμενα μου αρεσει η trance ...αλλα τα κοβω για παρτυ τυπου στο παλαι ποτε Αλσος ..η στη Μαλακασα ..για οσους τα θυμουνται.
Τα Σοδομααα και τα Γομορααααα!!!!!!!:D:D
Φιλε μη μας ξεχασεις ..θα εχει πολυ ενδιαφερον να μας γραψεις την ιστορια και την οπτικη σου after για τα After.
Σε πάω! ;) Και σε κάτι πλοία στον Πειραιά!!! Ωραίες εποχές! Ήταν τότε που έβγαιναν στα παράθυρα κάτι "μάνες ravers"...:haha: Θυμάσαι???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom