Ιρλανδία Ιρλανδία - Πληροφορίες

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ναι, ναι ,γνωριζω , αλλωστε ειμαι και γω μπυρακιας(μην κοιτατε που δεν αποκαλυπτομαι:haha:)
Απλα η μαυρη μπυρα θεωρω οτι ειναι πιο κοντα σε μενα οσον αφορα στις γευστικες μου προτιμησεις!
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Εννοείται ότι έχει μπει κι αυτό στο πρόγραμμα.
Ο καιρός να μας κάνει τη χάρη και όλα θα γίνουν. Αν και αν είναι τόσο μαγικά όσο λες και με χάλια καιρό και πάλι φανταστικά πιστεύω θα είναι.

Το βρήκα και το κουμπάκι (μπροστά στα μάτια μου ήταν) ;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και τώρα που τα ανακαλώ ένα ένα στη μνήμη μου, δοκιμάστε οπωσδήποτε το irish stew και, φυσικά, δοκιμάστε και αγοράστε το potcheen (στην πορσελάνινη συσκευασία). Δείτε εδώ:

Bunratty Irish Potcheen Poteen Poitin
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εννοείται ότι έχει μπει κι αυτό στο πρόγραμμα.
Ο καιρός να μας κάνει τη χάρη και όλα θα γίνουν. Αν και αν είναι τόσο μαγικά όσο λες και με χάλια καιρό και πάλι φανταστικά πιστεύω θα είναι.

Το βρήκα και το κουμπάκι (μπροστά στα μάτια μου ήταν) ;)
νομιζω οτι ο καιρος παει με το τοπιο... Η ηλιοφανεια θα το σκοτωνε..
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Αν λέω λέει! Πάρε και τη dim_kyr μαζί σου, στον παράδεισο θα την πάς! :haha:

Α, και πού'σαι bianca? Μια και τό'φερ' η κουβέντα, μην τυχόν και δεν επισκεφτείτε στο Δουβλίνο το εργοστάσιο-μουσείο της Guinness και το εστιατόριο μέσα σ' αυτό!
Είχα βγει κουρούμπελο από εκεί μέσα!!:haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια και τό'φερ' η κουβέντα, μην τυχόν και δεν επισκεφτείτε στο Δουβλίνο το εργοστάσιο-μουσείο της Guinness και το εστιατόριο μέσα σ' αυτό!
Οι Δουβλινέζοι λένε ότι η Guinness είναι μια μπύρα που χαλάει κατά τη μεταφορά, και γι αυτό μέσα στο εργοστάσιο έχει την καλύτερη γεύση.

Τείνω να συμφωνήσω.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι Δουβλινέζοι λένε ότι η Guinness είναι μια μπύρα που χαλάει κατά τη μεταφορά, και γι αυτό μέσα στο εργοστάσιο έχει την καλύτερη γεύση.

Τείνω να συμφωνήσω.
Έτσι λοιπόν θα εξηγείται η τεράστια έκπληξη που έδειξαν τα μέλη μιας δουβλινέζικης μπάντας, δοκιμάζοντας guinness σε γνωστό λαϊβάδικο της Αθήνας, η οποία τους φάνηκε ισάξια αυτής που πίνουν στην πατρίδα τους και ρωτούσαν αν υπάρχει εργοστάσιο στην Αθήνα.

Ή μήπως ήταν ήδη λιώμα από τις πολλές μπύρες και δεν καταλάβαιναν τίποτα? :roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ψάχνοντας για κάτι άλλο, έπεσα πάνω σ' αυτό!


Είναι απολαυστικότατο, δώστε βάση στα lyrics, θα πάρετε μια γεύση του πώς διασκεδάζουν σε μια ιρλανδέζικη pub (αν και στο συγκεκριμένο τραγούδι είναι ιδιαίτερα σεμνοί) - οι αθυροστομίες και τα υπονοούμενα (και όχι μόνο) που ακούγονται παρουσία ανήλικων παιδιών (για την "προστασία" των οποίων κανείς δε νοιάζεται ιδιαίτερα) και η πλάκα που γίνεται είναι απίστευτες.

Καλή διασκέδαση!
 
Last edited by a moderator:

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο και έχοντας ως δεδομένο ότι θα έχουμε στη διάθεση μας μόνο 6 μέρες, που σίγουρα δεν είναι αρκετές για να δει κανείς την Ιρλανδία, σκεφτόμαστε το εξής πρόγραμμα:
1 μέρα Μπέλφαστ
1 μέρα Derry - Giant's Causeway
1 μέρα Cliffs of Moher - Doolin - Galway
2 μέρες Δουβλίνο (πολύ λίγο???)
1 μέρα Kilkenny - Glendalough - Wicklow mountains
Οι διανυκτερεύσεις θα είναι μάλλον 2 στο Μπέλφαστ και 4 στο Δουβλίνο. ( ή 2 Μπέλφαστ, 3 Δουβλίνο και 1 στο Galway ή στη γύρω περιοχή)
Μένουν πολλά απ'έξω αλλά πιστεύω ότι το πρόγραμμα μας είναι ήδη αρκετά φιλόδοξο.
Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι διαφορετικό είμαστε όλοι αυτιά.
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο και έχοντας ως δεδομένο ότι θα έχουμε στη διάθεση μας μόνο 6 μέρες, που σίγουρα δεν είναι αρκετές για να δει κανείς την Ιρλανδία, σκεφτόμαστε το εξής πρόγραμμα:
1 μέρα Μπέλφαστ
1 μέρα Derry - Giant's Causeway
1 μέρα Cliffs of Moher - Doolin - Galway
2 μέρες Δουβλίνο (πολύ λίγο???)
1 μέρα Kilkenny - Glendalough - Wicklow mountains
Οι διανυκτερεύσεις θα είναι μάλλον 2 στο Μπέλφαστ και 4 στο Δουβλίνο. ( ή 2 Μπέλφαστ, 3 Δουβλίνο και 1 στο Galway ή στη γύρω περιοχή)
Μένουν πολλά απ'έξω αλλά πιστεύω ότι το πρόγραμμα μας είναι ήδη αρκετά φιλόδοξο.
Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι διαφορετικό είμαστε όλοι αυτιά.
Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις την ιστορία μου "Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι...", όπου διηγούμαι ένα αντίστοιχο ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom