Ισλανδία Ισλανδία Αυγουστιάτικα!

stanley1234

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Παιδια σκοπευω να παω τον Αυγουστο 2012 στιν Ισλανδια μονος μου μαλλον και θα'θελα μερικες χρησιμες πληροφοριες για το μερος οπως διαμονη (οικονομικο) και μερη για να δω.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πάτα πάνω στη λέξη Ισλανδία και θα σου βγάλει ταξιδιωτική ιστορία που μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες και μετά στην αναζήτηση για περισσότερες info. Αλλιώς, αναμένεις τον North και τον hydronnetta που είναι και λάτρεις.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προσωπικά θα πρότεινα τον North66 που παρακολουθεί στενότερα τα της Ισλανδίας
Πάντως εξαιρετική επιλογή. Εύγε! Εγώ επι του παρόντος μπορώ να σε παραπέμψω στην ταξιδιωτική μου ιστορία για ιδέες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Παιδια σκοπευω να παω τον Αυγουστο 2012 στιν Ισλανδια μονος μου μαλλον και θα'θελα μερικες χρησιμες πληροφοριες για το μερος οπως διαμονη (οικονομικο) και μερη για να δω.
Καταρχάς, ξεκίνα με την ανάγνωση των τριών εξαίρετων ιστοριών των McElk, hydronetta και Menia21 στις οποίες θα βρεις πλήθος πληροφοριών για το νησί.

http://www.travelstories.gr/glossary/18241-%E9%F3%EB%E1%ED%E4%DF%E1.html

Όσον αφορά τα μέρη που μπορείς να επισκεφτείς, η Ισλανδία είναι ένα μεγάλο νησί και πρέπει να αποφασίσεις τι θες να δεις. Γενικά, οι τουρίστες συνηθίζουν να επισκέπτονται την πρωτεύουσα και τη γύρω περιοχή, να κάνουν το Golden Circle και μετά να κάνουν το γύρο του νησιού ακολουθώντας το Ring Road.

Όσο για οικονομική διαμονή, μπορώ να σου προτείνω για την πρωτεύουσα που έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία ξενοδοχείων κάποιο από τα Center Hotels στα οποία μπορείς να βρεις δίκλινο δωμάτιο με πρωινό σε κεντρική τοποθεσία με 60-70e η βραδιά.

Για οικονομικό φαγητό υπάρχει το Prikið, μία ατμοσφαιρική pub επί του κεντρικότερου δρόμου στο Ρέικιαβικ με λίγους τουρίστες και πολλούς ντόπιους.
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Καλησπέρα

Εχουμε γυρίσει εδω και ενα μηνα και θέλω να ξαναφύγω πετώντας ...
Τελικα δε μπορέσαμε λογο οικονομικού να νοικιάσουμε αμαξι (δεν έβγαινε με τίποτα δηλαδη) κλείναμε απο εκει tour καθημερινά και χρησιμοποιήσαμε και 2 φόρες τα λεωφορεία. Μείναμε στο Ρέικιαβικ και κάναμε ολο το νοτιο τμημα της Ισλανδίας. Επειδή δεν εχω το ταλέντο να γραφω ιστορίες το μονο που εχω να πω ειναι οτι η Ισλανδία είναι μια απο τις πιο ενδιαφέρουσες και διαφορετικές χωρες που εχω παει και ο παράδεισος για αυτους που αγαπούν την φυση. Παρόλο που είμαι παιδί της ζέστης ηθελα πολλα χρονια να παω στην Ισλανδία και χαίρομαι που τα κατάφερα παντα θα ειναι ενα ταξιδι που θα εχει ξεχωριστη θεση στην καρδια και στο μυαλο μου!
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλωσόρισες στο κλάμπ των Ισλανδολατρών και κατά πως φαινεται και λίγοι δεν είμαστε και η παρέα μεγαλώνει....
 

stanley1234

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γίνεται να κλείσω απο δω (Αθήνα) τα εισιτήρια για Αθήνα-Κοπεγχάγη-Ρευκιαβικ με επιστροφή που ειναι πιο οικονομικό?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γίνεται να κλείσω απο δω (Αθήνα) τα εισιτήρια για Αθήνα-Κοπεγχάγη-Ρευκιαβικ με επιστροφή που ειναι πιο οικονομικό?
Όχι σε ενιαίο εισιτήριο μέσω Κοπεγχάγης γιατί ο συνδυασμός SAS-Icelandair θα έρθει πολύ ακριβά.

Πάντως η Lufthansa έχει μια απίστευτη τιμή για τον Ιούνιο του 2012 ATH-KEF-ATH με EUR320 αλλά με χάλια ώρες άφιξης-αναχώρησης. Όμως τα 320 είναι πολύ οικονομική τιμή!
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Ναι και εμείς μέσω Ντίσελντορφ πήγαμε με lufthansa με 15 ώρες αναμονής και στο πήγαινε και στο έλα αλλα δε πειράζει είδαμε και το Ντίσελντορφ 2 μέρες... η πτήση κόστισε 450 ευρω το άτομο πήγαινε - έλα. (Πήγαμε Αύγουστο)
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Παιδιά κόλλησα κι εγώ το μικρόβιο και κοίταζα για Ισλανδία του χρόνου τον Ιούνιο... βρήκα και απίστευτες τιμές αεροπορικών με lufthansa (από 240 - 310 ? το άτομο μέσω Ντίσελντορφ με μικρή αναμονή και αναχώρηση μεσάνυχτα, δηλ. γλύτωνες και διανυκτέρευση), αλλά η οικονομική κατάσταση απέτρεψε και εμένα και την παρέα μου, έστω να κλείσουμε τα αεροπορικά και βλέπουμε αργότερα για τα υπόλοιπα. Τα κοστοβόρα ταξίδια απλά ματαιώνονται, εδώ ματαιώσαμε σύντομο αεροπορικό ταξίδι το φθινόπωρο. Η κρίση έχει τις συνέπειές της.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
η Ισλανδια σαν ζωη πως ειναι; Εννοω η καθημερινοτητα .. εκτος απο τα λεφτα που θα φας για να πας και για τα ξενοδοχεια,ποσα λεφτα θες για να φας,να πιεις κλπ κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom