Ισλανδία Ισλανδία Αυγουστιάτικα!

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Σε γενικές γραμμές είναι ψιλοακριβή χωρα υπολόγισε στα απλα πράγματα +2-3 ευρω απο τις τιμές εδώ.
Εμείς την βγάλαμε πολύ οικονομικά δλδ δε φάγαμε σε πολύ "καλα" εστιατόρια αλλα έχω να πω ότι το φαγητό τους ήταν παντού πολύ καλο και πολύ καλη ποιότητα απλες μερίδες γύρω στα 12 ευρω το άτομο.
Από ποτά μονο μπυρα ήπιαμε που είχε καπου 6 ευρω. Αυτά που είναι αρκετά ακριβά είναι τα αναμνηστικά τους τα οποια δε ήταν και πολύ ωραια περίμενα πολύ καλύτερα. Έχει όμως πολυ φτηνές εισόδους στις πισινες με ζεστό νερο (όχι στην blue lagoon εκεί είχε περίπου 25 ευρω ) που είναι πολύ ωραια και χαλαρωτικά και έχει μονο 2,50 ευρω.
Την μερα η πολη είναι πολύ ήσυχη με μηδαμινή κίνηση... το βραδυ όμως βγαίνουν όλοι έξω μετά τις 11 δλδ και κάθονται μέχρι πολύ αργά έξω μη σου πω και μέχρι το πρωί!
Οι Ισλανδοί είναι πολύ ευγενικοί - χαλαροί και με πολύ χιούμορ έχω να πω!
Τον Αύγουστο που πήγαμε εμείς νύχτωνε γύρω στις 22.30 και ξημέρωνε γύρω στις 4! Από τα μεσα Σεπτεμβρίου που μεγαλώνει η νύχτα μπορείς να πετύχεις και το βόρειο σελας εμείς δυστυχώς δε το προλάβαμε.
 

stanley1234

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Παιδιά πως μπορώ να κλείσω εισιτήρια για Αθήνα-Ντυσελντορφ-Ρευκιαβικ με επιστροφή?Θελω να αποφύγω την ακριβή λυση μέσω airtickets.Μπορώ μεσω τηλεφώνου ή κλείσιμο εισιτηρίων μεσω internet?Mε ποιον άλλον τρόπο?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παιδιά πως μπορώ να κλείσω εισιτήρια για Αθήνα-Ντυσελντορφ-Ρευκιαβικ με επιστροφή?Θελω να αποφύγω την ακριβή λυση μέσω airtickets.Μπορώ μεσω τηλεφώνου ή κλείσιμο εισιτηρίων μεσω internet?Mε ποιον άλλον τρόπο?
ε τους ειπες ολους δεν υπαρχει και αλλος .. μπες στις μηχανες αναζητησης στο ιντερνετ και συγκρινε τιμες .. αν πατησεις στο γοογλε θα σου βγαλει ολα τα πιθανα site για αναζητηση πτησεων δεν χρειαζεται να στα λεω εδω και να με κατηγορησουνε για διαφημιση .. θελεις να ειναι μεσω ντυσελντορφ σωνει και καλα;;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
επομενως καντο ετσι .. μπες σε ταξιδιωτικα site(υπαρχουν εκατονταδες) και συγκρινε τιμες ..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάντως αν η διαφορά στη τιμή είναι μεγάλη, αξίζει να παρατείνεις τη διαμονή στο Ντίσελντορφ για ακόμη μια μέρα (ώστε να γίνουν σχεδόν 2) να το δείς καλά και συνεχίζεις για Ισλανδία. Αν βέβαια έχεις την πολυτελεια του χρόνου. Αν δε σου περισσεύει χρόνος, καλύτερα να τον εκμεταλλευτείς μόνο για τον προορισμό που θές.
Παντως εγώ ψάχνω ευκαιρία όταν πηγαίνω κάπου και έχω χρόνο, να επισκέπτομαι και το μέρος που κάνω στάση - όπως τώρα που επιστροφή Ζιμπάμπουε-Αθήνα θα είναι μέσω Κέιπ Τάουν (μόνο που η στάση μου θα κρατήσει 4 μέρες...)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πάντως αν η διαφορά στη τιμή είναι μεγάλη, αξίζει να παρατείνεις τη διαμονή στο Ντίσελντορφ για ακόμη μια μέρα (ώστε να γίνουν σχεδόν 2) να το δείς καλά και συνεχίζεις για Ισλανδία. Αν βέβαια έχεις την πολυτελεια του χρόνου. Αν δε σου περισσεύει χρόνος, καλύτερα να τον εκμεταλλευτείς μόνο για τον προορισμό που θές.
Παντως εγώ ψάχνω ευκαιρία όταν πηγαίνω κάπου και έχω χρόνο, να επισκέπτομαι και το μέρος που κάνω στάση - όπως τώρα που επιστροφή Ζιμπάμπουε-Αθήνα θα είναι μέσω Κέιπ Τάουν (μόνο που η στάση μου θα κρατήσει 4 μέρες...)
Αντωνη επι τη ευκαιρια καλα να περασεις Ζιμπαμπουε,ξεχασα να στο πω :clap::clap::clap: περιμενουμε ιστοριουλα μετα ε;;; (σορρυ για το οφ τοπικ)
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Πάντως αν η διαφορά στη τιμή είναι μεγάλη, αξίζει να παρατείνεις τη διαμονή στο Ντίσελντορφ για ακόμη μια μέρα (ώστε να γίνουν σχεδόν 2) να το δείς καλά και συνεχίζεις για Ισλανδία. Αν βέβαια έχεις την πολυτελεια του χρόνου. Αν δε σου περισσεύει χρόνος, καλύτερα να τον εκμεταλλευτείς μόνο για τον προορισμό που θές.
Παντως εγώ ψάχνω ευκαιρία όταν πηγαίνω κάπου και έχω χρόνο, να επισκέπτομαι και το μέρος που κάνω στάση - όπως τώρα που επιστροφή Ζιμπάμπουε-Αθήνα θα είναι μέσω Κέιπ Τάουν (μόνο που η στάση μου θα κρατήσει 4 μέρες...)
αγορι,καλα να περασεις.οταν επιστρεψεις περιμενουμε νεα σου!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για να μην αλλάζουμε θέμα (να ρίξω στάχτη στα μάτια), νομίζω ότι Ισλανδία τον Αύγουστο λέει. Πότε να πάει κανείς, καταχείμωνο; Δε γίνεται!!

αγορι,καλα να περασεις.οταν επιστρεψεις περιμενουμε νεα σου!!!
Να' σαι καλά!!
Τα λέμε λεπτομερώς όταν επιστρέψω!!:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για να μην αλλάζουμε θέμα (να ρίξω στάχτη στα μάτια), νομίζω ότι Ισλανδία τον Αύγουστο λέει. Πότε να πάει κανείς, καταχείμωνο; Δε γίνεται!!
Εγώ πάντως καταχείμωνο θέλω να πάω να δω το Σέλας. Δεν ξέρω αν έχετε υπόψην σας το Northern Lights City Break .
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ πάντως καταχείμωνο θέλω να πάω να δω το Σέλας. Δεν ξέρω αν έχετε υπόψην σας το Northern Lights City Break .
Το Β.Σέλας θα το δώ χειμώνα στη Β.Νορβηγία.
Δε θα χαράμιζα την Ισλανδία με τόσα χρώματα που έχω δεί κλπ σε καλοκαιρινούς μήνες, να πάω χειμώνα... Εκτός το Σέλας, χαραμίζεται το ταξίδι (πιστεύω).
Γι'αυτό το Σέλας όπως είπα θα προσπαθήσω έναν Δεκέμβρη (τότε δεν είναι; ) σε μιά Νορβηγία με κάποιο παγοθραυστικό.... (αχ ακόμη δεν έφυγα για Αφρικές και σκέφτομαι σέλας... τι έχω πάθει και χωρίς λεφτά πιά!! )
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το Β.Σέλας θα το δώ χειμώνα στη Β.Νορβηγία.
Δε θα χαράμιζα την Ισλανδία με τόσα χρώματα που έχω δεί κλπ σε καλοκαιρινούς μήνες, να πάω χειμώνα... Εκτός το Σέλας, χαραμίζεται το ταξίδι (πιστεύω).
Καλά, έτσι όπως το θέτεις και τη Νορβηγία θα την χαράμιζες έτσι. Δεν είναι ότι της λείπουν οι φυσικές ομορφιές (για μένα είναι η πιο εντυπωσιακή χώρα από όσες έχω πάει. Σίγουρα βέβαια τον χειμώνα την χάρηκα λιγότερο από ότι το καλοκαίρι!).

Προσωπικά θα ήθελα να πάω και καλοκαίρι και χειμώνα Ισλανδία. Αλλά τελευταία μου έχει κάτσει πολύ ο χειμώνας, τόσο για το Σέλας που σίγουρα θα είναι εντυπωσιακό εκεί, όσο και για να κάνω βουτιά στις θερμές πισίνες (άλλη χάρη θα έχει με - βαθμούς τριγύρω).

Αλλά καθένας με τις προτιμήσεις του.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom