Ισλανδία Ισλανδία Πρόγραμμα

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα. Έχω κλείσει για 18-26 Μαρτίου τελικά για Ισλανδία. Έχω νοικιάσει ένα Dacia jogger 7θεσεο και Έχω κάνει το εξής πρόγραμμα να μου πείτε την γνώμη σας κ για τυχόν προσθαφαιρεσεις.
Day 1. Διαμονή λίγες ώρες αεροδρόμιο λουτον
Day 2. Πρωί πρωί άφιξη, παραλαβή αυτοκινητου,προμήθειες κ ξεκινάμε για το golden circle.διαμονη hella.
Day 3. Seljalandsfoss,vik ,skogafoss και διαμονή ανάμεσα σε national park vatnajokul κσο hofn για 2 νύχτες.
Day 4 πεζοπορία παγετώνα, diamond beach
Day 5 hofn,vestrahorn και επιστροφή προς vik,fradrargljufur canyon,διαμονή πριν το vik
Day 6 επιστροφή προς ρεκιαβικ, reynisfjara Beach,dyrholae view point,kerid crater, κρυφή πηγή,lava tunnel, διαμονή ρεκιαβικ
Day 7 αυθημερόν εκδρομή σε borgsnes,μαύρη εκκλησία,μουσείο καρχαρία, snaeffelsjokul, διαμονή Ρέικιαβικ
Day 8 βόλτες στην πόλη του ρεκιαβικ μέχρι αργά, επιστροφή αεροδρόμιο με στάση blue lagoon κ πτήση επιστροφής.
Τα βράδια στα νότια μετά της 21.00 θα βγαίνουμε για κυνήγι σέλας κ ελπίζουμε να είμαστε τυχεροί.
Πως το βλέπετε το πρόγραμμα;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Όταν λες στάση στο μπλου λαγκούν τι εννοείς. Θα σταματήσετε για μια απλή φωτογράφιση ή θα κάνετε μπάνιο; Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να διαθέσετε ένα τρίωρο τουλάχιστον.
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Όταν λες στάση στο μπλου λαγκούν τι εννοείς. Θα σταματήσετε για μια απλή φωτογράφιση ή θα κάνετε μπάνιο; Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να διαθέσετε ένα τρίωρο τουλάχιστον.
Η πτήση είναι πολύ αργά ξημερώματα σχεδόν της άλλης μέρας .πηγαίνοντας για αεροδρόμιο θα κάνουμε μια στάση 3-4 ώρες. Είναι ανοιχτά Μάρτιο έως 21.00 το βράδυ.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Καλησπέρα έχουμε κλείσει για Ισλανδια 26 Σεπτέμβρη με 6 Οκτώβρη. Σας παραθέτω το αρχικό πλάνο του ταξιδιού , ώστε κάποιοι που έχουν πάει να μου πουν τι θα άλλαζαν

Day 1. Keflavik - blue lagoon -
Reykjavik (διαμονή)

Day 2. Thingvellir National Park- Geysir -Gullfoss Waterfall - Kerid Crater - Hella (διαμονή)

Day 3. Seljalandsfoss -Gljufrabui- Skogafoss - Dyrholaey - Reynisfjara Beach -Fladrargljufur - Eldhraun lava fields -Vatnajokull national park (διαμονή κάπου κοντά σε Jokulsarlon)

Day 4. Jokulsarlon- Diamond Beach -Stokksnes- Eskifjordur -Seydisfjordur -Borgatfjardarhofn (puffins) -Egilsstadir (διαμονή)

Day 5. Studlagil Canyon- Dettifoss- Krafla- Namaskard- Hverir -Myvatn Nature Baths - Husavik (διαμονή)

Day 6. Whale watching - Godafoss - Godafoss Waterfall- Svalbardseyri lighthouse -Akureyri (διαμονή)

Day 7. Akureyri- kolugljufur canyon - Kirkjufellsfoss- Grundarfjordur (διαμονή)

Day 8. Svordurfos -Skardsvik beach -Djupalonssandur beach -Saxholl Crater- londrangar view point- Arnarstrapi Cliffs - Budakirkja (μαύρη εκκλησία )- Bjarnarfoss -Ytri Tunga (παραλία με φώκιες)

Day 9. Reykjavik

Day 10. Reykjavik -αεροδρόμιο Keflavik
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα
Day 3. Seljalandsfoss -Gljufrabui- Skogafoss - Dyrholaey - Reynisfjara Beach -Fladrargljufur - Eldhraun lava fields -Vatnajokull national park (διαμονή κάπου κοντά σε Jokulsarlon)
Αν δεν μπείτε σε μουσεία και δεν έχετε βάλει κάποια δραστηριότητα στο Vatnajokull national park τότε βγαίνει χωρίς τρέξιμο. Αν έχετε βάλει κάποια δραστηριότητα όμως είναι στριμωγμένο.
Day 4. Jokulsarlon- Diamond Beach -Stokksnes- Eskifjordur -Seydisfjordur -Borgatfjardarhofn (puffins) -Egilsstadir (διαμονή)
Το Borgatfjardarhofn καλύτερα βάλτο την άλλη μέρα το πρωί και ξεκινήστε νωρίς! Τα ανατολικά φιόρδ θέλουν χρόνο για να τα διασχίσεις. Θα θέλετε να κάνετε στάσεις. Έχουν όμορφες εικόνες!
Αυτό δεν κατάλαβα τι είναι. Αυτά Djupalonssandur beach -Saxholl Crater τα αλλάζεις σειρά. Γενικά έχεις βάλει τη παρατήρηση των ζώων το βράδυ. Τα ζώα είναι πιο ενεργά το πρωί! Αυτή η μέρα να ξέρεις είναι γεμάτη και παίρνει χρόνο, αλλά δεν της φαίνεται.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Καλησπέρα

Αν δεν μπείτε σε μουσεία και δεν έχετε βάλει κάποια δραστηριότητα στο Vatnajokull national park τότε βγαίνει χωρίς τρέξιμο. Αν έχετε βάλει κάποια δραστηριότητα όμως είναι στριμωγμένο.

Το Borgatfjardarhofn καλύτερα βάλτο την άλλη μέρα το πρωί και ξεκινήστε νωρίς! Τα ανατολικά φιόρδ θέλουν χρόνο για να τα διασχίσεις. Θα θέλετε να κάνετε στάσεις. Έχουν όμορφες εικόνες!

Αυτό δεν κατάλαβα τι είναι. Αυτά Djupalonssandur beach -Saxholl Crater τα αλλάζεις σειρά. Γενικά έχεις βάλει τη παρατήρηση των ζώων το βράδυ. Τα ζώα είναι πιο ενεργά το πρωί! Αυτή η μέρα να ξέρεις είναι γεμάτη και παίρνει χρόνο, αλλά δεν της φαίνεται.
Ευχαριστώ πολύ!! Svodufoss ήθελα να γράψω και ειναι καταρράκτης
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Καλησπέρα σας! Θα πάω τον Μάιο στην Ισλανδία και έχω ακριβώς τις ίδιες μέρες και σκοπεύω να κάνω περίπου το ίδιο πρόγραμμα με τον φίλο @kostas travel παραπάνω. Ήθελα να σε ρωτήσω φίλε μου αν το πρόγραμμα σου ήταν τελικά οκ; Τρέχατε ή βγήκε σχετικά χαλαρά; Θα πρόσθετες ή θα αφαιρούσες κάτι; Είναι κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε που το διαπίστωσες εκεί και δεν το αναφέρεις στο αρχικό σου πρόγραμμα;

Εγώ ψοφάω να πάω στο Landmannalaugar αλλά μου είπαν εδώ ότι τον Μάιο δεν θα έχουν ανοίξει ακόμα οι δρόμοι προς τα highlands. Ίσως να μπορούμε να πάμε με οργανωμένο jeep tour που ξεκινάει από το Ρέικιαβικ αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση είναι ακριβά και δεν βλέπω να πηγαίνουμε.

Επίσης, ενώ η μία εναλλακτική είναι να κάνω ακριβώς το παραπάνω πρόγραμμα, η άλλη είναι να κάνουμε το ίδιο πρόγραμμα μέχρι το day 5, την 6η μέρα να ξεκινήσουμε από το husavik (ή τη λίμνη myvatn) και να φτάσουμε μέχρι το holmavik κάνοντας ενδιάμεσα στάση στο akureyri, και να αφιερώσουμε την 7η,8η και μισή 9η μέρα στα westfjords. Το απόγευμα της 9ης μέρας θα αναχωρήσουμε για το Ρέικιαβικ, όπου θα διανυκτερεύσουμε και την 10η και τελευταία μέρα θα δούμε το Ρέικιαβικ και αργά το βράδυ θα πάρουμε την πτήση της επιστροφής. Πώς σας φαίνεται το δεύτερο σενάριο; Ξέρω πως τα χιλιόμετρα στα westfjords θα είναι πολλά αλλά μου φαίνεται εφικτό όπως τα έγραψα. Αξίζει τον κόπο να θυσιάσουμε whale watching, Kolugljúfur Canyon, χερσόνησο Trollaskagi (που προτείνουν κάποιοι) και χερσόνησο Snaefellsnes για να πάμε στα Westfjords;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εγώ ψοφάω να πάω στο Landmannalaugar
Αξίζει τον κόπο να θυσιάσουμε whale watching, Kolugljúfur Canyon, χερσόνησο Trollaskagi (που προτείνουν κάποιοι) και χερσόνησο Snaefellsnes για να πάμε στα Westfjords;
Κοίτα: η Ισλανδία είναι καημός!!! Τι να προσθέσεις και τι να αφαιρέσεις;;; Ένα είναι βέβαιο, πως ό,τι κι αν κρατήσεις θα αποζημιωθείς για ό,τι άφησες. :)
Από τα παραπάνω έκανα το whales watching, Snaefellsness και Landmannalaugar (τα υπόλοιπα δεν χωρούσαν :( ). Αν είναι να αφαιρέσεις κάτι, προτείνω το whales watching ή/και την Snaefellsness.
Το Landmannalaugar δεν θα το έχανα με τίποτα! Κάποιος που έχει κάνει όμως και τα Westfjords θα ήταν χρήσιμο να κάνει μια σύγκριση.
Επίσης αν σκέφτεσαι να κάνετε βόλτα με βάρκα, προτιμήστε την λίμνη Fjallsarlon αντί για την Jokulsarlon. Η παράκαμψη είναι μικρή, η λίμνη είναι μικρότερη και με λιγότερο κόσμο. Αν σας βγαίνει δε, μπορείτε να περπατήσετε και μέχρι την Breidarlon. Λέω ....
Α! Και στο Husavik να πάτε στα Geosea Geothermal sea baths. Από τις καλύτερες στιγμές του ταξιδιού μας.
 
Last edited:

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Καλησπέρα σας! Θα πάω τον Μάιο στην Ισλανδία και έχω ακριβώς τις ίδιες μέρες και σκοπεύω να κάνω περίπου το ίδιο πρόγραμμα με τον φίλο @kostas travel παραπάνω. Ήθελα να σε ρωτήσω φίλε μου αν το πρόγραμμα σου ήταν τελικά οκ; Τρέχατε ή βγήκε σχετικά χαλαρά; Θα πρόσθετες ή θα αφαιρούσες κάτι; Είναι κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε που το διαπίστωσες εκεί και δεν το αναφέρεις στο αρχικό σου πρόγραμμα;

Εγώ ψοφάω να πάω στο Landmannalaugar αλλά μου είπαν εδώ ότι τον Μάιο δεν θα έχουν ανοίξει ακόμα οι δρόμοι προς τα highlands. Ίσως να μπορούμε να πάμε με οργανωμένο jeep tour που ξεκινάει από το Ρέικιαβικ αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση είναι ακριβά και δεν βλέπω να πηγαίνουμε.

Επίσης, ενώ η μία εναλλακτική είναι να κάνω ακριβώς το παραπάνω πρόγραμμα, η άλλη είναι να κάνουμε το ίδιο πρόγραμμα μέχρι το day 5, την 6η μέρα να ξεκινήσουμε από το husavik (ή τη λίμνη myvatn) και να φτάσουμε μέχρι το holmavik κάνοντας ενδιάμεσα στάση στο akureyri, και να αφιερώσουμε την 7η,8η και μισή 9η μέρα στα westfjords. Το απόγευμα της 9ης μέρας θα αναχωρήσουμε για το Ρέικιαβικ, όπου θα διανυκτερεύσουμε και την 10η και τελευταία μέρα θα δούμε το Ρέικιαβικ και αργά το βράδυ θα πάρουμε την πτήση της επιστροφής. Πώς σας φαίνεται το δεύτερο σενάριο; Ξέρω πως τα χιλιόμετρα στα westfjords θα είναι πολλά αλλά μου φαίνεται εφικτό όπως τα έγραψα. Αξίζει τον κόπο να θυσιάσουμε whale watching, Kolugljúfur Canyon, χερσόνησο Trollaskagi (που προτείνουν κάποιοι) και χερσόνησο Snaefellsnes για να πάμε στα Westfjords;

Καλημέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση . Το πρόγραμμα βγήκε και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο τρέξιμο . Εμείς επιλέξαμε να κλείσουμε διαμονή μόνο για το Ρέικιαβικ από πριν και κλείναμε σε όλα τα υπόλοιπα την προηγούμενη μέρα. Για εμένα το whale watching στο Husavik ήταν κορυφαία εμπειρία . Κάτι ακόμα που δεν πρέπει να χάσετε είναι το Studlagil Canyon παρότι σε αναγκάζει να κανεις μια μικρή παράκαμψη από τον δρόμο , αξίζει με τα χίλια . Σε οτιδήποτε άλλο χρειαστείς βοήθεια πες μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom