Ισλανδία Ισλανδία Πρόγραμμα

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ως προς την διαμονή να κοιτάξω για κέντρο Ρέικιαβικ η κάπου παραέξω; Ή κάπως να μοιράσω ας πούμε τα βράδια σε Ρέικιαβικ και κάπου αλλού έτσι ώστε να μας διευκολύνει στις μετακινήσεις πχ στην γαλάζια λίμνη, στο gullfoss κλπ.
Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την διαμονή ή ό,τι άλλο μπορεί να μας φανεί χρήσιμο είναι ευπρόσδεκτο!
Αν κινηθείς μόνο στο Golden Circle (Pingvellir, Gullfoss, Geysir) και Blue Lagoon, εννοείται θα μείνεις μόνο στο Ρέικιαβικ. Κοίτα το Center Hotel Arnarhvoll που είναι και σχετικά κεντρικό και έχει πολύ ωραία θέα προς το λιμάνι ειδικά απ' το rooftop.

Αν θες να κινηθείς νότια για να δεις Skaftafell, Jokulsarlon κτλ, τότε ναι πρέπει να προσθέσεις μία διαμονή προς τα εκεί. Σε αυτή την περίπτωση, κοίτα το Hotel Skaftafell, μερικά χιλιόμετρα μετά το πάρκο Skaftafell. Αν και το ξενοδοχείο είναι μέτριο χωρίς πολυτέλειες, είναι κτισμένο σε ένα πολύ όμορφο και ιδιαίτερο σημείο γιατί πίσω απ' το ξενοδοχείο ξεκινάει ένα μονοπάτι που σε 15'-20' καταλήγεις στη γλώσσα του παγετώνα.
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα στην παρέα που είναι πάντα εδώ με απίθανες ταξιδιωτικές συμβουλές.

Σε τρεις εβδομάδες αναχωρώ για ένα από τα ταξίδια-φετίχ του Φόρουμ (αστειεύομαι αλλά νομίζω ότι το τρίπτυχο Ισλανδία-Περού-Ινδία είναι το must για πολλούς εδώ). Επειδή είναι και για μένα, μετά την Ινδία, λέω να βάλω την πινέζα και στην Ισλανδία.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρόγραμμα:
1η ημέρα: Άφιξη βράδυ στο Ρέικιαβικ
2η ημέρα: Gullfoss, Thingvellir (ενδιάμεσα μια βόλτα Haukadalur) και απόγευμα επιστροφή και περατζάδα στο Ρέικιαβικ
3η ημέρα: Snaefellsnes-Dalabyggd. Θέλουμε να δούμε το φάρο Malarrif και να περπατήσουμε στο Londarangar.
4η ημέρα: Westfjords-Isafjordur (διανυκτέρευση)
5η ημέρα: Isafjordur-Holmavik-Blonduos-Hvetserkur
6η ημέρα: Akuyeri-Husavik
7η ημέρα: Myvatn-Studlagil-Egilsstadir
8η ημέρα: καταρράκτες Henfifoss-Litlanesfoss-Verstrahorn Mountain-Hofn
9η ημέρα: λίμνη Jokulsarlon, εθνικό πάρκο Skaftafell-Katla-Μαύρη Παραλία-Dyrholaey
10η ημέρα: Landmannakaugar - Hvolsvollur-Selfoss
11η ημέρα: εθνικό πάρκο Fjallabaki, Landmannalaugar, εκεί λέμε να κάνουμε και μπόλικο περπάτημα
Θα έχουμε μετά 1,5 μέρα περίπου Ρέικιαβικ και μετά επιστροφή, είναι συνολικά 13 διανυκτερεύσεις, θα είμαστε τέσσερα άτομα με αυτοκίνητο φυσικά. Έχουμε ήδη κλείσει κάποιες δραστηριότητες όπως παρατήρηση φαλαινών.
Πώς σας φαίνεται;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Θα το δω και καλύτερα πιο αργά σήμερα, αλλά η 4η-5η μέρα δεν βγαίνουν. Βγαίνουν, αλλά δεν βγαίνουν. Τα Δυτικά φιόρδ θέλουν πιο πολύ χρόνο, αν θες να δεις πράγματα. Εμείς περάσαμε 4 διανυκτερεύσεις, ήταν το ελάχιστο θεωρώ.

Καταλαβαίνω ότι με 13 μέρες δεν γίνονται όλα, απλά θα φάτε πολλή οδήγηση σε χωματόδρομους, χωρίς χρόνο να απολαύσετε όσα έχουν τα westfjords
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θα το δω και καλύτερα πιο αργά σήμερα, αλλά η 4η-5η μέρα δεν βγαίνουν. Βγαίνουν, αλλά δεν βγαίνουν. Τα Δυτικά φιόρδ θέλουν πιο πολύ χρόνο, αν θες να δεις πράγματα. Εμείς περάσαμε 4 διανυκτερεύσεις, ήταν το ελάχιστο θεωρώ.

Καταλαβαίνω ότι με 13 μέρες δεν γίνονται όλα, απλά θα φάτε πολλή οδήγηση σε χωματόδρομους, χωρίς χρόνο να απολαύσετε όσα έχουν τα westfjords
Σε ευχαριστώ, κάθε συνεισφορά ευπρόσδεκτη!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Φάλαινες πού κλείσατε, Husavik; Εκεί θα σύστηνα, θεωρείται καλύτερο μέρος, αν κι εμείς είχαμ επάει αναγκαστικά από Ρέικιαβικ. Στο Husavik είναι και το Geosea Spa, σούπερ, ειδικά να φυσαέι μανιασμένος αέρας από τα ανοιχτά και παγώνει το κεφάλι έξω από το νερό. :p
Επίσης, σημειώστε τα εξής και δείτε αν θέλετε να τα βάλετε στο πρόγραμμα:
Hnjótur Museum, Pollurinn Hot Pool, The Icelandic Sea Monster Museum and Coffee shop, Djúpavík's old herring factory, Pottarnir á Drangsnesi, Kolugljúfur Canyon

Edit: Όχημα 4χ4, σωστά;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Edit: Όχημα 4χ4, σωστά;
Ναι, εννοείται.

Φάλαινες πού κλείσατε, Husavik; Εκεί θα σύστηνα, θεωρείται καλύτερο μέρος, αν κι εμείς είχαμ επάει αναγκαστικά από Ρέικιαβικ. Στο Husavik είναι και το Geosea Spa, σούπερ, ειδικά να φυσαέι μανιασμένος αέρας από τα ανοιχτά και παγώνει το κεφάλι έξω από το νερό. :p
Επίσης, σημειώστε τα εξής και δείτε αν θέλετε να τα βάλετε στο πρόγραμμα:
Hnjótur Museum, Pollurinn Hot Pool, The Icelandic Sea Monster Museum and Coffee shop, Djúpavík's old herring factory, Pottarnir á Drangsnesi, Kolugljúfur Canyon
Φάλαινες στο Husavik, ναι. Θα τα έχω υπόψη τα υπόλοιπα, έχουμε κανονίσει σίγουρα το Μουσείο Φαλαινών.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα στην παρέα που είναι πάντα εδώ με απίθανες ταξιδιωτικές συμβουλές.

Σε τρεις εβδομάδες αναχωρώ για ένα από τα ταξίδια-φετίχ του Φόρουμ (αστειεύομαι αλλά νομίζω ότι το τρίπτυχο Ισλανδία-Περού-Ινδία είναι το must για πολλούς εδώ). Επειδή είναι και για μένα, μετά την Ινδία, λέω να βάλω την πινέζα και στην Ισλανδία.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρόγραμμα:
1η ημέρα: Άφιξη βράδυ στο Ρέικιαβικ
2η ημέρα: Gullfoss, Thingvellir (ενδιάμεσα μια βόλτα Haukadalur) και απόγευμα επιστροφή και περατζάδα στο Ρέικιαβικ
3η ημέρα: Snaefellsnes-Dalabyggd. Θέλουμε να δούμε το φάρο Malarrif και να περπατήσουμε στο Londarangar.
4η ημέρα: Westfjords-Isafjordur (διανυκτέρευση)
5η ημέρα: Isafjordur-Holmavik-Blonduos-Hvetserkur
6η ημέρα: Akuyeri-Husavik
7η ημέρα: Myvatn-Studlagil-Egilsstadir
8η ημέρα: καταρράκτες Henfifoss-Litlanesfoss-Verstrahorn Mountain-Hofn
9η ημέρα: λίμνη Jokulsarlon, εθνικό πάρκο Skaftafell-Katla-Μαύρη Παραλία-Dyrholaey
10η ημέρα: Landmannakaugar - Hvolsvollur-Selfoss
11η ημέρα: εθνικό πάρκο Fjallabaki, Landmannalaugar, εκεί λέμε να κάνουμε και μπόλικο περπάτημα
Θα έχουμε μετά 1,5 μέρα περίπου Ρέικιαβικ και μετά επιστροφή, είναι συνολικά 13 διανυκτερεύσεις, θα είμαστε τέσσερα άτομα με αυτοκίνητο φυσικά. Έχουμε ήδη κλείσει κάποιες δραστηριότητες όπως παρατήρηση φαλαινών.
Πώς σας φαίνεται;
*Για τέτοια οδικά ταξίδια έχει μεγάλη σημασία αν πρέπει να είστε συγκεκριμένες ώρες στα καταλύματα που θα μείνετε.... Παράδειγμα η 5η μέρα είναι τέρμα αισιόδοξη....
*Έχει πολύ μεγάλη σημασία πόσοι οδηγοί θα είστε..... Είναι απαιτητικό ταξίδι σε χρόνο κυρίως αλλά και σε χιλιόμετρα για να τα κάνει ένα άτομο μόνο του!...και ένας οδηγός μπορεί να σημαίνει απρόοπτα και καθυστερήσεις....

Υγ. Έτσι όπως τα γράφεις αντιλαμβάνομαι κάποια από τα αξιοθέατα που θέλετε να δείτε, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που θα είναι κάποιες από τις διανυκτερεύσεις σας.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
*Για τέτοια οδικά ταξίδια έχει μεγάλη σημασία αν πρέπει να είστε συγκεκριμένες ώρες στα καταλύματα που θα μείνετε.... Παράδειγμα η 5η μέρα είναι τέρμα αισιόδοξη....
*Έχει πολύ μεγάλη σημασία πόσοι οδηγοί θα είστε..... Είναι απαιτητικό ταξίδι σε χρόνο κυρίως αλλά και σε χιλιόμετρα για να τα κάνει ένα άτομο μόνο του!...και ένας οδηγός μπορεί να σημαίνει απρόοπτα και καθυστερήσεις....

Υγ. Έτσι όπως τα γράφεις αντιλαμβάνομαι κάποια από τα αξιοθέατα που θέλετε να δείτε, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που θα είναι κάποιες από τις διανυκτερεύσεις σας.
Καλημέρα!
Θα είμαστε τέσσερις και θα οδηγούμε όλοι.
Με έχετε προβληματίσει με 4η και 5η μέρα.
Οι διανυκτερεύσεις είναι:
Ρέικιαβικ 2 βράδια στην αρχή, μετά:
3ο βράδυ στο Dalabyggd
4o βράδυ Isafjordur
5ο βράδυ Guesthouse Kiljan, Blonduos
6ο βράδυ Myvatn
7o Egilsstadir
8o Hofn
9o Hvolsvöllur
10o & 11o Selfoss
2 μέρες Ρέικιαβικ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλημέρα!
Θα είμαστε τέσσερις και θα οδηγούμε όλοι.
Καλημέρα και σε σένα. Ωραία, καλύτερα δεν γίνεται!

4o βράδυ Isafjordur
5ο βράδυ Guesthouse Kiljan, Blonduos
Τις έχω κάνει τις διαδρομές αυτές και ξέρω ότι βγαίνουν, αλλά εγώ δεν έμενα σε καταλύματα και αυτό είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας....Και στις δύο μέρες αυτές έφτασα στα σημεία που διανυκτερευσα μετά τα μεσάνυχτα γιατί είχα αυτή την επιλογή! Δεν ξέρω τι θέλετε να δείτε τη 4η μέρα, αλλά αν δεν πάτε στο Látrabjarg και συνεχίσετε για βόρεια βγαίνει καλύτερα η μέρα για διανυκτέρευση στο Isafjordur. Η δυτική πλευρά των δυτικών φιόρδ είναι και η πιο ενδιαφέρουσα κατά τη γνώμη μου!
Τη 5η μέρα θα θέλετε να δείτε και το Isafjordur λίγο. Αλλά και να φύγετε κατευθείαν, πάλι είναι too much! Η διαδρομή αυτή είναι και λιγότερο ενδιαφέρουσα, αλλά και πάλι στάσεις θα κάνετε.

Εγω δεν θα έκανα τις διαδρομές αυτές με διαμονή σε καταλύματα. Sorry

Δηλαδή θα πάτε δύο φορές στο Landmannalaugar; Σύμφωνα με αυτά που γράφεις αυτό καταλαβαίνω...

Εδώ έχεις βάλει και τη παρατήρηση φαλαινών. Ελπίζω να μην το έχεις κλείσει πρωί (που θα ήταν και το καλύτερο) για να προλάβετε να μεταβείτε.

Σε αυτές τις μέρες του ταξιδιού και με όσα γράφεις έχω ενστάσεις, αν και αυτή τη στιγμή δυσκολεύομαι λίγο να αναλύω προγράμματα, αλλά αυτά που σου γράφω μου χτύπησαν στο μάτι.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα και σε σένα. Ωραία, καλύτερα δεν γίνεται!


Τις έχω κάνει τις διαδρομές αυτές και ξέρω ότι βγαίνουν, αλλά εγώ δεν έμενα σε καταλύματα και αυτό είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας....Και στις δύο μέρες αυτές έφτασα στα σημεία που διανυκτερευσα μετά τα μεσάνυχτα γιατί είχα αυτή την επιλογή! Δεν ξέρω τι θέλετε να δείτε τη 4η μέρα, αλλά αν δεν πάτε στο Látrabjarg και συνεχίσετε για βόρεια βγαίνει καλύτερα η μέρα για διανυκτέρευση στο Isafjordur. Η δυτική πλευρά των δυτικών φιόρδ είναι και η πιο ενδιαφέρουσα κατά τη γνώμη μου!
Τη 5η μέρα θα θέλετε να δείτε και το Isafjordur λίγο. Αλλά και να φύγετε κατευθείαν, πάλι είναι too much! Η διαδρομή αυτή είναι και λιγότερο ενδιαφέρουσα, αλλά και πάλι στάσεις θα κάνετε.

Εγω δεν θα έκανα τις διαδρομές αυτές με διαμονή σε καταλύματα. Sorry


Δηλαδή θα πάτε δύο φορές στο Landmannalaugar; Σύμφωνα με αυτά που γράφεις αυτό καταλαβαίνω...


Εδώ έχεις βάλει και τη παρατήρηση φαλαινών. Ελπίζω να μην το έχεις κλείσει πρωί (που θα ήταν και το καλύτερο) για να προλάβετε να μεταβείτε.

Σε αυτές τις μέρες του ταξιδιού και με όσα γράφεις έχω ενστάσεις, αν και αυτή τη στιγμή δυσκολεύομαι λίγο να αναλύω προγράμματα, αλλά αυτά που σου γράφω μου χτύπησαν στο μάτι.
Σε ευχαριστώ πολύ, θα δω τι μπορώ να κάνω με τα Φιορδς.
11:00 έχουμε κλείσει παρατήρηση φαλαινών.
Τα ξανακοιτάω με τους άλλους να δω αν μπορούμε να κάνουμε αλλαγές σε 4η και 5η μέρα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τα ξανακοιτάω με τους άλλους να δω αν μπορούμε να κάνουμε αλλαγές σε 4η και 5η μέρα.
Αν έχεις κλείσει καταλύματα επικοινώνησε πρώτα με αυτά και ρώτα αν μπορείτε να πάτε ότι ώρα θέλετε εσείς.


11:00 έχουμε κλείσει παρατήρηση φαλαινών.
Θα ξεκινήσεις από το Blönduós για να πας στο Husavik για παρατήρηση φαλαινών στις 11 το πρωί;...... Κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά 🙄
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αν έχεις κλείσει καταλύματα επικοινώνησε πρώτα με αυτά και ρώτα αν μπορείτε να πάτε ότι ώρα θέλετε εσείς.



Θα ξεκινήσεις από το Blönduós για να πας στο Husavik για παρατήρηση φαλαινών στις 11 το πρωί;...... Κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά 🙄
Ναι, δίκιο έχεις σε αυτό, εγώ έκανα λάθος. Το έχουν κανονίσει οι συνταξιδιώτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom