Ισλανδία Ισλανδία (Ρέυκιαβικ - Γύρος νησιού)

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Θα ξαναπάω του χρόνου να βγάλω τα σπασμένα.;) Σωστή η παρατήρηση για το Airbus. Για την ιστορία στην επιστροφή από KEF η πτήση ήταν βέβαια της Iceland express αλλά με αεροπλάνο της Astraeus.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η (χρεωκοπημένη) Ισλανδία!:(

Ενα 20λεπτο ρεπορτάζ απο τους Νέους Φακέλους
και το οποίο ξεκινάει ως εξής:

Η Ισλανδία ήταν μέχρι πρότινος η χώρα-παράδεισος: το 2007 ψηφίστηκε η καλύτερη χώρα για να ζει κανείς αλλά και μία από τις τέσσερις πιο παραγωγικές χώρες του κόσμου. Στις αρχές Οκτωβρίου όμως, η Ισλανδία έγινε η πρώτη χώρα που κατέρρευσε μέσα σε μία εβδομάδα υπό το βάρος της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης
http://www.skai.gr/master_avod.php?id=100840&cid=61569&bc=61569&lsc=1
 

Elen

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική
Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή!
Μια απορία μόνο... Είναι δύσκολο να βρει κανείς ξενοδοχεία χωρίς να έχει κάνει κράτηση από Ελλάδα, το τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στο Ρέυκιαβικ ναι. Αυτό που πήγα εγώ - μέσης κατηγορίας στις παρυφές του κέντρου - το 2ο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου ήταν πλήρες. Απεναντίας στην περιφέρεια είχαν χαμηλή πληρότητα και εκτός αυτού υπάρχουν πολλές φάρμες με ενοικιαζόμενα δωμάτια, φαντάζομαι σε αρκετά χαμηλότερο κόστος.
 

Elen

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική
Στο Ρέυκιαβικ ναι. Αυτό που πήγα εγώ - μέσης κατηγορίας στις παρυφές του κέντρου - το 2ο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου ήταν πλήρες. Απεναντίας στην περιφέρεια είχαν χαμηλή πληρότητα και εκτός αυτού υπάρχουν πολλές φάρμες με ενοικιαζόμενα δωμάτια, φαντάζομαι σε αρκετά χαμηλότερο κόστος.

Ευχαριστώ!!!! :)
 

resi21

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Φιλε καλησπέρα, διάβασα την εμπειρεία σου απο την τρομερή Ισλανδία και επειδη σκοπεύω να πάω εκει θα ηθελα (αν δε σου ειναι κοπος φυσικα) να σου κάνω μερικές ερωτησεις.

1)σκέφτομαι να πάω 13-18 Νοεμβρίου και θα ήθελα να μου πεις τι καιρο να περιμένω εκεινη τη περίοδο καθώς και αν εχει πολυ υγρασία (διότι ο αδερφός μου που έχει ασθμα και τον πειράζει)
2)Ποιά είναι η ισοτιμία ? με το τοπικό νόμισμα.
3)Την περίοδο εκεινη είναι εύκολη η μετακίνηση με τα συγκοινωνιακά μέσα καθώς θέλουμε να κάνουμε το γυρω του νησιου
4)Αν νοικιάσουμε αυτοκίνητο είναι εύκολες οι διαδρομές και κατα πόσο υπάρχει περιπτωση να χαθουμε και αντε να βρουμε άκρη
5)Υπαρχει περίπτωση να υπάρχει κανένας έλληνας εκεί όπου να βοηθάει στη ξενάγηση (επι πληρωμής φυσικά)?

Έχω και αλλες απορίες αλλα καλυτερα ας μη σε πρίξω παραπάνω.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
1. Ακατάλληλη εποχή για να κάνεις το γύρο. Περίμενε θερμοκρασίες γύρω στο 0 και χιόνι. Καλύτερη εποχή Ιούνιο – Σεπτέμβριο. http://www.wunderground.com/history/airport/BIKF/2008/11/15/DailyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA 2. Η σημερινή ισοτιμία είναι όπως βλέπω 1 ευρώ = 181 ISK. 3. Η μετακίνηση με τα συγκοινωνιακά (λεωφορείο) είναι δυσχερής και την εποχή που αναφέρεσαι έως και ανύπαρκτη. Πρέπει οπωσδήποτε να νοικιάσεις αυτοκίνητο. 4. Οι διαδρομές με το αυτοκίνητο είναι εύκολες και δεν υπάρχει περίπτωση να χαθείς με ένα καλό χάρτη. Δες στις φωτο την δική μου διαδρομή. Όλα τα παραπάνω όμως για την εποχή Ιούνιο – Σεπτέμβριο. 5. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις Έλληνα ξεναγό. Όλο κι όλο 2-3 γκρουπ πάνε το χρόνο από Ελλάδα. Αλλά και δεν χρειάζεσαι ξεναγό. Στην χώρα πας για να δεις ομορφιές της φύσης, δεν υπάρχουν αρχαία. Με χάρτες και έντυπα που θα βρεις σε αφθονία στα ξενοδοχεία και το αεροδρόμιο και είναι κατατοπιστικότατοι, κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.
 
Last edited by a moderator:

resi21

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
σ'ευχαριστω για τις πληροφορίες.Μαλλον με βλέπω να το κανονιζω για την εποχή που μου λές. Το Blue Lagoon το επισκέφθηκες?εκανες spa?
Απλα μαγεία.
Καμμια ιδέα για υατη τη περιοδο???
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Η επίσκεψη στο Blue Lagoon επιβάλλεται όχι μόνο για την απόλαυση του spa αλλά και για το αξιοθέατο της περιοχής. Σαν να βλέπεις εικόνες από άλλο πλανήτη.
 

resi21

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Η επίσκεψη στο Blue Lagoon επιβάλλεται όχι μόνο για την απόλαυση του spa αλλά και για το αξιοθέατο της περιοχής. Σαν να βλέπεις εικόνες από άλλο πλανήτη.
Εχεις απολυτο δίκιο.Εικόνες απο άλλο πλανήτη.
Βάζω photos απο το flickr και κάθομαι και το χαζεύω για ώρες.
Μόνο η αίσθηση του να κάνεις spa σε μία λίμνη και απέναντι να βλέπεις τα βουνα χιονισμένα σε κάνει και ανατριχιάζεις.Η ομορφία της φυσης σε όλο της το μεγαλείο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom