Ισλανδία Ισλανδία - Ταξίδι σαν ντοκιμαντέρ...

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μια και αναφερθήκατε στο τεχνικό κομμάτι,όσον αφορά το σέλας έπρεπε να κάνεις ιδιαίτερες ρυθμίσεις για την ευαισθησία στο φώς ή θα μπορούσε κάποιος να το αποτυπώσει με μια κάμερα σε αυτόματες ρυθμίσεις για παράδειγμα..;;
Δεν είμαι και επαγγελματίας και πειραματίστηκα αρκετά με τις ρυθμίσεις κατά τη διάρκεια των φωτογραφιών. Εμένα μου έβγαιναν οκ με ISO στα 3200, ταχύτητα από 1,5 δευτερόλεπτα έως 2,5 και το διάφραγμα στο μίνιμουμ (f/3.5). Έβγαλα όμως και με την αυτόματη ρύθμιση, όπου είδα καλύτερη αποτύπωση στα χρώματα. Αν επιχειρήσεις όμως, μην κάνεις την δική μου χαζομάρα, θέλει οπωσδήποτε τρίποδο ή κάποιον τρόπο να κρατήσεις σταθερή την μηχανή...
 

alexia81

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Νήσος Πάσχα
Δεν είμαι και επαγγελματίας και πειραματίστηκα αρκετά με τις ρυθμίσεις κατά τη διάρκεια των φωτογραφιών. Εμένα μου έβγαιναν οκ με ISO στα 3200, ταχύτητα από 1,5 δευτερόλεπτα έως 2,5 και το διάφραγμα στο μίνιμουμ (f/3.5). Έβγαλα όμως και με την αυτόματη ρύθμιση, όπου είδα καλύτερη αποτύπωση στα χρώματα. Αν επιχειρήσεις όμως, μην κάνεις την δική μου χαζομάρα, θέλει οπωσδήποτε τρίποδο ή κάποιον τρόπο να κρατήσεις σταθερή την μηχανή...
Σ'ευχαριστω πάρα πολυ !!! Ειμαι στη φάση που πειραματίζομαι αρκετά και με βοήθησες πολυ!Χιλια ευχαριστω και μπαη δε γουεη υπέροχη αφήγηση,σ΄ευχαριστω που μου ξύπνησες το ποσο ήθελα να πάω σ αυτη τη χώρα,την έχω ήδη ανεβάσει πολλές θέσεις στην λίστα μου!;):)
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
φοβερή η ιστορία! Και εμείς το κανονίζουμε για Ισλανδία μέσα Απριλίου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως ήταν η εμπειρία σας με την budget γιατί το σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε από εκεί και τι ασφάλιση είχατε επιλέξει εσείς! ευχαριστώ πολύ!
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
φοβερή η ιστορία! Και εμείς το κανονίζουμε για Ισλανδία μέσα Απριλίου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως ήταν η εμπειρία σας με την budget γιατί το σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε από εκεί και τι ασφάλιση είχατε επιλέξει εσείς! ευχαριστώ πολύ!
Κανένα παράπονο. Είχαμε συμφωνήσει για απλή ασφάλεια, - Collision Damage Waiver (CDW) - , την οποία φοβήθηκα στην αρχή γιατί διάβαζα για την κακοκαιρία και τις πιθανές ζημιές που μπορεί αυτή να επιφέρει στο αυτοκίνητο, ευτυχώς όμως δεν μας έτυχε κάτι το τραγικό. Πρόσεχα όμως και δεν πήγαινα και το αμάξι σε ακραίες καιρικές συνθήκες και κατσάβραχα.
Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και καλή, έδωσα τα στοιχεία μου, πλήρωσα με πιστωτική και δεν τους ξαναχρειάστηκα παρά μόνο στην επιστροφή, όπου παρέδωσα ξημερώματα το αμάξι, το τσέκαρε ο υπάλληλος και όλα καλά.
Για σιγουριά πάντως, όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο, και με την ημερομηνία να φαίνεται στην κάμερά μου, το τράβηξα βίντεο εξωτερικά και περιμετρικά, ώστε να μην μου χρεώσουν παλιές ζημιές.
Κλείνοντας, θα ήθελα να σημειώσω ότι ψάχνοντας κοίταξα κι εγώ κάτι άλλες εταιρίες ψιλοάγνωστες, με φθηνότερες τιμές, έκρινα όμως, και σωστά εκ του αποτελέσματος, ότι καλύτερα με αναγνωρισμένη εταιρία, όπου υπάρχει η φερεγγυότητα και η αξιοπιστία, παρά με αμφιβόλου κύρους εταιρίες. Χώρια ότι τα αυτοκίνητα ξέρεις ότι θα είναι σε καλή κατάσταση και όχι πολυχρησιμοποιημένα και με το ρίσκο να σ' αφήσουν στη μέση της Ισλανδίας.
Ελπίζω να βοήθησα. Για ο,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε...καλή προετοιμασία!!!:clap:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
φοβερή η ιστορία! Και εμείς το κανονίζουμε για Ισλανδία μέσα Απριλίου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως ήταν η εμπειρία σας με την budget γιατί το σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε από εκεί και τι ασφάλιση είχατε επιλέξει εσείς! ευχαριστώ πολύ!
Δοκίμασε και την "CheapJeep" αν θες για αυτοκίνητο.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Κανένα παράπονο. Είχαμε συμφωνήσει για απλή ασφάλεια, - Collision Damage Waiver (CDW) - , την οποία φοβήθηκα στην αρχή γιατί διάβαζα για την κακοκαιρία και τις πιθανές ζημιές που μπορεί αυτή να επιφέρει στο αυτοκίνητο, ευτυχώς όμως δεν μας έτυχε κάτι το τραγικό. Πρόσεχα όμως και δεν πήγαινα και το αμάξι σε ακραίες καιρικές συνθήκες και κατσάβραχα.
Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και καλή, έδωσα τα στοιχεία μου, πλήρωσα με πιστωτική και δεν τους ξαναχρειάστηκα παρά μόνο στην επιστροφή, όπου παρέδωσα ξημερώματα το αμάξι, το τσέκαρε ο υπάλληλος και όλα καλά.
Για σιγουριά πάντως, όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο, και με την ημερομηνία να φαίνεται στην κάμερά μου, το τράβηξα βίντεο εξωτερικά και περιμετρικά, ώστε να μην μου χρεώσουν παλιές ζημιές.
Κλείνοντας, θα ήθελα να σημειώσω ότι ψάχνοντας κοίταξα κι εγώ κάτι άλλες εταιρίες ψιλοάγνωστες, με φθηνότερες τιμές, έκρινα όμως, και σωστά εκ του αποτελέσματος, ότι καλύτερα με αναγνωρισμένη εταιρία, όπου υπάρχει η φερεγγυότητα και η αξιοπιστία, παρά με αμφιβόλου κύρους εταιρίες. Χώρια ότι τα αυτοκίνητα ξέρεις ότι θα είναι σε καλή κατάσταση και όχι πολυχρησιμοποιημένα και με το ρίσκο να σ' αφήσουν στη μέση της Ισλανδίας.
Ελπίζω να βοήθησα. Για ο,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε...καλή προετοιμασία!!!:clap:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Η αλήθεια είναι ότι επειδή θα είναι η πρώτη φορά που νοικιάζουμε αμάξι , έχουμε αγχωθεί λίγο , ειδικά με διάφορα που διαβάζουμε για τρελές χρεώσεις για παλιές ζημιές ή γρατσουνιές του 1cm Που τις χρεώνουν για χρυσάφι! Η τιμή που βρίσκουμε στην budget αλλά και στην sixt με την απλή ασφάλεια είναι πολύ καλή (για αμάξι της ίδιας κατηγορίας με το δικό σας) - περίπου 340 ευρώ για 11 μέρες. Από εκεί και πέρα με την SCDW αλλά και την ασφάλεια sand and dust πάνε και στις 2 περιπτώσεις κάπου 640 ευρώ!!!
Εσείς είχατε κάνει ασφάλεια sand and dust?? Και εμάς ο σκοπός μας είναι να κινηθούμε στον ring road χωρίς ρίσκα σε δύσκολους δρόμους!
Μία ακόμα ερώτηση , την διαμονή την είχατε κλείσει για όλες τις μέρες από πριν??
Συγγνώμη αν σε ζαλίζω!
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Η αλήθεια είναι ότι επειδή θα είναι η πρώτη φορά που νοικιάζουμε αμάξι , έχουμε αγχωθεί λίγο , ειδικά με διάφορα που διαβάζουμε για τρελές χρεώσεις για παλιές ζημιές ή γρατσουνιές του 1cm Που τις χρεώνουν για χρυσάφι! Η τιμή που βρίσκουμε στην budget αλλά και στην sixt με την απλή ασφάλεια είναι πολύ καλή (για αμάξι της ίδιας κατηγορίας με το δικό σας) - περίπου 340 ευρώ για 11 μέρες. Από εκεί και πέρα με την SCDW αλλά και την ασφάλεια sand and dust πάνε και στις 2 περιπτώσεις κάπου 640 ευρώ!!!
Εσείς είχατε κάνει ασφάλεια sand and dust?? Και εμάς ο σκοπός μας είναι να κινηθούμε στον ring road χωρίς ρίσκα σε δύσκολους δρόμους!
Μία ακόμα ερώτηση , την διαμονή την είχατε κλείσει για όλες τις μέρες από πριν??
Συγγνώμη αν σε ζαλίζω!
Καταρχήν vasilisD δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι για την οδήγηση εκεί. Οι δρόμοι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, με εξίσου πολύ καλή σήμανση. Τον καιρό μονάχα να έχεις το νου σου και να αποφεύγεις τους κακούς χωματόδρομους, οι οποίοι είναι διακριτοί στο χάρτη και στις πινακίδες από το γράμμα F μπροστά από τον αριθμό του δρόμου, πχ F210.
Όχι, δεν έκανα ασφάλεια sand and dust, γιατί κι εμένα μου φάνηκε μεγάλο το έξτρα κόστος για την πιθανότητα να πάθει κάτι το αμάξι από καιρικές συνθήκες. Ίσως ήμουν τυχερός, ίσως η εξαίρεση που δεν έπαθα τίποτα, τι να πω...
Πάντως το τσεκάρισμα που έκανε ο τύπος όταν το επέστρεψα, μου φάνηκε ψιλογρήγορο και ήταν και αξημέρωτη η ώρα (μια βόλτα έκανε γύρω από το αμάξι και τέλος).
Δεν ξέρω, έχω την εντύπωση ότι στο ίντερνετ, επειδή κι εγώ το έψαχνα πριν νοικιάσω και διάβαζα κι εγώ κάτι ποστ για έξτρα χρεώσεις από μικροζημιές στο αυτοκίνητο, μάλλον απλά διαβάζουμε τις λίγες περιπτώσεις όπου κάποιος πραγματικά την 'έπαθε' και εννοείται έσπευσε και το πόσταρε στο ίντερνετ, αλλά προσπερνάμε τις πολλαπλάσιες άλλες περιπτώσεις όπου δεν συνέβη κάτι και, όπως είναι φυσικό, ο ενοικιαστής του αμαξιού, δεν πόσταρε τίποτα.
Για τη διαμονή ναι, είχαμε κλείσει όλες τις διανυκτερεύσεις από πριν. Δεν ήθελα να χάσω χρόνο ψάχνοντας επιτόπου.
Καλή συνέχεια στην προετοιμασία και χαρά μου να σε βοηθήσω όπου μπορώ!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Σε ευχαριστώωω πάρα πολύ πραγματικά!
Η αλήθεια είναι ότι το κόστος για τις extra ασφάλειες ξεφεύγει , όταν είσαι δύο άτομα ειδικά ! Να σκεφτείς δλδ ότι από τα 300-360 ευρώ περίπου (ανάλογα το αμάξι) που βρίσκουμε για 11 μέρες , το κόστος φτάνει τα 650 περίπου +τις ασφάλειες..άμα βάλεις και την βενζίνη κάνεις άλλο ένα ταξίδι με αυτά τα λεφτά :shock:!
Κάτι τελευταίο για να μην σε ζαλίζω με τα περί αμαξιού μιας και σίγουρα θα μας προκύψουν απορίες για πιο σημαντικά πράγματα :haha:. Όταν παραλάβατε το αμάξι τι διαδικασία υπήρξε με το θέμα πιστωτικής? Σου δεσμεύουν κάποιο ποσό ή δίνεις τα στοιχεία ώστε να σου τραβήξουν λεφτά σε περίπτωση ζημιάς?? :welcome:
Ευχαριστώ και πάλι , μας βοηθάς πολύ!
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άμα σου πω ότι δεν θυμάμαι;;; :haha::haha::haha:
Κοίτα, τα στοιχεία της πιστωτικής τα δίνεις υποχρεωτικά στο site, όταν θα κλείσεις το αυτοκίνητο, όπου σ' ενημερώνει για το μέχρι πότε μπορείς να ακυρώσεις την κράτηση δίχως να χρεωθείς (εμένα ήταν 2-3 μέρες πριν το παραλάβω νομίζω). Οπότε το ποσό το τραβάνε από την κάρτα πας δεν πας. Τώρα ειλικρινά, δεν θυμάμαι λεπτομέρειες για το πότε η εταιρία τελικά τράβηξε τα λεφτά.
Δυστυχώς πέτυχες μια ανάμνηση που έχει ψιλοσβηστεί από το μυαλό μου. Ελπίζω, αν χρειαστείς κάτι άλλο, να σε βοηθήσω περισσότερο...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Φίλε @antouan28 , η περιγραφή είναι ό,τι χρειαζόμουν.. Πριν λίγες ώρες τα εισιτήρια αγοράστηκαν, τι καλύτερο από το να διαβάσω ξανά όλες τις ιστορίες για την Ισλανδία :)
Περιμένουμε πώς και πώς, αν και το ταξίδι θα γίνει το επόμενο Πάσχα..γκρρρ....αργεί... Θα είναι τέλος Απριλίου - αρχές Μαΐου, ελπίζω μόνο να προλάβουμε τόσο δα κι εμείς να απολαύσουμε το βόρειο Σέλας.
Μια ερώτηση μόνο, η βόρειο πλευρά δεν ήταν ανοιχτή, ή απλά δεν έβγαιναν οι μέρες;
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
KonstantinosAlena, χαίρομαι που η Ισλανδία αποτελεί προτίμηση και άλλων συνταξιδιωτών!!!
Όσον αφορά την ερώτησή σου, η αλήθεια είναι ότι δεν έβγαιναν οι μέρες, εκτός κι αν το βάζαμε αυτοσκοπό να κάνουμε τον κύκλο και να οδηγάμε όλη μέρα. Προτιμήσαμε όμως- και δεν το μετανιώνουμε- να απολαύσουμε την νότια πλευρά δίνοντας χρόνο σε μέρη και στιγμές που αλλιώς, θα προσπερνούσαμε κυνηγώντας τα χιλιόμετρα.
Καλή υπομονή μέχρι το Πάσχα και απόλαυσε και την προετοιμασία και οργάνωση του ταξιδιού, θεωρώ ότι αξίζει!!! Κι όπου μπορώ να φανώ χρήσιμος, εδώ θα 'μαι...
 

enlamineur

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα!
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΗ
ΠΟΣΟ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ!!!!!! ζηλεψα πολυ!!!!!! και οι φωτογραφιες σου πανεμορφες!!!!!!!Μπραβο!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom