Ισλανδία Ισλανδία - Ταξίδι σαν ντοκιμαντέρ...

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
antouan καλησπέρα! Πλησιάζει ο καιρός σιγά σιγά για το ταξίδι μας στην Ισλανδία και γίνονται οι τελευταίες προσαρμογές στο πρόγραμμα μας :))) ! Θα ήθελα να σε ρωτήσω βάση της εμπειρίας σας , μιας και επικεντρωθήκατε στο νότιο κομμάτι της Ισλανδίας, μας προβληματίζει πόσες μέρες να περάσουμε σε αυτό το κομμάτι. Η πρώτη μέρα μας θα είναι στο Ρέικιαβικ , 2η μέρα θα ξεκινήσουμε το νότιο μέρος και σκεφτόμαστε να είμαστε στο hofn βράδυ 4ης ή 5ης έτσι ως ώστε να ξεκινήσουμε για το νότιο τμήμα την επόμενη μέρα! Ποια είναι η γνώμη σου? Στην Ισλανδία θα βρισκόμαστε 13 με 24 Απριλίου και σκοπεύουμε να κάνουμε το γύρω του νησιού.
Επίσης τώρα που ξαναδιάβασα την ιστορία σου , δεν είχατε θέμα με το αμάξι και το χαλάζι? :p
Ευχαριστώ πολύ! :)
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
antouan καλησπέρα! Πλησιάζει ο καιρός σιγά σιγά για το ταξίδι μας στην Ισλανδία και γίνονται οι τελευταίες προσαρμογές στο πρόγραμμα μας :))) ! Θα ήθελα να σε ρωτήσω βάση της εμπειρίας σας , μιας και επικεντρωθήκατε στο νότιο κομμάτι της Ισλανδίας, μας προβληματίζει πόσες μέρες να περάσουμε σε αυτό το κομμάτι. Η πρώτη μέρα μας θα είναι στο Ρέικιαβικ , 2η μέρα θα ξεκινήσουμε το νότιο μέρος και σκεφτόμαστε να είμαστε στο hofn βράδυ 4ης ή 5ης έτσι ως ώστε να ξεκινήσουμε για το νότιο τμήμα την επόμενη μέρα! Ποια είναι η γνώμη σου? Στην Ισλανδία θα βρισκόμαστε 13 με 24 Απριλίου και σκοπεύουμε να κάνουμε το γύρω του νησιού.
Επίσης τώρα που ξαναδιάβασα την ιστορία σου , δεν είχατε θέμα με το αμάξι και το χαλάζι? :p
Ευχαριστώ πολύ! :)
Για να καταλάβω...Την 2η μέρα θα ξεκινήσετε από Ρέικιαβικ για νότο και σκοπεύετε να είστε στο Hofn βράδυ 4ης ή 5ης μέρας; Βασικά σημασία έχει αν κατά τη διαδρομή σας απλά θα σταματάτε και θα 'ξεπετάτε' τα αξιοθέατα ή θα κάνετε και μεγάλες χρονικά στάσεις για πεζοπορία, ξεκούραση κλπ. Σε 4 βράδια προλαβαίνετε να είστε στο Hofn, αλλά εγώ στη θέση σου- δίχως βέβαια να έχω επισκεφτεί το βόρειο τμήμα- θα πρόσθετα καμιά επιπλέον μέρα στο νότιο τμήμα ώστε να το απολαύσεις με την ησυχία σου. Νομίζω ότι στο νότιο τμήμα είναι τα περισσότερα από τα αξιοθέατα. Μην το μοιράσεις δηλαδή με βάση τα χιλιόμετρα, προσπάθησε να δεις τι αξιοθέατα θα συναντάς σε κάθε διαδρομή και μετά κάνε την κατανομή των διανυκτερεύσεων.
Όσο για το αμάξι, όσες χαλαζοπτώσεις πετύχαμε δεν μας έκαναν ζημιά. Δεν ξέρω, ίσως να ήμασταν τυχεροί...Νομίζω ότι το πιθανότερο είναι να μην έχεις κι εσύ πρόβλημα, αλλά επειδή είδα πόσο 'τρελός' είναι ο καιρός στην Ισλανδία, η ευθύνη της επιλογής και το ρίσκο είναι δικά σου.
Καλή προετοιμασία!!! ;)
(Σε ζηλεύω ρε γαμώτο, θέλω πάλι!!!):mad::mad::mad:
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ευχαριστώ για την απάντηση :) ! Βράδυ τέταρτης λέμε για να μην κάνουμε πολύ βιαστικά το βόρειο τμήμα που και αυτό έχει πολλά μέρη για πεζοπορία , βέβαια όπως είπες ίσως χρειαστεί να κόψουμε κάποια πεζοπορία που σκεφτόμασταν από το νότιο μέρος αλλά είναι τόσες οι ομορφίες που αναγκαστικά πρέπει να επιλέξεις!
Μία ερώτηση που ξέχασα να κάνω πριν , επειδή και εμείς δεν έχουμε σκοπό να ξοδέψουμε λεφτά σε εστιατόρια κτλ (λόγου budget ειδικά) εσείς με τι τροφές από το bonus τα καταφέρατε και σας βγήκε τόσο καλά? Για να το έχουμε και εμείς στα υπόψην!
χαχαχαχα εγώ ζηλεύω από την ιστορία σου και περιμένω να περάσουν οι μέρες!
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Για το φαγητό, εμείς πήγαμε ένα μεγάλο σουπερ μάρκετ στην αρχή του ταξιδιού, όπου εφοδιαστήκαμε με υλικά για τοστ, κονσέρβες, κάτι σούπες με noodles (πολυ συμφέρουσες και χορταστικές, αν θυμάμαι είχε 1 ευρώ η μια), πατατάκια και άλλες βρωμιές, καθώς και μακαρόνια. Προτείνω να εκμεταλλευτείτε όπου μείνετε τον βραστήρα (για σούπες ή καφέ) και την κουζίνα, αν έχει (για κανένα μακαρόνι, ρύζι κλπ). Όπου στη διαμονή σας έχει πρωινο να το τιμάτε δεόντως. Επίσης μην σε απασχολεί η θερμοκρασία στο πορτ μπαγκαζ, θα είναι σαν να είναι σε ψυγείο! Τέλος, αν θες, τσέκαρε που έχει σούπερ μάρκετ στο δρόμο σου στο παρακάτω λινκ http://www.iheartreykjavik.net/2013/07/the-ultimate-guide-to-food-shopping-in-iceland/.
Για ο,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε ;)!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά! Το site απίστευτα χρήσιμο! Και εμείς έχουμε σκοπό την πρώτη μέρα στο Ρέικιαβικ να προμηθευτούμε αρκετά πράγματα από το bonus και όπου μας δύνεται η δυνατότητα να φτιάχνουμε κάτι απλό στην κουζίνα που λογικά με τέτοιες θερμοκρασίες θα κρατάει 1-2 μέρες!
Σίγουρα όσο πλησιάζουν οι μέρες όλο και κάποια απορία θα μας έρθει :icon_redface:
 

jo_fairy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
@antouan28 , το "ευχαριστώ" που μοιράστηκες την εμπειρία σου είναι λίγο!
Πάνω που ήμουν έτοιμη να εγκαταλείψω την ελπίδα, έπειτα από τις απαγορευτικές τιμές που μου μετέφεραν, η δική σου εμπειρία με πείσμωσε για να τολμήσω το ταξίδι!!!
Δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου μπροστά στην εικόνα του Σέλαος....
Να είστε καλά και να γεμίζετε πάντα καθηλωτικές εμπειρίες!!!!Το πόοοσο θαυμάζω την τύχη σας και σας ζηλέυω, δεν λέγεται!!!!!

Βρίσκομαι σε περίοδο που ψάχνω μανιωδώς αν μπορώ να υλοποιήσω το παιδικό όνειρό μου για το Σέλας! Επειδή, όμως, δεν γίνεται να επενδύσω ένα ολόκληρο ταξίδι στον παράγοντα της τύχης, νομίζω το πιο σοφό είναι να στραφώ στη συνολική εμπειρία που έχει να μου προσφέρει ένα μέρος σαν την Ισλανδία... κι αν το Σέλας μου κάνει την τιμή, θα είμαι η πιο τυχερή του κόσμου :clap:

Για διάφορους λόγους το πιο πιθανό σενάριο ημερομηνιών, είναι Δεκέμβριος-Ιανουάριος 2016-2017, την περίοδο των γιορτών.

Οπότε θέλω τα φώτα σας:

1. Θεωρείτε πως είναι απαγορευτικό ένα road trip τέτοιους μήνες; Λόγω καιρικών συνθηκών, αλλά και μεγάλου μέρους νύχτας... μπορεί κανείς να προσεγγίσει λίμνες-καταρράκτες κτλ ή θα τριγυρνάω σαν την άδικη κατάρα τσάμπα;

2. Οι τιμές ,άραγε, αλλάζουν σε διαμονή κτλ λόγω εορτών; Αν έχει κάποιος ιδέα...


@jahlive1985, αναμένω τη δική σου εμπειρία γεμάτη ανυπομονησία μιας και είδα πως θα ταξίδευες Ιανουάριο!!!

Το ιδανικό σενάριο θα ήταν να καταφέρω όσο το δυνατόν νωρίτερα να κλείσω αεροπορικά, γιατί αν τελικά δεν έχει νόημα η Ισλανδία μες στο καταχείμωνο...
ή
θα πρέπει να εγκαταλείψω το Σέλας :( και να απολαύσω την Ισλανδία καλοκαίρι
ή
να κρατήσω την ελπίδα του Σέλαος, αλλά σε κάποια χώρα με φτηνότερα αεροπορικά κτλ (π.χ. Φιλανδία).

Αναμένω τις απαντήσεις σας γεμάτη ανυπομονησία!!!!

:xalara::xalara::clap::xalara::clap:
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καταρχήν νιώθω πολύ όμορφα jo_fairy που λόγω της εμπειρίας μας μπήκες πάλι στην διαδικασία να προσπαθήσεις να επισκεφτείς την Ισλανδία! :)
Μπαίνω όμως κατευθείαν στο θέμα...Καταρχήν όσον αφορά το Σέλας, που είδα ότι είναι και το ισχυρότερο κίνητρό σου για το ταξίδι αυτό. Το σέλας είναι ορατό (χονδρικά) από Οκτώβρη έως Μάη, οπότε πιθανή καλοκαιρινή επίσκεψη σχεδόν σου εκμηδενίζει την πιθανότητα να το δεις. Τον χειμώνα βέβαια, που ο Ήλιος ίσα που θα βγαίνει κατά τη διάρκεια της ημέρας και θα έχεις μέχρι και +20 ώρες τη μέρα σκοτάδι, οι πιθανότητες είναι κατά πολύ περισσότερες. Μην ξεχνάς όμως και τον παράγοντα καιρό. Δηλαδή, όπως καταλαβαίνεις, όταν θα έχει συννεφιά, ακόμα και να είναι σε φουλ δράση το Σέλας, δεν θα το βλέπεις λόγω των σύννεφων. Τον χειμώνα 8/10 ημέρες θα έχει συννεφιά, οπότε ζόρικα τα πράγματα!
Τώρα όσον αφορά τον καιρό και τη θερμοκρασία, ετοιμάσου για τρελό κρύο! Εμάς Απρίλη και το κεντρικό κομμάτι της Ισλανδίας ήταν κλειστό για αυτοκίνητα δίχως 4χ4 και αλυσίδες. Λίγο που το είχα κοιτάξει τότε, τον χειμώνα οι περισσότεροι δρόμοι κλείνουν ανά πάσα στιγμή λόγω χιονιού. Το road trip, ακόμα και στο νότο που κινηθήκαμε εκεί και θεωρητικά είναι πιο ζεστά, με τόσα χιλιόμετρα κάθε μέρα στο δρόμο, πιστεύω ότι ενέχει πολλές δυσκολίες. Αλλά αυτή είναι μια απόφαση που εσύ θα πάρεις...
Συμπέρασμα: Τον χειμώνα το σέλας παίζει και να το πετύχεις, οι γενικότερες συνθήκες όμως θα είναι αντίξοες για να γυρίσεις το νησί με αυτοκίνητο.
Αν αυτοσκοπός σου είναι το σέλας και η περίοδος που μπορείς είναι μονάχα οι χειμερινές διακοπές, μάλλον καλύτερα να στραφείς προς άλλους προορισμούς, όπως η Φινλανδία, η Νορβηγία και η Σουηδία. Θα έχεις πιο ανθρώπινες συνθήκες.
Αν πάλι η απίστευτη φύση της Ισλανδίας είναι το κύριο δέλεαρ, τότε ή προσπάθησε το για μια πιο ενδιάμεση περίοδος (Άνοιξη και Φθινόπωρο θεωρώ ότι είναι η καλύτερη περίοδος να συνδυάσεις και το σέλας), ή απέδειξε στον εαυτό σου πόσο περιπετειώδης και ριψοκίνδυνος χαρακτήρας είσαι και επιχείρησε να επισκεφτείς την Ισλανδία χειμώνα!

Όπως και να' χει, σου εύχομαι να βρεις την περίοδο και τον τρόπο που σου ταιριάζει και να κάνεις το ταξίδι αυτό! Δεν θα το μετανιώσεις!!!!:clap::clap::clap:
 

jo_fairy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Απίστευτα χρήσιμες οι πληροφορίες σου!! Είχα ακούσει και διαβάσει διάφορα σκόρπια που με μπέρδεψαν, αλλά τώρα έγινε σαφές το "τοπίο".

Όχι οκ, δεν είμαι τόσο τρελή! :D
Θα κάνω λίγη υπομονή και θα βρω μια περίοδο που να συνδυάσει την απίστευτη ομορφιά της Ισλανδίας και κάποια πιθανότητα για το Σέλας.

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!
 

vangelisbouros

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλημέρα παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω να πω ότι η εξιστλορηση του ταξιδιού σας ληταν η έξτρα ώθηση που χρειάστηκε για να κανονίσω κι εγώ το ταξίδι μου στην Ισλανδία.
Φεύγουμε το Σάββατο 14/5 και θα κατσουμε μια "γεμάτη" εβδομάδα. Σκοπεύουμε να κάνουμε τον γύρο του νησιού (ξέρω είναι λίγο ζόρικο αλλά το έχουμε οργανώσει αρκετά καλά) και να δούμε και το Ρέυκιαβικ λίγο παραπάνω.
Μια ερώτηση, μιας και δεν μπόρεσα να πάρω σαφή απάντηση, το δίπλωμα το καινούριο που είναι σε μορφή κάρτας κι έχει και λατινικούς χαρακτήρες είναι αποδεκτό ή πρεπει να βγάλουμε το international;

Ευχαριστώ πολύ,
Βαγγέλης
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα. Βαγγέλη το καινούριο δίπλωμα που λες είναι αποδεκτό αλλά θα χρειαστείς και μία πιστωτική κάρτα για το αμάξι. Πάντως προσωπική μου άποψη , σε μια βδομάδα είναι υπερβολή ο γύρος. Εμείς το κάναμε σε 11 γεμάτες και πάλι λες να είχα άλλες τόσες.
Αυτά που σίγουρα θα ήθελα να έχω περισσότερες μέρες είναι ο νότος , η λίμνη Myvatn και snaefellsnes peninsula (δυτικά) . Αν θα έπρεπε να διαλέξω ας πούμε.
και τέλος να έχετε στο νου σας ότι ο καιρός είναι πολύ απρόβλεπτος και μιλάω για χιόνι που από ότι παρακολουθώ πέφτει ακόμα αρκετό κάποιες μέρες στο βορειοανατολικό κομμάτι (εκεί μας έπιασε και εμάς καταιγίδα). Οπότε να τα έχετε όλα αυτά στο νου ;)
 

vangelisbouros

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ευτυχώς έχουμε μια κάρτα πιστωτική εξωτερικού για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως με τις ωραίες καταστάσεις που βιώνουμε.
Έχουμε επίγνωση ότι θα είμαστε σφιχτά από χρόνο αλλά εν τέλει το προτιμήσαμε. Ελπίζουμε ο καιρός να ναι σύμμαχος..
Το πλάνο έχι ως εξής: άφιξη σαββατο Κεφλάβικ και διανυκτέρευση εκεί κοντα. Ξεκινάμε πηγαίνοντας ανατολικά με 1 διανυκτέρευση σε Vik - Hofn - Myvatn - Akureyri και 2 Reykjavik.
Σκεφτόμαστε να skip το whalewatching μιας και τους 2 από τους 3 μας πιάνει εύκολα η θάλασσα και θα το κάνουμε μόνο αν είναι πολύ καλός ο καιρός.
Κάποιο tip για κάποιο κρυμένο διαμαντάκι που είναι must see?
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Δεν κάνει τίποτα. Αν επιτρέπετε από ποια εταιρία κλείσατε αμάξι?
Μακάρι ο καιρός να είναι με το μέρος σας , να έχετε το επίσημο site για τον καιρό και τους δρόμους σαν ευαγγέλιο :p !
Για τις μέρες που έχετε θα κινηθείτε κυρίως στα πιο γνωστά ανά περιοχή. Ο νότος έχει πάρα πολλά πράγματα και πάρα πολλές διαδρομές για hiking αλλά χρειάζεται χρόνο :( . Δεν γνωρίζω αν θεωρείτε κρυμμένο αλλά κάτι που μου έχει μείνει είναι ένας καταρράκτης ο οποίος βρίσκεται σε απόσταση περίπου 100 μέτρα (πάνω κάτω) από τον καταρράκτη Seljalandsfoss (αρκετά γνωστός και τον βρίσκεται στο δρόμο σας). Θα χρειαστεί να βραχείτε λίγο βέβαια :D (ο καταρράκτης δεν φαίνεται από το μονοπάτι ,πρέπει να μπείτε σε μια "σπηλιά" και υπάρχει και η επιλογή για λίγο σκαρφάλωμα ).
Επίσης και στο Vatnajokull national park αξίζει να αφιερώσεις χρόνο. Μετά και μεις κάναμε μία διανυκτέρευση hofn . Στα ανατολικά φιορδς κυρίως οδηγούσαμε για να προλάβουμε την καταιγίδα (κάναμε ελάχιστες στάσεις) που ευτυχώς μας έπιασε όταν είχαμε φτάσει στο egilstadir όπου θα κοιμόμασταν . Είναι αρκετή απόσταση μέχρι εκεί και άλλη τόση για Myvatn. Στη λίμνη υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα να δείτε οπότε να ξεκινήσετε πολύ πρωί την προηγούμενη.
Το whale watching το κάναμε. Ήταν πολύ ωραία εμπειρία (καταφέραμε να δούμε φάλαινα) αλλά είμαι και εγώ από αυτούς που με πιάνει εύκολα η θάλασσα οπότε κατάλαβες :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom