Ισλανδία Ισλανδία ή αλλιώς... Ice is nice!

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Μετά το φαγητό βολτάραμε στα μαγαζιά και φάγαμε αρκετή ώρα στο Ellingsen, τεράστιο μαγαζί με όπλα, κυνηγετικά κλπ για χάρη του συζύγου! Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την πραγματικά επιβλητική εκκλησία Hallgrímskirkja και πετύχαμε την ώρα που έπαιζε εκκλησιαστικό όργανο ένας τύπος. Αν μπορέσω θα ανεβάσω βίντεο sto Youtube με αυτή τη μουσική, είναι τρομακτική και συνάμα "κολλάς" μαζί της...
aimg716.imageshack.us_img716_4567_hallgrmskirkja.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Κατά τις 16.00 επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο, τακτοποιήσαμε πετσέτες στο backpack, φορέσαμε μαγιό και πήγαμε στο μαγαζί των Ymir + Jonas για το White Night Hike tour. Από τη στιγμή που γνωρίσαμε αυτούς τους τύπους καταλάβαμε ότι θα παιρνούσαμε φοβερά! Οι Ισλανδοί έχουν φοβερή αίσθηση του χιούμορ και είναι αρκετά κουτσομπόληδες! Δώστους υλικό για να μιλάνε! Στο γκρουπ είμασταν εμείς, 2 τύποι από Φιλαδέλφεια και ο Jonas με τον νεαρό Adam. O Jonas μάς πήγε περίπου 45 λεπτά έξω από το Ρέυκιαβικ, σ' ένα μέρος με έντονη γεωθερμική δραστηριότητα και ξεκινήσαμε το περπάτημα. Εκανε πολύ κρύο. Θα περπατούσαμε μέχρι μια μυστική κοιλάδα και θα συναντούσαμε ένα ποτάμι με ζεστό νερό. Αναρωτιόμουν πώς θα κάνουμε μπάνιο με αυτό το ψοφόκρυο? Η πορεία ηταν αρκετά ενδιαφέρουσα και εύκολη. Για πάρτε μια ιδέα!
aimg836.imageshack.us_img836_5561_whitenighthike.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg823.imageshack.us_img823_1719_whitenighthike2.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg580.imageshack.us_img580_893_whitenighthike3.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg3.imageshack.us_img3_7632_whitenighthike4.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Ηπιαμε κρασάκι, φάγαμε ψαρόσουπα, κάναμε μπάνιο σε καυτό ποτάμι, μην σου πω ότι γίναμε και ντίρλα! ΧΑΧΑΧΑ! Ηταν τέλεια! Και ένα βιντεάκι που τράβηξε ο Jonas!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Είναι μια εκδρομή που τη συστήνω πραγματικά σε όλους! Οι εικόνες δεν μπορούν να αποδόσουν την ομορφιά του τοπίου! Και το μπάνιο στο ποτάμι ήταν απλά απερίγραπτο! Το πώς θα έβγαινες από το καυτό νερό στο ψοφόκρυο για να ντυθείς ήταν ένα άλλο θέμα βέβαια:D
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Ωχ θεέ μου!!:shock:
Τέλεια, τρομερά!!!
Πήρα θέση κ γώ και παρακολουθώ την υπέροχη περιγραφή σου!
Οι φωτογραφίες καταπληκτικές!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Kι εγώ παρακολουθώ την όμορφη περιγραφή σου με μεγάλο ενδιαφέρον! Οι φωτογραφίες είναι πράγματι μαγευτικές!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Menia οργανώνεις πάντα πολύ καλά τα ταξίδια σου!!!
Και η ιστορία σου είναι για μία ακόμα φορά πολύ κατατοπιστική!!! Περιμένω τη συνέχεια!!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
21/5 και παραλαμβάνουμε το αυτοκίνητο από τη HERTZ.Αντί για Ford Focus, μάς κάνανε upgrade σε ένα Toyota Avensis! Εδώ να προσθέσω ότι, όποιος θέλει να νοικιάσει αμάξι στην Ισλανδία, καλό θα είναι να μην πάρει την απλή ασφάλιση που δίνουν CDW αλλά να πληρώσει κάτι παραπάνω για την Super Collision Damage Waiver. Τουλάχιστον με αυτήν προστατεύεστε από τις γρατσουνιές, οι οποίες σίγουρα θα υπάρξουν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Αυτό το προτείνουν άπαντες στο Tripadvisor, το πρότεινε και ο Jon, έτσι και πράξαμε και αποδείχθηκε πολλή σοφή κίνηση γιατί κάποιος μας "ακούμπησε" από πίσω κι έγινε μια μεγάλη γρατσουνιά, την οποίο σε άλλη περίπτωση θα την είχαμε χρυσοπληρώσει στη HERTZ.
Και ο γύρος της Ισλανδίας ξεκινάει τώρα! Η παραλαβή του αυτοκινήτου έγινε γύρω στις 09.00 και στις 11.00 είχαμε κανονίσει Snorkel at Silfra. Τι είναι το Silfra? Το σχίσμα μεταξύ Ευρασιατικής και Αμερικάνικης πλάκας, το οποίο όλο και μεγαλώνει. Τα νερά λένε είναι τόσο διαυγή και μπλε, όπως επίσης και τόσο κρύα που χρειάζεται να φορέσεις dry suit πάνω από τα ρούχα σου για να παραμείνεις ζεστός και στεγνός. Μένει να δούμε αν όντως ήταν τόσο μπλε και εντυπωσιακό το θέαμα!
Οπότε και ξεκινήσαμε για τον γνωστό Golden Circle, τουτέστιν Thingvellir, Geysir και καταρράκτης Gullfoss. Ο μόνος μπελάς ήταν μέχρι να βγούμε από το Ρέυκιαβικ και να κατευθυνθούμε προς Thingvellir. Μιλάμε για περίπου μια ώρα δρόμο. Πάρτε μια γεύση από Thingvellir!
aimg703.imageshack.us_img703_7079_thingvellir.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Και να το σημείο όπου βουτήξαμε!
aimg204.imageshack.us_img204_8262_snorkelplacesilfra.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Μερικές φώτο από το σνόρκελ, παρέα με άλλα δυο παιδιά που κάνανε κατάδυση! ( οι φώτο είναι από το CD που αγόρασα από Dive.is)
aimg692.imageshack.us_img692_6489_silfra1.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Εγώ και ο Νίκος!
aimg96.imageshack.us_img96_87_silfra2.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Και ναι! Το σώμα δεν κρυώνει τόσο όσο τα χείλη και μετά από κανά 20λεπτό μέσα στο νερό μπάζει στα χέρια και γύρω από τα αυτιά! Τα χρώματα ήταν τόσο μπλε, τόσο όμορφα, που δεν μπορούσες να το πιστέψεις! Σίγουρα οι δύτες το απόλαυσαν περισσότερο, όμως και εμείς οι απλοί snorkelers είδαμε αυτό το χάσμα και το ατέλειωτο γαλάζιο! Αν στο μισάωρο δεν νιώθαμε παγωμένοι, θα το απολαμβάναμε καλύτερα, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας ε?:cool:
Μετά το σνόρκελ πήγαμε γρήγορα στο εστιατόριο του Thingvellir για ζεστή σουπίτσα και pylsa, δλδ τα περίφημα hot-dog! Και προχωρήσαμε χορτάτοι για Geysir.
 

Attachments

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Geysir. Ή αλλιώς tourist trap. Μέρη σαν κι αυτό υπάρχουν παντού στην Ισλανδία, η μόνη διαφορά βρίσκεται στον Strokkur, το μεγάλο Geyser που σκάει σε τακτά χρονικά διαστήματα. Δυσωδία παντού, σαν χαλασμένο αυγό! Και όλος ο κόσμος μαζεμένος γύρω από τον Strokkur, περιμένοντας το παφ! Εκανε κρύο, φυσούσε δαιμονισμένα, αλλά τουλαχιστον δεν έβρεχε. Δεν κάτσαμε πολύ, μόλις πήρα φώτο από την έκρηξη του Strokkur φύγαμε για καταρράκτες Gullfoss.
aimg204.imageshack.us_img204_8387_strokkur.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg8.imageshack.us_img8_8645_strokkur2.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

Attachments

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Menia 21 μπράβο για την ιστορία σου...έχω εντυπωσιαστεί από την περιγραφή σου....και περιμένω την συνέχεια.....είναι ο επόμενος προορισμός μου....πιστεύεις ότι αυτή η εποχή είναι η καλύτερη ή άλλοι λόγοι σε έκαναν να πας Μάιο?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Menia 21 μπράβο για την ιστορία σου...έχω εντυπωσιαστεί από την περιγραφή σου....και περιμένω την συνέχεια.....είναι ο επόμενος προορισμός μου....πιστεύεις ότι αυτή η εποχή είναι η καλύτερη ή άλλοι λόγοι σε έκαναν να πας Μάιο?
Σταύρο η καλύτερη εποχή είναι το καλοκαίρι, όπου θα έχει ανοίξει και η ενδοχώρα (μέχρι μέσα Ιουνίου είναι κλειστά λόγω χιονιού). Επίσης ο καιρός θεωρητικά θα είναι θερμότερος. Και λέω θεωρητικά γιατί με την Ισλανδία ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Μπορείς να έχεις 4 εποχές σε μια μέρα! Επίσης είναι πιο πιθανό να δεις τα αγαπημένα μου puffin!!! Ο Μάιος θεωρείται ενδιάμεση περίοδος, στατιστικά έχει τις λιγότερες βροχές, εμείς μόνο κάτι ψιχάλες είχαμε που δεν μας εμπόδισαν πουθενά, και φυσικά οι τιμές είναι καλύτερες απ' ότι το καλοκαίρι. Από Ιούνιο τα πάντα ακριβαίνούν, διαμονές, εκδρομές, ενοικίαση αυτοκινήτου, ακριβαίνουν πάρα πολύ. Γι' αυτό και διάλεξα Μάιο, γιατί ο καιρός κατά 80% θα ήταν καλός, οι δρόμοι ανοικτοί και οι τιμές καλύτερες. Πίστεψέ με, ότι είχα σχεδιάσει το κάναμε και, εκτός από τις μέρες που φυσούσε, οι υπόλοιπες μέρες ήταν σαν χειμώνας στην Ελλάδα. Μόλις τελειώσω την ιστορία μου (έχω πολύ ακόμα!:D) πιστεύω θα σου έχουν λυθεί όλες οι απορίες, γιατί θέλω να διαφημίσω αυτή την χώρα! Είναι πανέμορφη και όχι απρόσιτη, όπως οι περισσότεροι νομίζουν!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πραγματικά κι εγώ έτσι την θεωρώ, απρόσιτη, λόγω κρύου! Δεν είμαι συνηθισμένη σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και νομίζω ότι θα ξοδέψω κι ένα σωρό χρήματα για τον εξοπλισμό που πιθανόν θα χρειαστώ, από άποψη ρουχισμού!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Gullfoss! Πριν τον δεις, τον ακούς από μακριά! Βλέπεις το spray! Ενας εκκωφαντικός ήχος! Το κρύο ήταν τρομερό, το Autofocus της μηχανής αρνιόταν να συνεργαστεί, πάει λέω, θα κλαίω τη μηχανή και τον φακό μου... Ηταν ένα προβλημα που αντιμετώπισα τις μέρες που είχε πολύ κρύο. Το Autofocus με εγκατέλειπε. Επανερχόταν όμως όταν μπαίναμε στο αμάξι ή σε κάποιο κτίριο. Δείτε τον μεγαλοπρεπή Gullfoss!


Uploaded with ImageShack.us
aimg11.imageshack.us_img11_5809_gulfoss3.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg263.imageshack.us_img263_224_gullfoss2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ΥΓ: Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που ανεβάζω εδώ τις φωτογραφίες, προσπαθώ από την ώρα που άρχισα την ιστορία να τις ανεβάσω στην Γκαλερύ αλλά μου βγάζει σφάλμα στον σέρβερ, κάτι τέτοιο...
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom