Ισλανδία Ισλανδία ή αλλιώς... Ice is nice!

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση στην συνέχιση της ιστορίας, μόλις χθες επιστρέψαμε από τις καλοκαιρινές διακοπές (σνιφ, κλαψ, κλουψ):(. Να συμμαζέψω λίγο και θα συνεχίσω με Reykjavik και τι άλλο? Blue Lagoon!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Άντε με το καλό να δροσιστούμε κομμάτι από την αφήγησή σου
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μας ταξιδευεις σε μερη ονειρεμενα με την υπεροχη ιστορια σου!!!!!

μαλλον πρεπει να το σκεφτω σοβαρα και να επισκεφτω τον ξαδελφο μου που ζει στην ισλανδια......
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
μας ταξιδευεις σε μερη ονειρεμενα με την υπεροχη ιστορια σου!!!!! μαλλον πρεπει να το σκεφτω σοβαρα και να επισκεφτω τον ξαδελφο μου που ζει στην ισλανδια......
Να μας τον γνωρίσεις!. Πού μένει; Εγώ μπορώ να φιλοξενηθώ και στην αποθήκη, είμαι βολικός....
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
μας ταξιδευεις σε μερη ονειρεμενα με την υπεροχη ιστορια σου!!!!!

μαλλον πρεπει να το σκεφτω σοβαρα και να επισκεφτω τον ξαδελφο μου που ζει στην ισλανδια......
Εχεις ξάδερφο που μένει Ισλανδία και ακόμα το σκέφτεσαι???:shock::shock::shock:
Γρήγορα εισιτήρια, κι άμα θέλετε κανά βαστάζο για τις αποσκευές πάρτε κι εμένα μαζί σας! Εγώ κι αν είμαι βολική!:cool:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ωρα να συνεχίσω την ιστορία, τώρα που ξέκλεψα λίγο χρόνο!
Τελευταία μέρα στο Reykjavik λοιπόν, το αυτοκίνητο παραδόθηκε στην Hertz στην ώρα του και ο ευγενικός υπάλληλος μάς μετέφερε με το βανάκι στο Hotel Fron, όπου και θα διανυκτερεύαμε. Σήμερα ήταν Σάββατο και ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρεία να δούμε πόσο βράζει το αίμα των Ισλανδών ένα Σαββατιάτικο βράδυ! Τα κακά νέα? Στο ξενοδοχείο μάς έδωσαν δωμάτιο, το οποίο ήταν πάνω στην οδό Laugavegur. Απλά ευχόμασταν να είχε καλή ηχομόνωση...
Ο καιρός ήταν ψιλοβροχερός, μουντάδα και ψύχρα. Η ομπρέλα άχρηστη με τέτοιον αέρα. Η Laugavegur ήταν γεμάτη κόσμο, ο οποίος είτε ψώνιζε στα μαγαζιά, είτε καθόταν στα καφέ. Κανένας δεν φαινόταν να πτοείται από τον καιρό, εκτός από 2 Ελληνες που δεν ξέρανε τι να κάνουν με τη βροχή! Τελικά το πήραμε απόφαση, θα κάναμε ότι και οι ντόπιοι, δλδ κουκούλες και δεν τρέχει τίποτα! Είχε πλάκα πάντως!
Εξερευνήσαμε τα, ομολογουμένως, πανάκριβα μαγαζιά, δεν ψωνίσαμε τίποτα και ξαφνικά πεινάσαμε. Κατευθυνθήκαμε στο Devito's pizza για μια περιποιημένη μαργαρίτα και έπιασε η μπόρα. Μέχρι να τελειώσούμε την πίτσα μας, η μπόρα έγινε ψιχάλα και ξεκινήσαμε την βόλτα παραλιακά. Απαραίτητη στάση στο σύμβολο της παραλίας, το πλοίο - απομίμηση των Vikings.
aimg814.imageshack.us_img814_7782_vikingt.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Εδώ να ξαναπώ ότι οι Ισλανδοί είναι αρκετά ομιλητικοί. Οποιος μας έβλεπε να φωτογραφιζόμαστε σταματούσε και μάς ρωτούσε από πού είμαστε, πώς περάσαμε στην Ισλανδία κλπ κλπ. Γενικότερα αγαπάνε το μπλα μπλα.
Περπατήσαμε μέχρι το λιμάνι για να δούμε την αντιφατική εικόνα των φαλαινοθηρικών και ακριβώς απέναντι τα τουριστικά πλοιάρια για Whale Watching.
aimg850.imageshack.us_img850_5298_falainothirika.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Στην Ισλανδία δυστυχώς το κυνήγι φαλαινών είναι παράδοση για τους παλιούς, ευτυχώς ξεθωριάζει για τους νέους. Πάντως, με όσους μιλήσαμε στις διάφορες εκδρομές που κάναμε, όλοι θεωρούσαν ότι είναι απαράδεκτο και δυσφημίζει την χώρα τους.
Η βόλτα μας κατέληξε στο νέο απόκτημα - πολυχώρο του Reykjavik, το Harpa, συνεδριακό κέντρο, καφέ, ένα πολλά υποσχόμενο εστιατόριο, θέατρο. Πραγματικά εντυπωσιακό, ειδικά για Σάββατο βράδυ.
aimg580.imageshack.us_img580_7328_harpa.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg29.imageshack.us_img29_4997_harpainside.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Ανεβήκαμε πάνω μπας και βρούμε θέση για καφέ αλλά όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα. Το ίδιο και το εστιατόριο. Ετσι, καταλήξαμε στο ισόγειο για 2 καπουτσίνο και για να κάνουμε χάζι τους καλοντυμένους Ισλανδούς. Στον πρώτο όροφο είχε κάποια εκδήλωση ή παράσταση και γινόταν χαμός από κόσμο. Εβλεπες τις κοπέλες ντυμένες με πανάλαφρα φορεματάκια και κρύωνες! Βασικά, ήμασταν οι μοναδικοί τουρίστες και αυτό φαινόταν από το ντύσιμό μας. Πουλόβερ και χοντρά μπουφάν εμείς, χαλαρό έως πολύ χαλαρό ντύσιμο οι Ισλανδοί. Και έξω ντάλα φως, παρόλη τη συννεφιά! Κατά τις 11 το βράδυ φύγαμε για το ξενοδοχείο. Στη Laugavegur γινόταν πανικός! Τα μπαράκια γεμάτα, κόσμος έξω να έχει μεθύσει και να φωνάζει, this is Reykjavik by night!! Δεν το ξενυχτήσαμε, αύριο είχαμε μεγάλο ταξίδι επιστροφής κι έπρεπε να κοιμηθούμε καλά. Δηλαδή όσο καλά μπορείς να κοιμηθείς άμα κάτω από το ξενοδοχείο είναι όλα τα μπαρ και οι φωνακλάδες Ισλανδοί... Ευτυχώς που ήμασταν ψόφιοι από την κούραση...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
μας ταξιδευεις σε μερη ονειρεμενα με την υπεροχη ιστορια σου!!!!!

μαλλον πρεπει να το σκεφτω σοβαρα και να επισκεφτω τον ξαδελφο μου που ζει στην ισλανδια......
Παιδί μου δεν τα σκέφτονται αυτά τα πράγματα, απλά τα κάνουν!

Μένια ωραία κι η συνέχεια, as always!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μαλλον εχετε δικιο... αλλα φανταζομουν δυσκολο το ταξιδι στην ισλανδια.
(menia ,εχεις αναψει φωτιες....)

ο ξαδελφος μου μενει στο Ρευκιαβικ εδω και πολλα χρονια και σπανιως ερχεται στην πατριδα!

αφου ο αντρας μου δεν προκειται να με ακολουθησει....υπαρχει κανεις διαθεσιμος......???:haha::haha:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
αφου ο αντρας μου δεν προκειται να με ακολουθησει....υπαρχει κανεις διαθεσιμος......???:haha::haha:
Θεωρείς ότι υπάρχει ΜΟΝΟ ένας τέτοιος εδώ μέσα για Ισλανδία ?? :bleh:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
μαλλον εχετε δικιο... αλλα φανταζομουν δυσκολο το ταξιδι στην ισλανδια. (menia ,εχεις αναψει φωτιες....)
ο ξαδελφος μου μενει στο Ρευκιαβικ εδω και πολλα χρονια και σπανιως ερχεται στην πατριδα! αφου ο αντρας μου δεν προκειται να με ακολουθησει....υπαρχει κανεις διαθεσιμος......???:haha::haha:
πιπέρι πιπέρι ακου αν υπάρχουν διαθέσιμοι, εξαρτάται όμως από τα τετραγωνικά της αποθήκης του σπιτιού του ξαδέλφου (να χωράμε να κοιμηθούμε)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στη Laugavegur γινόταν πανικός! Τα μπαράκια γεμάτα, κόσμος έξω να έχει μεθύσει και να φωνάζει, this is Reykjavik by night!! Δεν το ξενυχτήσαμε, αύριο είχαμε μεγάλο ταξίδι επιστροφής κι έπρεπε να κοιμηθούμε καλά. Δηλαδή όσο καλά μπορείς να κοιμηθείς άμα κάτω από το ξενοδοχείο είναι όλα τα μπαρ και οι φωνακλάδες Ισλανδοί... Ευτυχώς που ήμασταν ψόφιοι από την κούραση...
Αυτό από μόνο του είναι αξιοθέατο. Κι εμείς δεν το είχαμε ξενυχτήσει ιδιαίτερα, αλλά το τι χάζι τους κάναμε δε λέγετε. Μέχρι με τα σώβρακα ημίγυμνος ήταν ένας και τραγούδαγε. Τέτοιο μεθύσι. Πάντως αλλάζει όψη η πόλη. Γεμάτα όλα τα μπαράκια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom