Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ισλανδία Ισλανδία low-budget?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος saudade, στις 25 Απριλίου 2018.

1. StellAnna

StellAnna Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
    Σε ευχαριστώ saudade. Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Θέλω να πάω στην Ισλανδία... είδα τις τιμές σε οργανωμένες εκδρομές και έπαθα πάρεση. Από τις διηγήσεις σας κατάλαβα ότι μπορούμε και μόνοι μας. Ήδη το ψάχνω... Και πάλι θερμά ευχαριστώ.

saudade likes this.
  2. chris7

chris7 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ντορτμουντ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Καναδάς
    Είχα την εντύπωση πως η επιστροφή των 12 ευρώ είναι μόνο για την πρώτη φορά.

3. saudade

saudade Member

Τελικά η επιστροφή των 12 ευρώ είναι για κάθε νέο φίλο που συστήνεις (ας έχουν ήδη λογαριασμό στη booking). Μπορείς να συστήσεις μέχρι 10 διαφορετικούς φίλους. Βέβαια δεν καταλαβαίνω πόσοι διαφορετικοί φίλοι μπορούν να σε συστήσουν. Από όλη αυτή τη διαδικασία το κάθε άτομο μπορεί να κερδίσει εώς και 150 δολάρια. Ευχαριστώ chris7 για την παρότρυνση να το ψάξω καλύτερα. Αν έχω γράψει κάποια ανακρίβεια διορθώστε με.

Dina Z and chris7 like this.
  4. athinoulinio

athinoulinio Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αυστραλία
    Καταπληκτικη η ιστορια σου και οι περιγραφες σου! Το βορειο σελας ειναι ενα πραγμα που θελω να δω οπωσδηποτε στη ζωη μου κ το εχω ψηλα στην to do list μου. Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που μας εγραψες. Καλη συνεχεια και καλα ταξιδια!!!

5. saudade

saudade Member

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια athinoulinio! Καλά ταξίδια, εσωτερικά και εξωτερικά!

6. KIKI

KIKI Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αφρική Ναμιμπια
    Χρόνια εψαχνα οικονομικη λύση για ενα ταξίδι στην Ισλανδία και παρέα με 1-2 οδηγους .
    Δεν εβρισκα κάτι απο τα δύο.

Τελικά εκλεισα γιά τον Οκτώβριο με εναν εναλλακτικό τρόπο .
    Θα πάμε "οργανωμένα" με 2 βαν των 9 θέσεων διαφοροι που ειχαμε την επιθυμία αλλά οχι αρκετά χρηματα ή παρέα .
    Το αναλαμβανει ενα νέο γραφειο που ανοιξε στη Βορεια Ελλάδα .
    Κλεισαμε μόνοι μας τα εισιτηρια οπως βολευε τον καθένα . Αλλοι θελανε απο Θεσσαλονικη , εγω και αλλοι πέντε απο Αθήνα , 2 θα μεινουν Λονδίνο στην επιστροφη να δουν φίλους κτλ .
    Οσοι τα εκλεισαν γρηγορα τους κόστισε γυρω στα 200 ευρω. Το δικο μου πηγε στα 275 ευρω .
    Το γραφειο καλυπτει την μεταφορα στο νησι και την διαμονη . Κοστος 350 -400 ευρω για 6 νυκτες κανοντας το γυρο της χωρας.
    Και οτι χαλασω εκει σε φαγητο και προσωπικα εξοδα .
    Βεβαια αυτου του ειδους το ταξιδι θέλει να εισαι χαλαρος και να δεχτεις να κοιμηθεις σε δικλινα ή τρικλινα με αγνωστους συνταξιδιωτες . Απο την άλλη με αυτά τα χρηματα δεν θα εβρισκα λύση στην επιθυμια να γνωρισω την Ισλανδια .

Last edited: 24 Ιουλίου 2019
    kitsos!, psilos3, 8avos and 11 others like this.
  7. vikara

vikara Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βιετναμ_Καμποτζη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νησί Πάσχα
    Πολυ ωραια!Και εγω θελω πολυ να γυρισω την Ισλανδια,ειναι ψηλα στη λιστα!!!Μπορεις να μου πεις ποιο πρακτορειο διοργανωνει την εκδρομη που εκλεισες?Και ποτε περιπου εκλεισες για οκτωβριο?Να περασεις τελεια!

KIKI likes this.
  8. KIKI

KIKI Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αφρική Ναμιμπια
    Να ρωτήσω τους διαχειριστες αν επιτρεπεται να το γραψω εδω .

Αφεντικό και διαχειριστες μπορω να ανεφερω το ονομα του νεου αυτου εναλλακτικου γραφειου ;

9. KIKI

KIKI Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αφρική Ναμιμπια
    Τον Οκτωβριο η εκδρομη ειναι 16-23 .
    Ειναι ηδη κλεισμενες ολες οι θεσεις απο όσο γνωρίζω . Αλλά επειδη μεσολαβουν 3 μήνες πιθανον να υπάρξει καποια ακυρωση .
    Το επομενο προγραμματισμενο ειναι για Μάρτιο 2020 . Εκει λογικά εχει θέσεις .

Σου στελνω π.μ.

Last edited: 23 Ιουλίου 2019
    vikara likes this.
  10. nikko

nikko Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αζόρες - Μαρόκο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αυστραλία
    Η τιμή είναι ανταγωνιστική βέβαια, αλλά γύρος της Ισλανδίας σε 6 μέρες σημαίνει ότι θα περάσεις όλη τη μέρα μέσα στο βανάκι.

11. KIKI

KIKI Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αφρική Ναμιμπια
    Εχεις δίκιο , αλλά έτσι οπως έγινε η ζωή μας με διαρκή εργασια για πολλους απο εμάς οι ημερες για ταξίδια ειναι μετρημένες . Οταν πάνε πολλοί μαζι αυτό συμβαίνει συνήθως .
    Ρωτηθήκαμε , επειδη θα ειναι το πρωτο ταξιδι του γραφειου εκει , να διαλεξουμε 7 -10 μερες και η πλειοψηφία διαλεξε την εβδομαδα λόγω αδειων απο την εργασία τους .

Προσωπικά εχω αφθονο χρόνο εκεινο το διάστημα . Αλλά απο το καθόλου καλυτερα λίγο .

12. saudade

saudade Member

Η διαφορά του λίγο με το καθόλου είναι τεράστια. Με το λίγο έχεις την εμπειρία του ταξιδιού, με το καθόλου όχι. Εγώ θα το διατυπώσω ως εξής. Από το να μην πας, καλύτερα να πας!

Να περάσετε όμορφα!

KIKI likes this.