Ισλανδία Ισλανδία low-budget?

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σε ευχαριστώ saudade. Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Θέλω να πάω στην Ισλανδία... είδα τις τιμές σε οργανωμένες εκδρομές και έπαθα πάρεση. Από τις διηγήσεις σας κατάλαβα ότι μπορούμε και μόνοι μας. Ήδη το ψάχνω... Και πάλι θερμά ευχαριστώ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πλέον και η booking προσφέρει κάτι παρόμοιο που δίνει 12 ευρώ επιστροφή σε κάθε κράτηση και σε σένα και στον φίλο σου. Αν πχ κλείσετε διαμονή σε 10 διαφορετικά μέρη μπορείτε να πάρετε επιστροφή έως 240 ευρώ συνολικά.
Είχα την εντύπωση πως η επιστροφή των 12 ευρώ είναι μόνο για την πρώτη φορά.
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Τελικά η επιστροφή των 12 ευρώ είναι για κάθε νέο φίλο που συστήνεις (ας έχουν ήδη λογαριασμό στη booking). Μπορείς να συστήσεις μέχρι 10 διαφορετικούς φίλους. Βέβαια δεν καταλαβαίνω πόσοι διαφορετικοί φίλοι μπορούν να σε συστήσουν. Από όλη αυτή τη διαδικασία το κάθε άτομο μπορεί να κερδίσει εώς και 150 δολάρια. Ευχαριστώ chris7 για την παρότρυνση να το ψάξω καλύτερα. Αν έχω γράψει κάποια ανακρίβεια διορθώστε με.
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Καταπληκτικη η ιστορια σου και οι περιγραφες σου! Το βορειο σελας ειναι ενα πραγμα που θελω να δω οπωσδηποτε στη ζωη μου κ το εχω ψηλα στην to do list μου. Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που μας εγραψες. Καλη συνεχεια και καλα ταξιδια!!!
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Καταπληκτικη η ιστορια σου και οι περιγραφες σου! Το βορειο σελας ειναι ενα πραγμα που θελω να δω οπωσδηποτε στη ζωη μου κ το εχω ψηλα στην to do list μου. Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που μας εγραψες. Καλη συνεχεια και καλα ταξιδια!!!
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια athinoulinio! Καλά ταξίδια, εσωτερικά και εξωτερικά!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Χρόνια εψαχνα οικονομικη λύση για ενα ταξίδι στην Ισλανδία και παρέα με 1-2 οδηγους .
Δεν εβρισκα κάτι απο τα δύο.

Τελικά εκλεισα γιά τον Οκτώβριο με εναν εναλλακτικό τρόπο .
Θα πάμε "οργανωμένα" με 2 βαν των 9 θέσεων διαφοροι που ειχαμε την επιθυμία αλλά οχι αρκετά χρηματα ή παρέα .
Το αναλαμβανει ενα νέο γραφειο που ανοιξε στη Βορεια Ελλάδα .
Κλεισαμε μόνοι μας τα εισιτηρια οπως βολευε τον καθένα . Αλλοι θελανε απο Θεσσαλονικη , εγω και αλλοι πέντε απο Αθήνα , 2 θα μεινουν Λονδινο στην επιστροφη να δουν φίλους κτλ .
Οσοι τα εκλεισαν γρηγορα τους κόστισε γυρω στα 200 ευρω. Το δικο μου πηγε στα 275 ευρω .
Το γραφειο καλυπτει την μεταφορα στο νησι και την διαμονη . Κοστος 350 -400 ευρω για 6 νυκτες κανοντας το γυρο της χωρας.
Και οτι χαλασω εκει σε φαγητο και προσωπικα εξοδα .
Βεβαια αυτου του ειδους το ταξιδι θέλει να εισαι χαλαρος και να δεχτεις να κοιμηθεις σε δικλινα ή τρικλινα με αγνωστους συνταξιδιωτες . Απο την άλλη με αυτά τα χρηματα δεν θα εβρισκα λύση στην επιθυμια να γνωρισω την Ισλανδια .
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Χρόνια εψαχνα οικονομικη λύση για ενα ταξίδι στην Ισλανδία και παρέα με 1-2 οδηγους .
Δεν εβρισκα κάτι απο τα δύο.

Τελικά τον Οκτωβριο εκλεισα με εναν εναλλακτικό τρόπο .
Θα πάμε "οργανωμένα" με 2 βαν των 9 θέσεων διαφοροι που ειχαμε την επιθυμία αλλά οχι αρκετά χρηματα ή παρέα .
Το αναλαμβανει ενα νέο γραφειο που ανοιξε στη Βορεια Ελλάδα .
Κλεισαμε μόνοι μας τα εισιτηρια οπως βολευε τον καθένα . Αλλοι θελανε απο Θεσσαλονικη , εγω και αλλοι πέντε απο Αθήνα , 2 θα μεινουν Λονδινο στην επιστροφη να δουν φίλους κτλ .
Οσοι τα εκλεισαν γρηγορα τους κόστισε γυρω στα 200 ευρω. Το δικο μου πηγε στα 275 ευρω .
Το γραφειο καλυπτει την μεταφορα στο νησι και την διαμονη . Κοστος 350 -400 ευρω για 6 νυκτες κανοντας το γυρο της χωρας.
Και οτι χαλασω εκει σε φαγητο και προσωπικα εξοδα .
Βεβαια αυτου του ειδους το ταξιδι θέλει να εισαι χαλαρος και να δεχτεις να κοιμηθεις σε δικλινα ή τρικλινα με αγνωστους συνταξιδιωτες . Απο την άλλη με αυτά τα χρηματα δεν θα εβρισκα λύση στην επιθυμια να γνωρισω την Ισλανδια .
Πολυ ωραια!Και εγω θελω πολυ να γυρισω την Ισλανδια,ειναι ψηλα στη λιστα!!!Μπορεις να μου πεις ποιο πρακτορειο διοργανωνει την εκδρομη που εκλεισες?Και ποτε περιπου εκλεισες για οκτωβριο?Να περασεις τελεια!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ωραια!Και εγω θελω πολυ να γυρισω την Ισλανδια,ειναι ψηλα στη λιστα!!!Μπορεις να μου πεις ποιο πρακτορειο διοργανωνει την εκδρομη που εκλεισες?Και ποτε περιπου εκλεισες για οκτωβριο?Να περασεις τελεια!
Να ρωτήσω τους διαχειριστες αν επιτρεπεται να το γραψω εδω .

Αφεντικό και διαχειριστες μπορω να ανεφερω το ονομα του νεου αυτου εναλλακτικου γραφειου ;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ωραια!Και εγω θελω πολυ να γυρισω την Ισλανδια,ειναι ψηλα στη λιστα!!!Μπορεις να μου πεις ποιο πρακτορειο διοργανωνει την εκδρομη που εκλεισες?Και ποτε περιπου εκλεισες για οκτωβριο?Να περασεις τελεια!
Τον Οκτωβριο η εκδρομη ειναι 16-23 .
Ειναι ηδη κλεισμενες ολες οι θεσεις απο όσο γνωρίζω . Αλλά επειδη μεσολαβουν 3 μήνες πιθανον να υπάρξει καποια ακυρωση .
Το επομενο προγραμματισμενο ειναι για Μάρτιο 2020 . Εκει λογικά εχει θέσεις .

Σου στελνω π.μ.
 
Last edited:

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Η τιμή είναι ανταγωνιστική βέβαια, αλλά γύρος της Ισλανδίας σε 6 μέρες σημαίνει ότι θα περάσεις όλη τη μέρα μέσα στο βανάκι.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Η τιμή είναι ανταγωνιστική βέβαια, αλλά γύρος της Ισλανδίας σε 6 μέρες σημαίνει ότι θα περάσεις όλη τη μέρα μέσα στο βανάκι.
Εχεις δίκιο , αλλά έτσι οπως έγινε η ζωή μας με διαρκή εργασια για πολλους απο εμάς οι ημερες για ταξίδια ειναι μετρημένες . Οταν πάνε πολλοί μαζι αυτό συμβαίνει συνήθως .
Ρωτηθήκαμε , επειδη θα ειναι το πρωτο ταξιδι του γραφειου εκει , να διαλεξουμε 7 -10 μερες και η πλειοψηφία διαλεξε την εβδομαδα λόγω αδειων απο την εργασία τους .

Προσωπικά εχω αφθονο χρόνο εκεινο το διάστημα . Αλλά απο το καθόλου καλυτερα λίγο .
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Προσωπικά εχω αφθονο χρόνο εκεινο το διάστημα . Αλλά απο το καθόλου καλυτερα λίγο .
Η διαφορά του λίγο με το καθόλου είναι τεράστια. Με το λίγο έχεις την εμπειρία του ταξιδιού, με το καθόλου όχι. Εγώ θα το διατυπώσω ως εξής. Από το να μην πας, καλύτερα να πας!

Να περάσετε όμορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom