Ισλανδία Ισλανδία

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
σ ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή Μένια! Για μένα είναι ταξίδι ζωής, οπότε σαφώς θέλω να δω όσο περισσότερα αξιοθέατα είναι δυνατό. Τον Μάιο λογικά βλέπεις και τον ήλιο του μεσονυχτίου? (αν δεν κάνω λάθος το Βόρειο Σέλας είναι τους χειμερινούς μόνο μήνες). Επίσης, γνωρίζεις μήπως αν είναι καλή περίοδος ο Μάιος για να δει κανείς φάλαινες? (έχω δει φωτογραφίες από κάποιες τέτοιες δραστηριότητες και είναι πραγματικά εντυπωσιακές). Δραστηριότητες τέτοιου είδους παρέχει αν δεν κάνω λάθος το Husavik, όμως και ο νότος έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφος (άγριος και εντυπωσιακός). Θεωρώ λοιπόν ότι χρειάζεται να νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο? Η απόσταση πχ Husavik -Reykiavic γίνεται αυθημερόν (ή θέλει διανυκτέρευση προς τα βόρεια)? Ολες οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες (και παρέα, αν κάποιος ενδιαφέρεται!) :)
Αν διαβάσεις προσεκτικά τις ιστορίες άλλων παιδιών καθώς και θέματα για την Ισλανδία θα σου λυθούν πολλές απορίες, δες εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=115
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=115

Στα γρήγορα να σου πω (απ' ότι έχω διαβάσει κι εγώ, γιατί σκέφτομαι να πάω κι εγώ Μάϊο) ότι
1. Husavik -Reykiavic αυθημερόν = Mission impossible
2. Το να νοικιάσεις αυτοκίνητο εγώ το θεωρώ απαραίτητο
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
σ ευχαριστώ πολύ! διάβασα την ιστορία από hydronetta και (ήθελα που ήθελα να πάω), τώρα θέλω ακόμα πιο πολύ! θα διαβάσω φυσικά και τις υπόλοιπες!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η απόσταση πχ Husavik -Reykiavic γίνεται αυθημερόν (ή θέλει διανυκτέρευση προς τα βόρεια)?
Γίνεται αυθημερόν με μετ' επιστροφής πτήση προς Akureyri και από εκεί συνεχίζεις είτε με κάποιο tour είτε νοικιάζοντας αυτοκίνητο.
 

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Δέσποινα να σου πω και εγώ την εμπειρία μου...
Εμείς γυρίσαμε από Ισλανδία πριν περίπου ένα μήνα...
Τα χιλιόμετρα που λες Husavik -Reykiavik μπορεί να είναι και εφικτά σε μία μέρα (με πολύ κούραση βέβαια), όμως αυτό μου κάνει την Ισλανδία μαγική είναι η διαδρομή... Είναι κρίμα να κάνεις τέτοιες αποστάσεις και να μην μπορείς να σταματήσεις πουθενά επειδή δεν προλαβαίνεις...
Όσον αφορά το αυτοκίνητο είναι απλά απαραίτητο...
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Σ ευχαριστώ πολύ North 66, αυτό το διάβασα κάπου, όμως έχεις μήπως καμιά ιδέα από τιμές; ή από site όπου μπορώ να βρίσκω φθηνές τιμές εκτός πχ από airtickets? γιατί η εσωτερική πτήση φαντάζομαι θα ανεβάσει αισθητά το κόστος...το σκεπτικό μου είναι να πάω Ισλανδία μέσω Λονδίνου ή Βερολίνου ή Παρισιού (όπου βρω φθηνότερα εισιτήρια) και μετά να οργανώσω κάποια περιήγηση σε βόρεια και νότια πλευρά (υπάρχουν κάποιες εταιρείες όπως allabouticeland.com που ειδικεύονται, ομως τείνω να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες εδώ ότι καλύτερα απολαμβάνεις το τοπίο αν νοικιάσεις αυτοκίνητο. Αν συνυπολογίσουμε εισιτήρια, ξενοδοχείο, αυτοκίνητο, έξοδα διαμονής (τα βασικά, για να "γυρίσω" πάω) και κάποιες δραστηριότητες που θα με ενδιάφεραν (πχ whale whatching, ή κάποιο πρόγραμμα πεζοπορίας ή ιππασίας σε μέρη με ιδιαιτερότητα), το κόστος ανεβαίνει αισθητά...οι εσωτερικές πτήσεις πχ προς Akureyri γνωρίζουμε πού περίπου κυμαίνονται; αν υποθέσουμε ότι ο δυνατός διαθέσιμος χρόνος είναι μία εβδομάδα, τί λέτε ότι θα συνέφερε περισσότερο? μετακίνηση εσωτερική αεροπορικώς προς το βορρά, ή ενοικίαση αυτοκινήτου και περιήγηση με αυτοκίνητο; από Βορρά τα σημαντικότερα από οτι βλέπω είναι το Akureyri και το Husavik (από όπου ξεκινάνε πολλές δραστηριότητες). Ομως και ο Νότος έχει πράγματα πολλά να δεις...η εσωτερική πτήση δίνει τη δυνατότητα να δεις κάποια πράγματα και να κερδίσεις "χρόνο" για το νότο....από την άλλη, μήπως το αυτοκίνητο έρχεται συνολικά φθηνότερο και έχει πράγματα που αξίζει να δει κανείς? σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και τη βοήθειά σας...:)
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
ναι, και εγώ τελικά προσανατολίζομαι προς τη λύση του αυτοκινήτου....οι διαδρομές πρέπει να είναι μαγευτικές... Μάνο, βλέπω πήγες πρόσφατα....ενθουσιασμένος; άγρια φύση, μαγική εμπειρία; μείνατε μέρες, τη γυρίσατε όλη?
 

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Η χώρα είναι όντως μαγική... Εμείς μείναμε 11 μέρες και κάναμε τον γύρο του νησιού (δεν προλάβαμε να πάμε καθόλου στο βορειοδυτικό κομμάτι Westfjords)... Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι η κάθε μεριά του είναι διαφορετική και εξίσου εντυπωσιακή... Στα album του site έχω ανεβάσει και φωτογραφίες για να πάρεις μια ιδέα (αν και φαντάζομαι ότι θα έχεις ήδη δει πολλές)... Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε και να το προσαρμόσεις όπως σε βολεύει...
Επίσης ήθελα να πω ότι οι ταξιδιωτικές ιστορίες των παιδιών εδώ είναι το καλύτερο εργαλείο που μπορείς να βρεις για το ταξίδι σου...
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες....όσο το ψάχνω, τόσο πιο πολύ ενθουσιάζομαι με την προοπτική αυτού του ταξιδιού...οι ιστορίες των παιδιών εδώ είναι πραγματικά εκπληκτικές....(ήμουν που ήμουν ενθουσιασμένη, πάει, μαγεύτηκα ακόμα πιο πολύ!). Ναι, θα με ενδιέφερε να μου στείλεις αν μπορείς το πρόγραμμα που ακολουθήσατε, αφού άλλωστε γύρισες τόσο πρόσφατα! (είμαι στο γραφείο αλλά πάω να ψάξω φωτογραφίες, ήδη έχω αρχίσει και ταξιδεύω με το νου μου, και όσες και να δω από αυτό το μέρος, δεν τις χορταίνω, δεν μου φθάνουν...!) Ανυπομονώ τόσο πολύ να βρεθώ και εγώ εκεί....Αλήθεια, είδες το Βόρειο Σέλας? ή ήταν νωρίς για αυτό όταν πήγες? (νομίζω αυτό βγαίνει κάπου Οκτώβριο με Μάρτιο...)...Νομίζω ότι η Ισλανδία είναι μέρος που αξίζει να επισκεφθεί κανείς χειμώνα και καλοκαιρι...(αλλά καθώς υπάρχουν....και οικονομικοί περιορισμοί) προσανατολίζομαι προς Μάιο, όπως συμβούλεψαν και κάποιοι φίλοι...Εισιτήρια, αν επιτρέπεται, από που έκλεισες? ευχαριστώ και πάλι!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλησπερα Despinna! Καθε φορα που καποιος σκεφτεται για Ισλανδια το μονο που εχω να πω ειναι οτι προκειται για μια χωρα μαγικη, για μενα το καλυτερο μου ταξιδι μεχρι σημερα.. Καναμε κ εμεις οδικως τον γυρο του νησιου σε 10 περιπου ημερες (τρεξιμο), αλλα ηταν Αυγουστος κ η διαρκεια της ημερας αρκετα μεγαλη. Εικονες πανεμορφες, φυση γενναιοδωρη, μοναξια γοητευτικη.. Ο,τι πληροφορια θες κ μπορω να βοηθησω ευχαριστως!
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Piccolo_mondo καλησπέρα! :) χαίρομαι γιατί όσοι έχετε πάει Ισλανδία είστε ενθουσιασμένοι!και όσο περισσότερο διαβάζω και ψάχνω για αυτή τη χώρα, τόσο περισσότερο με μαγεύει! είδα στο χάρτη σου ότι την έχεις γυρίσει σχεδόν ολόκληρη! ζηλεύω πολύ! (με την καλή έννοια!). Οτιδήποτε πληροφορίες μπορείς να μου δώσεις είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες, καθώς θα ήθελα να αξιοποιήσω στο μέγιστο κάθε λεπτό αυτού του ταξιδιού και να το οργανώσω όσο γίνεται καλύτερα. (π.χ., αεροπορικά εισιτήρια, από πού προμηθευτήκατε? το ψάχνατε καιρό, βρήκατε κάποια προσφορά; νοικιάσατε αυτοκίνητο και γυρίσατε με διανυκτερεύσεις σε διάφορα μέρη; κάνατε κάποια δραστηριότητα, π.χ. whales watching? θεωρείς ότι είναι ακριβή σαν χώρα; κλείσατε από κάποιο συγκεκριμένο γραφείο; τί είναι αυτά που σε ενθουσίασαν περισσότερο; ρωτάω πολλά, αλλά έχω ενθουσιαστεί και θέλω πολύ να οργανώσω αυτό το ταξίδι). σε ευχαριστώ πολύ.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
despinna αρχες Ιουνη θα ειμαι εκει για κανα 5ημερο, ενα μεζε σαν να λεμε θα παρω αλλα δεν πειραζει κατι ειναι κ αυτο.αρκει ολα να πανε καλα ως τοτε...
αν ενδιεφερεσαι να επικοινωνησουμε μπας κ συμπεσουμε κ βρεθουμε παρεα :)
ειναι must η ενοικιαση αυτοκινητου οποτε θα μας βγει κονομικα :p
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Piccolo_mondo καλησπέρα! :) χαίρομαι γιατί όσοι έχετε πάει Ισλανδία είστε ενθουσιασμένοι!και όσο περισσότερο διαβάζω και ψάχνω για αυτή τη χώρα, τόσο περισσότερο με μαγεύει! είδα στο χάρτη σου ότι την έχεις γυρίσει σχεδόν ολόκληρη! ζηλεύω πολύ! (με την καλή έννοια!). Οτιδήποτε πληροφορίες μπορείς να μου δώσεις είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες, καθώς θα ήθελα να αξιοποιήσω στο μέγιστο κάθε λεπτό αυτού του ταξιδιού και να το οργανώσω όσο γίνεται καλύτερα. (π.χ., αεροπορικά εισιτήρια, από πού προμηθευτήκατε? το ψάχνατε καιρό, βρήκατε κάποια προσφορά; νοικιάσατε αυτοκίνητο και γυρίσατε με διανυκτερεύσεις σε διάφορα μέρη; κάνατε κάποια δραστηριότητα, π.χ. whales watching? θεωρείς ότι είναι ακριβή σαν χώρα; κλείσατε από κάποιο συγκεκριμένο γραφείο; τί είναι αυτά που σε ενθουσίασαν περισσότερο; ρωτάω πολλά, αλλά έχω ενθουσιαστεί και θέλω πολύ να οργανώσω αυτό το ταξίδι). σε ευχαριστώ πολύ.
Ταξιδεψαμε με easyjet μεχρι Λονδινο κ μετα με iceland express μεχρι reykjavik, τα εισητηρια κλειστηκαν απο τα site των αεροπορικων. Ενοικιασαμε ενα μικρο (οχι 4x4) αυτοκινητο. Η ενοικιαση αυτοκινητου ειναι ακριβη γενικα, κ κυριως τα 4x4 που αυτο θελαμε αρχικα. Τελικα ομως οι ημερες δεν εφταναν για να επισκεφτουμε μερη που η προσβαση γινεται μονο με 4x4.. Ναι, ειναι ακριβη σαν χωρα. Το whale watching το καναμε αλλα δεν ειδαμε κ τιποτα (μια καμπουρα κ μια ουρα, κ αυτα απο μακρυα) κ μαλλον δεν αξιζε η μιση μερα (κ οι αρκετες κορωνες) που ξοδεψαμε εκει.. Μας εντυπωσιασαν πολλα, παρα πολλα! Ξεχωριζω τωρα στο Νο1 το Krafla lavafield κ μερικους καταρρακτες.. Α και φυσικα τα απειρα hot pots που συναντας στην μεση του πουθενα, βγαζεις τα ρουχα σου, τουρτουριζεις, βουτας κ μετα λιωνεις.....
Σχετικα με την διαμονη, τα περισσοτερα καταλυματα κλειστηκαν μεσω booking και iceland farm holidays..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom