Ισλανδία Ισλανδία

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
σ ευχαριστώ πολύ για τις πληφορορίες! θα ξεκινήσω μια πρώτη οργάνωση και θα καταχραστώ της καλής θέλησης για περισσότερες πληροφορίες που ίσως χρειαστώ! απο οτι καταλαβαίνω και μόνο η περιήγηση στο τοπίο είναι μαγεία!...(hotspot, καταρράκτες, κρατήρες, παγόβουνα...) :)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Οχι απλά μαγεία... Πρέπει να πας για να καταλάβεις γιατί όσοι πάνε θέλουν να ξαναπάνε!
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
αχ ήδη έχω αρχίσει να το νιώθω, όσοι έχετε πάει μιλάτε με τόσο ενθουσιασμό!! α, πρέπει να πάω!!! νιωθω ήδη μαγεμένη με αυτό το μέρος :)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Να πας!! Απλα μην περιοριστεις στο γνωστο τριγωνο γυρω απο το reykjavik. Να νοικιασεις αυτοκινητο κ να κανεις ολοκληρο τον γυρο κ δωστου τουλαχιστον 10 μερες.. Αν δεν υπαρχει χρονος κ χρημα για κατι τετοιο θα σε συμβουλευα να περιμενεις την καταλληλη στιγμη. Μην "καψεις" αυτη την υπεροχη χωρα..
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
για αυτοκίνητο ναι, πείστηκα, διάβασα και τις ιστορίες εδώ, και έχετε δίκιο....
η περιήγηση με αυτοκίνητο πρέπει να είναι ξεχωριστή εμπειρία, και μόνο το να οδηγείς σε αυτόν τον τόπο και να "χάνεσαι" στις φυσικές του ομορφιές...!! συν το ότι θα υπάρχει η ευχέρια να σταματάς, να περπατάς, να απολαμβάνεις το τοπίο, να βγάζεις φωτογραφίες κτλ, και να πας στα μέρη που θες και να εξερευνήσεις....αξίζει!
το σκέφτομαι για μια εβδομάδα τέλη μαίου-αρχές ιούνη, αλλά όσο διαβάζω τόσο συνειδητοποιώ ότι το μέρος είναι πραγματικά φανταστικά, κάθε μέρος του "κύκλου" (γυρίζοντάς τη γύρω γύρω) έχει υπέροχες ομορφιές και είναι διαφορετικό από το προηγούμενο...μακάρι η εβδομάδα να γίνει δεκαήμερο, δύσκολο αλλά θα το προσπαθήσω, ότι αξίζει, αξίζει, είμαι βέβαιη!! :)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Η εποχή που θες να ταξιδέψεις είναι πολλή καλή, δεν θα σου συνιστούσα όμως με μόνο μια βδομάδα να κάνεις τον γύρο. Θα είσαι συνέχεια στο τρέξιμο. Λες ότι θες να δεις φάλαινες, οπότε θα ήταν μια καλή ιδέα με αφετηρία το Ρέυκιαβικ να ξεκινήσεις αριστερόστροφα προς Stykkisholmur - Akureyri - Myvatn lake -Husavic και επιστροφή. Το περίφημο "τρίγωνο" μπορείς να το κάνεις την πρώτη μέρα που θα είσαι στο Ρέυκιαβικ, αξίζει τον κόπο. Επίσης, για να υπολογίσεις τα οικονομικά, να σου θυμίσω ότι από 01/06 οι τιμές αλλάζουν και στην ενοικίαση αυτοκινήτου και στη διαμονή.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Αχ, έχω την εντύπωση ότι οι μέρες σε αυτό τον τόπο δεν θα είναι ποτέ αρκετές. Και σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, η γνώμη σου (καθότι έζησες ένα υπέροχο οδοιπορικό) μετράει και με βοηθάει. Η διαδρομή που λες ναι, είναι λογική Stykkisholmur - Akureyri - Myvatn lake -Husavic , με διαμονή (μια πρώτη ιδέα) στο AKureyri (ώστε να αφιερωθεί μια μέρα σε αυτό που είναι -ολοι λέτε- πανέμορφο και σε κάποια δραστηριότητα στο Husavic, λογικά θα έχει whale whatching ίσως σε συνδυασμό και με επισκεψη στο νησάκι με τα puffin, πιστέυω να πηγαίνουν εκεί αυτή την περίοδο). Για το τρίγωνο του Ρέκιαβικ ακούω προτάσεις, π.χ. πώς λέτε να οργανωθεί, αυτό βγαίνει μέσα σε μια μέρα σωστά? Επίσης, - να τώρα που δεν θα βγαίνουν οι μέρες!!- θα ήθελα να δω και την άλλη πλευρά, δηλ. προς Skaftafell, Vatnajökull και λίμνη Jokularson (είδα ότι είναι μια λίμνη με παγόβουνα πανέμορφη, μου κόπηκε η ανάσα όταν την είδα σε φωτογραφία!)... Φαντάζομαι ότι πρέπει να καταλήξω σε μια περιήγηση για να κοιτάξω και διαμονή βάση αυτής (π.χ. από το IcelandicFarmHoliday ή κάποιο άλλο site). Για αυτοκίνητο, και αυτό λογικά "κλείνεται" από εδώ (θεωρείς ότι η επιλογή ενός κλασικού αυτοκινήτου όχι jeep, είναι οκ για α υτή την εποχή, σωστά;) σε ευχαριστώ και παλι για τη βοήθειά σου!
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
despinna αρχες Ιουνη θα ειμαι εκει για κανα 5ημερο, ενα μεζε σαν να λεμε θα παρω αλλα δεν πειραζει κατι ειναι κ αυτο.αρκει ολα να πανε καλα ως τοτε...
αν ενδιεφερεσαι να επικοινωνησουμε μπας κ συμπεσουμε κ βρεθουμε παρεα :)
ειναι must η ενοικιαση αυτοκινητου οποτε θα μας βγει κονομικα :p
με τρια ατομα βγαινει οικονομικοτερο...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Whale watching θα έχει σίγουρα στο Husavic, εμείς είδαμε και απολαύσαμε τις υπέροχες φάλαινες! Puffin όμως μάλλον δεν θα προλάβεις να δεις, η καλύτερη εποχή για τα συμπαθέστατα πουλάκια είναι το καλοκαίρι, μετά τα μέσα Ιούνη. Εμείς είδαμε μόνο ένα κι αυτό στα πεταχτά στο Whale Watching Tour. Το περίφημο τρίγωνο το κάνεις άνετα σε μια μέσα είτε με οργανωμένο τουρ είτε οδηγώντας το αμάξι σου. Ξεκινάς νωρίς το πρωί και επιστρέφεις απόγευμα (που τότε δεν θα νυχτώνει κιόλας...). Το αυτοκίνητο καλό είναι να το έχεις κανονίσει από πριν μέσω ίντερνετ, σίγουρα για τέλη Μαίου δεν χρειάζεται τζιπ.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
λίμνη Jokularson (είδα ότι είναι μια λίμνη με παγόβουνα πανέμορφη, μου κόπηκε η ανάσα όταν την είδα σε φωτογραφία!)
Αλλη μια λιμνη ειναι και αυτη: Breiðárlón εισαι μονος σου, χωρις τον πανικο που γινεται στη Jokularson. Ο δρομος βεβαια δεν ειναι ασφαλτωμενος, αλλα ανετα πας με το αυτοκινητο, εμεις ειχαμε Nissan Micra. Βεβαια στη Jokularson μπορεις να κανεις μια βολτα στη λιμνη.

Πηγα και γω μεσα μαιου με αρχες Ιουνη, 2013, και δε μπορω να πω οτι ο καιρος ηταν καταπληκτικος, μερικες μερες ηταν μουντες. Εγω πηγα με το ιδιο γραφειο που πηγε η Menia21, βασικα απο τη Menia21 το εμαθα και εμεινα ευχαριστημενη. Απο εκει εκλεισα αυτοκινητο και χοτελ, οπως και καποιες απο τις δραστηριοτες μας.

Οσο αφορα τα puffin, τα ειδαμε στο Höfn, πανικος γινοταν!

Καλη προετοιμασια και πας σε μια υπεροχη χωρα! Προσπαθησε να πας οσο γινεται περισσοτερες μερες! Αξιζει!
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Μένια, getxowoman, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας!

Μένια, βλέπω χάραξες το δρόμο και σε ακολουθούμε, όσον αφορά στην οργάνωση (και όχι μόνο! :)

getxowoman ευχαριστώ για την πληροφορία,για τη λίμνη, την googlara τώρα, ναι, είναι και αυτή κάτω από τον μεγάλο παγετώνα και είναι πανέμορφη, με παγόβουνα και αυτή! σαφώς θα την έχω στα υπ όψιν!

χαίρομαι που είδες τα puffin αυτή την εποχή, οπότε...ίσως έχω ελπίδες! (αχ έχει τόσα πράγματα να δεις αυτό το μέρος! σας ευχαριστώ όλους!! :)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Οσο αφορα τα puffin, τα ειδαμε στο Höfn, πανικος γινοταν!
Τα είδατε ε? Πάει, θα σκάσω τώρα! Προς τα βόρεια δεν είχε puffin, δεν ήταν ακόμα η εποχή τους μάς είχαν πει.
Χάσαμε το νοτιοανατολικό κομμάτι που είναι από τα πιο όμορφα, σίγουρα πρέπει να ξαναπάμε ένα 5νθήμερο μόνο γι' αυτό! Εχω απωθημένο να δω puffin (εξ' ού και το αβατάρ μου!) και τη Jokulsarlon! Δεν ήξερα ότι πήγες με icelandunlimited, πολύ χαίρομαι που έμεινες ευχαριστημένη! Τώρα έχουν και μια ελληνίδα (Σωτηρία Προδρομίτη) στο προσωπικό τους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom