Ισλανδία Ισλανδία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.152
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παιδια το ταξιδι εχει στανταρ ημερομηνια...oι πτησεις ειναι αθηνα εδιμβουργο για 2 ατομα με μια διανυκτερευση εδιμβουργο...μετα για ισλανδια με icelandair απο γλασκωβη και επιστροφη ρεκιαβικ-λονδινο με 2 διανυκτερευση παλι..για το ατομα οι 4 πτησεις βγαινουν 425 οποτε 850 και οι δυο...Η αληθεια ειναι σκεφτηκα και εγω να κανω το αμαξι τσαντιρι να γλυτωσω και τα ξενοδοχεια αλλα θελει σκεψη το πραγμα...Μην βρουν και τα κοκκαλα σου το πρωι μες στο αμαξι!Καλη σαν ιδεα παντως!
Εάν δεν τρολάρεις....είσαι τελείως επικίνδυνος για τον εαυτό σου!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Παιδια το ταξιδι εχει στανταρ ημερομηνια...oι πτησεις ειναι αθηνα εδιμβουργο για 2 ατομα με μια διανυκτερευση εδιμβουργο...μετα για ισλανδια με icelandair απο γλασκωβη και επιστροφη ρεκιαβικ-λονδινο με 2 διανυκτερευση παλι..για το ατομα οι 4 πτησεις βγαινουν 425 οποτε 850 και οι δυο...Η αληθεια ειναι σκεφτηκα και εγω να κανω το αμαξι τσαντιρι να γλυτωσω και τα ξενοδοχεια αλλα θελει σκεψη το πραγμα...Μην βρουν και τα κοκκαλα σου το πρωι μες στο αμαξι!Καλη σαν ιδεα παντως!
Είσαι ωραίος. Εγώ είμαι μαζί σου. Τρέλανέ τους όλους που μας παριστάνουν τους ταξιδιώτες κιόλας τα γατάκια. :bleh:. Ακούς εκεί Sassenach77 που θα μας μιλήσεις και για κινδύνους :icon_evil:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.152
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Είσαι ωραίος. Εγώ είμαι μαζί σου. Τρέλανέ τους όλους που μας παριστάνουν τους ταξιδιώτες κιόλας τα γατάκια. :bleh:. Ακούς εκεί Sassenach77 που θα μας μιλήσεις και για κινδύνους :icon_evil:
Την βλέπεις τη γάτα, με το πλούσιο τρίχωμα και το κεφάλι ψηλά, που περνάει απο μπροστά σου αυτή τη στιγμή και κουνάει την ουρά;...Εγώ είμαι !!! :innocent::innocent::innocent:.......
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Καταρχην Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια με υγεια και ταξιδια..
Βλεπω καποια βιντεα βιντερο road trip και κατι μαγευτικα τοπια χιονισμενα...Η οδηγηση στην χιονισμενη ισλανδια ομολογω ειναι το κατι αλλο..Υπαρχει περιπτωση τον Οκτωμβριο να εχει εστω ελαχιστα χιονια κατά μήκος του ring road?Γιατι πραγματικά ήταν υπέροχο..Τα περισσοτερα απο αυτά βέβαια ήταν απρίλιο..αλλα δεν ξέρω ποιους αλλους μηνες μπορεις να πετυχεις αυτο το υπεροχο σκηνικο!
 

elenimarilu

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Είμαστε παρέα τεσσάρων ατόμων και σκεφτόμασταν ταξίδι στην Ισλανδία περίπου για 1 βδομάδα μέσα Μαρτίου. Αρχικά σκεφτόμασταν για οδήγηση και διαμονή σε διάφορα σημεία για να μπορέσουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε, ιδέα από την οποία αρχίζουμε να απομακρυνόμαστε λόγω οδικών συνθηκών και επικινδυνότητας αυτήν την περίοδο. Από εκεί και πέρα τι θα ήταν προτιμότερο; Να έχουμε ως βάση το Ρέικιαβικ και να ταξιδεύουμε γύρω με καθημερινά τουρ με ξεναγό; Υπάρχει κάποια άλλη λύση πιο κοντά στο πρώτο μας σχέδιο? Καμιά συμβουλή; Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα!
Για την περίοδο που θα πάτε, όλα εξαρτώνται από τον καιρό. Προσωπικά δε θα έκλεινα από νωρίτερα ξεναγό κτλ στην Ισλανδία, μεγάλο το κόστος. Αν μπορείτε να νοικιασετε 4×4, θα είστε οκ νομίζω, για νότια πλευρά πάντα. Σε μία εβδομάδα μπορείτε να δείτε Golden circle και να φτάσετε ως το Jokulsarlon, με καλό πρόγραμμα. Αλλά τα πάντα εξαρτώνται από τον καιρό, αυτή είναι η μαγεία της Ισλανδίας :)
 

elenimarilu

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλώς σας βρήκα :). Είναι λοιπόν καλύτερο να έχουμε ως βάση το Ρέικιαβικ ε; Και αναλόγως να πορευτούμε οδικώς ανάλογα τον καιρό; Μην φτιάξουμε συγκεκριμένο πρόγραμμα, με διανυκτερεύσεις σε διαφορετικά μέρη το οποίο τελικά δεν μπορέσουμε να ακολουθήσουμε...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ποτε θα ειστε; Εμεις εχουμε κλεσει 11-18 Μαρτη.
Κωνσταντινε τελικα ειπαμε να σε ακουσουμε. Ακυρωσα τις κρατησεις δωματιων που ειχαμε κλεισει. Θα ξεκινησουμε τελικα απο νοτια και θα κατευθυνθουμε προς τον βορρα εχοντας ως στοχο τον γυρω του νησιου. Κλεισαμε τις διαμονες μονο για το νοτιο κομματι και αφησαμε τις αλλες απο το egilsstadir και πανω. Αν το επιτρεψει ο καιρος συνεχιζουμε, διαφορετικα γυριζουμε πισω...
 

elenimarilu

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χμμμ.. Δεν έχουμε ακόμα κλείσει γιατί έχουμε προβληματιστεί αρκετά... Κυρίως ποιο πλάνο ταξιδιού να ακολουθήσουμε. Αν πρέπει να κλείσουμε ένα ξενοδοχείο και να δουμε μετά αναλόγως, να έχουμε ένα κατάλυμα και να πορευτούμε εκεί γύρω ή να κλείσουμε όλα τα καταλύματα με συγκεκριμένο πλάνο εξαρχής.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Κοιτάξτε, αν μπορείτε να κάνετε κρατήσεις με δωρεάν ακύρωση, κάντε το. Εμείς δεν είχαμε να μείνουμε σε κανένα ξενοδοχείο, ένα που χρειάστηκε τελικά το κλείσαμε την ίδια μέρα.
Για βόρεια πλευρά το βλέπω πολύ δύσκολο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Γνώμη μου είναι να δείτε τι από όλα σας αρέσει πιο πολύ, να έχετε κάποια αξιοθέατα σαν βασικούς στόχους, και προσαρμόζεστε. Αν μπορείτε να νοικιασετε off road αμάξι, κάντε το. Και πάλι, 7 μέρες επιμενω ότι είναι πολύ λίγες, δεν αρκούν για το γύρο του νησιού. Αλλά, ο καθένας μπορεί να το βλέπει αλλιώς. :)
Σε κάθε περίπτωση, έλεγχος καιρού και κατάστασης δρόμων σε κάθε ευκαιρία, από τα αντίστοιχα sites.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Χμμμ.. Δεν έχουμε ακόμα κλείσει γιατί έχουμε προβληματιστεί αρκετά... Κυρίως ποιο πλάνο ταξιδιού να ακολουθήσουμε. Αν πρέπει να κλείσουμε ένα ξενοδοχείο και να δουμε μετά αναλόγως, να έχουμε ένα κατάλυμα και να πορευτούμε εκεί γύρω ή να κλείσουμε όλα τα καταλύματα με συγκεκριμένο πλάνο εξαρχής.
Αν δεν εχεις σκοπο να κινηθεις βορεια, δε νομιζω οτι θα αντιμετωπισεις σοβαρο θεμα στην νοτια ακτη. Παντως το ενδεχομενο να κλεισετε ολα τα βραδια στο ρέικιαβικ, δεν μου ακουγεται λογικο. Ειναι πολλα τα χιλιομετρα...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Με τίποτα δε θα εμένα στο Ρέικιαβικ όλες τις μέρες, βασικά μία ή δύο μόνο από ανάγκη. Είναι η πιο όμορφη πόλη για να την κάνεις τάχιστα, ή υπόλοιπη Ισλανδία περιμένει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.887
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom