Ισλανδία Ισλανδία

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Νιωθω τοοοοοσο χαρουμενη! Επιτελους κλεισαμε εισιτηρια...5/14/9 8μιση γεματες μερες στη μαγευτικη Ισλανδια! Ηδη εχω κανει ενα πρωτο προγραμμα για το γυρω του νησιου...θα επανελθω για να μαζεψω γνωμες απτους πιο εμπειρους!
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Απορια: μεσω ποιου σαιτ ή εταιρειας κλεισατε αυτοκινητο; η πιο φτηνη τιμη που βρηκα για ενα κια ριο απο το
www.reykjavikcars.com ειναι 650 ευρω με πληρη ασφαλιση για 9 μερες και ηταν η φτηνοτερη. μετα ειδα στη booking ή μεσω ryanair και ειναι γυρω στα 450... τι παιζει;
 

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο πλανήτης
Ταξίδι στη ονειρεμένη Ισλανδία.... ένα όνειρο πολλών ετών πραγματοποιείτε ,με κύρια ώθηση τις πανέμορφες ιστορίες που έχετε περιγράψει σε αυτή την παρέα! Σας ευχαριστώ γι αυτό!!!
Διαβάζοντας αυτές τις ιστορίες πριν λίγες μέρες πήρα απόφαση να κάνω την κίνηση αυτή,αλλά απογοητεύτηκα από τις τιμές των εισιτηρίων....
Συνεχίζοντας όμως το διάβασμα ,είπα πάμε και ας είναι και έτσι...
Εχοντας λοιπόν άσχημο ξεκίνημα με το οικονομικό σκέλος προχωρώ ελπίζοντας με την βοήθεια σας να γλιτώσω κάτι στην συνέχεια. Ψάχνοντας βλέπω ότι το 4χ4 δεν είναι απαραίτητο για το γύρο του νησιού σε 10 ημέρες. Περιμένω τις απόψεις σας για το θέμα,όπως και συμβουλές σχετικά με τα πακέτα ασφάλισης αυτοκινήτου,μήπως και δεν είναι κάτι τόσο απαραίτητο στα τέλη Αυγούστου που θα είμαι εκεί. Κατέληξα ότι είναι πιο σωστό να κινηθώ με ένα campervan ,από το απλό αυτοκίνητο και την ενοικίαση καταλυμάτων. Επίσης όποιος γνωρίζει αν μπορώ να κατασκηνώσω ελεύθερα στις πιο ερημικές περιοχές (αν χρειαστεί) ή θα έχω πρόβλημα? Όλες οι συμβουλές δεκτές!
Σας ευχαριστώ και πάλι!
 

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο πλανήτης
Το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Για να είμαι ειλικρινής και πιο σαφής,αυτό το έμαθα. Απλά στην δική μου περίπτωση δεν θα στήνω σκηνή,γιατί έχω νοικιάσει ένα campervan και θα κοιμάμαι μέσα σε αυτό. Δεν ξέρω αν θεωρείται κι αυτό κατασκήνωση. Θα μπορώ να διανυκτερεύσω π.χ. σε ένα παρκινγκ ή μόνο σε κάποιο καμπινγκ απαραίτητα? Μήπως γνωρίζεις κάτι γι αυτό?
Αν δεν κάνω λάθος σύντομα ταξιδεύεις κι εσύ! Βλέπεις διαβάζω όλες τις ιστορίες για Ισλανδία και τα έχω ψιλομπερδέψει. Σίγουρα θυμάμαι μια αναφορά σου για κάποια ...ταπεράκια!!!
Είχα δίκιο,φεύγεις Ιούλιο. Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα και ίσως προλάβω να αντλήσω κι εγώ καμιά καλή πληροφορία από το δικό σου ταξίδι!
 
Last edited:

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Καλησπέρα. Οι διανυκτερεύσεις για campervan και μη επιτρέπονται μονάχα στα κάμπινγκ. Στα πάρκιγκ απαγορεύται, υπάρχουν και σχετικές σημάνσεις. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι εάν όλα τα κάμπινγκ είναι με πληρωμή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
γιατί έχω νοικιάσει ένα campervan και θα κοιμάμαι μέσα σε αυτό. Δεν ξέρω αν θεωρείται κι αυτό κατασκήνωση. Θα μπορώ να διανυκτερεύσω π.χ. σε ένα παρκινγκ ή μόνο σε κάποιο καμπινγκ απαραίτητα? Μήπως γνωρίζεις κάτι γι αυτό?
Απο τη στιγμή που το έχεις νοικιάσει ήδη το campervan και έχεις μάθει ήδη οτι απαγορεύεται το ελεύθερο κάμπινγκ, θα μπορούσες να στείλεις ένα mail στην εταιρεία ενοικίασης και να τους ρωτήσεις. Αυτοί σίγουρα ξέρουν καλύτερα απο εμένα....
 

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο πλανήτης
Καλησπέρα. Οι διανυκτερεύσεις για campervan και μη επιτρέπονται μονάχα στα κάμπινγκ. Στα πάρκιγκ απαγορεύται, υπάρχουν και σχετικές σημάνσεις. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι εάν όλα τα κάμπινγκ είναι με πληρωμή.
Με κάλυψε απόλυτα η απάντηση σου! Για τα καμπινγκ γνωρίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις μια κάρτα με την οποία έχεις ελεύθερη είσοδο,αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για όλα ή για συγκεκριμένα... Ευχαριστώ!

Απο τη στιγμή που το έχεις νοικιάσει ήδη το campervan και έχεις μάθει ήδη οτι απαγορεύεται το ελεύθερο κάμπινγκ, θα μπορούσες να στείλεις ένα mail στην εταιρεία ενοικίασης και να τους ρωτήσεις. Αυτοί σίγουρα ξέρουν καλύτερα απο εμένα....
Δεν έχεις άδικο...:)
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για τα καμπινγκ γνωρίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις μια κάρτα με την οποία έχεις ελεύθερη είσοδο,αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για όλα ή για συγκεκριμένα...
Ισχύει για συγκεκριμένα κάμπινγκ και όχι για όλα τα κάμπινγκ της χώρας. Μπορείς να δείς λεπτομέρειες στο σχετικό site
 

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο πλανήτης
Ισχύει για συγκεκριμένα κάμπινγκ και όχι για όλα τα κάμπινγκ της χώρας. Μπορείς να δείς λεπτομέρειες στο σχετικό site
Πολύτιμη η βοήθεια σου,σε ευχαριστώ. Βλέπω να σου ζητάω και συνταγές στο τέλος για ταπεράκια,αφού θα μου χρειαστούν κι εμένα σίγουρα....:haha:
Μου λύθηκε και αυτή η απορία... Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί και έτσι ίσως και να μην μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό για 10 διανυκτερεύσεις των δυο ατόμων. Ούτως ή άλλως θα αναγκαστώ να κατασκηνώσω και εκτός των συγκεκριμένων κάμπινγκ όπως τα είδα στο χάρτη. Θα το ψάξω λίγο ακόμη βέβαια,υπάρχει χρόνος...
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
To ταξιδι μου πλησιαζει και ειμαι σε τρελη αναμονη...ολα ετοιμα...γυρος του νησιου σε 8μιση μερες...αρχες Σεπτεμβρη! Θα μαγειρευουμε κυριως για να τρωμε οπου θα μενουμε, αλλα αναζητω γευστικους προορισμους και προτασεις που να αξιζουν και που σας αρεσαν..
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Γεια σε όλους!
Κλείσαμε για Ισλανδία κι είμαι κατενθουσιασμένη γιατί το ήθελα καιρό. Αργεί ακόμα πολύ, είναι για 21-31 Ιουλίου, τα έκλεισα όμως από τώρα γιατί τα βρήκα στα 225€/άτομο και με σύντομη ανταπόκριση.
Έχω διαβάσει όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες. Τα ονόματα είναι τόσο δύσκολα, τα μέρη τόσο πολλά, που τώρα που θέλω να φτιάξω πλάνο, τα έχω χάσει. Θα κάνουμε το γύρο και θα κλείσω κάθε βράδυ σε άλλο ξενοδοχείο. Και με μια αναζήτηση είδα ότι είναι πανάκριβα και καλό θα ήταν να αρχίσω να τα κλείνω κι αυτά από τώρα. Πώς να τα κλείσω όμως έτσι που έχω χάσει το μπουσουλα με τη διαδρομή; Όσοι σχεδιάσατε το ταξίδι σας εκεί, είχατε ως "οδηγό" κάποιο ισλανδικό site με τα αξιοθέατα ανά περιοχή ή τις ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ; Αν βασιστώ στις ιστορίες εδώ, θα πρέπει να τις ξαναδιαβάσω όλες από την αρχή και να σημειώνω καθετί ώστε να μην ξεχάσω κάτι. Πώς θα το οργανώσω τόσο καλά ώστε να μην ξεχάσουμε κάτι; Πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας ζαλισα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom