Ισλανδία Ισλανδία

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα, Νατάσα.

Καταρχήν δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και να νιώθεις ότι πρέπει να βγάλεις το τέλειο πρόγραμμα και να δεις ότι υπάρχει στο χάρτη
Έχετε 9 καθαρές μέρες οπότε αν θέλετε να έχετε χρόνο να κάνετε το γύρο σίγουρα θα πρέπει να μείνετε στο Ρέκιαβικ μόνο την πρώτη και την τελευταία μέρα.
Εμείς βγάλαμε το πρόγραμμα έχοντας ανοιχτό τον χάρτη και έναν ταξιδιωτικό. Οπότε προσθέταμε και αφαιρούσαμε ανάλογα τον χρόνο και την ποριά μας.
Για να κάνετε τον κύκλο θα κινήστε στον Route 1 οπότε η διαδρομή δεν είναι περίπλοκη. Από εκεί και πέρα τα περισσότερα αξιοθέατα είναι σχεδόν πάνω στο δρόμο η σε μικρή απόσταση. Για τον χρόνο που έχετε πιστεύω θα πρέπει να δείτε τα αξιοθέατα στο Νότο και μέχρι τη λίμνη Μίβατν και ίσως λίγο από snaefellsnes. Αλλά με αρκετό τρέξιμο.

Για παράδειγμα.
 

Attachments

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια σε όλους!
Κλείσαμε για Ισλανδία κι είμαι κατενθουσιασμένη γιατί το ήθελα καιρό. Αργεί ακόμα πολύ, είναι για 21-31 Ιουλίου, τα έκλεισα όμως από τώρα γιατί τα βρήκα στα 225€/άτομο και με σύντομη ανταπόκριση.
Έχω διαβάσει όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες. Τα ονόματα είναι τόσο δύσκολα, τα μέρη τόσο πολλά, που τώρα που θέλω να φτιάξω πλάνο, τα έχω χάσει. Θα κάνουμε το γύρο και θα κλείσω κάθε βράδυ σε άλλο ξενοδοχείο. Και με μια αναζήτηση είδα ότι είναι πανάκριβα και καλό θα ήταν να αρχίσω να τα κλείνω κι αυτά από τώρα. Πώς να τα κλείσω όμως έτσι που έχω χάσει το μπουσουλα με τη διαδρομή; Όσοι σχεδιάσατε το ταξίδι σας εκεί, είχατε ως "οδηγό" κάποιο ισλανδικό site με τα αξιοθέατα ανά περιοχή ή τις ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ; Αν βασιστώ στις ιστορίες εδώ, θα πρέπει να τις ξαναδιαβάσω όλες από την αρχή και να σημειώνω καθετί ώστε να μην ξεχάσω κάτι. Πώς θα το οργανώσω τόσο καλά ώστε να μην ξεχάσουμε κάτι; Πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας ζαλισα!
Καναμε και εμεις τον γυρο σε 8 μερες. Εσυ εχεις αρκετα παραπανω χρονο οποτε θα εισαι κομπλε. Δες τι καναμε εδω να παρεις ιδεες :
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ισλανδία-Η-απόκοσμη-ομορφιά.59714/
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Εννοείται το έχω δει, η ιστορία σου είναι κατατοπιστικοτατη και με βλέπω να την κάνω copy paste γιατί κάνατε κι εσείς το γύρο κι έχουμε σχεδόν ίδιες μέρες. 9.5 καθαρές εμείς. Με τοσο φως και τόση όρεξη που έχουμε, μια χαρά θα τα προλάβουμε. Panlek τη μια παραπάνω μέρα που έχουμε εμείς, πού θα τη διεθετες εσύ; Επίσης θέλουμε κι εμείς οπωσδήποτε το snorkelling που κάνατε την πρώτη μέρα, μάλιστα αυτός ήταν ο πρώτος λόγος πριν 3-4 χρόνια που το είδα κάπου και μου κίνησε την περιέργεια η Ισλανδία.

Θύμισε μου έχεις γράψει καπου τα ξενοδοχεία που μείνατε;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εννοείται το έχω δει, η ιστορία σου είναι κατατοπιστικοτατη και με βλέπω να την κάνω copy paste γιατί κάνατε κι εσείς το γύρο κι έχουμε σχεδόν ίδιες μέρες. 9.5 καθαρές εμείς. Με τοσο φως και τόση όρεξη που έχουμε, μια χαρά θα τα προλάβουμε. Panlek τη μια παραπάνω μέρα που έχουμε εμείς, πού θα τη διεθετες εσύ; Επίσης θέλουμε κι εμείς οπωσδήποτε το snorkelling που κάνατε την πρώτη μέρα, μάλιστα αυτός ήταν ο πρώτος λόγος πριν 3-4 χρόνια που το είδα κάπου και μου κίνησε την περιέργεια η Ισλανδία.

Θύμισε μου έχεις γράψει καπου τα ξενοδοχεία που μείνατε;
Ναι τα εχω γραψει ολα. Στα οικονομικα στοιχεια νομιζω.
Δεν θα εχετε 1 μερα παραπανω, 3 θα εχετε. Εγω σιγουρα θα πηγαινα για πεζοποριες στα highlands που ηθελα και δε μπορουσα να παω λογω χιονιων αλλα δεν ξερω ποσο αθλητικοι ειστε και αν σας αρεσουν. Τα τοπια στα υψηπεδα ειναι συγκλονιστικα. Απο κει και περα θα πηγαινα Husavic για φαλαινες και θα εψαχνα που μπορω να δω puffins. Μετα ειναι και τα west fjords που επισης ηταν κλειστοι οι δρομοι οταν πηγαμε. Βεβαια ολα αυτα δεν γινονται. Διαλεγεις με βαση τα ενδιαφεροντα σου.
 
Last edited:

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο πλανήτης
To ταξιδι μου πλησιαζει και ειμαι σε τρελη αναμονη...ολα ετοιμα...γυρος του νησιου σε 8μιση μερες...αρχες Σεπτεμβρη! Θα μαγειρευουμε κυριως για να τρωμε οπου θα μενουμε, αλλα αναζητω γευστικους προορισμους και προτασεις που να αξιζουν και που σας αρεσαν..
Ελπίζω να μην είναι αργά και να προλάβεις να δεις το μήνυμα μου. Θα σου προτείνω το Kaffihús Gamla Rif στο Hellissandur,στη χερσονήσο snaefellsnes, ένα πανέμορφο καφέ με ωραία κεικ. Ο λόγος που σου το προτείνω όμως είναι μια για καταπληκτική ψαρόσουπα που κοστίζει 15ε (πολύ καλή τιμή). Μου αρέσουν πολύ,τρώω συχνά και θεωρώ πως είναι σίγουρα από τις πιο νόστιμες που έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν πάλι δεν σου αρέσουν δοκίμασε κάτι άλλο και δεν θα χάσεις. Δυστυχώς βρέθηκα σχετικά νωρίς και δεν μπορούσα να φάω κάτι επιπλέον(μάλιστα επέστρεψα λίγο πίσω στον καταρράκτη Svöðufoss για να περάσει λίγο η ώρα απο το καλό πρωινό που είχα πάρει-αξίζει κι αυτός μια επίσκεψη),όμως είδα ότι όλα έδειχναν νόστιμα και όλοι ήταν ευχαριστημένοι. Οι ντόπιοι πήραν όλοι τους ψαρόσουπα. Δεν έφαγα πολλές φορές έξω για να σου προτείνω κάτι άλλο που να αξίζει σίγουρα. Καλά να περάσεις,που είναι σίγουρο και μην στεναχωρηθείς όταν επιστρέψεις,γιατί όλοι μας ζούμε ελπίζοντας να ξαναπάμε!!!!:haha::haha::haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σε όλους!
Κλείσαμε για Ισλανδία κι είμαι κατενθουσιασμένη γιατί το ήθελα καιρό. Αργεί ακόμα πολύ, είναι για 21-31 Ιουλίου, τα έκλεισα όμως από τώρα γιατί τα βρήκα στα 225€/άτομο και με σύντομη ανταπόκριση.
Έχω διαβάσει όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες. Τα ονόματα είναι τόσο δύσκολα, τα μέρη τόσο πολλά, που τώρα που θέλω να φτιάξω πλάνο, τα έχω χάσει. Θα κάνουμε το γύρο και θα κλείσω κάθε βράδυ σε άλλο ξενοδοχείο. Και με μια αναζήτηση είδα ότι είναι πανάκριβα και καλό θα ήταν να αρχίσω να τα κλείνω κι αυτά από τώρα. Πώς να τα κλείσω όμως έτσι που έχω χάσει το μπουσουλα με τη διαδρομή; Όσοι σχεδιάσατε το ταξίδι σας εκεί, είχατε ως "οδηγό" κάποιο ισλανδικό site με τα αξιοθέατα ανά περιοχή ή τις ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ; Αν βασιστώ στις ιστορίες εδώ, θα πρέπει να τις ξαναδιαβάσω όλες από την αρχή και να σημειώνω καθετί ώστε να μην ξεχάσω κάτι. Πώς θα το οργανώσω τόσο καλά ώστε να μην ξεχάσουμε κάτι; Πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας ζαλισα!
Φανταστική τιμή, μπράβο.

Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρεις τους εντυπους ταξιδιωτικούς οδηγούς ως πηγή. Από σάιτ και ιστορίες εγώ δε βγάζω άκρη, είμαι και γέροντας βέβαια. Αλλά χωρίς χαρτί, να μουτζουρωσω, υπογραμμίσω, να γράψω μια σημείωση δίπλα, δεν μπορώ να σχεδιάσω ταξίδι.
 

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο πλανήτης
Εννοείται το έχω δει, η ιστορία σου είναι κατατοπιστικοτατη και με βλέπω να την κάνω copy paste γιατί κάνατε κι εσείς το γύρο κι έχουμε σχεδόν ίδιες μέρες. 9.5 καθαρές εμείς. Με τοσο φως και τόση όρεξη που έχουμε, μια χαρά θα τα προλάβουμε. Panlek τη μια παραπάνω μέρα που έχουμε εμείς, πού θα τη διεθετες εσύ; Επίσης θέλουμε κι εμείς οπωσδήποτε το snorkelling που κάνατε την πρώτη μέρα, μάλιστα αυτός ήταν ο πρώτος λόγος πριν 3-4 χρόνια που το είδα κάπου και μου κίνησε την περιέργεια η Ισλανδία.

Θύμισε μου έχεις γράψει καπου τα ξενοδοχεία που μείνατε;
Νατάσα γεια σου. Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Ρώτησε ότι θέλεις και θα σε βοηθήσουμε. Η ιστορία του Panlek είναι μια ιδανική βάση για να φτιάξεις το πλάνο σου. Εγώ τον ευχαριστώ θερμά και είμαι σίγουρος ότι τι ίδιο ισχύει και για πολλούς ακόμη. Θα προσθέσεις και θα αφαιρέσεις ανάλογα τα γούστα σου. Εγώ θα σου πρότεινα μια ημέρα στο Landmannalaugar, επειδή δεν θυμάμαι να το αναφέρει κάποιος άλλος και πιστεύω πως είναι από τις κορυφαίες επιλογές για την Ισλανδία. Πρέπει να γνωρίζεις ότι χρειάζεται 4χ4 όχημα. Δεν είναι δύσκολος ο δρόμος,απλά είναι αρκετά χλμ χωματόδρομος στο τέλος της διαδρομής και δεν επιτρέπουν οι εταιρίες ενοικίασης τη χρήση ιχ. Θα μπορούσε και ένα ιχ να πάει πηγαίνοντας πιο σιγά. Στο τέλος βέβαια υπάρχουν 2 σημεία που περνάς μέσα από ποτάμια,αλλά μπορείς να παρκάρεις ακριβώς πριν και να περπατήσεις για 500 μέτρα εως το camp. Aν σας αρέσει η πεζοπορία(οχι δύσκολα μονοπάτια) θα δείτε εκπληκτικές εικόνες. Αν σας αρέσουν και τα δύσκολα,τότε πρέπει να διαλέξεις τι θα κάνεις για μια μέρα μόνο. Όσο για το αυτοκίνητο, μπορείς να νοικιάσεις 4χ4 μόνο για μια ημέρα για να μην μεγαλώσει το κόστος πολύ. Ρώτησε ότι θέλεις,ακόμη και όλο το πρόγραμμα μου αν χρειαστεί. θα χαρώ να βοηθήσω!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
μπορείς να νοικιάσεις 4χ4 μόνο για μια ημέρα για να μην μεγαλώσει το κόστος πολύ.
Απο ποια εταιρεία κάνατε ενοικίαση οχήματος 4χ4 για μία μέρα;

Edit: Και σε ποια τιμή;
 
Last edited:

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο πλανήτης
Απο ποια εταιρεία κάνατε ενοικίαση οχήματος 4χ4 για μία μέρα;

Edit: Και σε ποια τιμή;
Discover Car Hire δίπλα στο αεροδρόμιο έχει τα γραφεία της. Γύρω στα 80ε ένα Duster. Eίχα την τύχη να με εξυπηρετήσει υπάλληλος Έλληνας και δεν μου χρέωσε σχεδόν τίποτε για ασφάλεια και μου άλλαξε το jimny που είχα κάνει κράτηση. Βέβαια online μου βγήκε η πίστη,γιατί δεν με άφηνε. Ο επιμένων όμως νικά!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γύρω στα 80ε ένα Duster. Eίχα την τύχη να με εξυπηρετήσει υπάλληλος Έλληνας και δεν μου χρέωσε σχεδόν τίποτε για ασφάλεια και μου άλλαξε το jimny που είχα κάνει κράτηση.
Μόνο 80€; :shock:
Αφού βρήκες κιόλας μέσα στο καλοκαίρι, τυχερός είσαι.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Όντως βρε παιδιά βασική ερώτηση αυτή η από πάνω. Αν είναι τόσο δυσεύρετα, να κλείσω από τώρα και το αμάξι, τώρα που έχω πάρει φόρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom