Ισλανδία Ισλανδία

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
μην πετάτε λεφτά σε μια χώρα που δεν έχει τουριστικές υποδομές.
δεν τους αξίζει.
κανονικά αυτοί έπρεπε να πληρώνουν για να πάμε.
αυτό λέγετε τουριστικός μαζοχισμός.
Ας μείνει και κανένας τόπος όσο γίνεται παρθένος, δεν πειράζει. Εξάλλου η Ισλανδία φύση πουλάει, όχι πολιτισμό. Άσε που μαζί με τις υποδομές θα αρχίσουν να ξεφυτρώνουν εισόδοι και διόδια. Δεν είναι όλα για όλους. Μια χαρά είναι έτσι κ μακάρι να παραμείνει έτσι για πολλά ακόμα χρόνια (δύσκολο).
 
Last edited:

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα, έχω σαν σκέψη για ένα ταξίδι Ισλανδία τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μάρτη 7 μέρες στα νότια της χώρας κ με σκοπό να δω το βόρειο σέλας. Λόγο καιρού υπάρχει η δυνατότητα να είμαι τυχερός να το δω;έχει πάει κάποιος τέτοια εποχή;φέτος το φαινόμενο είναι ποιο έντονο από ποτέ λένε...
 
Μηνύματα
416
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα, έχω σαν σκέψη για ένα ταξίδι Ισλανδία τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μάρτη 7 μέρες στα νότια της χώρας κ με σκοπό να δω το βόρειο σέλας. Λόγο καιρού υπάρχει η δυνατότητα να είμαι τυχερός να το δω;έχει πάει κάποιος τέτοια εποχή;φέτος το φαινόμενο είναι ποιο έντονο από ποτέ λένε...
Καλησπερα φιλε!!το βορειο σελας ειναι φαινομενο ,που σημαινει οτι οτι και να πουμε τιποτα και κανενας δεν μπορει να προβλεψει guarantee οτι θα το δεις .οι συνθηκες για να το δεις ειναι να εχει καθαρο ουρανο και δεν φαινεται ποτε στο ιδιο σημειο,υπαρχει εφαρμογη που λεει για το σελας πιθανοτητες και μερος,αν δεν πας με οργανωμενη εκδρομη.εμεις να φανταστεις ειχαμε τελειες συνθηκες και περιμεναμε 3 ωρες μες το κρυο στην μεση του πουθενα (γιατι θελει περιοχη με μηδεν φωτα απομονωμενα και ερημικα ) και δεν ειδαμε τιποτα τελικα.

Η εποχη που πας ειναι καλουσικη ,ακομα καλυτερα θα ταν μεσα προς τελη μαρτη,εγω τοτε ειχα παει οπου και θα δεις και τα παγωμενα τοπια σου αλλα θα εχει φτιαξει και ο καιρος σε σχεση με δεκεμβρη,γεναρη αλλα και πιθανοτητες για σελας θα εχεις τα βραδια αλλα και περισσοτερες ωρες μερας σε σχεση με χειμωνα που ναι ολο σκοταδια.οποτε για το σελας σαν εποχη εισαι οκ τυχερος να εισαι αλλα οπως και να εχει τα τοπια που θα δεις θα ναι μοναδικα
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μην πετάτε λεφτά σε μια χώρα που δεν έχει τουριστικές υποδομές.
δεν τους αξίζει.
κανονικά αυτοί έπρεπε να πληρώνουν για να πάμε.
αυτό λέγετε τουριστικός μαζοχισμός.
Ότι να ναι...
Μόνο και μόνο, για αυτό τέτοια μέρη θα είναι τα καλύτερα: Μαυριτανία, Νησοι Φεροοι, Σβαλμπαρντ
 
D

Delmem38110

Guest
Ότι να ναι...
Μόνο και μόνο, για αυτό τέτοια μέρη θα είναι τα καλύτερα: Μαυριτανία, Νησοι Φεροοι, Σβαλμπαρντ
Είπα κάτι που πείραξε; Σε έθιξε; Δεν ταξιδεύουμε όλοι το ίδιο.
αλλος αρέσκεστε σε πεντάστερο άλλος σε παράγκα. Δεν κρίνω επιλογές, κρίνω σέρβις Και σχέση κόστους ποιότητας.
η ισλανδια βρίσκετε ακόμα σε προνηπιακο στάδιο όσον αφορά τις τουριστικές υποδομές και το σέρβις. για μένα ζητάνε πολλά γι αυτό που προσφέρουν και δεν έχει να κάνει με τις φυσικές ομορφιές της χώρας που όμοια δεν υπάρχει και εδώ δεν σηκώνει καμία συζήτηση. Αλλά για τις υποδομές. Αυτά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μια χαρά τουριστικές υποδομές έχει η Ισλανδία για το μέγεθος και τον πληθυσμό της. Οι τιμές φαίνονται ακριβές γιατί ζούμε σε χώρα με χαμηλούς μισθούς. Η χώρα είναι πανέμορφη και όποιος ψάχνει δικαιολογίες για να μην πάει, αυτός χάνει.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.305
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα, έχω σαν σκέψη για ένα ταξίδι Ισλανδία τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μάρτη 7 μέρες στα νότια της χώρας κ με σκοπό να δω το βόρειο σέλας. Λόγο καιρού υπάρχει η δυνατότητα να είμαι τυχερός να το δω;έχει πάει κάποιος τέτοια εποχή;φέτος το φαινόμενο είναι ποιο έντονο από ποτέ λένε...
Οπως έγραψε και ο @nickostraveller δεν υπάρχει πρόβλεψη από πουθενά και από κανέναν ότι θα το δεις σίγουρα.Αυτό όμως που είναι απαραίτητο, όπως έχει ήδη αναφερθεί από πολλούς, είναι να υπάρχει καθαρός ουρανός και να υπάρχει και"δραστηριότητα".Για το πρώτο θα φροντίσει ο οδηγός από το πρακτορείο αλλά για το δεύτερο φροντίζει μόνο η μαμά φύση.Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που ο @nickostraveller δεν μπόρεσε να το δει.Το γεγονός επίσης ότι θα έχεις 4 νύχτες στη διάθεση σου σημαίνει ότι θα έχεις 4 ευκαιρίες να το κυνηγήσεις, άρα πιο πολλές πιθανότητες.Εγώ ήμουν στο Tromso πριν 10 μέρες.Στην πρώτη προσπάθεια πλήρης αποτυχία.Στην δεύτερη όμως τα καταφέραμε,είχαμε βέβαια και super οδηγό που μας πήγε μέχρι τη Φινλανδία προσπαθώντας να βρει καθαρό ουρανό.Το όλο κυνήγι κράτησε 7 ώρες,είχα δει ότι οι αντίστοιχες ώρες στην Ισλανδία είναι λιγότερες.Αυτό είναι το site όπου μπορείς να εκτιμήσεις τις πιθανότητες σου www.auroraforecast.is.Εύχομαι να είσαι τυχερός και να καταφέρεις να το δεις ,είναι κάτι μαγικό και αν είσαι και πάρα πολύ τυχερός μπορεί να δεις και την ροζ κυρία όπως εμφανίστηκε πριν μία εβδομάδα www.livescience.com/pink-auroras-solar-storm
 
Last edited:

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Οπως έγραψε και ο @nickostraveller δεν υπάρχει πρόβλεψη από πουθενά και από κανέναν ότι θα το δεις σίγουρα.Αυτό όμως που είναι απαραίτητο, όπως έχει ήδη αναφερθεί από πολλούς, είναι να υπάρχει καθαρός ουρανός και να υπάρχει και"δραστηριότητα".Για το πρώτο θα φροντίσει ο οδηγός από το πρακτορείο αλλά για το δεύτερο φροντίζει μόνο η μαμά φύση.Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που ο @nickostraveller δεν μπόρεσε να το δει.Το γεγονός επίσης ότι θα έχεις 4 νύχτες στη διάθεση σου σημαίνει ότι θα έχεις 4 ευκαιρίες να το κυνηγήσεις, άρα πιο πολλές πιθανότητες.Εγώ ήμουν στο Tromso πριν 10 μέρες.Στην πρώτη προσπάθεια πλήρης αποτυχία.Στην δεύτερη όμως τα καταφέραμε,είχαμε βέβαια και super οδηγό που μας πήγε μέχρι τη Φινλανδία προσπαθώντας να βρει καθαρό ουρανό.Το όλο κυνήγι κράτησε 7 ώρες,είχα δει ότι οι αντίστοιχες ώρες στην Ισλανδία είναι λιγότερες.Αυτό είναι το site όπου μπορείς να εκτιμήσεις τις πιθανότητες σου www.auroraforecast.is.Εύχομαι να είσαι τυχερός και να καταφέρεις να το δεις ,είναι κάτι μαγικό και αν είσαι και πάρα πολύ τυχερός μπορεί να δεις και την ροζ κυρία όπως εμφανίστηκε πριν μία εβδομάδα www.livescience.com/pink-auroras-solar-storm
Έχω κατεβάσει εφαρμογή κ ήδη παρακολουθώ να δω σε καθημερινή βάση κ βλέπω πολλούς ότι σχεδόν σε κσθηνετιν
Οπως έγραψε και ο @nickostraveller δεν υπάρχει πρόβλεψη από πουθενά και από κανέναν ότι θα το δεις σίγουρα.Αυτό όμως που είναι απαραίτητο, όπως έχει ήδη αναφερθεί από πολλούς, είναι να υπάρχει καθαρός ουρανός και να υπάρχει και"δραστηριότητα".Για το πρώτο θα φροντίσει ο οδηγός από το πρακτορείο αλλά για το δεύτερο φροντίζει μόνο η μαμά φύση.Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που ο @nickostraveller δεν μπόρεσε να το δει.Το γεγονός επίσης ότι θα έχεις 4 νύχτες στη διάθεση σου σημαίνει ότι θα έχεις 4 ευκαιρίες να το κυνηγήσεις, άρα πιο πολλές πιθανότητες.Εγώ ήμουν στο Tromso πριν 10 μέρες.Στην πρώτη προσπάθεια πλήρης αποτυχία.Στην δεύτερη όμως τα καταφέραμε,είχαμε βέβαια και super οδηγό που μας πήγε μέχρι τη Φινλανδία προσπαθώντας να βρει καθαρό ουρανό.Το όλο κυνήγι κράτησε 7 ώρες,είχα δει ότι οι αντίστοιχες ώρες στην Ισλανδία είναι λιγότερες.Αυτό είναι το site όπου μπορείς να εκτιμήσεις τις πιθανότητες σου www.auroraforecast.is.Εύχομαι να είσαι τυχερός και να καταφέρεις να το δεις ,είναι κάτι μαγικό και αν είσαι και πάρα πολύ τυχερός μπορεί να δεις και την ροζ κυρία όπως εμφανίστηκε πριν μία εβδομάδα www.livescience.com/pink-auroras-solar-storm
Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή κ παρακολουθώ να δω καθημερινά που βγαίνει..είναι φέτος πολύ έντονο..
Σκοπεύω να βγαίνουμε τα βράδια μόνοι μας με βάση μαρτυρίες κ της εφαρμογής εκείνης της ώρας μιας κ θα περιφερομαστε περισσότερο στα νότια από ρεκιαβικ έως χοφν.Μακαρι να είμαι τυχερός κ να το δω..Βασικό να μάθουμε κ τις ρυθμίσεις που χρειάζεται στην φωτογραφική μηχανή κ στα κινητά.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.305
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή κ παρακολουθώ να δω καθημερινά που βγαίνει..είναι φέτος πολύ έντονο..
Σκοπεύω να βγαίνουμε τα βράδια μόνοι μας με βάση μαρτυρίες κ της εφαρμογής εκείνης της ώρας μιας κ θα περιφερομαστε περισσότερο στα νότια από ρεκιαβικ έως χοφν.Μακαρι να είμαι τυχερός κ να το δω..Βασικό να μάθουμε κ τις ρυθμίσεις που χρειάζεται στην φωτογραφική μηχανή κ στα κινητά.

Η ταπεινή μου πρόταση είναι να δοκιμάσετε μία φορά και με τοπικό πρακτορείο,θα σου εξασφαλίσουν όλα όσα απαιτούνται για ένα σωστό κυνήγι και θα περιμένετε μόνο τις διαθέσεις της φύσης και θα τραβήξουν ίσως καλύτερες φωτογραφίες για σας.Η πρόγνωση του καιρού για την πόλη δεν έχει και μεγάλη αξία,η ακτίνα δράσης πρέπει να είναι μεγάλη γιατί στα παραλιακά μέρη ο καιρός είναι ευμετάβλητος και γι'αυτό ο δικός μας οδηγός μας πήγε στην περιοχή του Skibotn που όπως είπε είναι από τα πιο ξηρά μέρη της ενδοχώρας.Οσον αφορά για τις φωτογραφίες βάζω κάτι από το site του οδηγού μας που ίσως σε βοηθήσει
HOW TO PHOTOGRAPH THE NORTHERN LIGHTS
www.thegreenadventure.no/post/photography
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Να ρωτήσω κάτι; Φαντάζομαι ότι αναφέρεστε στη περίπτωση που κάποιος δεν έχει αμάξι. Σωστά; Γιατί αν έχεις αμάξι θεωρώ ότι είναι τσάμπα λεφτά να πληρώσεις για να κυνηγήσεις το σέλας. Με την εφαρμογή μπορείς κ μόνος σου.
Επίσης είναι δραστηριότητα που δεν πρέπει να κλείνεται πολύ καιρό πριν. Πρέπει να κλεισεις ενώ είσαι εκεί και εφόσον δεις στην εφαρμογή ότι υπάρχει πρόβλεψη για σέλας. Διαφορετικά, αν η δραστηριότητα είναι είναι 0-1-2, όπου και να σε πάνε, τίποτα δε θα δεις...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.594
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Όπως κάνω σύγκριση σε ξενοδοχεία – ρεστωράν, οι τιμές έχουν πάρει ένα 40-70% πάνω από τον Σεπτέμβριο του 2008. Για το blue lagoon όμως τα 19,20ευρώ (2.400 ISK με τότε ισοτιμία 1.000 ISK = 8ευρώ) που ήταν το εισιτήριο εισόδου σε σύγκριση με τα 85 ευρώ που διαβάζω τώρα η αύξηση είναι 340%!!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.728
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom