Ισοθερμικά εσώρουχα

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
ολα κάνουν ,εξαρτάτε τι θέλουμε.
για να μην μπερδευόμαστε,
ισοθερμικά ή θερμοεσώρουχα καπου αλλού, λέγωνται τα ρουχα που σκοπό έχουν να κρατούν σταθερή την θερμοκρασία του σωματος μας(το λέει και η λέξη ισο-θερμια).Πως το κάνουν αυτό; επιτρέπουν στον ιδρώτα που σχηματίζεται στο δέρμα μας να περνάει στην εξωτερική πλευρά του ρούχου ωστε να μην μένει πάνω στο δέρμα και παγώνει.Επίσης επειδη είναι εφαρμοστά δεν επιτρέπουν να στον αέρα να έρχεται σε άμεση επαφη με το δέρμα.Τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι συνδιασμός πολυέστερ,λίκρα,βαμβάκι,μαλλί σε διάφορες αναλογίες εξού και οι διαφορετικές τιμές και ποιότητες.Το φοβερό τους πλεονέκτημα είναι οτι στεγνώνουν πολύ γρήγορα (εν αντιθέση με το απλό βαμβάκι).
Κυρίως απευθύνονται σε ατομα που δραστηριοποιούνται και εκτειθωνται σε χαμηλές θερμοκρασίες (σκι,ορειβασία,τρέξιμο,ποδηλασία) και υπάρχει εφίδρωση.Τωρα εαν δεν κάνεις τίποτα και εκτείθεσε στο κρύο μόνο θερμάστρα σε σώζει:xmas_cheesygrin:
Επίσης σημαντικός παράγωντας για την αίσθηση του κρύου (εκτός απο τον αέρα) είναι τι άλλα ρουχα φοράς(εξωτερικό στρώμα) καθώς επίσης η διαθεση σου δηλαδή εαν είσαι ξεκούραστος, εαν έχεις ενέργεια να παράγεις ( τι έχεις φάει δηλαδή),η ηλικία σου , το κυκλοφορικό σου.
οπως είπα και σε προηγούμενο πόστ η μεγαλύτερη απώλεια γίνετε απο τα άκρα γι'αυτό φροντίζεις να είναι ζεστά για να κρατιέται σταθερή η θερμοκρασία μας.
Για ολους αυτους τους παράγωντες το ίδιο ρουχο σε διαφορετικούς ανθρώπους έχει διαφορετικά αποτελέσματα , αλλά και ο ιδιος άνθρωπος σε διαφορετικές στιγμές αισθάνεται διαφορετικά.
Συγγνώμη αν σας ζάλισα.
Φυσικά και δεν μας ζάλισες ίσα-ίσα που οι πληροφορίες που δίνεις είναι πολύ χρήσιμες σε όλους.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μόνη σου ρωτάς μόνη σου απαντάς
Μην βγεις έξω σημερα γιατι βρέχει :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:

εννοειται οτι υπάρχουν και σε γυναικεία νούμερα ,δεν ειστε όλες δα και σαν τον Τουίτι :xmas_cool:
Σου μοιαζω εγω για Τουιτι βρε?:xmas_twisted:
Αστα ηδη βραχηκα!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μόλις έπεσε στα χέρια μου το καινούριο διαφημιστικό φυλλάδιο του Lidl. Δευτέρα 31 Οκτωβρίου και Πέμπτη 3 Νοεμβρίου θα έχουν διάφορους τύπους ισοθερμικά μπλουζάκια και παντελόνια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι το ειδα και γω...μεχρι και για πλατη μονο εχουν ενα σαν γιλεκακι....και οι καλτσες θα πρεπει να ειναι καλες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
θάναι όμως αξιόπιστα από ένα μαγαζί που πουλά και λαχανικά;;;
κι εγώ ενδιαφέρομαι, θα το κοιτάξω. ευχ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
θάναι όμως αξιόπιστα από ένα μαγαζί που πουλά και λαχανικά;;;
κι εγώ ενδιαφέρομαι, θα το κοιτάξω. ευχ
Δεν ξέρω ειδικά για τα ισοθερμικά, αλλά το lidl κατά καιρούς φέρνει κάποια πράγματα με καλή ποιότητα και καλή τιμή και μάλιστα πολύ καλύτερα από τα λαχανικά του. :D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
θάναι όμως αξιόπιστα από ένα μαγαζί που πουλά και λαχανικά;;;κι εγώ ενδιαφέρομαι, θα το κοιτάξω. ευχ
Τι να σου πω;;; Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Λέω όμως να κάνω μια βόλτα από εκεί Δευτέρα ή Πέμπτη και βλέπουμε. Πάντως, όπως λέει και η Anny, κάποια πράγματα που φέρνει έχουν καλή ποιότητα και πολύ καλή τιμή. Έτσι κι αλλιώς και τα ισοθερμικά που αγόρασα πέρσυ από τα Intersport δεν έκαναν και σπουδαία δουλειά όταν πήγα στην Πράγα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Νομίζω ότι δεν είναι ισοθερμικά αυτά που υπάρχουν σε αυτή την προσφορά του lidl
LIDL
δεν το αναφέρει πουθενά.
Το μειονέκτημα πάντως με τα lidl είναι ότι δεν μπορείς να δοκιμάσεις κάτι.Πάντως φέρνουν πράγματα που είναι καλής ποιότητας συνήθως.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Νομίζω ότι δεν είναι ισοθερμικά αυτά που υπάρχουν σε αυτή την προσφορά του lidl
LIDL
δεν το αναφέρει πουθενά.
Το μειονέκτημα πάντως με τα lidl είναι ότι δεν μπορείς να δοκιμάσεις κάτι.Πάντως φέρνουν πράγματα που είναι καλής ποιότητας συνήθως.

Μπορείς όμως να τα γυρίσεις πίσω, αν δε σου κάνουν, και παίρνεις τα λεφτά σου....
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αυτά που θα φέρει στο κατάστημα τη Δευτέρα λέει ότι "ρυθμίζουν την υγρασία και τη θερμότητα" και ότι κρατάνε σταθερή τη θερμοκρασία του σώματος και για αυτά που θα φέρει την Πέμπτη λέει "ισοθερμικό μπλουζάκι" και "ισοθερμικό παντελόνι".
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κάθε τέτοια εποχή αναθερμαίνεται αυτό το ποστ!
Καλές εκδρομές στα βουνά να έχουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.227
Μηνύματα
884.344
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom