Ισοθερμικά εσώρουχα

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Να είστε σίγουροι ότι στο συγκεκριμένα είναι ότι πληρώσεις παίρνεις έτσι και φορέσεις salomon (ή αν καταφέρεις και βρεις λούχτα) τότε καταλαβαίνεις την διαφορά δεν τα παιρνάει τίποτα οι τεχνολογία τους είναι φοβερή
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Να είστε σίγουροι ότι στο συγκεκριμένα είναι ότι πληρώσεις παίρνεις έτσι και φορέσεις salomon (ή αν καταφέρεις και βρεις λούχτα) τότε καταλαβαίνεις την διαφορά δεν τα παιρνάει τίποτα οι τεχνολογία τους είναι φοβερή
100% συμφωνω!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
βρε παιδιά έχω μπερδευτεί και πέρσυ που πήγα Ιταλία και Φλωρεντία τα Χριστούγεννα δεν είχα πάρει ισοθερμικά οκ κρύωνα αλλά ελάχιστα, τώρα διαβάζω για Γερμανία οτι είναι απαραίτητα...έχω κατατρομάξει! μήπως να πάω και εγώ προς intersport?
Πιστέυεις οτι εχει καμιά σχεση το κρύο του Βορρά με το Κρύο της Μεσογείου ???? :xmas_cool:
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Πιστέυεις οτι εχει καμιά σχεση το κρύο του Βορρά με το Κρύο της Μεσογείου ???? :xmas_cool:
σαν να έχεις δίκιο και να φανταστείς οτι από ξανθιά τα έβαψα σκούρα μέγα λάθος...
μάλλον από βδομάδα θα πάω για ψώνια να εξοπλιστώ!!
 

manos_XP

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Αγορασα σημερα στο Μοναστηρακι σε μαγαζι με στρατιωτικα ειδη ισοθερμικο πανω/κατω μπορω να πω καλυτερο απο αυτο που ειχε η Intersport με 30ευρω(η ιντερσπορτ το ειχε 47 πανω κατω.).Η μονη διαφορα ειναι οτι τα μοναδικα χρωματα που βγαινουν ειναι λαδι και χακι !
Πραγματικα πολυ ωραια !
Μην τα υποτιμαμε και αυτα τα μαγαζια με τα στρατιωτικα ειδη(βεβαια μπορεις σε ιδιου ειδους καταστηματα να δεις τεραστιςσ διαφορες).Σε γνωστο μαγαζι με στρατιωτικα ειδη στην Βουλιαγμενης τα ιδια ακριβως πραγματα 30-40% παραπανω απο το αντιστοιχο μαγαζι στο μοναστηρακι.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αγορασα σημερα στο Μοναστηρακι σε μαγαζι με στρατιωτικα ειδη ισοθερμικο πανω/κατω μπορω να πω καλυτερο απο αυτο που ειχε η Intersport με 30ευρω(η ιντερσπορτ το ειχε 47 πανω κατω.).Η μονη διαφορα ειναι οτι τα μοναδικα χρωματα που βγαινουν ειναι λαδι και χακι !
Πραγματικα πολυ ωραια !
Μην τα υποτιμαμε και αυτα τα μαγαζια με τα στρατιωτικα ειδη(βεβαια μπορεις σε ιδιου ειδους καταστηματα να δεις τεραστιςσ διαφορες).Σε γνωστο μαγαζι με στρατιωτικα ειδη στην Βουλιαγμενης τα ιδια ακριβως πραγματα 30-40% παραπανω απο το αντιστοιχο μαγαζι στο μοναστηρακι.

Τί μου θυμίζεις τωρα ......
Σωστή συμβουλή ειδικά για αγοράκια που τους αρεσουν τα χακί

Το σωτηριον έτος 1992 επι 20 μερες είμασταν σε σχολείο χειμερινής διαβίωσης στον Παρνασσό .
Μας ειχαν δωσει ενα δίχτι - φανέλα το οποίο οταν το ειδαμε γελάγαμε !!!
το βραδυ μεσα στα sleeping bag και στα igloo που μέναμε με τρελες υπο το μηδεν θερμοκρασίες δεν καταλαβαμε τίποτα .
Την ημερα ουτως η αλλιώς απο το πολύ καψώνι και γυμνοι να ειμασταν παλι δεν θα κρυώναμε :xmas_wink:
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Θα το πω γιατί θα σκάσω.
Αυτη η ενότητα έχει 12.263 κοιτάγματα και 138 απαντήσεις.
Είστε σοβαροί? Πόσο σπουδαίο μπορεί να είναι τι σωβρακοφανέλα θα φορέσεις στις 4-5 ημέρες τον χρόνο που θα πας στα χιόνια? Μη χειρότερα!!!
(Συνεχίστε... σόρυ για την σφήνα):xmas_mrgreen:
το ευχαριστώ μου ήταν γιατί μ΄έκανες και γέλασα ... σόρυ αλλά ποιος νομίζεις ότι είσαι για να κρίνεις γελοίο ένα θέμα? δλδ τι άλλο ακόμα μπορει ν' ακούσει κανείς σ΄ένα φόρουμ συζητήσεων!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Τί μου θυμίζεις τωρα ......
Σωστή συμβουλή ειδικά για αγοράκια που τους αρεσουν τα χακί

Το σωτηριον έτος 1992 επι 20 μερες είμασταν σε σχολείο χειμερινής διαβίωσης στον Παρνασσό .
Μας ειχαν δωσει ενα δίχτι - φανέλα το οποίο οταν το ειδαμε γελάγαμε !!!
το βραδυ μεσα στα sleeping bag και στα igloo που μέναμε με τρελες υπο το μηδεν θερμοκρασίες δεν καταλαβαμε τίποτα .
Την ημερα ουτως η αλλιώς απο το πολύ καψώνι και γυμνοι να ειμασταν παλι δεν θα κρυώναμε :xmas_wink:
Δικός μου είσαι εσύ :xmas_wink:
το δικό μου μαρτύριο έτος ήταν το 1997 που πέρασα σχολείο ορεινών Κ.Ε.Ο.Α.Χ για 3 μήνες στον όλυμπο..επειδή έχω κάνει χρήση αυτων των υλικών (και συνεχίζω να κάνω) θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου ότι τα στρατιωτικά ειδη είναι από τα καλύτερα που μπορεί να προμηθευτει κάποιος..
τώρα όσον αφορά τις τιμές σίγουρα είναι κάτω από τιμές γνωστων ορειβατικών με εφάμιλλη και ίσως καλύτερη ποιότητα τις περισσότερες των περιπτώσεων..η διαφορα στην τιμή προκύπτει από το φινίρισμα που λέμε που δεν χρειάζεται να έχουν τα στρατιωτικά προϊόντα..όπως και από το γεγονός ότι δεν διαφημίζονται τα προϊόντα τόσο πολύ ώστε να επιβαρύνουν την τελική τιμή..
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Παιδιά, πάντως στο Ιντερσπορ στο μολ, την Παρασκευή. βρήκα ΜΟΝΟ "ισοθερμικά" για σκι. Δεν εννοείτε αυτά, έτσι δεν είναι? Κάπου σε προηγούμενη σελίδα διάβασα να μην προτιμάμε τον "εσωτερικό εξοπλισμό" του σκι, διότι δεν έχουν καμιά σχέση με τα ισοθερμικά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αγορασα σημερα στο Μοναστηρακι σε μαγαζι με στρατιωτικα ειδη ισοθερμικο πανω/κατω μπορω να πω καλυτερο απο αυτο που ειχε η Intersport με 30ευρω(η ιντερσπορτ το ειχε 47 πανω κατω.).Η μονη διαφορα ειναι οτι τα μοναδικα χρωματα που βγαινουν ειναι λαδι και χακι !
Πραγματικα πολυ ωραια !
Μην τα υποτιμαμε και αυτα τα μαγαζια με τα στρατιωτικα ειδη(βεβαια μπορεις σε ιδιου ειδους καταστηματα να δεις τεραστιςσ διαφορες).Σε γνωστο μαγαζι με στρατιωτικα ειδη στην Βουλιαγμενης τα ιδια ακριβως πραγματα 30-40% παραπανω απο το αντιστοιχο μαγαζι στο μοναστηρακι.
Εχουν αναφερθει ξανα τα στρατιωτικα ισοθερμικα απο το Μοναστηρακι.Το θεμα ειναι φανταζομαι οτι δεν θα κυκλοφορουν σε μικροτερα μεγεθη για γυναικες .Αλλα θα μου πεις υπαρχουν και γυναικες στο στρατο ,ετσι δεν ειναι?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Εχουν αναφερθει ξανα τα στρατιωτικα ισοθερμικα απο το Μοναστηρακι.Το θεμα ειναι φανταζομαι οτι δεν θα κυκλοφορουν σε μικροτερα μεγεθη για γυναικες .Αλλα θα μου πεις υπαρχουν και γυναικες στο στρατο ,ετσι δεν ειναι?
Μόνη σου ρωτάς μόνη σου απαντάς
Μην βγεις έξω σημερα γιατι βρέχει :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:

εννοειται οτι υπάρχουν και σε γυναικεία νούμερα ,δεν ειστε όλες δα και σαν τον Τουίτι :xmas_cool:
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Παιδιά, πάντως στο Ιντερσπορ στο μολ, την Παρασκευή. βρήκα ΜΟΝΟ "ισοθερμικά" για σκι. Δεν εννοείτε αυτά, έτσι δεν είναι? Κάπου σε προηγούμενη σελίδα διάβασα να μην προτιμάμε τον "εσωτερικό εξοπλισμό" του σκι, διότι δεν έχουν καμιά σχέση με τα ισοθερμικά.
ολα κάνουν ,εξαρτάτε τι θέλουμε.
για να μην μπερδευόμαστε,
ισοθερμικά ή θερμοεσώρουχα καπου αλλού, λέγωνται τα ρουχα που σκοπό έχουν να κρατούν σταθερή την θερμοκρασία του σωματος μας(το λέει και η λέξη ισο-θερμια).Πως το κάνουν αυτό; επιτρέπουν στον ιδρώτα που σχηματίζεται στο δέρμα μας να περνάει στην εξωτερική πλευρά του ρούχου ωστε να μην μένει πάνω στο δέρμα και παγώνει.Επίσης επειδη είναι εφαρμοστά δεν επιτρέπουν να στον αέρα να έρχεται σε άμεση επαφη με το δέρμα.Τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι συνδιασμός πολυέστερ,λίκρα,βαμβάκι,μαλλί σε διάφορες αναλογίες εξού και οι διαφορετικές τιμές και ποιότητες.Το φοβερό τους πλεονέκτημα είναι οτι στεγνώνουν πολύ γρήγορα (εν αντιθέση με το απλό βαμβάκι).
Κυρίως απευθύνονται σε ατομα που δραστηριοποιούνται και εκτειθωνται σε χαμηλές θερμοκρασίες (σκι,ορειβασία,τρέξιμο,ποδηλασία) και υπάρχει εφίδρωση.Τωρα εαν δεν κάνεις τίποτα και εκτείθεσε στο κρύο μόνο θερμάστρα σε σώζει:xmas_cheesygrin:
Επίσης σημαντικός παράγωντας για την αίσθηση του κρύου (εκτός απο τον αέρα) είναι τι άλλα ρουχα φοράς(εξωτερικό στρώμα) καθώς επίσης η διαθεση σου δηλαδή εαν είσαι ξεκούραστος, εαν έχεις ενέργεια να παράγεις ( τι έχεις φάει δηλαδή),η ηλικία σου , το κυκλοφορικό σου.
οπως είπα και σε προηγούμενο πόστ η μεγαλύτερη απώλεια γίνετε απο τα άκρα γι'αυτό φροντίζεις να είναι ζεστά για να κρατιέται σταθερή η θερμοκρασία μας.
Για ολους αυτους τους παράγωντες το ίδιο ρουχο σε διαφορετικούς ανθρώπους έχει διαφορετικά αποτελέσματα , αλλά και ο ιδιος άνθρωπος σε διαφορετικές στιγμές αισθάνεται διαφορετικά.
Συγγνώμη αν σας ζάλισα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.393
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom