Ισπανία Ισπανία βήμα πρώτο. Toledo y Madrid.

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Μόνο Βαρκελώνη ως τώρα και το πάλαι ποτέ 1984. Για να δούμε!
Διαβάζοντας τις πρώτες λέξεις της εισαγωγής σου, λεω: κοίτα να δεις πόσο έχει επιρρεασει στο γραψιμο ο Καζαντζάκης τον Ψηλό!!!! :icon_redface:
Χαίρομαι τόσο για αυτό σου το ταξίδι!
@Smaragda53 Ο Καζαντζάκης είναι πηγή έμπνευσης !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ψηλέ, νομίζω ότι κάποιοι εδώ σε χαιρόμαστε και μας δίνεις κίνητρα, κυρίως όταν είμαστε διστακτικοί στο να πάρουμε την απόφαση. Όπως το γράφεις... Είναι και θέμα timing, το χρήμα δεν αρκεί!
Από ένα σημείο και μετά δεν υπάρχουν δισταγμοί, αρκεί και μόνο το κλικ, πολλές φορές χωρίς δεύτερες σκέψεις. Είναι και θέμα timing, είναι και θέμα χρημάτων, στον καθένα μας ανάλογα. Πάντως αν είχα περισσότερο απ' το δεύτερο θα έβρισκα σίγουρα πολύ κι απ' το πρώτο. :haha:
Σ΄ ευχαριστώ για όσα ωραία λες.

Ε ναι! Αυτη την ιστορια την περιμενα πώς και πώς, καθώς ως τώρα πέρα απο Χιχόν (1 μερα) δεν έχω αγγίξει Ισπανία και η ματιά σου οταν εχεις δεις πολλη Ευρωπη και πας Ισπανια μεταγενεστερα κουβαλωντας πολλες εικονες και εμπειριες ηδη, με ενδιαφερει παρα πολυ. Τι εικονες και σκεψεις μπορει να μεταφερει καποιος απο εναν προορισμο κεφαλαιο οταν παει για πρωτη φορα μετα απο βαρυ ευρωπαικο βιογραφικο;; Γραφεεεε
Εντάξει, τα παραλές, δεν είναι τόσο γεμάτη η ευρωπαϊκή «παρακαταθήκη» μου. :)
Ωστόσο ένα μικρό μέτρο σύγκρισης υπάρχει και χαίρομαι που το βλέπεις έτσι. Νομίζω πάντως ότι αυτά που είδα στις δύο πόλεις της Ισπανίας που βρέθηκα είναι εντελώς ξεχωριστά απ' τα υπόλοιπα, ελπίζω να το περάσω αυτό μέσα απ' την ιστορία.

Διαβάζοντας τις πρώτες λέξεις της εισαγωγής σου, λεω: κοίτα να δεις πόσο έχει επιρρεασει στο γραψιμο ο Καζαντζάκης τον Ψηλό!!!! :icon_redface:
Ίδιος είμαι ο άτιμος, ούτε αντιγραφή να τον έκανα! :haha::haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σχεδιασμός ταξιδιού



Ξεκινάμε με το βασικότερο στοιχείο του ταξιδιού που είναι το εισιτήριο. Μια προσφορά στις αρχές του Οκτώβρη της Aegean έδινε ως 50% έκπτωση σε ορισμένες πτήσεις μετεπιβίβασης, μια από τις οποίες ήταν και το Θεσσαλονίκη-Αθήνα-Μαδρίτη, κάτι που δε σκέφτηκα για δεύτερη φορά κι έκλεισα επιτόπου για το τριήμερο της Καθ. Δευτέρας, με μία επιπλέον μέρα.

Ευτυχώς η εμμονή μου να κυνηγάω τη Silver βαθμίδα αυτό τον καιρό με οδήγησε στο να κλείσω την κατηγορία flex, κάτι που θα αποδεικνυόταν πολύτιμο σε βάθος χρόνου μιας και τελικά χρειάστηκα αλλαγή, σε συνολική τιμή μετ’ επιστροφής περίπου στα 180€.

Είχα εκ των προτέρων αποφασίσει ότι δε θα ξοδέψω όλες τις διαθέσιμες ημέρες στην Μαδρίτη, βάζοντας σε πρώτη φάση ως ξεκάθαρο στόχο το Τολέδο όπου και κατέληξα έχοντας ως πλάνο να πάω κατευθείαν με την άφιξη μου στη χώρα. Η μία διαμονή ήταν λοιπόν εκεί, μάλιστα όσο πιο κεντρικά γινόταν απ΄ ότι είχα διαβάσει και ήθελα, καταλήγοντας στο Hotel Santa Isabel που μου έκανε κατευθείαν το κλικ, στην καρδιά της παλιάς πόλης. Κράτηση μέσω της πλατφόρμας του Booking σε κόστος 48€ με πρωινό, και κανένα πρόβλημα στο αίτημα μου για την αλλαγή των ημερομηνιών.

Hotel_Tol_map.jpg


Στην πρωτεύουσα τώρα, δεδομένου ότι οι 2 ημέρες είναι ελάχιστες έπρεπε να βρω κάτι εξίσου κεντρικό για να αποφύγω τις άσκοπες μετακινήσεις. Με τη γνωστή συνταγή «εκεί που μένουν όλοι» και τις σταθερά καλές προσφορές της πλατφόρμας Hotels.com αυτή τη φορά, κατέληξα στο Hostal Persal, δυο βήματα μόνο από την πολύ γνωστή κεντρική πλατεία Puerta del Sol. Κόστος 2 διανυκτερεύσεων 102€, για μονόκλινο δωμάτιο, ευτυχώς κι εδώ με πρωινό.

Hotel_Mad_map.jpg


Τι απέμενε; Οι μετακινήσεις, τουλάχιστον όσες ήταν εφικτό να κλειστούν νωρίτερα. Ξεκίνησα μ’ ένα transfer κόστους 20 περίπου ευρώ από το αεροδρόμιο Barajas ως τον σταθμό της Plaza Elíptica απ’ όπου ξεκινούν τα λεωφορεία για το Toledo. Εισιτήριο θα έβγαζα επιτόπου, μιας και δεν ήξερα ακριβώς τι ώρα θα βρίσκομαι εκεί αν και απ’ ότι κατάλαβα δεν υπήρχε πρόβλημα μιας και το συγκεκριμένο δρομολόγιο εκτελούνταν κάθε 15 λεπτά.

Η επιστροφή ήταν σαφώς πιο εύκολη και καθώς το τρένο που δεν εξυπηρετούσε την προηγούμενη βόλευε αφάνταστα αυτή τη φορά, έκλεισα το εισιτήριο μου μέσω του website της Renfe κόστους 13,90€ για μεμονωμένη διαδρομή ως τον κεντρικό σταθμό Atocha της Μαδρίτης:

Renfe.jpg


Ο καταρτισμός των ηλεκτρονικών χαρτών με τα σημεία ενδιαφέροντος αποδείχτηκε λίγο πιο δύσκολος αυτή τη φορά, καθώς δεν υπήρχε πληθώρα ενημέρωσης όπως σε άλλους προορισμούς. Με καλό ψάξιμο όμως έγινε δουλίτσα, βγάζοντας εν τέλει ένα ικανοποιητικό πρόγραμμα τριημέρου:

Map2-Tol.jpg Map1-Mad.jpg

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα;
Απλά όπως σε κάθε εκδρομή, βλέποντας και κάνοντας! ;)
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους ανθρώπους στον κόσμο που δεν θα σπαταλούσα περισσότερες από λίγες ώρες στο Τολέδο. Ειδικά αν αυτόν τον χρόνο θα έπρεπε να τον κλέψω από τη Μαδρίτη. Περίεργος να μάθω πως μπορεί να ξοδευτεί περισσότερο από ένα 24ωρο στην έδρα της Καθολικής Εκκλησίας της Ισπανίας και του Ελ Γκρέκο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.343
Likes
4.972
Ανοίγω παρένθεση.
(Σβήνουμε η μαυρίζουμε κωδικούς κρατήσεων η κωδικούς QR η οτιδήποτε μπορεί να οδηγήσει σε μας.
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες πάνω σε αυτό το εισιτήριο που μπορεί εύκολα να αντλήσει κάποιος. Πιστωτικές κάρτες ας πούμε.
Βέβαια το συγκεκριμένο εισιτήριο πρέπει να το αφαιρέσεις ολόκληρο αφού έχει τον κωδικό κράτησης και άλλες πληροφορίες τυπωμένες παντού στο φόντο.
Από τη στιγμή που το φόρουμ είναι ορατό σε όλους προσέχουμε.)
Ωραία ιστορία κλείνει η παρένθεση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους ανθρώπους στον κόσμο που δεν θα σπαταλούσα περισσότερες από λίγες ώρες στο Τολέδο. Ειδικά αν αυτόν τον χρόνο θα έπρεπε να τον κλέψω από τη Μαδρίτη. Περίεργος να μάθω πως μπορεί να ξοδευτεί περισσότερο από ένα 24ωρο στην έδρα της Καθολικής Εκκλησίας της Ισπανίας και του Ελ Γκρέκο.
Ήταν σχεδόν ένα 24ωρο έτσι όπως έβγαινε το πρόγραμμα, μετά από ταξίδι και μαζί με διαμονή. Ήθελα οπωσδήποτε να κάνω διανυκτέρευση εκεί. Δε το μετάνιωσα μπορώ να πω. ;)

Ανοίγω παρένθεση.
(Σβήνουμε η μαυρίζουμε κωδικούς κρατήσεων η κωδικούς QR η οτιδήποτε μπορεί να οδηγήσει σε μας.
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες πάνω σε αυτό το εισιτήριο που μπορεί εύκολα να αντλήσει κάποιος. Πιστωτικές κάρτες ας πούμε.
Σωστή παρατήρηση, έχεις δίκιο, τα προσέχω κι εγώ αυτά κυρίως λόγω δουλειάς μου χει μείνει, έτσι και το συγκεκριμένο έχει αρκετά αλλοιωμένα χαρακτηριστικά.
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Αγαπημένη Ισπανία!!
Πόσο κρίμα να μην έχουμε μια απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη να πεταγομαστε συνέχεια!!
Η Μαδρίτη είναι στην καρδιά μου και δεύτερη αγαπημένη επιλογή στην Ισπανία (έχω έναν έρωτα με την Ανδαλουσία!) Και το Τολέδο που είδα για λίγο είναι υπέροχο!!
Ανυπομονώ για την συνέχεια της ιστορίας σου!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αγαπημένη Ισπανία!!
Πόσο κρίμα να μην έχουμε μια απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη να πεταγομαστε συνέχεια!!
Μεγάλη αλήθεια λες αλλά επιτέλους έχουμε (500€ Θεσ/νικη - Βαρκελώνη του Αγ. Πνέυματος 🤬 μη πω τίποτα), έγινε η αρχή, ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια γιατί χρειάζεται.
έχω έναν έρωτα με την Ανδαλουσία!
Κι εγώ, χωρίς να την έχω καταφέρει ακόμα, σχεδόν πάντα είναι απλησίαστη.

Σ' ευχαριστώ για τα λόγια σου. :)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μεγάλη αλήθεια λες αλλά επιτέλους έχουμε (500€ Θεσ/νικη - Βαρκελώνη του Αγ. Πνέυματος 🤬 μη πω τίποτα), έγινε η αρχή, ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια γιατί χρειάζεται.

Κι εγώ, χωρίς να την έχω καταφέρει ακόμα, σχεδόν πάντα είναι απλησίαστη.

Σ' ευχαριστώ για τα λόγια σου. :)
Ανδαλουσία φοβερή! Πάλεψε το. Με λίγη ταλαιπωρία (πιθανόν 2 αλλαγές αεροδρομίων στο πήγαινε ή στο έλα) βρίσκεις εισιτήρια στα 250-300€ ακόμα και του Αγίου πνεύματος. Ψάξτο και δεν θα χάσεις. Απλά να βάλεις κανά δυό μέρες παραπάνω για να γυρίσεις λίγο την περιοχή.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.263
Ανδαλουσία φοβερή! Πάλεψε το. Με λίγη ταλαιπωρία (πιθανόν 2 αλλαγές αεροδρομίων στο πήγαινε ή στο έλα) βρίσκεις εισιτήρια στα 250-300€ ακόμα και του Αγίου πνεύματος. Ψάξτο και δεν θα χάσεις. Απλά να βάλεις κανά δυό μέρες παραπάνω για να γυρίσεις λίγο την περιοχή.
Εκτος αν καποιος παει Σεπτεμβρη που νομιζω εχει ακομα απευθειας με Σεβιλλη και δεν παει καθολου Μαδριτη. Αλλα θελει σιγουρα μια βδομαδα γιατι απευθειας εχει ανα αρκετες μερες (εντιτ: απευθειας απο Αθηνα)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.343
Likes
4.972
Ανδαλουσία φοβερή! Πάλεψε το. Με λίγη ταλαιπωρία (πιθανόν 2 αλλαγές αεροδρομίων στο πήγαινε ή στο έλα) βρίσκεις εισιτήρια στα 250-300€ ακόμα και του Αγίου πνεύματος. Ψάξτο και δεν θα χάσεις. Απλά να βάλεις κανά δυό μέρες παραπάνω για να γυρίσεις λίγο την περιοχή.
Από Αθήνα, και φυσικά από Σόφια με wizz για τους Βορειοελλαδίτες.
we.png
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εκτος αν καποιος παει Σεπτεμβρη που νομιζω εχει ακομα απευθειας με Σεβιλλη και δεν παει καθολου Μαδριτη. Αλλα θελει σιγουρα μια βδομαδα γιατι απευθειας εχει ανα αρκετες μερες (εντιτ: απευθειας απο Αθηνα)
Για Σεβίλλη συνήθως είχε 2 φορές την εβδομάδα από Αθήνα, Σάββατο και Τρίτη, από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο, αν δεν κάνω λάθος. Δεν είναι πολύ βολικές αυτές οι μέρες για τον @psilos3 που συνήθως βάζει τριήμερα για τις εξορμήσεις του.
Για Μάλαγα έχει 3 φορές την εβδομάδα, Παρασκευή, Κυριακή και Τρίτη. Πιο βολικά είναι έτσι.
Συνήθως ανακοινώνεται η έναρξη των πτήσεων για κάπου τέλος Μάη ως Οκτώβρη αλλά συνήθως τα 3 τελευταία χρόνια μετακινείτε η έναρξη μέσα στον Ιούνη. Απ' την άλλη αυτά τα χρόνια δεν είναι ενδεικτικά καθώς υπήρχε μεγάλη αναστάτωση λόγω πανδημίας. Φέτος μπορεί όντως να ξεκινήσουν τον Μάη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom