Ισπανία Ισπανία βήμα πρώτο. Toledo y Madrid.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Ισπανία βήμα πρώτο. Toledo y Madrid 🇪🇸


Το ταξίδι κι η εξομολόγηση (κι η δημιουργία είναι η ανώτερη και πιστότερη μορφή της εξομολόγησης) στάθηκαν οι δύο μεγαλύτερες χαρές της ζωής μου.

Να γυρίζεις τη γης, να βλέπεις –να βλέπεις και να μη χορταίνεις– καινούρια χώματα και θάλασσες κι ανθρώπους κι ιδέες, και να τα βλέπεις όλα σα για πρώτη φορά, να τα βλέπεις όλα σα για τελευταία φορά, με μακρόσερτη ματιά, κι έπειτα να σφαλνάς τα βλέφαρα και να νιώθεις τα πλούτη να κατασταλάζουν μέσα σου ήσυχα, τρικυμιστά, όπως θέλουν, ωσότου να τα περάσει από την ψιλή κρισάρα του ο καιρός, να κατασταλάξει το ξαθέρι απ΄ όλες τις χαρές και τις πίκρες σου – τούτη η αλχημεία της καρδιάς, είναι, θαρρώ, μια μεγάλη, αντάξια του ανθρώπου ηδονή.

Γιατί έτσι μπορείς όχι μονάχα να γνωρίσεις τον εαυτό σου, παρά, πολύ σπουδαιότερο : να ξεπεράσεις το ζουρλοπερήφανο το εγώ σου, βυθίζοντας το, αρμονίζοντας το μέσα στο αγωνιζόμενο και περιπλανώμενο στράτεμα του ανθρώπου.

(Νίκου Καζαντζάκη, Ταξιδεύοντας – Ισπανία)


Δε ξέρω κατά πόσο τα παραπάνω λόγια του Καζαντζάκη αντικατοπτρίζουν τη δική μου πραγματικότητα, γεγονός είναι όμως πως στάθηκα και ξαναδιάβασα αυτό το κομμάτι της εισαγωγής του πολλές φορές. Έτυχε βλέπετε να κρατάω στα χέρια μου το βιβλίο του «Ισπανία» που ανακάλυψα μόλις λίγες ώρες πιο πριν σε μία από τις βιβλιοθήκες του σπιτιού (να ναι καλά οι γονείς μου) κι έριξα στον σάκο με συνοπτικές διαδικασίες. Και να που τώρα βρισκόμουν στον αέρα διαβάζοντας το, περιμένοντας καρτερικά την προσγείωση για πρώτη φορά σε Ισπανικό έδαφος.

DSC_0524b_b.jpg


Ας το πιάσω όμως λίγο από την αρχή. Το «γιατί στην Ισπανία» δεν είναι η κατάλληλη ερώτηση, σε μια απεριόριστη χώρα που έχει κυριολεκτικά τόσα πράγματα να δει κανείς. To «πότε επιτέλους Ισπανία» θα μπορούσε να είναι, λαμβάνοντας υπόψιν όμως τις συνθήκες και τις δυσκολίες πρόσβασης από το αεροδρόμιο Μακεδονία σε σχέση με άλλους εφικτότερους απευθείας προορισμούς. Γεγονός είναι πάντως πως δεν υπάρχει η ευελιξία και η επιλογή του τριημέρου για την συγκεκριμένη χώρα.

Οι ευκαιρίες όμως είναι για να τις αρπάζουμε και οι γενναίες εκπτώσεις -όπως θα εξηγήσω παρακάτω- για να κλείνουμε κατευθείαν χωρίς δεύτερες σκέψεις το ταξίδι, εφόσον φυσικά υπάρχουν οι προϋποθέσεις. Και τις προϋποθέσεις τις φτιάχνει πάνω απ’ όλα η διάθεση αλλά χρειάζεται κι αυτό το …άτιμο το timing όπου θα μπορείς να συνδυάσεις την πρώτη με τον απαραίτητο χρόνο και το χρήμα.

Εν αντιθέσει βέβαια με την κοινή συνισταμένη που ακούει στο όνομα Βαρκελώνη, έκανα μια άλλη επιλογή, στοχεύοντας αρχικά μια μικρή πόλη της Ισπανίας και στη συνέχεια ένα πέρασμα, μια μικρή γεύση από την πρωτεύουσα της, στην οποία αρκετοί αρκούνται για μερικές ώρες κατευθυνόμενοι ή προερχόμενοι από υπερατλαντικό ταξίδι.

DSC_0999b (189)c_b.jpg


Ο στόχος ήταν βέβαια διαφορετικός. Αρχικά να κάνω την «εισαγωγή» μου στη χώρα ανοίγοντας νέους ταξιδιωτικούς ορίζοντες κι αφετέρου να δω όσα περισσότερα προλαβαίνω σε νορμάλ χρονικά πλαίσια.

Τι κατάφερα και τι όχι θα το δούμε μαζί όπως κάθε φορά. ;)
Vamos!

 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Ισπανία βήμα πρώτο. Toledo y Madrid 🇪🇸


Το ταξίδι κι η εξομολόγηση (κι η δημιουργία είναι η ανώτερη και πιστότερη μορφή της εξομολόγησης) στάθηκαν οι δύο μεγαλύτερες χαρές της ζωής μου.

Να γυρίζεις τη γης, να βλέπεις –να βλέπεις και να μη χορταίνεις– καινούρια χώματα και θάλασσες κι ανθρώπους κι ιδέες, και να τα βλέπεις όλα σα για πρώτη φορά, να τα βλέπεις όλα σα για τελευταία φορά, με μακρόσερτη ματιά, κι έπειτα να σφαλνάς τα βλέφαρα και να νιώθεις τα πλούτη να κατασταλάζουν μέσα σου ήσυχα, τρικυμιστά, όπως θέλουν, ωσότου να τα περάσει από την ψιλή κρισάρα του ο καιρός, να κατασταλάξει το ξαθέρι απ΄ όλες τις χαρές και τις πίκρες σου – τούτη η αλχημεία της καρδιάς, είναι, θαρρώ, μια μεγάλη, αντάξια του ανθρώπου ηδονή.

Γιατί έτσι μπορείς όχι μονάχα να γνωρίσεις τον εαυτό σου, παρά, πολύ σπουδαιότερο : να ξεπεράσεις το ζουρλοπερήφανο το εγώ σου, βυθίζοντας το, αρμονίζοντας το μέσα στο αγωνιζόμενο και περιπλανώμενο στράτεμα του ανθρώπου.

(Νίκου Καζαντζάκη, Ταξιδεύοντας – Ισπανία)


Δε ξέρω κατά πόσο τα παραπάνω λόγια του Καζαντζάκη αντικατοπτρίζουν τη δική μου πραγματικότητα, γεγονός είναι όμως πως στάθηκα και ξαναδιάβασα αυτό το κομμάτι της εισαγωγής του πολλές φορές. Έτυχε βλέπετε να κρατάω στα χέρια μου το βιβλίο του «Ισπανία» που ανακάλυψα μόλις λίγες ώρες πιο πριν σε μία από τις βιβλιοθήκες του σπιτιού (να ναι καλά οι γονείς μου) κι έριξα στον σάκο με συνοπτικές διαδικασίες. Και να που τώρα βρισκόμουν στον αέρα διαβάζοντας το, περιμένοντας καρτερικά την προσγείωση για πρώτη φορά σε Ισπανικό έδαφος.

View attachment 424886

Ας το πιάσω όμως λίγο από την αρχή. Το «γιατί στην Ισπανία» δεν είναι η κατάλληλη ερώτηση, σε μια απεριόριστη χώρα που έχει κυριολεκτικά τόσα πράγματα να δει κανείς. To «πότε επιτέλους Ισπανία» θα μπορούσε να είναι, λαμβάνοντας υπόψιν όμως τις συνθήκες και τις δυσκολίες πρόσβασης από το αεροδρόμιο Μακεδονία σε σχέση με άλλους εφικτότερους απευθείας προορισμούς. Γεγονός είναι πάντως πως δεν υπάρχει η ευελιξία και η επιλογή του τριημέρου για την συγκεκριμένη χώρα.

Οι ευκαιρίες όμως είναι για να τις αρπάζουμε και οι γενναίες εκπτώσεις -όπως θα εξηγήσω παρακάτω- για να κλείνουμε κατευθείαν χωρίς δεύτερες σκέψεις το ταξίδι, εφόσον φυσικά υπάρχουν οι προϋποθέσεις. Και τις προϋποθέσεις τις φτιάχνει πάνω απ’ όλα η διάθεση αλλά χρειάζεται κι αυτό το …άτιμο το timing όπου θα μπορείς να συνδυάσεις την πρώτη με τον απαραίτητο χρόνο και το χρήμα.

Εν αντιθέσει βέβαια με την κοινή συνισταμένη που ακούει στο όνομα Βαρκελώνη, έκανα μια άλλη επιλογή, στοχεύοντας αρχικά μια μικρή πόλη της Ισπανίας και στη συνέχεια ένα πέρασμα, μια μικρή γεύση από την πρωτεύουσα της, στην οποία αρκετοί αρκούνται για μερικές ώρες κατευθυνόμενοι ή προερχόμενοι από υπερατλαντικό ταξίδι.

View attachment 424887

Ο στόχος ήταν βέβαια διαφορετικός. Αρχικά να κάνω την «εισαγωγή» μου στη χώρα ανοίγοντας νέους ταξιδιωτικούς ορίζοντες κι αφετέρου να δω όσα περισσότερα προλαβαίνω σε νορμάλ χρονικά πλαίσια.

Τι κατάφερα και τι όχι θα το δούμε μαζί όπως κάθε φορά. ;)
Vamos!
Τι μου θύμησες! Το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό τέλη Φεβρουαρίου-αρχές Μαρτίου 1993 σε Βαρκελώνη Μαδρίτη και Τολέδο!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
La Piel de Toro, la tierra de las fiestas, las siestas y todo lo demás; donde el vino fluye libremente y la música nunca se detiene!

Το Δέρμα του Ταύρου (= Η Ισπανία), η γη της φιέστας, της σιέστας και οτιδήποτε μεταξύ αυτών: όπου το κρασί ρέει άφθονο και η μουσική ποτέ δεν σταματά!

Ωραία εισαγωγή και καλή συνέχεια εύχομαι στην πιο ζωντανή χώρα της Ευρώπης!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι μου θύμησες! Το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό τέλη Φεβρουαρίου-αρχές Μαρτίου 1993 σε Βαρκελώνη Μαδρίτη και Τολέδο!!!
Μα δεν είναι υπέροχο μέρος; :)

Ωραία εισαγωγή και καλή συνέχεια εύχομαι στην πιο ζωντανή χώρα της Ευρώπης!
Σ' ευχαριστώ πολύ, άνοιξα λογαριασμό επιτέλους με τη χώρα κι ελπίζω να μη τον κλείσω σύντομα!

Υπέροχη η εισαγωγή Γιάννη.
Σιγά σιγά γίνεσαι κι ο ίδιος λογοτεχνικός :)
Χαχα, δύσκολα, θέλει και ταλέντο το γράψιμο, όχι μόνο φαντασία! Σ' ευχαριστώ!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Χαχα, δύσκολα, θέλει και ταλέντο το γράψιμο, όχι μόνο φαντασία! Σ' ευχαριστώ!
Μια χαρά γράφεις και βελτιώνεσαι διαρκώς. Μπορείς και καλύτερα αν κάτσεις στ’ αυγά σου κανένα Σαββατοκύριακο… :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μια χαρά γράφεις και βελτιώνεσαι διαρκώς.
Ναι γιατί έχω γίνει σχολαστικός και της επανάληψης, ότι δεν έκανα δηλαδή μια ολόκληρη ζωή. :haha:
Μπορείς και καλύτερα αν κάτσεις στ’ αυγά σου κανένα Σαββατοκύριακο… :p
Είμαι ήδη ένα Σαββατοκύριακο στο σπίτι, γι' αυτό ξεκίνησε η ιστορία, τι άλλο να κάνω;
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
758
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Καλή αρχή Γιάννη ! Θα χω μια εισαγωγή για μια πρώτη ''γνωριμία'' με τη Μαδρίτη , το Τολέδο και τη Σεγκόβια . Αναμένουμε !

Έβαλες και στην εισαγωγή μια Καζαντζάκειο Ρήση !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλή αρχή Γιάννη ! Θα χω μια εισαγωγή για μια πρώτη ''γνωριμία'' με τη Μαδρίτη , το Τολέδο και τη Σεγκόβια . Αναμένουμε !

Έβαλες και στην εισαγωγή μια Καζαντζάκειο Ρήση !
Σ' ευχαριστώ πολύ, τις δύο πρώτες πόλεις θα τις δεις, στη Σεγκόβια όμως δεν έφτασα τελικά, είχα αλλαγή πλάνων, θα δεις. :)
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Ψηλέ, νομίζω ότι κάποιοι εδώ σε χαιρόμαστε και μας δίνεις κίνητρα, κυρίως όταν είμαστε διστακτικοί στο να πάρουμε την απόφαση. Όπως το γράφεις... Είναι και θέμα timing, το χρήμα δεν αρκεί!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Ε ναι! Αυτη την ιστορια την περιμενα πώς και πώς, καθώς ως τώρα πέρα απο Χιχόν (1 μερα) δεν έχω αγγίξει Ισπανία και η ματιά σου οταν εχεις δεις πολλη Ευρωπη και πας Ισπανια μεταγενεστερα κουβαλωντας πολλες εικονες και εμπειριες ηδη, με ενδιαφερει παρα πολυ. Τι εικονες και σκεψεις μπορει να μεταφερει καποιος απο εναν προορισμο κεφαλαιο οταν παει για πρωτη φορα μετα απο βαρυ ευρωπαικο βιογραφικο;; Γραφεεεε
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Μόνο Βαρκελώνη ως τώρα και το πάλαι ποτέ 1984. Για να δούμε!
Διαβάζοντας τις πρώτες λέξεις της εισαγωγής σου, λεω: κοίτα να δεις πόσο έχει επιρρεασει στο γραψιμο ο Καζαντζάκης τον Ψηλό!!!! :icon_redface:
Χαίρομαι τόσο για αυτό σου το ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom