Ισπανία Ισπανία (βοήθεια)

dmei

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα .σχεδιάζω ταξίδι για Μαδριτη- Σεγκόβια - Σαλαμανκα- Αβιλα- Τολέδο. 11/10 με 17/10 με το σύζυγό. Αρχικά 2 νύχτες Σαλαμάνκα, 1 νύχτα Τολέδο και 3 νύχτες Μαδριτη. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για το τουρ εκτός την Μαδρίτη. Δεν ξέρω αν αυτό συμφέρει ή αν είναι προτιμότερη η μετακίνηση με τρένο. Επίσης ψάχνω ξενοδοχείο στη Μαδρίτη κέντρο. Δεκτές οι προτάσεις.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα .σχεδιάζω ταξίδι για Μαδριτη- Σεγκόβια - Σαλαμανκα- Αβιλα- Τολέδο. 11/10 με 17/10 με το σύζυγό. Αρχικά 2 νύχτες Σαλαμάνκα, 1 νύχτα Τολέδο και 3 νύχτες Μαδριτη. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για το τουρ εκτός την Μαδρίτη. Δεν ξέρω αν αυτό συμφέρει ή αν είναι προτιμότερη η μετακίνηση με τρένο. Επίσης ψάχνω ξενοδοχείο στη Μαδρίτη κέντρο. Δεκτές οι προτάσεις.
:welcome2:
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Εκλεισα για το καλοκαιρι εκμεταλλευόμενος τις νεες πτησεις απο Θεσσαλονικη προς Βαρκελώνη για 7 βράδια. Είναι η 2η φορά που θα πάω στη Βαρκελώνη και δε θα ήθελα να περάσω πάνω από 2, το πολύ 3 μέρες στην πόλη.
Σκέφτομαι για Μαδρίτη 3 βράδια και βλέποντας τον χάρτη ίσως και Σαραγόσα.
Για Σαραγόσα δεν έχω ακούσει τίποτα απολύτως, ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Προσωπικά την πόλη την ξέρω λόγω του ποδοσφαίρου. Αξίζει να τη συμπεριλάβουμε στο πρόγραμμα για 1 βράδυ ή να κινηθούμε σε πιο στάνταρ επιλογές, όπως Τολέδο ή Χιρόνα;
Διάβασα πολλά σχόλια αλλά μια επικαιροποίηση θα με βοηθούσε.
Ευχαριστώ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Αν και έχω πάει αρκετές φορές στην Σαραγόσα θα σου συνιστούσα να μην ξοδέψεις βραδιά εκεί.
Ίσως κάποιες ώρες αν είναι στον δρόμο σου. Με τι θα μετακινηθείτε; Τραίνο, η θα έχετε αυτοκίνητο;
Κοίταξε και την περίπτωση της Βαλένθια για ένα βράδι στην περίπτωση που πάτε Μαδρίτη.
Ποιο μεγάλη και πιο ωραία από την Σαραγόσα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Με τι θα μετακινηθείτε; Τραίνο, η θα έχετε αυτοκίνητο;
Κοίταξε και την περίπτωση της Βαλένθια για ένα βράδι στην περίπτωση που πάτε Μαδρίτη.
Ποιο μεγάλη και πιο ωραία από την Σαραγόσα.
Με τρένα και λεωφορεία.
Σαν διαδρομή βολεύει από Βαρκελώνη Βαλένθια και από εκεί Μαδρίτη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μκι εγώ θα εμένα μακριά από Σαραγόσα, ούτε για πέρασμα. Η Τζιρόλαμο πολύ όμορφη, όπως και η Λειδα. Καλά για Τολέδο δεν το συζητάω, όνειρο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Η Τζιρόλαμο πολύ όμορφη,
;;;; :oops: Που είναι αυτό; Δεν το έχω ακούσει.
Σαν διαδρομή βολεύει από Βαρκελώνη Βαλένθια και από εκεί Μαδρίτη;
Ναι , βολεύει και στις δυο πόλεις το τραίνο. Όπως βολεύει και για Τολέδο από Μαδρίτη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
;;;; :oops: Που είναι αυτό; Δεν το έχω ακούσει.

Ναι , βολεύει και στις δυο πόλεις το τραίνο. Όπως βολεύει και για Τολέδο από Μαδρίτη.
Ο δαιμων του τυπογραφείου, τη Τζιρόνα έλεγα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Γιατί βρε @Yorgos και @panpan τέτοιο "μένος" για την Σαραγόσα. Έχει πραγματάκια η πόλη για μια διανυκτέρευση. Η παλιά πόλη ωραία για βόλτες, μέρα και νύχτα (ειδικά το El tubo για βράδυ), η Basílica de Nuestra Señora del Pilar, το παλάτι της Aljaferia, το πολύ καλό μουσείο Goya κλπ. Σε συνδιασμό με πέρασμα από την Lleida μου φαίνεται καλή εκδρομή από Βαρκελώνη.
Η Girona μπορεί να συνδιαστεί με Figueres αλλά όπως φαίνεται είναι δύσκολο να συνδιαστεί με τα μεσαιωνικά χωρία στους πρόποδες των Πυρηναίων μόνο με τη χρήση ΜΜΜ.
Η Βαλένθια πάλι θέλει κι αυτή τον χρόνο της. Με μια μέρα δεν βλέπεις και πολλά καθώς είναι αρκετά εκτεταμένη.
Απ' την άλλη με τόσες λίγες μέρες να ανέβεις Μαδρίτη, Τολέδο και να πρέπει να ξαναγυρίσεις Βαρκελώνη μου φαίνεται ζόρικο. Πολλές ώρες στον δρόμο.
 
Last edited:

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Μκι εγώ θα εμένα μακριά από Σαραγόσα, ούτε για πέρασμα. Η Τζιρόλαμο πολύ όμορφη, όπως και η Λειδα. Καλά για Τολέδο δεν το συζητάω, όνειρο.
Ε όχι κι έτσι, την παρα-υποτιμάς. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι απ' τα δυνατά χαρτιά της χώρας, ωστόσο έχει πράγματα να δεις και να κάνεις, αν βολεύει από πρόγραμμα.
Ο καθεδρικός της Pilar με θέα της πόλης απ' το καμπαναριό και δίπλα η πέτρινη γέφυρα στον Έβρο (ειδικά το βράδυ χάσιμο) και παραδίπλα ο δεύτερος καθεδρικός El Seo, ακόμα πιο αξιόλογος. Εκτεταμένα και περιποιημένα πάρκα για park hopping, μια είσοδος του μεγάλου πάρκου απέναντι από το στάδιο Romareda. Είναι περπατήσιμη από μέγεθος, με πλατείς δρόμους, καλές συγκοινωνίες και μεγάαλες πλατείες. Το παλάτι Aljaferia, και μουσουλμάνων και χριστιανών ηγεμόνων, πολύ αξιόλογο, ειδικά αν δεν έχεις επισκεφτεί Ανδαλουσία. Ανάλογα με την εποχή, μπορεί να πετύχεις ανοιχτή την αρένα ταυρομαχιών, να νιώσεις τα vibes. Μουσείο Goya και γλύπτη Gargallo (Αραγονέζοι αμφότεροι). Αξιοθέατη και η αναπαλαιωμένη κεντρική αγορά (mercado central) με τοπικά προϊόντα. Η παλιά πόλη με τα στενά δρομάκια, γεμάτη tapas bars. Φοιτητούπολη με ζωντανά clubs, ακόμα και την εποχή με covid στο φουλ. Φτηνά πολυκαταστήματα κι ένα amusement park. Το προάστιο/χωριό Juslibol με τεράστιο φυσικό πάρκο για βόλτα στη φύση, με μονοπάτια, λίμνες, βράχους για αναρρίχηση. Αύριο, 13/10 η παραδοσιακή γιορτή της πόλης με τοπικές ενδυμασίες μικροί-μεγάλοι, παρέλαση, στολισμούς, έθιμα, μουσικές, παραδοσιακά φαγητά και γλυκά (και πανάκριβα ξενοδοχεία τις συγκεκριμένες μέρες). Ακόμα κι όταν πέσεις στην ομίχλη της, είναι ατμοσφαιρικότατη.
Φυσικά δεν σφύζει από τουρισμό, όμως δυο τρεις μέρες μια χαρά τις γεμίζεις ως επισκέπτης, "για να λέμε και του στραβού το δίκιο". Είναι και σε βολική περιοχή από πλευράς συνδέσεων. Από τη Λέιδα την προτιμώ. Έχοντας ζήσει τέσσερις μήνες εκεί, μπορώ να πω ότι τη νοσταλγώ κιόλας!
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ δεν θα πήγαινα Μαδρίτη. Αυτή είναι άλλο ταξίδι, με εύκολη πρόσβαση από Ελλάδα και πολλά τριγύρω να κάνεις. Θα έμενα από τη μεριά της Βαρκελώνης, που ούτως ή άλλως 3-4 μέρες τις θέλει μόνη της και θα πήγαινα προς τα πάνω (π.χ. Χιρόνα, Φιγκέρες) και προς τα κάτω (Βαλένθια 1-2 μέρες).
Νομίζω με τρένο είναι και αρκετό το κόστος Βαρκελώνη - Μαδρίτη και πάλι πίσω. Το δε λεωφορείο θέλει αρκετές ώρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φαντάστηκα ότι θα πετάξει για ΜΑδρίτη (πολλές φορές είναι αστείο το κόστος) ή ότι θα πάρει την υπερταχεία. Ναι, δεν είναι ΤΟΣΟ χάλια η Σαραγόσα, αλλά βέβαια σε σύγκριση με Τολέδο, Σεγκόβια και τριγύρω υστερεί χτυπητά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom