Ισραήλ Ισραηλ

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ίσως να ήταν καλύτερα να πας οργανωμένα σε κάποια μέρη ειδικά αν έχουν και θρησκευτικό ενδιαφέρον, όπως για παράδειγμα η Βηθλεέμ.
Εκδρομή του abrahamtours για Βηθλεέμ, Ιορδάνη ποταμό, Jericho, Ramallah κοστίζει 130 ευρω το άτομο . Έλεγα μήπως το κάναμε μόνοι με αυτοκίνητο για να μας βγει πιο οικονομικά. Επίσης, γνωρίζετε που να παμε για μπάνιο στη Νεκρά θάλασσα που να είναι σε σημείο που ανήκει στο Ισραήλ ;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εκδρομή του abrahamtours για Βηθλεέμ, Ιορδάνη ποταμό, Jericho, Ramallah κοστίζει 130 ευρω το άτομο . Έλεγα μήπως το κάναμε μόνοι με αυτοκίνητο για να μας βγει πιο οικονομικά. Επίσης, γνωρίζετε που να παμε για μπάνιο στη Νεκρά θάλασσα που να είναι σε σημείο που ανήκει στο Ισραήλ ;
Εγώ είχα πάει στη Kalia beach η οποία ήταν κοντά στην Ιεριχώ. Αν θες τη γνώμη μου, για να κινείσαι ανετα Παλαιστινη μένεις Ραμαλα και τα κανεις όλα εύκολα και φτηνά με ΜΜΜ.
Και μην σνομπάρεστε τη Νάμπλους εχει υπέροχη παλιά Οθωμανική πόλη και το ωραιότερο κιουνεφε στο κόσμο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Εγώ είχα πάει στη Kalia beach η οποία ήταν κοντά στην Ιεριχώ. Αν θες τη γνώμη μου, για να κινείσαι ανετα Παλαιστινη μένεις Ραμαλα και τα κανεις όλα εύκολα και φτηνά με ΜΜΜ.
Και μην σνομπάρεστε τη Νάμπλους εχει υπέροχη παλιά Οθωμανική πόλη και το ωραιότερο κιουνεφε στο κόσμο.
Θα ξαναπήγαινα στη Ναμπλους μόνο και μόνο για το κιουνεφέ :p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Οπουδήποτε, αρκεί να το προλάβεις. Βγαίνει γύρω στο μεσημέρι σε ταψιά κ εξαφανίζεται σε χρόνο dt. Εγώ τυχαία περνούσα από ένα μαγαζί στο κέντρο της παλιάς πόλης κ πέτυχα τα δυο τελευταία κομμάτια.
Ναμπλους οπωσδήποτε και για την υπέροχη παλιά πόλη.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Οπουδήποτε, αρκεί να το προλάβεις. Βγαίνει γύρω στο μεσημέρι σε ταψιά κ εξαφανίζεται σε χρόνο dt. Εγώ τυχαία περνούσα από ένα μαγαζί στο κέντρο της παλιάς πόλης κ πέτυχα τα δυο τελευταία κομμάτια.
Ναμπλους οπωσδήποτε και για την υπέροχη παλιά πόλη.
Kalia beach ανήκει Ισραήλ η Παλαιστίνη;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Kalia beach ανήκει Ισραήλ η Παλαιστίνη;
Θεωρητικά (ας πούμε) Παλαιστινη, στη Δυτική Όχθη είναι, αλλά πρακτικά Ισραήλ. Μόνο Ισραηλινούς έχει. Δε θυμαμαι τώρα τι ζώνη είναι (η κατάσταση εκεί είναι αυτό που λέμε περιπλοκη, πρέπει να πας για να καταλάβεις).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Το kallia beach ανήκει στην Παλαιστίνη. Εμείς πήγαμε με οδηγό από Βηθλεέμ και μετά μας άφησε στα όρια στην Ιερουσαλήμ γιατί δεν μπορούσε να μπει στο Ισραηλινό κομμάτι
Αν θελουμε να ακριβολογούμε, η Καλια είναι Ισραηλινός οικισμός εντός της δυτικής οχθης. Ανήκει στη λεγόμενη Area C, δηλ. σε περιοχή εντός δυτικής όχθης που ελέγχεται ΠΛΗΡΩΣ από το ισραηλινό κράτος.
Απο τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα που μαθαίνεις με το ταξίδι στη περιοχή είναι η απίστευτη πολιτική κατάσταση και φυσικά βλέπεις και βιώνεις ως ένα βαθμό τα όσα τραβάνε οι δύσμοιροι Παλαιστίνιοι, που μόνο κράτος δεν έχουν. Κρίμα να πας εκεί να μην έχεις πάρει κυριολεκτικά χαμπάρι και να νομίζεις πχ ότι η δυτική όχθη είναι Παλαιστινη, να μην πάρεις μυρωδιά δηλ.
 

Efi.k

Member
Μηνύματα
14
Likes
35
Αν θελουμε να ακριβολογούμε, η Καλια είναι Ισραηλινός οικισμός εντός της δυτικής οχθης. Ανήκει στη λεγόμενη Area C, δηλ. σε περιοχή εντός δυτικής όχθης που ελέγχεται ΠΛΗΡΩΣ από το ισραηλινό κράτος.
Απο τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα που μαθαίνεις με το ταξίδι στη περιοχή είναι η απίστευτη πολιτική κατάσταση και φυσικά βλέπεις και βιώνεις ως ένα βαθμό τα όσα τραβάνε οι δύσμοιροι Παλαιστίνιοι, που μόνο κράτος δεν έχουν. Κρίμα να πας εκεί να μην έχεις πάρει κυριολεκτικά χαμπάρι και να νομίζεις πχ ότι η δυτική όχθη είναι Παλαιστινη, να μην πάρεις μυρωδιά δηλ.
Άρα ανήκει στο Ισραήλ; 😮😮 Ευχαριστώ για την πληροφορία !
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
578
Likes
2.341
Τι λέτε για female solo στο Ισραήλ;
Έχετε να προτείνετε καταλύματα σε Τελ Αβίβ σε σημεία με πολλή κίνηση και κόσμο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom