Ιταλια - γαμηλιο

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ωχ ωραία θ έχω καφεδομουρμουρα!
Επίσης με εξαίρεση την Σικελία, ο καφές τους που τον λένε freddo συνήθως δεν είναι σκέτος καφές. Εχει μέσα παγωτό, κρέμα, κ.α. Οπότε για σιγουριά να ζητάτε iced με παγάκια ή ζεστό και να βάζετε παγάκια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χα, χα, χα μεγάλο θέμα έθιξες. Υπάρχει, αλλά καμμία σχέση με τους δικούς μας. Σε κάποια μέρη τον λένε ice, όχι freddo αλλά είναι πηχτός και δεν έχει παγάκια.
Επίσης με εξαίρεση την Σικελία, ο καφές τους που τον λένε freddo συνήθως δεν είναι σκέτος καφές. Εχει μέσα παγωτό, κρέμα, κ.α. Οπότε για σιγουριά να ζητάτε iced με παγάκια ή ζεστό και να βάζετε παγάκια.
δεν ξερω τι εννοεις (ειδικα για τη Σικελια που την ξεχωρισες) ή τι εχεις υπόψη σου, ξεκαθαρα παντως ειναι:
καφες στην Ιταλία είναι μόνο αυτος που λεμε εμεις εσπρεσσο και τιποτε άλλο. ολα τα υπόλοιπα ειναι καφες με κατι αλλο ή ροφηματα όπως ο καπουτσίνο.
caffe freddo (αν τον εχει το μπαρ, γιατι δεν ειναι καθολου μα καθολου συνηθισμενος) ειναι εσπρεσσο που φτιαχνουν συνηθως το πρωι (5-6 εσπρεσσο μαζι σε γυαλινο μπουκαλι) που εχει μεινει στο ψυγειο, στην καταψυξη κ που ενιοτε "κρυσταλλωνει". Κανεις δεν βαζει παγακια εκτος αν ζητηθουν. το ανωτερω "ροφημα" αν ζητηθει μπορει να χτυπηθει στο σεικερ και να γινει caffe shakerato, με αφρο δηλ.
μια και ξερω τις ελληνικες γευσεις, απλα ξεχαστε τον ελληνικο φρεντο εκει, μην περιμενετε τιποτε που να του μοιαζει, τα "ροφηματα" προσωπικα τα βρισκω απαισια. προσαρμοστειτε και απολαυστε τον καφε οπως τον πινουν εκει. δηλ εσπρεσσο αγνο και αμολυντο...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
δεν ξερω τι εννοεις (ειδικα για τη Σικελια που την ξεχωρισες) ή τι εχεις υπόψη σου, ξεκαθαρα παντως ειναι:
καφες στην Ιταλία είναι μόνο αυτος που λεμε εμεις εσπρεσσο και τιποτε άλλο. ολα τα υπόλοιπα ειναι καφες με κατι αλλο ή ροφηματα όπως ο καπουτσίνο.
caffe freddo (αν τον εχει το μπαρ, γιατι δεν ειναι καθολου μα καθολου συνηθισμενος) ειναι εσπρεσσο που φτιαχνουν συνηθως το πρωι (5-6 εσπρεσσο μαζι σε γυαλινο μπουκαλι) που εχει μεινει στο ψυγειο, στην καταψυξη κ που ενιοτε "κρυσταλλωνει". Κανεις δεν βαζει παγακια εκτος αν ζητηθουν. το ανωτερω "ροφημα" αν ζητηθει μπορει να χτυπηθει στο σεικερ και να γινει caffe shakerato, με αφρο δηλ.
μια και ξερω τις ελληνικες γευσεις, απλα ξεχαστε τον ελληνικο φρεντο εκει, μην περιμενετε τιποτε που να του μοιαζει, τα "ροφηματα" προσωπικα τα βρισκω απαισια. προσαρμοστειτε και απολαυστε τον καφε οπως τον πινουν εκει. δηλ εσπρεσσο αγνο και αμολυντο...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στην Σικελία (Cefalu και Παλέρμο) ο caffe freddo ήταν όπως τον λες. Στο Μπάρι και στο Μιλάνο ο freddo που μου φέρανε ήταν κάτι σαν γρανίτα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στην Σικελία (Cefalu και Παλέρμο) ο caffe freddo ήταν όπως τον λες. Στο Μπάρι και στο Μιλάνο ο freddo που μου φέρανε ήταν κάτι σαν γρανίτα.
ο caffe freddo παντου ο ιδιος ειναι. ειναι πιθανο να μην ειχαν καν και οντως να εφεραν γρανιτα...εξαλλου ειναι πολυ περισσοτερο δημοφιλης η γρανιτα του καφε απο αυτο το (απαισιο) ροφημα που λενε φρεντο...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Φέτος το καλοκαίρι πάντως όπου κι αν πήγαμε στην περιοχή του Σαλέντο "έπαιζε" εσπρέσσο με πάγο. Ωραιότατος! Μάλιστα αν ήθελες σου πρόσθεταν και σιρόπι αμυγδάλου (όχι γάλα αμυγδάλου). Εγώ αυτό έπινα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καφες στην Ιταλία είναι μόνο αυτος που λεμε εμεις εσπρεσσο και τιποτε άλλο. ολα τα υπόλοιπα ειναι καφες με κατι αλλο ή ροφηματα όπως ο καπουτσίνο.
Ο doppio macchiato που παίρνω συνήθως είναι καφές ή ρόφημα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Η ερώτηση για τον καφέ ειναι σαν να λες:"τι αν κάνω που εμείς τρώμε μόνο μουσακά ή σουβλάκια;"
Κατα τη γνώμη μου , όταν ταξιδεύεις πρέπει ,κατα το δυνατό,να τρως και να δοκιμάζεις ο,τι προσφέρει το κάθε μερος.Αν τρως ή πίνεις μόνο κάτι συγκεκριμένο,τότε ειναι πρόβλημα.
 

Hionoula

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Έχω απογοητευτεί... Έχουμε δύο μέρες Βενετία κ όλοι λένε ν κλεισω στο mestre..όμως θ προτιμούσα μέσα στη Βενετία..απλά δεν μπορούμε ν δώσουμε πάνω από 260 για δύο μέρες κ ότι βρίσκω είναι με κοινό μπανιο ή χάλια :-(
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.102
Likes
41.352

Νομιζω οτι ειναι γνωστο σε ολους το Φεστιβαλ Κινηματογραφου της Βενετιας αρχες Σεπτεμβρη. . Ειχα κανει το ιδιο σφαλμα, να ψαξω διαμονη τοτε, αλλα ημουν μικρη και αμαθη και εγκατελειψα την ιδεα αμεσως.

Έχω απογοητευτεί... Έχουμε δύο μέρες Βενετία κ όλοι λένε ν κλεισω στο mestre..όμως θ προτιμούσα μέσα στη Βενετία..απλά δεν μπορούμε ν δώσουμε πάνω από 260 για δύο μέρες κ ότι βρίσκω είναι με κοινό μπανιο ή χάλια :-(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.288
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom