Ιταλια - γαμηλιο

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά πάντως ο Νες δεν είναι καφές. Χημικό παρασκεύασμα είναι :)
 

gianna kol

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Γεια σας! βρηκα το forum τυχαια απ το google! παντρευτηκα πριν ενα μηνα και σκεφτομαστε να παμε ταξιδακι στην Ιταλια! Μαλλον προς Βορεια Ιταλια!! Δεν εχουμε ταξιδεψει ξανα μονοι μας, μονο με group και μας φαινεται λιγο λιγο να το οργανωσουμε... ελπιζω να βρω βοηθεια εδω!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλώς ήρθες, εδώ θα βρεις πολλές πληροφορίες για το ταξίδι σας, μέρη να επισκεφτείτε, αξιοθέατα, ξενοδοχεία, μετακινήσεις, κλπ. Δεν είναι δύσκολο, αρκεί να αποφασίσετε που περίπου θέλετε να πάτε, τις μέρες, το μέσο που θα ταξιδέψετε, τα χρήματα που θέλετε να διαθέσετε και θα ρωτήσετε εμας εδω για συμβουλές.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
4.506
καλώς ήρθες και να είστε πάντα ευτυχισμένοι. Υποθέτω ότι το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί άμεσα. Για τις 4 πόλεις που αναφέρεις χρειάζεσαι 2 μέρες στη Βενετία, 4 μέρες στη Φλωρεντία (αξίζει να κάνετε τουλάχιστον 2 ημερήσιες εκδρομές προς Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο, Πίζα, Λούκα ή κάπου αλλού που θα επιλέξετε στην περιοχή), 1-2 ημέρες Μπολόνια, 3 ημέρες Μιλάνο (1 ημέρα να πάτε λίμνη Κόμο). Εγώ προσωπικά λόγω των αποστάσεων θα άφηνα κάποια πόλη έξω για άλλη εκδρομή. Π.χ. δεν θα πήγαινα Μιλάνο και θα πρόσθετα 1 ημέρα στη Βερόνα που είναι κοντά στη Βενετία. Όλα αυτά φυσικά σε συνδυασμό με τις πτήσεις που θα επιλέξετε. Αν π.χ πετάξετε για Μπέργκαμο αξίζει 1 διανυκτέρευση και εκεί! Σχετικά με τις μετακινήσεις έχει πολύ καλό σιδηροδρομικό δίκτυο και γρήγορα τρένα μεταξύ των πόλεων. Μπορείς να ψάξεις δρομολόγια και να βγάλεις και ιντερνετικά τα εισιτήρια σου. Φυσικά υπάρχουν και λεωφορεία. Η διαμονή εξαρτάται από το σημείο που θα επιλέξετε να μείνετε και τα χρήματα που είστε διατεθημένοι να διαθέσετε για ξενοδοχείο ή διαμέρισμα. Θέλει αρκετό ψάξιμο όταν θα γνωρίζετε τις ακριβείς ημερομηνίες των αεροπορικών εισιτηρίων και πόλεων που θα επισκεφτείτε.
 

gianna kol

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ναι μάλλον θα πρέπει να αφήσουμε κάποια πόλη από έξω! Μου φαίνεται καλύτερη επιλογή να πάμε Βενετία και Μιλάνο! Έχετε καμιά ιδέα πως να το οργανωσουμε; μια βδομάδα περίπου θα έχουμε στη διάθεση μας...Νομίζω φτάνουν για να δουμε τα παντα και στις 2 πολεις!το αεροδρόμιο Μπέργκαμο είναι κοντά στο Μιλανο; έχει πάει κανείς από εκεί στο Μιλανο; Με τρένο πας; Μου άρεσε η ιδέα σου για λίμνη Κόμο κ Βερονα excursione! Τι έχει εκεί να δουμε;
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι μάλλον θα πρέπει να αφήσουμε κάποια πόλη από έξω! Μου φαίνεται καλύτερη επιλογή να πάμε Βενετία και Μιλάνο! Έχετε καμιά ιδέα πως να το οργανωσουμε; μια βδομάδα περίπου θα έχουμε στη διάθεση μας...Νομίζω φτάνουν για να δουμε τα παντα και στις 2 πολεις!το αεροδρόμιο Μπέργκαμο είναι κοντά στο Μιλανο; έχει πάει κανείς από εκεί στο Μιλανο; Με τρένο πας; Μου άρεσε η ιδέα σου για λίμνη Κόμο κ Βερονα excursione! Τι έχει εκεί να δουμε;
Καλως ορισες !Να υποθεσω οτι εκλεισες με ryan?απλα κοιτα μη σου ακυρωσει καμια πτηση κ παει περιπατο το γαμηλιο...μπορεις απο μπεργκαμο να πας με λεωφορειο στο Μιλανο ή τρενο.
Καμια ωρα περιπου...
http://www.terravision.eu/airport_transfer/bus-bergamo-airport-milan/
Εγω θα προτεινα να επικεντρωθεις σε 1-2 μερη μιας κ ειναι γαμηλιο...μονοδρομος λοιπον η βενετια ...απ την αλλη λιμνη κομο σε συνδιασμο με Μιλανο αλλη μια επιλογη..τη μια εβδομαδα λοιπον τη σπας σε 3 μερες Βενετια κ 4 Μιλανο κ λιμνες
 

gianna kol

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλως ορισες !Να υποθεσω οτι εκλεισες με ryan?απλα κοιτα μη σου ακυρωσει καμια πτηση κ παει περιπατο το γαμηλιο...μπορεις απο μπεργκαμο να πας με λεωφορειο στο Μιλανο ή τρενο.
Καμια ωρα περιπου...
http://www.terravision.eu/airport_transfer/bus-bergamo-airport-milan/
Εγω θα προτεινα να επικεντρωθεις σε 1-2 μερη μιας κ ειναι γαμηλιο...μονοδρομος λοιπον η βενετια ...απ την αλλη λιμνη κομο σε συνδιασμο με Μιλανο αλλη μια επιλογη..τη μια εβδομαδα λοιπον τη σπας σε 3 μερες Βενετια κ 4 Μιλανο κ λιμνες
Δεν έχουμε κλείσει ακομα αλλά ναι με Ryan σκεφτομαστε! Ποια άλλη εταιρεία θα μου προτεινες;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ναι μάλλον θα πρέπει να αφήσουμε κάποια πόλη από έξω! Μου φαίνεται καλύτερη επιλογή να πάμε Βενετία και Μιλάνο! Έχετε καμιά ιδέα πως να το οργανωσουμε; μια βδομάδα περίπου θα έχουμε στη διάθεση μας...Νομίζω φτάνουν για να δουμε τα παντα και στις 2 πολεις!το αεροδρόμιο Μπέργκαμο είναι κοντά στο Μιλανο; έχει πάει κανείς από εκεί στο Μιλανο; Με τρένο πας; Μου άρεσε η ιδέα σου για λίμνη Κόμο κ Βερονα excursione! Τι έχει εκεί να δουμε;
Είναι κάτι περισσότερο από μήνας που κάναμε το ίδιο ταξίδι που σκέφτεστε και εσείς με το εξής πρόγραμμα.
Πρώτη μέρα άφιξη μεσημέρι στο Μαλπένσα και επίσκεψη στο κέντρο
Δεύτερη μέρα Μιλάνο.
Τρίτη μέρα λίμνη Κόμο.
Τέταρτη μέρα Λουγκάνο.
Πέμπτη μέρα Βενετία, άφιξη μεσημέρι με τρένο.
Έκτη μέρα Βενετια.
Έβδομη μέρα Μπουράνο και Μουράνο.
Και όγδοη επιστροφή μεσημέρι από Βενετία.
Δεν θα άλλαζα κάτι, είδαμε όσα θέλαμε και δεν μας κούρασε αυτό το πρόγραμμα. Τώρα αν νομίζεις πως υπάρχει κάτι ενδιαφέρον να μπω σε λεπτομέρειες.
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
4.506
Λοιπόν, είναι καλή επιλογή να χρησιμοποιήσετε το αεροδρόμιο του Μπέργκαμο για να επισκεφτείτε τις πόλεις που θέλεις και σας βολεύει. Σου έκανα και πρόγραμμα ούτε πρακτορείο τουρισμού να ήμουνα....
1η μέρα φτάνετε Μπέργκαμο και από το αεροδρόμιο με λεωφορείο της Terravision και 5€ εισιτήριο (http://www.terravision.eu/) φεύγετε απευθείας για Μιλάνο. Στο Μιλάνο κοιμάστε 3 ημέρες (2 για να δείτε την πόλη και 1 για ημερήσια στη λίμνη Κόμο όπου θα δείτε την ομόνυμη πόλη και κάποιο από τα όμορφα χωριά της που θα επιλέξετε π.χ τη Varenna ή το Bellagio). Μετά το Μιλάνο ξεκινήστε νωρίς και πάρτε το γρήγορο τρένο που πάει στη Βερόνα σε 1 ώρα και 15 λεπτά (http://www.trenitalia.com/) όπου να κάνετε 1 διανυκτέρευση και να δείτε την πόλη που είναι πανέμορφη! (έχει μία αρένα, το Σπίτι της Ιουλιέτας, πανέμορφες πλατείες, κάστρο, ποτάμι με ωραία γέφυρα, ρωμαικό θέατρο κ.α.). Από τη Βερόνα με το τρένο σε περίπου 1 ώρα είστε στη Βενετία όπου κοιμάστε 2 ημέρες. Τέλος από τη Βενετία με το τρένο (νομίζω κάνει κανένα τρίωρο με 1 αλλαγή στη Μπρέσια ή στη Βερόνα) αναχωρείτε για το Μπέργκαμο όπου αξίζει να αφιερώσετε 1 βράδυ (πολύ γραφικό έχει Άνω και κάτω πόλη που ενώνονται με τελεφερίκ) και την επόμενη επιστρέφετε! Φυσικά θέλει ψάξιμο για ξενοδοχεία, αξιοθέατα, μετακινήσεις κλπ. Ψάξε στο φορουμ έχει αρκετές πληροφορίες να είστε προετοιμασμένοι να μην χάνετε χρόνο ρωτώντας και καλό είναι τα εισιτήρια για τις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη να τα έχετε αγοράσει ιντερνετικά από την ιστοσελίδα της τρενιτάλια.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Δεν έχουμε κλείσει ακομα αλλά ναι με Ryan σκεφτομαστε! Ποια άλλη εταιρεία θα μου προτεινες;
Aegean,για να ειστε κοντα στο Μιλανο σε λιγη ωρα. Γαμήλο ειναι , μην τρεχετε συνεχεια , να ευχαριστηθείτε βολτες, φαγητο, κλπ.Δε γίνεται σε μια εβδομαδα να δείτε 5 πόλεις, ουτε να ειστε απο τα άγρια ξημερώματα στα τρενα για να τα προλάβετε όλα. Να τα κάνετε όλα πιο χαλαρα, εγώ αυτό προτείνω.
Δυο βραδια Μιλάνο, δυο βράδια πιο ρομαντικά κοντά στο Como( Bellagio ή άλλο κοντινό χωριό) και 3 βράδια Βενετία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.250
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom