Ιταλια - γαμηλιο

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Tourist trap ειναι αυτο που λεει το λινκ, οχι οτι νομιζει ο καθενας. Η Ρωμη, η Σαντορινη, η Βενετια δεν ειναι τουριστ τραπ. Παρτο αλλιως.
Το ρομαντισμο κ τη μελαγχολια την κουβαλαει ο καθενας μεσα του, δεν την παίρνει απο το μερος. Γνωμη μου βεβαια κ ασχετη με το θεμα. Αντικειμενικα μιλωντας η επιλογη της πολης για γαμηλιο ειναι αριστη. Κ μιλουμε φυσικά για το κεντρο κ μονο. Ξηλωθειτε να αποκτησετε εμπειρίες ζωης.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
North για να καταλαβω στις αλλες Ιταλικες πολεις μετα τις 9 θα βρεθουν αναμεσα σ ολα τα italian party animals?
Η Βενετια ειναι πανεμορφη κ ειδικα μετα τις 5 το απογευμα που φευγουν τα γκρουπ.Η ενσταση μου ειναι οτι αφου ειναι γαμηλιο καλυτερα να δωσετε κατι παραπανω κ να μεινετε σε ενα ομορφο ξενοδοχειο σ οποιδηποτε πολη κ αν πατε...γαμηλιο ταξιδι ειναι,οχι ενα απλο ταξιδι
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Θεωρώ (αν μου επιτρέπετε την παρέμβαση) πως η Βενετία είναι μια ρομαντική πόλη κατάλληλη για γαμήλιο ταξίδι. Πόσες πόλεις ανά το κόσμο έχουν 24 ώρες έντονης ζωής;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα σας φίλοι μου,
θα ήθελα τη βοηθειά σας .
Θα ήθελα να προγραμματίσω ένα ταξίδι στην Ιταλία για τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με το σύζυγό μου για να γιορτάσουμε την επέτειο των 25 χρόνων του γάμου μας .
Στο μυαλό μου τα έχω κάπως μπερδεμένα και θέλω όλοι εσείς οι φίλοι που είστε ειδήμονες στα της Ιταλίας να με βοηθήσετε ή μάλλον καλύτερα να με καθοδηγήσετε.
Το ένα πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι να πάμε Νάπολη και από κει Κοστιερα Αμαλφατανα και Καπρι.
Από την άλλη θα ήθελα πάρα πολύ να παω Πορτοφίνο και στο Polignano a Mare,
Η αλήθεια είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να έχω αυτοκίνητο .
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας και βέβαια οδηγίες για το πως να το οργανώσω όσο καλύτερα γίνεται.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπέρα σας φίλοι μου,
θα ήθελα τη βοηθειά σας .
Θα ήθελα να προγραμματίσω ένα ταξίδι στην Ιταλία για τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με το σύζυγό μου για να γιορτάσουμε την επέτειο των 25 χρόνων του γάμου μας .
Στο μυαλό μου τα έχω κάπως μπερδεμένα και θέλω όλοι εσείς οι φίλοι που είστε ειδήμονες στα της Ιταλίας να με βοηθήσετε ή μάλλον καλύτερα να με καθοδηγήσετε.
Το ένα πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι να πάμε Νάπολη και από κει Κοστιερα Αμαλφατανα και Καπρι.
Από την άλλη θα ήθελα πάρα πολύ να παω Πορτοφίνο και στο Polignano a Mare,
Η αλήθεια είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να έχω αυτοκίνητο .
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας και βέβαια οδηγίες για το πως να το οργανώσω όσο καλύτερα γίνεται.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γεια σου, ωραιες επιλογες ολες. Εγώ προτείνω την 1η ιδέα γιατι η άλλη είναι σε περιοχες μακριά η μία από την άλλη. Η μία Puglia και η άλλη Liguria, εκτός αν έχετε πολύ χρόνο για να τα δείτε και τα δυο μερη.
Η Νάπολη με την Costiera Amalfitana συνδιάζονται τέλεια και μπορείτε να πάτε και Capri.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σου, ωραιες επιλογες ολες. Εγώ προτείνω την 1η ιδέα γιατι..
Τα ειπες αριστα. Προσθετω μονο τη γνωμη μου οτι υπαρχει χαωδης διαφορά αναμεσα σε 1η κ 2η επιλογη. Καλο το Πορτοφινο αλλα μπροστα στην Κοστιερα κ το Καπρι γινεται σκονη...
Γαμηλιο στη γειτονα για ολα τα γουστα ετσι γενικα σημαινει:
1. Βενετια
2. Κοστιερα-Καπρι
3. Λιμνες
Μπροστά στο Ξυλοκαστρο βεβαια ολα αυτα δεν πιανουν μια εννοειται.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας φίλοι μου,
θα ήθελα τη βοηθειά σας .
Θα ήθελα να προγραμματίσω ένα ταξίδι στην Ιταλία για τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με το σύζυγό μου για να γιορτάσουμε την επέτειο των 25 χρόνων του γάμου μας .
Στο μυαλό μου τα έχω κάπως μπερδεμένα και θέλω όλοι εσείς οι φίλοι που είστε ειδήμονες στα της Ιταλίας να με βοηθήσετε ή μάλλον καλύτερα να με καθοδηγήσετε.
Το ένα πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι να πάμε Νάπολη και από κει Κοστιερα Αμαλφατανα και Καπρι.
Από την άλλη θα ήθελα πάρα πολύ να παω Πορτοφίνο και στο Polignano a Mare,
Η αλήθεια είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να έχω αυτοκίνητο .
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας και βέβαια οδηγίες για το πως να το οργανώσω όσο καλύτερα γίνεται.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα.
Το Πορτοφίνο και το Polignano a Mare δεν συνδυάζονται σε καμία περίπτωση, καθώς βρίσκονται πάρα πολύ μακριά. Το Πορτοφίνο συνδυάζεται με Cinque Terre και με Γένοβα κτλ σε ένα ταξίδι.
Το Polignano a Mare όμως μπορεί να συνδυαστεί με Costiera amalfitana και Νάπολη. αρκεί να έχετε αυτοκίνητο ή/και πολλές μέρες. Ψάξε και για Matera που είναι κοντά, αλλά στην Basilicata, καθώς και για τα υπόλοιπα highlights της Pulgia.
Υπάρχουν και αυτές οι ιστορίες στις οποίες τα μέλη έκαναν ακριβώς αυτόν τον συνδυασμό
https://www.travelstories.gr/community/threads/ΝΟΤΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ-μια-άλλη-Ιταλία.52625/
https://www.travelstories.gr/commun...pri-amalfitana-alberobello-matera-bari.55645/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Το-ιταλικό-road-trip-ΤΟΥ-ΠΡΩΤΑΡΗ.58007/
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση όλους σας.
Θα πάρω ένα χάρτη για να αρχίσω να έχω μια εικόνα και να υπολογίσω πόσο χρόνο χρειαζόμαστε και περίπου το συνολικό κόστος.
Σίγουρα θα σας ζαλίσω με τις απορίες μου και τις ερωτήσεις μου, γιατι θέλω να ξεκινήσω να ετοιμάζω ένα πρώτο πλάνο.
Καλημέρα και φιλιά σε όλους σας.
 

Νινος

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί ταξιδεύουμε πρώτη φορά εξωτερικό και μάλιστα για γαμηλιο ταξιδι.Επειδη έχουμε μόνο 6 βράδια για διαμονή αποφασίσαμε να πάμε Ιταλία.Εχουμε καταλήξει στη Ρώμη.Θα ήθελα να μου πείτε αν θα βαρεθούμε μια βδομάδα στην Ρώμη.Αν Ναι πως θα μπορούσαμε να το συνδυάσουμε με άλλη περιοχη;;Και αν έχετε καποια εναλλακτικη προταση στην Ευρώπη να προτείνετε.Ο γάμος θα γίνει τέλος Μαΐου όποτε εκει θα γίνει και το ταξίδι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Να βαρεθείτε στη Ρώμη και μάλιστα ενώ πάτε και πρώτη φορά εξωτερικό,το κόβω χλωμό.Και μάλιστα γαμήλιο που μπορείτε να πηγαίνετε χαλαρά σε ρομαντικά εστιατόρια,όμορφα καφέ,να απολαμβάνετε το gelato σας και γενικά να απολαύσετε την πόλη χωρίς βιασύνες. Το πολύ πολύ αν θέλετε πάτε και μια εκδρομή μέχρι το γραφικό και ταυτόχρονα κοντινό Τίβολι. Η ώρα η καλή.
 

takaroun

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Γεια σας θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί ταξιδεύουμε πρώτη φορά εξωτερικό και μάλιστα για γαμηλιο ταξιδι.Επειδη έχουμε μόνο 6 βράδια για διαμονή αποφασίσαμε να πάμε Ιταλία.Εχουμε καταλήξει στη Ρώμη.Θα ήθελα να μου πείτε αν θα βαρεθούμε μια βδομάδα στην Ρώμη.Αν Ναι πως θα μπορούσαμε να το συνδυάσουμε με άλλη περιοχη;;Και αν έχετε καποια εναλλακτικη προταση στην Ευρώπη να προτείνετε.Ο γάμος θα γίνει τέλος Μαΐου όποτε εκει θα γίνει και το ταξίδι.
Αν θες μια γνώμη επειδή κοιτάω και εγώ για το γαμήλιο την ίδια περίοδο στην ιταλία δες το amalfi coast και το capri για να πάτε προς τα εκεί...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom